Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 41
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 41 of 169 FirstFirst ... 3139404142435191141 ... LastLast
Results 601 to 615 of 2529
  1. #601
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Έπεσα μέσα στην κίνηση της Αθήνας καλοκαιριάτικα και με αφορμή αυτή την αποπνικτική ατμόσφαιρα σκεφτόμουν και αναρωτιόμουν γιατί αφού η ζωή είναι τόσο χάλια και το βιώνουμε καθημερινά με χίλιους δυο τρόπους είτε πιο εύκολους είτε πιο δύσκολους, μιζέρια, πόνος κόπος κτλ γιατί επιμένουν οι άνθρωποι να κάνουν παιδιά;

    Πώς γίνεται από τη μια να λένε πω πω χάλια η κοινωνία μας ζούγκλα κτλ και από την άλλη να δημιουργούν νέο άνθρωπο;

    Δε μπορούν να κατανοήσουν πως ο νέος άνθρωπος που θα δημιουργήσουν έχει μηδαμινές πιθανότητες να ζήσει μια καλύτερη ζωή;


    Ζεις χάλια. Οκ. Σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να μην ευθύνεσαι καθόλου για αυτό.

    Όμως το να ζεις σε χώρες φτωχές όπως οι πατρίδα μας που καθημερινά ξέρουμε πως παιδεύεται ο μέσος άνθρωπος κι όμως να επιμένεις να δημιουργείς νέο άνθρωπο ε τότε προφανώς και δεν υπάρχει συνειδητοποίηση της κατάστασης που ζεις.

    Ίσως εξ ορισμού ένα από τα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης ύπαρξης να είναι και το γεγονός πως κλείνει τα μάτια στην αλήθεια και στην πραγματικότητα. Πολύ πιθανό.
    θεωρω οτι δεν ισχυει αυτο που λες.
    ειναι πολυ ισοπεδωτικο.
    στ αληθεια πιστευεις οτι ΟΛΩΝ η ζωη ειναι στο ιδιο επιπεδο και κυριως ΟΛΩΝ η ζωη ειναι ΧΑΛΙΑ;;
    δεν εχεις καταλαβει οτι υπαρχουν πολλοι που την περνανε ζαχαρη;
    απο που μπορει να ξερει ο αλλος οτι το παιδι του δεν θα ζησει ωραια και δεν θα ειναι ευχαριστημενο απ την ζωη του ;;;
    αυτο που δεχομαι, ειναι οτι για να κανεις παιδι που δεν θα γινει δυστυχισμενο, πρεπει να μπορεις να του δωσεις τα στοιχειωδη.
    δηλαδη, ενα υγιες περιβαλλον στο σπιτι του, μια υγιη σχεση των γονιων του, και οπωσδηποτε τα βασικα της επιβιωσης, δηλαδη, αγαπη, τροφη, μορφωση.
    τα υπολοιπα κανεις δεν τα ξερει και δεν μπορει να τα προεξοφλησει..

  2. #602
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Για πες και το άλλο .... τι ποσοστό γυναικών , ενήλικες ... ακόμη κι αν είναι παρθένες στα 30 ή στα 35 ... θα θέλαν να ξεπαρθενιαστούν με ... παρθένο άνδρα ;;;
    Εγώ λέω ότι δεν είναι ούτε 0.1% . Γιατί ;;; Γιατί φοβούνται ... ότι δεν θα κάνουν δουλειά !!!!!!!

    Οπότε οι παρθένοι που είτε πλησιάζουν είτε ξεπέρασαν τα 30 , 40 κτλ ... αν περιμένουν να βρεθεί δασκάλα ... θα την πάθουν όπως αυτοί που περίμεναν να πάρουν βίζα
    στην κλασική ταινία "καζαμπλάνκα" με το μπόγκαρτ και τη μπέργκμαν , για να φύγουν από την πορτογαλία στην αμέρικα ...

    AND WAIT ... AND WAIT ... AND WAIT ...

    Καλημερα !

    Οταν ενας ανθρωπος φτανει σε αυτη την ηλικια και ειναι παρθενος υποβοσκουν αλλα θεματακια ..

    Αυτο και δεν χωρα καμια αλλη λογικη εξηγησγη πλεον ..

    Τα θεματακια αυτα επρεπε να τα λυσουν με τον ψυχολογο τους και μετα ισως καταφερουν και συνευερεθουν με καποιον .,.Πολλοι ομως ξεκινουν αναποδα ..περιμεουν εναν συντροφο να τους λυσει ενα θεμα που δεν λυνεται με αυτο την σειρα ,ισα ισα το κανει και χειροτερο ..

    Δες παραδειγματα ακομα και εδω μεσα με ατομα που ασχολουνταιντε μονο με το πουλακι τους ..Ξαφνικα δεν υπαρχει τιποτε αλλο στην ζωη τους ,ξημεροβραδιαζονται σε ενα πληκτρολογιο ,καμια αισθηση της προσωπικης αναπτυξης και εξελίξεις και μετα τους φταιει η καθε μια ή ο καθε ενας που δεν δεχεται να παει μαζι τους ..

    Επειτα ενας ανθρωπος οταν επιλεγει σε αυτες τις ηλικιες να ειναι ακομα παρθενος δεν σημαινει οτι φταινε οι αλλοι,η κοινωνια ,η εκκλησιά και εγω δεν ξερω τι αλλη μπαρουφα σκαρφιζονται για να δικαιολογισουν τα αδικαιολογιτα πλεον , ΕΚΤΟΣ και αν μιλαμε για ανθρωπους που ισως εχουν δεχτεί μια ακρως κακοποιοητικη συμπεριφορα ..

    Ξερεις κατι, σας διαβαζω συνεχεια οσοι εχετε θεμα με την σεξουαλικη σας ζωη και μιλαω φυσικα γενικα ,να τα ριχνετε στους αλλους και οχι στον ιδιο σας τον ευατο
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #603
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δες παραδειγματα ακομα και εδω μεσα με ατομα που ασχολουνταιντε μονο με το πουλακι τους ..Ξαφνικα δεν υπαρχει τιποτε αλλο στην ζωη τους ,ξημεροβραδιαζονται σε ενα πληκτρολογιο ,καμια αισθηση της προσωπικης αναπτυξης και εξελίξεις και μετα τους φταιει η καθε μια ή ο καθε ενας που δεν δεχεται να παει μαζι τους ..

    Επειτα ενας ανθρωπος οταν επιλεγει σε αυτες τις ηλικιες να ειναι ακομα παρθενος δεν σημαινει οτι φταινε οι αλλοι,η κοινωνια ,η εκκλησιά και εγω δεν ξερω τι αλλη μπαρουφα σκαρφιζονται για να δικαιολογισουν τα αδικαιολογιτα πλεον , ΕΚΤΟΣ και αν μιλαμε για ανθρωπους που ισως εχουν δεχτεί μια ακρως κακοποιοητικη συμπεριφορα ..

    Ξερεις κατι, σας διαβαζω συνεχεια οσοι εχετε θεμα με την σεξουαλικη σας ζωη και μιλαω φυσικα γενικα ,να τα ριχνετε στους αλλους και οχι στον ιδιο σας τον ευατο
    Μήνυμα διδαχής μετριοπάθειας και καθωσπρεπισμού . Πάντα με χάλαγε αυτό το υφάκι .
    Πρώτα από όλα , βάζεις τον εαυτό σου στο βάθρο , είσαι υπεράνω, όλα στη ζωή σου είναι σούπερ.
    Οι άλλοι που γράφουν εδώ για σεξουαλικά θέματα, ασχολούνται μόνο με το πουλάκι τους και έχουν πρόβλημα.
    Εσύ όμως είσαι η wow. Τα έχεις όλα, όλα είναι τέλεια στη ζωή σου, δεν σου λείπει τίποτε.
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥΣ .... ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ;;
    Γιατί δεν απολαμβάνεις την τέλεια οικογενειακή σου ζωή με τον ονειρεμένο σύντροφό σου ;
    Εσύ όταν γράφεις, εδώ, δεν γίνεσαι προβληματική ; Μόνο όλοι οι άλλοι ; Σύμπλεγμα ανωτερότητας εδώ φουλ.

    Πάρε το κότερο να κοζάρεις στα νησιά ... και βγάλε σέλφι με τις σαμπανιέρες στο μόντε κάρλο και στο ντουμπάϊ και μην ασχολείσαι με προβληματική πλέμπα ...

    Έχουν δίκιο οι αναρχικοί τελικά. ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ... ΚΑΤΑΝΤΑΣ ...

  4. #604
    garfield
    Guest
    Κανείς δεν επιλέγει να είναι παρθενος στα 30 εκτός από κάποιους που είναι της εκκλησίας φανατικά και το κάνουν εκ πεποιθήσεως. Κανενας άλλος νόρμαλ άνθρωπος δεν θα επέλεγε κάτι τέτοιο. Τώρα οι λόγοι είναι κυρίως η τύχη η η ατυχία καλύτερα, η χαμηλή αυτοεκτίμηση, η έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων κλπ.
    Πάντως οι περισσότεροι ψυχολόγοι - ψυχίατροι- ψυχοθεραπευτες στην Ελλάδα είναι για τα πανηγύρια αντιμετωπίζουν τα θέματα πολύ επιφανειακά, δεν θέλουν να μπαίνουν στα βαθιά γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχαν ψυχολόγοι που λένε στον θεραπευομενο "είσαι καμένο χαρτί" εμένα μου το εχουν πει όπως και σε άλλους πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θέλουν να ασχολούνται μονο με πιο ελαφριές περιπτώσεις και με επιφανειακά πραγματα. Οπότε εγώ προσωπικά δεν περιμένω να δω προκοπή απο αυτούς.

  5. #605
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Κανείς δεν επιλέγει να είναι παρθενος στα 30 εκτός από κάποιους που είναι της εκκλησίας φανατικά και το κάνουν εκ πεποιθήσεως. Κανενας άλλος νόρμαλ άνθρωπος δεν θα επέλεγε κάτι τέτοιο. Τώρα οι λόγοι είναι κυρίως η τύχη η η ατυχία καλύτερα, η χαμηλή αυτοεκτίμηση, η έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων κλπ.
    Πάντως οι περισσότεροι ψυχολόγοι - ψυχίατροι- ψυχοθεραπευτες στην Ελλάδα είναι για τα πανηγύρια αντιμετωπίζουν τα θέματα πολύ επιφανειακά, δεν θέλουν να μπαίνουν στα βαθιά γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχαν ψυχολόγοι που λένε στον θεραπευομενο "είσαι καμένο χαρτί" εμένα μου το εχουν πει όπως και σε άλλους πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θέλουν να ασχολούνται μονο με πιο ελαφριές περιπτώσεις και με επιφανειακά πραγματα. Οπότε εγώ προσωπικά δεν περιμένω να δω προκοπή απο αυτούς.
    και καποιους που ειναι της εκκλησιας οι γονεις τους και τους εχουν επηρρεασει υποσυνειδητα, ακομα κι αν σου λενε οτι δεν πιστευουν καν...

  6. #606
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Κλασική ιστορία όσων ήμαστε άνω των 40 ... το έκαναν πολλοί ... για να βρουν γκόμενες ... δούλευαν σε νησιά ... νύχτα ... έμπαιναν σε ομάδες !
    Χωρίς να τους αρέσουν τα σπορ, χωρίς να έχουν ανάγκη λεφτά !!!!!

  7. #607
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θεωρω οτι δεν ισχυει αυτο που λες.
    ειναι πολυ ισοπεδωτικο.
    στ αληθεια πιστευεις οτι ΟΛΩΝ η ζωη ειναι στο ιδιο επιπεδο και κυριως ΟΛΩΝ η ζωη ειναι ΧΑΛΙΑ;;
    δεν εχεις καταλαβει οτι υπαρχουν πολλοι που την περνανε ζαχαρη;
    απο που μπορει να ξερει ο αλλος οτι το παιδι του δεν θα ζησει ωραια και δεν θα ειναι ευχαριστημενο απ την ζωη του ;;;
    αυτο που δεχομαι, ειναι οτι για να κανεις παιδι που δεν θα γινει δυστυχισμενο, πρεπει να μπορεις να του δωσεις τα στοιχειωδη.
    δηλαδη, ενα υγιες περιβαλλον στο σπιτι του, μια υγιη σχεση των γονιων του, και οπωσδηποτε τα βασικα της επιβιωσης, δηλαδη, αγαπη, τροφη, μορφωση.
    τα υπολοιπα κανεις δεν τα ξερει και δεν μπορει να τα προεξοφλησει..
    Ναι δείχνει ισοπεδωτικό αλλά ίσως και να μην είναι.

    Λογικά θα υπάρχουν και κάποια που ζουν κάπως κανονικά αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι έχω την αίσθηση πως δε ζουν καλά πως δεν είναι ευτυχισμένοι και δεν αξίζει να βιώνουν τόσες δυσκολίες τόσο πόνο τόσα δραματα.

    Γι'αυτό και προσωπικά αυτό που με ξεκουράζει και μου φέρνει μια ανακούφιση σε ότι κι αν περνάω είναι το γεγονός πως τουλάχιστον δεν έχω αφήσει απογόνους, πως δηλαδή δεν έχω διαιωνίσει τον πόνο.

    Τέλος πάντων έτσι το βλέπω με βάση την πράξη, με βάση την καθημερινότητα και όχι μεσα από θεωρίες ή οτιδήποτε άλλο.

    Σ ευχαριστώ για την παρέμβαση σου

  8. #608
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Ναι δείχνει ισοπεδωτικό αλλά ίσως και να μην είναι.

    Λογικά θα υπάρχουν και κάποια που ζουν κάπως κανονικά αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι έχω την αίσθηση πως δε ζουν καλά πως δεν είναι ευτυχισμένοι και δεν αξίζει να βιώνουν τόσες δυσκολίες τόσο πόνο τόσα δραματα.

    Γι'αυτό και προσωπικά αυτό που με ξεκουράζει και μου φέρνει μια ανακούφιση σε ότι κι αν περνάω είναι το γεγονός πως τουλάχιστον δεν έχω αφήσει απογόνους, πως δηλαδή δεν έχω διαιωνίσει τον πόνο.

    Τέλος πάντων έτσι το βλέπω με βάση την πράξη, με βάση την καθημερινότητα και όχι μεσα από θεωρίες ή οτιδήποτε άλλο.

    Σ ευχαριστώ για την παρέμβαση σου
    το "προσωπικο", το δεχομαι.
    μονο ε τσι μπορουμε να μιλαμε για καποια θεματα. "προσωπικα".

    τα περισσοτερα θεματα εξαρτωνται απο το σημειο θεασης τους.
    το οτι εσυ νοιωθεις ματαιοτητα και δυστυχια, ή εστω μεγαλη ανησυχια για το μελλον του κοσμου και δεν ε χεις σκοπο και ορεξη να διαιωνισεις το ειδος σου, το δεχομαι.
    το οτι βλεποντας και παραεξω ομως καποιους που ισως ταλαιπωρουνται, ή ειναι φτωχοι πχ; (δεν ξερω τι ακριβως βλεπεις), μπορει οι δυσκολιες τους να ειναι αντικειμενικες, αλλα ΕΣΥ εισαι που τους θεωρεις δυστυχισμενους. οι ιδιοι μπορει να βρισκουν και νοημα και χαρα στην ζωη τους και με χαρα να διαιωνιζουν το ειδος του (hopefully φροντιζοντας τουλαχιστον να εξασφαλισουν τουλαχιστον τα βασικα για τα παιδια τους κι οχι να τα στειλουν στα φαναρια..).

    μην ξεχνας ακομα, οτι πολλες φορες μπορει να αλλαξουμε αποψεις για καποια θεματα, ειδικα αν παρεμβαλλεται καποια ασθενεια οπως η καταθλιψη στην "οραση" μας καισ την πορεια βελτιωθει..

  9. #609
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Μήνυμα διδαχής μετριοπάθειας και καθωσπρεπισμού . Πάντα με χάλαγε αυτό το υφάκι .
    Πρώτα από όλα , βάζεις τον εαυτό σου στο βάθρο , είσαι υπεράνω, όλα στη ζωή σου είναι σούπερ.
    Οι άλλοι που γράφουν εδώ για σεξουαλικά θέματα, ασχολούνται μόνο με το πουλάκι τους και έχουν πρόβλημα.
    Εσύ όμως είσαι η wow. Τα έχεις όλα, όλα είναι τέλεια στη ζωή σου, δεν σου λείπει τίποτε.
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥΣ .... ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ;;
    Γιατί δεν απολαμβάνεις την τέλεια οικογενειακή σου ζωή με τον ονειρεμένο σύντροφό σου ;
    Εσύ όταν γράφεις, εδώ, δεν γίνεσαι προβληματική ; Μόνο όλοι οι άλλοι ; Σύμπλεγμα ανωτερότητας εδώ φουλ.

    Πάρε το κότερο να κοζάρεις στα νησιά ... και βγάλε σέλφι με τις σαμπανιέρες στο μόντε κάρλο και στο ντουμπάϊ και μην ασχολείσαι με προβληματική πλέμπα ...

    Έχουν δίκιο οι αναρχικοί τελικά. ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ... ΚΑΤΑΝΤΑΣ ...
    Έτσι απαντάς εσύ σε οποιος σου λεει απλά ότι η ζωή έχει πολυ σοβαρότερα θέματα από το να ασχοληθείτε όλη μέρα με το πουλί σου ?

    Υπάρχουν ένα σωρό θέματα που γράφουν άτομα με όντως σεξουαλικα προβλήματα εκεί αλήθεια τι έχεις να προτείνεις?

    ΤΙΠΟΤΑ που να τους βοηθήσεις...

    Άσε λοιπόν τι κάνω εγώ εδώ μέσατι ειβαι κατάντια και δες λιγάκι το δικό σου ύφος και επίπεδο όταν λαμβάνεις απαντήσεις που δεν σου κουμπώνουν..

    Ο ένας σου βρωμάει επειδή γράφει συνέχεια ο άλλος σε ξυνιζει επειδή γράφει αυτά που γράφω εγω τώρα ενώ όταν συμφωνούσα μαζί σου με έβγαζες λογική και συγκροτημένη..

    Πες μας την επόμενη φορά πως θέλεις να σου απαντάμε και να προσαρμόσουμε την ύπαρξη μας εδώ συμφωνα να με τις δικές σου μέρες....

    Άσε λοιπόν την δική μου ζωή που για να λες όλα αυτά μάλλον σε ενοχλεί και δες την δική σου γιατι ξέρεις κάτι εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου αλλά δεν θα καθίσω να βάλω στο ίδιο τσουβάλι ατομα όντως έχουν κάποιο ψυχιατρικό Θέμα και θέλουν να συζητήσουν με αυτούς που ειναι εδώ για να κρίνουν την δική μου ζωή γιατί η δική τους είναι τόσο μιζερι αλλά μαντεψε ..

    Δεν τολμούν να την αλλάξουν..

    Αν θες κότερα λοιπόν τράβα δούλεψε και μην εισια όλη μέρα και εσύ εδώ όπως κρίνεις άλλους ενώ κάνεις ακριβώς το ίδιο..

    Έλα καλημέρα και αν δεν θες αλήθειες να μην με παραθετεις γιατί δεν χαιδευω κανέναν..


    Αλλιώς ένα ignore ,αλλά βλέπεις ποιο θα έχεις μετά να ασχολείσαι

    Αλήθεια την ίδια τακτική έχεις και στην ζωή σου?
    Λίγη αυτογνωσία όταν απαντάμε και κρίνουμε παρακαλώ πολύ θα σε βοηθήσει να πας ένα βήμα παρακάτω...

    Τίποτα τυχαίο εγώ θα οω πλεο στην ζωή των ανθρώπων που ει αι εδώ μέσα ΜΟΝΟ για να κρίνουν την δική μου ζωή και όχι να δίνουν απαντήσεις που αρμόζουν .. αντε φιλιά και κοίτα να ηρεμεις που και που και να μην μπαίνεις με νευρα εδώ μέσα, φιλιά!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #610
    Πέρσι καλοκαίρι ήθελα πολύ να πάω ένα ταξίδι. Έπαιρνα τηλέφ σε ταξιδιωτικά γραφεία. Όταν μου έλεγαν πως δεν έχουν θέση για τα Χ και Ψ πακέτα κατά βάθος ξαλάφρωνα. Έμπαινα σε ιστοσελίδες αεροπορικών εταιρειών για να κλέισω αεροπορικό εισητήριο κι εκεί που έπρεπε να πατήσω το enter για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή έβγαινα εκτός ιστοσελίδας. Έτσι δεν πήγα πουθενά. Η πάλη μέσα μου ήταν ότι θα πήγαινα μόνος και θα φευγα από το οικείο περιβάλλον ανθρώπων που με κάνει να μην νιώθω μόνος και να μην μου έρχονται σκέψεις απόγνωσης. Η αλλαγή παραστάσεων, ο ενθουσιασμός του ταξιδιού, το να δω νέους τόπους έστω μόνος, μέσα μου δεν μπορεί να νικήσει το πρώτο. Το ίδιο αίσθημα με κυριαρχεί και φέτος. Λειτουργεί σαν διαστρεβλωμένη μέσα μου υπέρβαση το να κάνω την κίνηση δλδ να πάρω τηλ σε ταξιδιωτικό γραφείο, να συμπληρώσω τα πεδία σε ιστοσελίδα αεροπορικής εταιρείας αλλά την τελευταία στιγμή να κάνω πίσω διότι η άνιση ίσως και μη παράλογη μέσα μου μάχη μου λέει όχι, δεν μπορείς να πας μόνος και τότε μένει ο ψυχικός κόπος. Τέτοιος τρόπος σκέψης και δράσης υπάρχει μέσα μου και όταν θα σκεφτώ να κάνω μια σημαντική αγορά, να ψάξω για άλλη εργασία. Πρόσφατα πήγα σε μια συναυλία, πάλι μόνος, αλλά πέρασα θαυμάσια. Ακόμα και σένα ταξίδι, αν είχα μιακαλή παρέα, θα πήγαινα.
    γιάννης

  11. #611
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Οταν ενας ανθρωπος φτανει σε αυτη την ηλικια και ειναι παρθενος υποβοσκουν αλλα θεματακια ..

    Αυτο και δεν χωρα καμια αλλη λογικη εξηγησγη πλεον ..

    Τα θεματακια αυτα επρεπε να τα λυσουν με τον ψυχολογο τους και μετα ισως καταφερουν και συνευερεθουν με καποιον .,.Πολλοι ομως ξεκινουν αναποδα ..περιμεουν εναν συντροφο να τους λυσει ενα θεμα που δεν λυνεται με αυτο την σειρα ,ισα ισα το κανει και χειροτερο ..

    Δες παραδειγματα ακομα και εδω μεσα με ατομα που ασχολουνταιντε μονο με το πουλακι τους ..Ξαφνικα δεν υπαρχει τιποτε αλλο στην ζωη τους ,ξημεροβραδιαζονται σε ενα πληκτρολογιο ,καμια αισθηση της προσωπικης αναπτυξης και εξελίξεις και μετα τους φταιει η καθε μια ή ο καθε ενας που δεν δεχεται να παει μαζι τους ..

    Επειτα ενας ανθρωπος οταν επιλεγει σε αυτες τις ηλικιες να ειναι ακομα παρθενος δεν σημαινει οτι φταινε οι αλλοι,η κοινωνια ,η εκκλησιά και εγω δεν ξερω τι αλλη μπαρουφα σκαρφιζονται για να δικαιολογισουν τα αδικαιολογιτα πλεον , ΕΚΤΟΣ και αν μιλαμε για ανθρωπους που ισως εχουν δεχτεί μια ακρως κακοποιοητικη συμπεριφορα ..

    Ξερεις κατι, σας διαβαζω συνεχεια οσοι εχετε θεμα με την σεξουαλικη σας ζωη και μιλαω φυσικα γενικα ,να τα ριχνετε στους αλλους και οχι στον ιδιο σας τον ευατο

  12. #612
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν μπορω να πω εγκυρη πηγη Νικο

    Σαφεστατα συμβαινει ολο αυτο οταν μιλαμε για άκρως προβληματικες προσωπικοτητες που εχουν πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και φυσικα ο δικος τους εγκεφαλος δεν μπορει να επεξεργαστει ολο αυτο ωστε να μπορεσει να βρει εναλλακτικες και λυσεις ..

    Ευκολη λυση για εμενα πλεον ειναι η πορνεια, οι ουσιες ,η εναντιωση ή υποτιμηση του αντιθετου φυλου και γενικα η μεταθεση ευθυνων και πολλα αλλα οταν δηλωνεις πληρως συνειδητοποιημενος για το προβλημα σου αλλα αδυνατος να πεισμωσεις και να το πολεμησεις ..
    Αν το σκεφτουμε καπως ολοι ετσι ξεκιναμε την σεξουαλικη μας ζωη ..
    Ποσες απορρίψεις εχουμε φαει ,ποσες δοκιμες εχουμε κανει οχι μονο στο ερωτικο κομματι και αλλου ..
    Ποσες προσπαθειες και ποσους πειραματισμους ωστε να βρουμε τους ανθρωπους που κουμπωνουμε σε ολα ..

    Ποιος σου ειπε οτι θακθεσε σε ενα καναπε αι ολα θασου χτυπουν την πορτα για να τα βρεις και να τα διεκδικήσεις ..

    Επειτα εσυ μιλας καθαρα για μια οργαγνικη σου αναγκη οποτε ανετα την βρισκεις ..

    Ασε Νικο να μιλησουν για ολο αυτο ατομα που σεβονται και που θελουν το ερωτικοσυνασθηματικο και οχι το ωμο

    Να υποθεσω εισαι μελος αυτου του επισημου κινηματος ?
    Α ρε συ Νικο ηξερα οτι διαβαζεις οτι να ναι αλλα οτι θα τα παραθετεις κιολας σαν τεκμηρίωση του μισογυνισμου σου δεν το περιμενα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #613
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Α ρε συ Νικο ηξερα οτι διαβαζεις οτι να ναι αλλα οτι θα τα παραθετεις κιολας σαν τεκμηρίωση του μισογυνισμου σου δεν το περιμενα
    το συμπερασμα σου περι μισογυνισμου ειναι αυθαιρετο.

  14. #614
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Τα σοβαροτερα θεματα σε ενα αντρα απο εκει ξεκινανε ..καθολου ασχετου δεδομενου οτι μου παραθετεις ενα τελείως ανυπογραφο και ανυποστατο κειμενο που εναποθέτει πως τα προβληματα ενος αντρα ειναι καθαρα θεμα γυναικων και πετα εξω πολυ σοβαροτερες επιστημονικα αποδεδειγμενες αιτιες πλεον ..

    Και φυισκα ενα κειμενο που δεν πατα πανω στα δικα μου και το πως πρεπει ενας ανθρωπος να εστιαζει πρωτα στον ευατο του και μετα σε ολους τους αλλους


    Μισογυνισμος και αγαμια βασικες αιτιες ολου αυτου και φυσικα σε ακραιες περιπτωσεις ,οταν το προβλημα διαιώνιζεται οδηγει ακομα σε φονους ή βιασμους θα προσθεσω εγω
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #615
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Κλασική ιστορία όσων ήμαστε άνω των 40 ... το έκαναν πολλοί ... για να βρουν γκόμενες ... δούλευαν σε νησιά ... νύχτα ... έμπαιναν σε ομάδες !
    Χωρίς να τους αρέσουν τα σπορ, χωρίς να έχουν ανάγκη λεφτά !!!!!
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Κανείς δεν επιλέγει να είναι παρθενος στα 30 εκτός από κάποιους που είναι της εκκλησίας φανατικά και το κάνουν εκ πεποιθήσεως. Κανενας άλλος νόρμαλ άνθρωπος δεν θα επέλεγε κάτι τέτοιο. Τώρα οι λόγοι είναι κυρίως η τύχη η η ατυχία καλύτερα, η χαμηλή αυτοεκτίμηση, η έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων κλπ.
    Πάντως οι περισσότεροι ψυχολόγοι - ψυχίατροι- ψυχοθεραπευτες στην Ελλάδα είναι για τα πανηγύρια αντιμετωπίζουν τα θέματα πολύ επιφανειακά, δεν θέλουν να μπαίνουν στα βαθιά γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχαν ψυχολόγοι που λένε στον θεραπευομενο "είσαι καμένο χαρτί" εμένα μου το εχουν πει όπως και σε άλλους πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θέλουν να ασχολούνται μονο με πιο ελαφριές περιπτώσεις και με επιφανειακά πραγματα. Οπότε εγώ προσωπικά δεν περιμένω να δω προκοπή απο αυτούς.
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    δεν μπορω να πω εγκυρη πηγη Νικο

    Σαφεστατα συμβαινει ολο αυτο οταν μιλαμε για άκρως προβληματικες προσωπικοτητες που εχουν πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και φυσικα ο δικος τους εγκεφαλος δεν μπορει να επεξεργαστει ολο αυτο ωστε να μπορεσει να βρει εναλλακτικες και λυσεις ..

    Ευκολη λυση για εμενα πλεον ειναι η πορνεια, οι ουσιες ,η εναντιωση ή υποτιμηση του αντιθετου φυλου και γενικα η μεταθεση ευθυνων και πολλα αλλα οταν δηλωνεις πληρως συνειδητοποιημενος για το προβλημα σου αλλα αδυνατος να πεισμωσεις και να το πολεμησεις ..
    Αν το σκεφτουμε καπως ολοι ετσι ξεκιναμε την σεξουαλικη μας ζωη ..
    Ποσες απορρίψεις εχουμε φαει ,ποσες δοκιμες εχουμε κανει οχι μονο στο ερωτικο κομματι και αλλου ..
    Ποσες προσπαθειες και ποσους πειραματισμους ωστε να βρουμε τους ανθρωπους που κουμπωνουμε σε ολα ..

    Ποιος σου ειπε οτι θακθεσε σε ενα καναπε αι ολα θασου χτυπουν την πορτα για να τα βρεις και να τα διεκδικήσεις ..

    Επειτα εσυ μιλας καθαρα για μια οργαγνικη σου αναγκη οποτε ανετα την βρισκεις ..

    Ασε Νικο να μιλησουν για ολο αυτο ατομα που σεβονται και που θελουν το ερωτικοσυνασθηματικο και οχι το ωμο
    Al_Bundy Πολλοί από εμάς έχουν κατεξευτελιστεί από τέτοια. Εχω δει τον εαυτό μου να συχνάζει σε μπαρ, ενώ δεν ήμουν ιδαίτερα του μπαρ, να εντάσσεται σε σωματεία ή οργανώσεις ή ομάδες, να πηγαινει σε ομιλίες ή εκδηλώσεις, για τον ίδιο ακριβώς λόγο ενώ υπό ομαλές συνθήκες δεν θα σύχναζα σε τέτοιους χωρους. Έχω δει τον εαυτό μου να πλησιάζει σε τέτοιους χώρους άγνωστες ή σε καφέ και ούτω καθεξής και στο τέλος οι χώροι διασκέδασης να κατντάν χώροι ψυχοφθόροι. Αποτέλεσμα μηδέν. Είναι θέμα να κάνει κλικ ο ένας στον άλλο. Αν η σύνδεση της στιγμής γνωριμίας είναι τύπου "ε δεν με χαλάει, δεν είναι κι άσχημη, φαίνεται καλή" η συνέχεια θα είναι μια σε σύντομο χρονικό διάστημα λήξη η οποια λόγω της ανυπαρξίας σύνδεσης δεν θα πληγώσιε κανέναν απ τους δυο. Marilou, συνεπώς διαφωνώ ότι είναι θέμα "να κάθεσαι στον καναπέ".

    garfield, παρθένος στα 30 μένει κάποιος που είναι αυστηρά της εκκλησίας, κάποιος που έχει ιατρικό πρόβλημα (σπάνιο μου φαίνεται αυτό) ή κάποιος με σοβαρό ψυχιατρικό πρόβλημα. Το να βρει κανείς one night stand ιδίως στην εποχή μας βρίσκει σε μερικές ώρες.
    Για τους ψυχολόγους - ψυχιατρους, εξαρχής καταλαβαίνουν μέχρι που φτάνει η ίαση για το άτομο που έχουν μπροστά τους. Η συνέχεια είναι να φορτώνουν το άτομο με φάρμακα εσαεί ή να του τρώνε λεφτά αν είναι ψυχολόγοι ενώ μετά από 10 το πολύ συνεδρίες θα πρεπε να αφηναν το άτομο να πάει στο καλό, οι δε ψυχιάτροι κάνουν το άτομο να βάλει τα φάρμακα στη ζωή του σαν μια καθημερινή απλή συνήθεια.

    MarilouΌντως είναι θέμα εγκεφαλικό το να βρεις κανείς γκόμενα. Να έχει το χαρακτήρα που θα τραβήξει τη γυναίκα. Οι εύκολες λύσεις που ανέφερες είναι απλά υποκατάστατα τα οποία αντί να επιλύουν επιβαρύνουν τη ψυχολογική κατάσταση του ατόμου και με ενδεχόμενο προβλημάτων σωματικής υγείας.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 09:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 18:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 31-01-2011, 00:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •