Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 28
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 28 of 177 FirstFirst ... 1826272829303878128 ... LastLast
Results 406 to 420 of 2649
  1. #406
    Διαβάζω στις ειδήσεις στην Κύπρο, ένας φόνος εντός της οικογένειας προχθές, η σύζυγος, του είχε σπάσει λέει τα νεύρα από τη γλώσσα, φόνος, δύο σε κρίσιμη κατάσταση και αυτοχειρία δράστη χθές, συγγενών, επειδή είχε εμμονή λένε, ότι βοηθούσαν την πρώην σύζυγο του. Μέχρι που μπορεί να φτάσει το άτομο άμα θεωρεί πως κάποιος του έχει κάνει κακό ή του σπάζει τα νεύρα. Κάποια στιγμή εάν αυτό που του προκαλεί το απωθημένο δεν ανατραπεί, δεν διορθωθεί από αυτούς στους οποίους οφείλεται αλλά συνεχίζει, η εμμονή που δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα απωθημένο που οξύνεται μέσα του και ήδη αποτελεί μια από τις συνεχώς κυρίαρχες του σκέψεις, εκρύγνηται. Ο άνθρωπος τότε είτε από νεύρα της στιγμής είτε προμελετημένα προβαίνει στην απονενοημένη ακραία πράξη. Ούτε άλλες καλές στιγμές που μπορεί ταυτόχρονα να συμβαίνουν στη ζωή του ούτε η ενασχόληση του με πράγματα τα οποία φαινομενικά τον κάνουν να ξεφεύγει είναι ικανά να ελαττώσουν το απωθημένο που φτασε σ' αυτό το βαθμό. Δεν φεύγουν τα απωθημένα ιδίως εάν εξελιχθούν σε εμμονή εκτός εάν περάσει πολλής χρόνος από το συμβάν και έτσι με την αλληλοδιαδοχή άλλων γεγονότων και παραστασεων το θέμα ξεθωριάσει κάπως στη μνήμη και σχεδόν μετατραπεί σε ένα ουδέτερο από συναισθήματα γεγονός.
    Όλα αυτά για να καταλάβουμε πόσα εγκλήματα μποορύν να συμβούν από άτομα που εξωτερικά με τη ζωή και της συμπεριφορά τους φαίνονται σοβαρά, χωρίς ίχνος υποψίας επικίνδυνου χαρακτήρα και ευηπόληπτα. Όμως κάπου μέσα μου έχω σαν ένστικτο το να καταλαβαίνω τον άλλο, να μου προκαλεί φόβο ότι θα μπορούσε να εξελιχθεί σε απρόβλεπτο άτομο ή αν ακόμα και να τον πειράξω έχει εκ φύσεως του την πραότητα, την ηπιότητα και το μετρημένο, ώστε ακόμα και αν προς στιγμή νευριάζει να μην εξελίσσεται σε επικίνδυνο άτομο.
    γιάννης

  2. #407
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Καλημέρα σε όλη την παρέα! Να περάσετε όμορφα σήμερα όσο χάλια κι αν αισθανθείτε να το ξεπεράσετε και να μην σας συμβεί τίποτα κακό!

  3. #408
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Καλημέρα σε όλη την παρέα! Να περάσετε όμορφα σήμερα όσο χάλια κι αν αισθανθείτε να το ξεπεράσετε και να μην σας συμβεί τίποτα κακό!
    Καλημέρα...

    Ο Θεός να την κάνει, εδώ έχουμε μουλιάσει στη βροχή κι είναι πολύ εκνευριστικό...

    Όμως σ' ευχαριστώ για την όμορφη ευχή σου και την ακτίνα αισιοδοξίας... Την χρειαζόμουν γιατί η βροχή με μελαγχολεί ακόμα περισσότερο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #409
    kopela93
    Guest
    Δεν μπορώ τους κλειστόμυαλους που θέλουν με το ζόρι να έχεις ίδια άποψη με αυτούς και εκνευρίζονται αν δεν την έχεις.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση καύλα να έχω την ίδια άποψη με σένα ρε φίλε. Κόψε τις μαλακίες σου. Δε με ενδιαφέρει τι δεν καταλαβαίνεις; Με το ζόρι;
    Απορώ τι ικανοποίηση παίρνουν από αυτό
    Σε μια δεύτερη φάση τους λυπάμαι κιόλας. Όταν θες να με πείσεις ρε φίλε φαίνεσαι καημένος. Αν πραγματικά πιστεύεις κάτι μη θες να έχεις οπαδούς. Έχεις τον εαυτό σου και αυτό θα πρέπει να σου αρκεί. Αν με το ζόρι προσπαθείς να μαζέψεις οπαδούς τότε σημαίνει πως η άποψη σου είναι αδύναμη και σου την ακυρώνω γιαυτό και με πρήζεις να συμφωνήσω.
    Άμα τόσο πολύ γουστάρεις την άποψη σου και έχεις τέτοιο γερό κόλλημα πίστευε την εσύ, εμένα γιατί με πρήζεις ;

  5. #410
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σκεφτομαι να παω καποιο ταξιδι αλλα μαλλον δεν θα γνωρισω κανεναν. Θα προτιμουσα να παω σε μια συναντηση, μια εκδηλωση ή να συναντησω ισως καποιον- καποιους που μπορει να εχουμε μονο δικτυακη επαφη. Απλα να περιφερομαι, χωρις ουσιαστικη επικοινωνια μαλλον θα βαρεθω. Το αφηνω προς το παρον, ισως προκυψει κατι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #411
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εχουμε γυναικα εχουμε παιδια εχουμε λεφτα απο τοτε που βγηκε ο τριμαλακασ ο τσιπρασ και θα μασ σκοτωσουν για τα λεφτα μασ κ οχι ο τσιπρασ δεν ειναι δολοφονοσ ουτε ο κουλησ εμποροσ ναρκωτικων ειναι ιδεα μου τα βγαζω απο το μυαλο μου

  7. #412
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Οι ανοικοκυρευτεσ δε φανταζεστε οτι μπορειτε να γινετε νοικοκυρεμενεσ κανονικεσ γυναικεσ πρεπει να το δουλεψετε μεσα σασ πρωτα κ μετα να επεμβει καποιοσ αλλιωσ ειναι επικινδυνο για αντρα να παρεμβει

  8. #413
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    επειδη το εχω απορια οταν λενε το Χ πολιτικο κομμα ειναι δεξιο,αριστερο,κεντροο,ακρ? ?δεξιο,κεντροδεξια κλπ τι εννοουν?

  9. #414
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    λοιπόν δεν ξέρω αν θα πω βλακεία αλλά έχει να κάνει με τις έδρες στην βουλή. όπως βλέπεις όταν είσαι στην έδρα, ο εκάστοτε ομιλητής ή ο πρόεδρος της βουλής.
    φυσικά έχει και μια ιστορία από πίσω, πρέπει να ξεκινάει κάπου μετά την Γαλλική επανάσταση.

  10. #415
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by user View Post
    λοιπόν δεν ξέρω αν θα πω βλακεία αλλά έχει να κάνει με τις έδρες στην βουλή. όπως βλέπεις όταν είσαι στην έδρα, ο εκάστοτε ομιλητής ή ο πρόεδρος της βουλής.
    φυσικά έχει και μια ιστορία από πίσω, πρέπει να ξεκινάει κάπου μετά την Γαλλική επανάσταση.
    λες να εχει να κανει το πως καθονται?

  11. #416
    Quote Originally Posted by user View Post
    λοιπόν δεν ξέρω αν θα πω βλακεία αλλά έχει να κάνει με τις έδρες στην βουλή. όπως βλέπεις όταν είσαι στην έδρα, ο εκάστοτε ομιλητής ή ο πρόεδρος της βουλής.
    φυσικά έχει και μια ιστορία από πίσω, πρέπει να ξεκινάει κάπου μετά την Γαλλική επανάσταση.
    Ναι, από εκεί ξεκίνησε το δεξιά κι αριστερά. Οι δεξιοί κάθονται δεξιά όπως κάθεται ο πρόεδρος και οι αριστεροί αριστερά.

  12. #417
    Τώρα το πρωί πέρασα απ εξω απο δυο καταστήματα τα οποία έχουν αντίστοιχα δυο συμμαθητες. Ουτε στο ενα μπήκα ουτε στο άλλο. Ο λογος δεν ενιωθα και στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση και δευτερον σκεφτόμουν οτι απλα θα ψαχναμε για κουβεντες να πούμε και δεν θα βρίσκαμε. Έπειτα θα εβγαζα αυτον τον καπως ήρεμο κλειστό, φοβιτσιαρικο μου χαρακτήρα. Κι όμως θυμάμαι στο παρελθόν που μου τυχαν συναναστροφές μαζί τους πόσο ευχάριστα πέρασα και τις κρατησα στη μνήμη μου σαν καλες αναμνήσεις.

    Ερχόμενος σπίτι με κυρίευε απο πριν η σκεψη μιας παρεξήγησης, υποχώρησης, συμβιβασμού που εκανα με κάποιον στη δουλεια. Του έστειλα ενα κάπως έντονο μύνημα. Μετα απο αυτο ηρέμησε η σκέψη μου. Δεν ξέρω με τι κατεβασμενα μούτρα θα μαστε όταν ξαναβρεθουμε. Τουλάχιστον του πέρασα το μηνυμα.

    Νιωθω πολύ έντονη εργασιακή ψυχολογικης φύσης κόπωση που δεν μου παρεχεται όμως εναλλακτική επιλογή για καλυτερο εργασιακό περιβαλλον. Είναι σαν να νιώθω να θέλω να βγω με σύνταξη ή να παω να μείνω σε εναν τοπο που θα μου προσφέρει ηρεμία αν υπάρχει τετοιος τοπος. Δεν μπορω εδώ και χρονια κάθε μέρα τα ίδια, κάθε μερα να είναι λες και δίνω εξέταση, να με τρώει η εγνοια μην κάνω ή πω κατι λάθος στη δουλειά. Αλλά σκέφτομαι πως δεν υπάρχει εναλλακτική καλύτερη εν όψει, αν και πρεπει να προετοιμαζουμε τον εαυτο μας να ειναι δυνατός και προσαρμόσιμος και να μην του πεφτει η ψυχολογία αν τυχει και βρεθεί κάποια στιγμη σε νεο περιβάλλον.

    Εξω που βγαινω μόνος έχω αρχίσει κάπως να ντρεπομαι να κάθομαι και να πινω μονος τα ποτά μου, διοτι οι μπάρμαν και οι ιδιοκτήτες καθονται και με κοιτάνε και ξέρω πως δεν ειναι η καλύτερη εντυπωση να κάθεσαι μονος. Στο βάθος της σκέψης μου υπάρχει το αμάν πιω ποτο θα ηρεμησει ο νους μου και θα βγουν πιο θετικές σκέψεις κι εκτός αυτου είναι σαν να πάω κόντρα στο απωθημένο που παλια οταν ήξερα κοσμο που εβγαινε εξω εμένα δεν με καλουσαν. Τους έχω κι αυτούς ακόμα στο στομάχι.

    Όσο περνάνε τα χρόνια ολο και περισσότερο αντιλαμβάνομαι ποσο αντίγραφο γιναμε των γονιών μας ιδίως της κακής τους πλευρας. Παιδια επιτυχημένων ως επαγγελματίες και ως οικογενειάρχες γονιών δεν έχουν απωθημενα με τους γονεις τους ασχέτως που τα παιδιά αυτά τελικά καταληξαν.

  13. #418
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Τωρα μπορειτε να παρετε απο μενα τη σωματικη κατασταση εφτασα στο σημειο 0 κ λειτουργω τωρα ειναι καλη δουλεια για ολουσ

  14. #419
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δεν μπορώ τους κλειστόμυαλους που θέλουν με το ζόρι να έχεις ίδια άποψη με αυτούς και εκνευρίζονται αν δεν την έχεις.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση καύλα να έχω την ίδια άποψη με σένα ρε φίλε. Κόψε τις μαλακίες σου. Δε με ενδιαφέρει τι δεν καταλαβαίνεις; Με το ζόρι;
    Σε μια δεύτερη φάση τους λυπάμαι κιόλας.
    Άμα τόσο πολύ γουστάρεις την άποψη σου και έχεις τέτοιο γερό κόλλημα πίστευε την εσύ, εμένα γιατί με πρήζεις ;
    δεν ειναι για λυπηση αυτοι που θελουν να εχεις την ιδια γνωμη με αυτους , απλα τους απομακρυνεις απο σενα και τελειωνει η ιστορια .....δεν γινεται να ταιριαζουν ολοι με ολους ...............εχε κοντα σου ανθρωπους που εχεις ' χημεια ' με αυτους η απλα σου αρεσουν ......

  15. #420
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ειμαι ο μονοσ που ξερω πωσ θεραπευεται η σχιζο κ φυσικα δε θα με αφησει ετσι ο ερντογαν

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •