Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 169 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 16 to 30 of 2530
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα τουσ κανουν ολουσ εμβολιο την εμπειρια μου για να μην πεθαινουν ευκολα οποιοσ εχει βυσμα εγω σωθηκα περασα χειροτερα απο τον θανατο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Σασ δουλεψαν ολουσ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Σκεφτόμουν αυτό που λέγεται συνήθως όταν οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν μεγάλη δυσκολία ή όταν χάνουν ένα δικό τους άτομο κυρίως μικρής ηλικίας, πως δεν υπάρχει Θεός γιατί αν υπήρχε δεν θα επέτρεπε τέτοιο πόνο.

    Μα αυτοί είναι οι νόμοι της φύσης και δεν έχουν να κάνουν μόνο με τον άνθρωπο.
    Δηλαδή υπάρχει η γέννηση η ανάπτυξη ο μαρασμός και ο θάνατος και κάποιες φορές ο θάνατος έρχεται πολύ κοντά μετά τη γέννηση.

    Υπάρχουν και άλλα στάδια βέβαια όπως οι αρρώστιες που μπορεί να είναι για μικρό διάστημα ή για πολύ μεγαλύτερο ή μπορεί να μας οδηγήσουν στο θάνατο σε οποιοδήποτε ηλικία κ.ο.κ.

    Έτσι είναι αυτή η ζωή. Άσχετα αν υπάρχει Θεός ή όχι. Αυτό συμβαίνει και στα ζώα και στα φυτά και παντού.

    Πέρα απ' όλα αυτά η δική μας η θρησκεία το λέει ξεκάθαρα πως αυτή η ζωή είναι ένα τίποτα, είναι μόνο ένα πέρασμα για την επόμενη.

    Επίσης αν όλα πήγαιναν ρολόι και ήμασταν συνέχεια μέσα στην ευτυχία, όταν θα ερχόταν η ώρα να πεθάνουμε ακόμα και μετά από εκατό χρόνια ζωής, πάλι θα κατηγορούσαμε το θεό ότι πεθαίνουμε και δε μας αφήνει να ζήσουμε κι άλλο.

    Δεν υποστηρίζω πως υπάρχει Θεός ή πως δεν υπάρχει. Απλά γράφω τη λάθος προσεγγίση που βλέπω στο θέμα.

    Ανθρώπινο μεν το πρώτο χρονικό διάστημα που θα βιώσουμε μια έντονη δυσκολία και πόνο να μας φταίνε όλοι και όλα και να τα βάζουμε και με το Θεό και με τους πάντες, ωστόσο μετά από ένα χρονικό διάστημα αν μπορέσουμε και σκεφτούμε με καθαρό μυαλο θα δούμε πως δεν έχει λογική βάση το να επιρρίπτουμε ευθύνες στο Θεό.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    οτι δηλαδή τί; θα έσκαγε μύτη ο θεός στη μεση ανατολή πχ πριν πέσει η βόμβα στο δρόμο που πάνε τα παιδιά στο σχολείο και θα τη σταμάταγε σαν τον σούπερμαν;
    ο θεός αν υπάρχει με βολεύει να πιστεύω ότι μας έχει αφήσει ελεύθερους να αποφασίζουμε το καλό και το κακό κάθε φορά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    "Ο ιεχωβάς ή ο θεός, απ΄όλους τους καλούς θεούς που λάτρεψε ο άνθρωπος ήταν σίγουρα, ο πιο φθονερός, ματαιόδοξος, θηριώδης, άδικος, αιμοβόρος, τυραννικός κι ο πιο εχθρικός απέναντι στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια κι ελευθερία. Ο ιεχωβάς λοιπόν, έπλασε τον Αδάμ και την Εύα για να ικανοποιήσει ποιος ξέρει ποια κρυφή ιδιοτροπία του.
    Είναι βέβαια και αυτός ένας τρόπος για να περάσει την ώρα του και να ελαφρώσει το βάρος της πλήξης της αιώνιας εγωιστικής μοναξιάς του, ή ίσως για να αποκτήσει δούλους. Έθεσε γενναιόδωρα στην διάθεσή τους ολόκληρη την γή με τους καρπούς και τα ζώα της κι έβαλε μόνο έναν περιορισμό στην πλήρη αυτή απόλαυση. Τους απαγόρεψε κατηγορηματικά ν΄αγγίξουν τον καρπό του δέντρου της γνώσης. Ήθελε δηλαδή, να παραμείνει ο άνθρωπος, στερημένος από κάθε δυνατότητα αυτογνωσίας, για πάντα ένα ζώο τετράποδο αιώνια γονατισμένο μπροστά στον αθάνατο θεό, τον δημιουργό και αφέντη του. Να όμως που κάνει την εμφάνισή του ο Σατανάς, ο αιώνιος εξεγερμένος, το πρώτο ελεύθερο πνεύμα κι απελευθερωτής του κόσμου. Κάνει τον άνθρωπο να ντραπεί για την ζωώδη άγνοιά του κι υποταγή του τον χειραφετεί και παρακινώντας τον στην ανυπακοή και πείθοντάς τον να δοκιμάσει τον καρπό της γνώσης, σφραγίζει το μέτωπό του με την σφραγίδα της ελευθερίας και της υπερηφάνειας.
    Ξέρουμε τι έγινε μετά, ο καλός θεός, που η μαντική του δύναμη σαν θεός που είναι, θα έπρεπε να τον είχε προειδοποιήσει για το τι μέλλει γενέσθαι, παραδόθηκε σε μια τρομερή και γελοία έκρηξη οργής και καταράστηκε τον Σατανά, τον άνθρωπο και τον κόσμο που ο ίδιος είχε δημιουργήσει, ταβαλε μ άλλα λόγια με τον ίδιο του τον εαυτό ,και δεν του έφτασε που τιμώρησε σκληρά τους πρόγονούς μας αλλά καταράστηκε και όλες τις μέλλουσες γενιές παρ΄'οτι ήταν αθώες για το έγκλημα των προγόνων τους. Κι έπειτα όταν θυμήθηκε ότι δεν ήταν μόνο θεός της οργής και της εκδίκησης αλλά και θεός αγάπης κι αφού είχε τυραννήσει μερικά δισεκατομμύρια ανθρώπινα πλάσματα, καταδικάζοντάς τα στην αιώνια κόλαση, αποφάσισε τότε να λυπηθεί τους υπόλοιπους και να τους σώσει και για να συμβιβάσει την αιώνια και θεική αγάπη του με την θεική οργή του ,διψασμένος όπως πάντα για αίμα έστειλε στον κόσμο τον μονάκριβο γιό του για να τον σκοτώσουν οι άνθρωποι.. Αυτό είναι το μυστήριο της Λύτρωσης και η βάση της χριστιανικής θρησκείας. Να είχε τουλάχιστον λυτρώσει την ανθρωπότητα ο θεικος Σωτήρας! Όμως όχι,'οπως ξέρουμε τον παράδεισο που υποσχέθηκε ο Χριστός σύμφωνα με ρητή του διατύπωση θα είναι πολύ λίγοι και εκλεκτοί. Οι υπόλοιποι, των τωρινών αλλά και μελλουσών γεννεών στο πύρ το εξώτερο.

    Θεός και Κράτος

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θελω να σασ πω κατι σα μεγαλυτεροσ ειδα καποιοι φορανε φουστεσ στα σχολεια ειδα ενα αρθρο θελω να σασ πω οτι δε σασ καταλαβαινω εγω προσωπικα θα ειναι κι αλλοι αν υποθεσουμε οτι το παιδι μου ειναι gay δε θα το καταλαβω ποτε αν δεν μου το πει γτ αντρασ ειναι το σκεπτικο να πεισ φταιω να αναλαβεισ την ευθυνη σου ενδεχομενωσ να δουλευεισ να βγαζεισ τα εξοδα σου κλπ αυτο που κανεισ σε κανει αντρα κι οχι με ποιον το κανεισ και φυγετε λιγο απο τα λεφτα σαν αυτοσκοπο γτ λεφτα υπαρχουν μυαλα δεν υπαρχουν οποτε φροντιστε το μυαλο σασ πανω απο ολα ειναι εργαλειο θα το δειτε μεγαλονωντασ αυτα και δεν ξερω αν τα ειπα καλα αγροτησ με πτυχιο τει ειμαι αυτα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    κάηκα.
    δεν κατάλαβα τίποτα.
    έμαθα για τον αμόρφωτο καθηγητή μουσικού γυμνασίου -ή μήπως απαίδευτο; δεν ξέρω- και φρίκαρα βασικά.
    έχεις δικαίωμα να διαφωνείς με την ενδυματική επιλογή του άλλου οκ, σ' όποιον αρέσουμε φάση, δεν έχεις δικαίωμα να ασκείς βία όμως ούτε να επιβάλεις εξουσία στους μαθητές σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εχετε ολοι ψυχολογικα απαντεσ καντε κατι γτ θα φυγουμε ολοι εγω σασ εχω γραμμενα ολα οσο ειπαμε με το στρατηγο τοτε που ειχα θεμα εσεισ που γραφετε εδω παρακαλω να ειστε σοβαροι κ να μην παιζετε παιχνιδια ειναι παρα πολυ σοβαρο το θεμα κινδυνευουμε εγω πηγα στρατο με σχιζο κι απο τοτε δουλευω για το στρατο ειμαι στρατιωτησ να ειστε σοβαροι ολοι

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    28 χρονια δουλειασ 3 εμβολια κ λενε οτι δεν δουλευω κι ειμαι ανεμβολιαστοσ ποιοσ φταιει

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Επισησ υποτιθεται οτι ειμαι 20χρονοσ αλβανοσ ενω ειμαι 43 χρονων με 42 χρονια στην ελλαδα ποιοσ φταιει

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Υποτιθεται οτι ειμαι αλβανοσ εμποροσ ναρκωτικων πρωτον 12 χρονια γραφω εδω δευτερον ειμαι 43 και δουλευω 2 δουλειεσ μια αγροτησ και μια με το νοσοκομειο και τη μαφια για να βγει θεραπεια για τα ναρκωτικα κι επειδη τη βγαλαμε κι επειδη οι νοικοκυραιοι δεν ξερουν πλεον ποιοσ παιρνει ποιοσ δεν παιρνει βγαλαν το παραμυθι του εμπορου ενω ειμαι πατερασ κι η ζωη μου τελειωσε απο φιλιεσ κλπ κι ειπα να κανω κατι για τα παιδια μου μια που τη μιση θεραπεια την ηξερα και τουσ την ελεγα και δε με πιστευανε η μιση θεραπεια ειναι η πρωτεινη η κατι αλλο αυτησ τησ κατηγοριασ κατι πιο δυνατο αυτη ειναι η αληθεια ολοκληρη

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εχω κ πτυχιο τει επαιζα κ μπαλλα οταν χορτασα απο λεφτα κι απο αγαπη αρχισα να τα λεω γυρω στα 150 χιλιαρικα εχω φαει απο το 2000 κι αγαπαω τα κοριτσια μου πολυ οταν χορτασα αρχισα να ριχνω ιδεεσ μιασ που οταν ημουν μικροσ εκανα πατεντεσ κι ετσι βγηκε αυτο χωρισ συγκεκριμενο λογο απλα χορτασα

  13. #28
    Μπορεί να υποφερω για καιρο απο ενα απωθημένο, ενα τυφλο ψυχαναγκασμο που έχει μεν λογικό, πραγματικο υπόβαθρο, βάζει στο περιθώριο ή υποτιμα τα θετικά. Αυτος ο ψυχαναγκασμος καποια στιγμή εκτονωνεται προς αυτον στον οποίο αφορα όπως με μια βρισιά με ενταση φωνης και άσχημες λέξεις.
    Οταν το κάνω αυτο με πιάνει ενας συνδυασμος φόβου και λυπης γι αυτο που εκανα. Επανέρχονται στη σκέψη μου εκεινα τα θετικά παρά τα αρνητικά που με ωθησαν σ εκεινη τη συμπεριφορά. Φόβος να μην υπάρξει συνεχεια. Φοβος να μην ξαναεπαναλαβω το ιδιο. Απογοήτευση επειδή η ανατροφή και ο παγιωμενος πια τροπος σκεψης και δράσης μου με αφήνουν να κανω λαθη, να πεφτω θυμα, να πεφτω στις ιδιες παγίδες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Υπαρχει θεραπεια ξεκολατε και πατε να την παρετε

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Για να καταλαβετε τι εγινε δε με γουσταρουν οι δεξιοι γτ δουλευω καπνιζω οτι καπνιζετε κ δουλευω δεν θελουν να δουλευετε θελουν να καθεστε κ να νομιζετε οτι ειστε αχρηστοι πρωτα μου βαλανε στον καφε κατι για να παθω σχιζο κι επειδη συνεχισα να δουλευω θελουν να με βαλουν φυλακη δεν εχω ψυχολογικα το προβλημα ειναι οτι δουλευω με ναρκωτικα ενω ειμαι υγιησ αν μαθετε την αληθεια για το ποσο αχρηστοι ειναι οι νοικοκυραιοι κ σασ δουλευουν δεν υπαρχει ψυχικα ασθενησ στην ελλαδα αυτα που ελεγα ολα ξεπερνιουνται

Page 2 of 169 FirstFirst 12341252102 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 09:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 18:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 31-01-2011, 00:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •