Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 43
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 43 of 179 FirstFirst ... 3341424344455393143 ... LastLast
Results 631 to 645 of 2678
  1. #631
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχω καταλήξει στο ότι άσχετα αν είναι μία ψευδαίσθηση ή "μη αλήθεια" ή ξέρω κι εγώ τι, αυτό που ζω είναι η δική μου πραγματικότητα ακόμα κι αν αποδειχτεί ότι σε μεγαλύτερη κλίμακα δεν είναι. Οπότε όσο το ψειρίζει και το αμπελοφιλοσοφεί κανείς για κάτι που δεν είναι στο χέρι του να ξέρει και το ρίχνει πολύ στην ανάλυση, στο τέλος το καίει, μπερδεύεται και δεν ζει την ζωή του που είναι χειροπιαστή.

    Με αυτό δεν λέω ότι ο άνθρωπος πρέπει να είναι επιφανειακός και να μην έχει προβληματισμούς βαθύτερους κτλ. Όλοι έχουμε πνευματικές/φιλοσοφικές ανησυχίες κι όλοι περνάμε τις φάσεις μας. Φυσικά και έχω κάνει τέτοιες σκέψεις κατά καιρούς, δεν είμαι η εξαίρεση του κανόνα. Αλλά πρέπει να είμαστε και πρακτικοί, οι πολλές θεωρίες μακροπρόθεσμα δεν κάνουν καλό. Δες κι εδώ μέσα άτομα που από τις πολλές σκέψεις κι αμπελοφιλοσοφίες χάνουν στιγμές από τη ζωή τους ή ακόμα και την επαφή με την πραγματικότητα.
    Όντως, αυτός είναι ο κανόνας? Πρέπει να ήμουν πολύ άτυχος στα άτομα που γνώρισα αν αυτός είναι ο κανόνας.
    Ομολογώ πως περίμενα απλά να με στείλεις για ψυχοθεραπεία! Χαίρομαι που με διέψευσες. Νοιώθω λιγότερο "τρελός"!
    Συμφωνώ με τα περισσότερα απο αυτά που λες, απλά πιστεύω πως τα άτομα που χάνουν την επαφή με την πραγματικότητα το παθαίνουν αυτό λόγο ασθένειας και όχι λόγο κάποιας πεποίθησης.

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

  2. #632
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Το να σε κοροϊδεύουν που φόρεσες μάσκα και να σε αποκαλούν ΑΜΕΑ είναι κάτι που δείχνει το ποιόν τους. Γενικά ό,τι λέμε, δείχνει το ποιόν μας. Μερικοί βλάκες να μην ξεχνάνε πόσο βλάκες είναι με αυτά τα βατράχια που πετάνε. Απορώ ρε ηλίθιε απορώ ένα πράγμα. Δεν ντρέπεσαι να κοροϊδεύεις τους ανθρώπους που έχουν πραγματικά προβλήματα;;; Βλάκα. Δείχνεις το επίπεδό σου. Αλλά δε θα του πω τίποτα. Έτσι να είναι. Να κάτσει να είναι αυτό που είναι. Ο ηλίθιος. Να πάρει μόνος του το μάθημα.
    Αλλά έτσι είναι, όταν περνάς καλά αμέσως να βγάλουν την κακία τους επειδή αυτοί δεν περνάνε καλά.
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ναι μωρέ είναι ζώα μερικοί. Απορώ πως είναι δυνατόν να διαφέρουμε τόσο πολύ από αυτά τα ζώα. Με ξεπερνά αυτό. Μακάρι να έχουν άλλα καλά στοιχεία αλλά με εξοργίζει το επίπεδό τους. Μάς πηγαίνουν πίσω κιόλας σα σύνολο.
    Κοροϊδεψαν ειδικά εσένα ή όποιον φόραγα μάσκα?
    Αν είναι ειδικά εσένα, να κάνεις την εύκολη ή δύσκολη υπέρβαση, να μην φοβάσαι. Άμα φοβηθούμε κάποιον, έπειτα, ψαχνουμε να βρούμε ανθρώπους που μας καταλαβαίνουν για να πούμε τον πόνο μας ή τα γράφουμε εδώ και δη με το λεξιλόγιο και τα παράπονα με τα οποία εκφράζεσαι εσύ. Δεν το λέω ούτε υποτιμητικά ούτε σε προσβάλλω. Απλά καταλαβαίνω τι συμβαίνει, ιδίως άμα δεν μας σέβονται, διότι άμα ανεχθήκαμε μια, δυο, τρεις, πολλές και επί μακρόν προσβολές, έπειτα προγραμματίζεται δυστυχώς το υποσυνείδητο μας, απλά δλδ αντιδράμε πάντα κατά και μετά την προσβολή με τον ίδιο τρόπο, πχ κάνουμε πως δεν καταλάβαμε, πως συμφωνούμε, φεύγουμε, παριστάνουμε πως συμμορφωθήκαμε ή ευθυγραμμιστήκαμε κλπ. Αυτή όμως είναι μια άσχημη πραγματικότητα. Δεν μπορείς να ανέχεσαι διότι υπάρχει πολλής θρασύς κόσμος που είναι άξιοι να σου κάνουν τη ζωή ποδήλατο αν τους δώσεις εικόνα ότι είσαι του χεριού τους.
    γιάννης

  3. #633
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,376
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post


    MarilouΌντως είναι θέμα εγκεφαλικό το να βρεις κανείς γκόμενα. Να έχει το χαρακτήρα που θα τραβήξει τη γυναίκα. Οι εύκολες λύσεις που ανέφερες είναι απλά υποκατάστατα τα οποία αντί να επιλύουν επιβαρύνουν τη ψυχολογική κατάσταση του ατόμου και με ενδεχόμενο προβλημάτων σωματικής υγείας.
    Προφανως το θεμα ειναι αυτο που λεω παντα ,ο ιδιος σου ευατος και οχι η μεταθεση ευθυνων αλλου ..
    Αν ο δικος σου εγκεφαλος δεν ειναι σε θεση να εκτιμηση και ν αξιολογηση τα καταλληλα ερεθισματα τοτε σιγουρα δεν θα περιμενεις απο καπιον τριτο να στο κανει ωστε να περασεις εσυ καλα ..

    Οταν δυο ανθρωποι πρωτα συναντηθουν εγκεφαλικα τοτε το σιγουρο ειναι οτι δεν θα περασουν ασχημα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #634
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Προφανως το θεμα ειναι αυτο που λεω παντα ,ο ιδιος σου ευατος και οχι η μεταθεση ευθυνων αλλου ..
    Αν ο δικος σου εγκεφαλος δεν ειναι σε θεση να εκτιμηση και ν αξιολογηση τα καταλληλα ερεθισματα τοτε σιγουρα δεν θα περιμενεις απο καπιον τριτο να στο κανει ωστε να περασεις εσυ καλα ..

    Οταν δυο ανθρωποι πρωτα συναντηθουν εγκεφαλικα τοτε το σιγουρο ειναι οτι δεν θα περασουν ασχημα
    Αυτο ισχυει σε ολων των ειδών διαπροσωπικές σχέσεις. Μπορεί να χρειάζεται να επιβληθεις, να φερθεις σκληρα, να μην ανεχθεις, αλλά να μην το εχεις στο χαρακτήρα ή να δυσκολευεσαι πολύ να φερθεις με τέτοιο τροπο απλα για να βαλεις κάποιον στη θέση του διότι οποίου του δώσεις εικόνα ευκολου αποθρασύνεται. Το άσχημο είναι να ξερεις οτι είναι ενας δειλος και οτι με το χαρακτήρα του είσαι στο χωρο ασφαλειας του στον οποίο εκφράζεται με αναιδεια και εκμετάλλευση. Δυστυχώς ειναι τεράστια παλη μεσα μας να αλλάξουμε συμπεριφορά.

    Όταν νιωθεις απογοήτευση ή εκμετάλλευση ή μοναξιά τότε ψαχνεις να επανασυνδεθείς με ατομα απο το παρελθόν με τα οποία μπορεί να ξεκοψες και με τα οποία διατηρούσες μιαν αριστη επικοινωνία, φίλο ή κοπέλα. Το οτι ξεκοψα μπορεί να οφείλεται πχ σε συνθηκες ζωής του καθενος ή μακρινές αποστάσεις. Δεν ξέρω αν ο τροπος αυτος συμπεριφοράς μου είναι φυσιολογικός ή όχι.

  5. #635
    Quote Originally Posted by user View Post
    κατάθλιψη είναι μια σοβαρή ψυχική ασθένεια.
    κατάθλιψη δεν είναι να αισθάνεσαι θλίψη πολλή, κατάθλιψη είναι να μην μπορείς να νοιώσεις τίποτα. -δεν το σκέφτηκα εγώ
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    θα συμφωνησω απολυτως .........
    Ειλικρινά, μακάρι να υπήρχαν άνθρωποι στη ζωή μου που να με στήριζαν και να με υποστήριζαν ιδίως όταν παθαίνω ή μου κάνουν κάτι. Δεν εχω τίποτα απολύτως μαζί σας. Και μπορεί όντως η κατάθλιψη να είναι να μην μπορείς να νιώσεις τίποτα. Δεν ξερω αν αυτό επακολουθει την λύπη ή είναι άσχετο με αυτή, διότι αυτό που με διακρίνει ήπια ή έντονα κάποιες στιγμες είναι η λύπη.

  6. #636
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,376
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αυτο ισχυει σε ολων των ειδών διαπροσωπικές σχέσεις. Μπορεί να χρειάζεται να επιβληθεις, να φερθεις σκληρα, να μην ανεχθεις, αλλά να μην το εχεις στο χαρακτήρα ή να δυσκολευεσαι πολύ να φερθεις με τέτοιο τροπο απλα για να βαλεις κάποιον στη θέση του διότι οποίου του δώσεις εικόνα ευκολου αποθρασύνεται. Το άσχημο είναι να ξερεις οτι είναι ενας δειλος και οτι με το χαρακτήρα του είσαι στο χωρο ασφαλειας του στον οποίο εκφράζεται με αναιδεια και εκμετάλλευση. Δυστυχώς ειναι τεράστια παλη μεσα μας να αλλάξουμε συμπεριφορά.
    Οπως ?
    Ποιος χωρος μπορει να θεωρηθει ασφαλειας για ενα δειλο ?

    Επειτα γιατι να εισαι μεσα στο οπτικο πεδιο ενος τετοιου χωρου ?

    Όταν νιωθεις απογοήτευση ή εκμετάλλευση ή μοναξιά τότε ψαχνεις να επανασυνδεθείς με ατομα απο το παρελθόν με τα οποία μπορεί να ξεκοψες και με τα οποία διατηρούσες μιαν αριστη επικοινωνία, φίλο ή κοπέλα. Το οτι ξεκοψα μπορεί να οφείλεται πχ σε συνθηκες ζωής του καθενος ή μακρινές αποστάσεις. Δεν ξέρω αν ο τροπος αυτος συμπεριφοράς μου είναι φυσιολογικός ή όχι.

    Απογοητευση απο ποιον ?
    Απο αυτους που επελεξες εσυ καποια στιγμη να απομακρύνεις γιατι έκρινες οτι δεν σου εκαναν καλο ?

    Τοτε γιατι να τους ξαναπροσεγγισεις ?
    Απο ανασφαλεια ?Απο φοβο γιατι δεν μπορεις την μοναξια ?
    Με τι κοστος ολο αυτα ?Σιγουρα μεγαλο γιατι κινδυνεύεις να ξανεβρεθεις στην θεση για την οποια καποτε τους απέρριψες ..

    Άλλωστε η μαναχικοτητα ειναι καμια φορα πολυ καλυτερη απο το να πλαισιώνεσαι απο ανθρωπους που δεν μπορουν να σε αισθανθουν ουτε στο ελαχιστο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #637
    kopela93
    Guest
    Σκέφτομαι ότι αύριο θα βάλω τον εαυτό μου σε μια δοκιμασία για την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση μου και έτσι νιώθω γενναία από τώρα.
    Ο,τι και να γίνει, χάσω ή κερδίσω, θα έχω παλέψει. Αυτό μετράει για μένα.
    Βαριέμαι να είμαι όλο στην ίδια κατάσταση. Θέλω να ζήσω κι ας πονέσω.
    Το ξέρω ότι το κάνω τραγικά μεγάλο μέσα στο κεφάλι μου αλλά έτσι είναι. Για μένα είναι μια πρόκληση. Για κάποιους άλλους δεν είναι και θα πουν "σιγά μωρέ πώς κάνεις έτσι; ". Δε με νοιάζει τι λέτε ρε! Χαχα
    Πέρα από την πλάκα τώρα. Για μένα είναι μεγάλο θέμα. Το να βάζω τον εαυτό μου σε στρεσογόνες καταστάσεις και να εκθέτω τον εαυτό μου σε άτομα που ενδέχεται να μη με αποδεχτούν (δηλαδή ο μεγαλύτερος μου φόβος) είναι ένα μεγάλο βήμα για μένα. Εγώ χαίρομαι όταν βλέπω άτομα να βγαίνουν από τη ζώνη άνεσής τους και να ξεπερνάνε έστω και για λίγο τον εαυτό τους και της φόβους τους. Έτσι και εγώ από τώρα νιώθω περήφανη για κάτι που θα κάνω αύριο. Πάντα σκέφτομαι και το αποτέλεσμα. Αυτός είναι ουσιαστικά ο φόβος και το άγχος. Σκέφτεσαι τι ΘΑ γίνει. Χωρίς να έχει γίνει ακόμα. Αλλά μόνο να μόνο που κάνεις το βήμα αυτό είναι γενναιότητα. Θα μπορούσα να μην έκανα τίποτα. Το να σκέφτομαι τι θα γίνει αύριο, δε με βοηθάει, απλά αναγνωρίζω ότι με τρομάζει. Αλλά δε θα με σταματήσει. Δεν κάνω πίσω. Ίσως δε φοβάμαι τόσο όσο φοβόμουν γι'αυτό κάνω το βήμα. Κάθε φορά που χάνεις κάτι έχεις όλο και λιγότερα να φοβάσαι. Ρισκάρεις πιο πολύ όταν έχεις ήδη χάσει. Γιατί δε φοβάμαι ότι θα χάσεις και πολλά. Ίσως χάσεις αλλά συνάμα σκέφτεσαι ότι θα το ξεπεράσεις κιόλας όπως την προηγούμενη φορά. Έτσι ξεπερνάς τα προβλήματά σου. Έκθεση στο φόβο. Ποιος είναι ο φόβος που θα μού πει τι θα κάνω; Όχι. Θα κάνω αυτό που θέλω. Όση ασφάλεια και να θέλω να νιώσω, θα κάνω αυτό και θα ζοριστω. Είναι αυτοαγάπη. Δεν είναι μαστίγιο. Κάντε βήματα για να ξεπεράσετε τους φόβους σας όσο χαζοί και να φαίνονται στους άλλους. Αυτοί έχουν άλλους φόβους που για σας είναι αστείοι. Άρα μην πληγωνεστε αν κάποιος σας κοροϊδέψει. Και γω δε θα πληγωθώ αν κάποιος το κάνει.
    Τώρα που το είπα θα προσπαθήσω να το ξεχάσω. Τα λέω εδώ για να τα απελευθερώσω.

  8. #638
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οπως ?Όπως φεύγει κάποιος από έναν χώρο με δυαντότερους του και πάει σε έναν χωρο με πιο αδύνατους του και παριστάνει τον καμπόσο ή συνάπτει φιλίες με έναν δυνατό και κάνει ψυχολογικό πόλεμο σσε έναν αδύνατο
    Ποιος χωρος μπορει να θεωρηθει ασφαλειας για ενα δειλο ? Αυτός που ανέφερα πιο πάνω ο οποίος καθορίζεται με βάση τα άτομα που υπάρχουν εκεί και όχι τον τόπο

    Επειτα γιατι να εισαι μεσα στο οπτικο πεδιο ενος τετοιου χωρου ?ΑΑν μπόρεω να φύγω καλώς, αν δεν μπορώ θα πρέπει να μείνω να παλέψω και αυτό μπορεί να ναι πολύ ψυχοφθόρο για μένα διότι η πάλη είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας, ήτοι ο δυνατός κι αναίσθητος δεν του καίγεται καρφί, ο ευαίσθητος μπορεί και να τρελλαθεί στο τέλος! Αυτή είναι η διαφοράπογοητευση απο ποιον ? Από τον όποιονδηποτε που δεν σε σέβεται ιδίως όταν ο χαρακτήρας που βγάζεις προς τα έξω ασχέτως αν είμαι μια σύγκρουση με τον χαρακτήρα που έχεις από μέσα σε θέλει να αντιδράς ήπια ή να κάνεις υποχωρήσεις με διπλωματικό κυρίως τρόπο για να χεις την ησυχία σου
    Απο αυτους που επελεξες εσυ καποια στιγμη να απομακρύνεις γιατι έκρινες οτι δεν σου εκαναν καλο ? Όπως είπα άμα μπορώ να φύγω θα φύγω

    Τοτε γιατι να τους ξαναπροσεγγισεις ?
    Απο ανασφαλεια ?Απο φοβο γιατι δεν μπορεις την μοναξια ? Η μοναξιά είναι προτιμότερη από ψυχοφθόρα άτομα!
    Με τι κοστος ολο αυτα ?Σιγουρα μεγαλο γιατι κινδυνεύεις να ξανεβρεθεις στην θεση για την οποια καποτε τους απέρριψες .. Νοείται ότι δεν θα επέστερφα σε έναν περιβάλλον το οποίο ήδη απέρριψα. Φοβάμαι ότι η ζωή επαναλαμβάνεται. Αν βρεθώ στο Χ περιβάλλον το οποίο είναι ίδιο ή όμοιο με το Χ περιβάλλον στο οποίο βρέθηκα πριν καιρό ή ένα άλλο Χ στο οποίο ήμουν πριν χρόναι απλά θα αντιδρώ με τον ίδιο τρόπο που περιέγραψα ήτοι το άλλο έξω και άλλο πως νιώθω μέσα μου που μέσα μου μπορεί να τρίζουν τα δόντια και να χτυπιέται το κεφάλι μου από τις σκέψεις μου.

    Άλλωστε η μαναχικοτητα ειναι καμια φορα πολυ καλυτερη απο το να πλαισιώνεσαι απο ανθρωπους που δεν μπορουν να σε αισθανθουν ουτε στο ελαχιστο . Συμφωνώ, αν και μπορεί να σε λυπούνται που είσαι μόνος
    Όλα αυτά που σου απάντησα. Προφανώς θα μου πεις εκίκεντρο ο φόβος, η τάση για ειρηνικές σχέσεις, απόρροια αυτών η μοναξιά, κι αν θα είχες κάτι προτότυπο να μου πορτείνεις διότι λύσεις διάφορες έχω βρει ή ακούσει αλλά η εφαρμογή τους δεν είναι καθόλου εύκολη. Θα πρέπει κάποιος να βρεθεί πολύ στα άκρα και να σπάσει τα καλούπια που κτίστηκαν μέσα του για να ξεσπάσει.
    γιάννης

  9. #639
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Σκέφτομαι ότι αύριο θα βάλω τον εαυτό μου σε μια δοκιμασία για την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση μου και έτσι νιώθω γενναία από τώρα.
    Ο,τι και να γίνει, χάσω ή κερδίσω, θα έχω παλέψει. Αυτό μετράει για μένα.
    Βαριέμαι να είμαι όλο στην ίδια κατάσταση. Θέλω να ζήσω κι ας πονέσω.
    Το ξέρω ότι το κάνω τραγικά μεγάλο μέσα στο κεφάλι μου αλλά έτσι είναι. Για μένα είναι μια πρόκληση. Για κάποιους άλλους δεν είναι και θα πουν "σιγά μωρέ πώς κάνεις έτσι; ". Δε με νοιάζει τι λέτε ρε! Χαχα
    Πέρα από την πλάκα τώρα. Για μένα είναι μεγάλο θέμα. Το να βάζω τον εαυτό μου σε στρεσογόνες καταστάσεις και να εκθέτω τον εαυτό μου σε άτομα που ενδέχεται να μη με αποδεχτούν (δηλαδή ο μεγαλύτερος μου φόβος) είναι ένα μεγάλο βήμα για μένα. Εγώ χαίρομαι όταν βλέπω άτομα να βγαίνουν από τη ζώνη άνεσής τους και να ξεπερνάνε έστω και για λίγο τον εαυτό τους και της φόβους τους. Έτσι και εγώ από τώρα νιώθω περήφανη για κάτι που θα κάνω αύριο. Πάντα σκέφτομαι και το αποτέλεσμα. Αυτός είναι ουσιαστικά ο φόβος και το άγχος. Σκέφτεσαι τι ΘΑ γίνει. Χωρίς να έχει γίνει ακόμα. Αλλά μόνο να μόνο που κάνεις το βήμα αυτό είναι γενναιότητα. Θα μπορούσα να μην έκανα τίποτα. Το να σκέφτομαι τι θα γίνει αύριο, δε με βοηθάει, απλά αναγνωρίζω ότι με τρομάζει. Αλλά δε θα με σταματήσει. Δεν κάνω πίσω. Ίσως δε φοβάμαι τόσο όσο φοβόμουν γι'αυτό κάνω το βήμα. Κάθε φορά που χάνεις κάτι έχεις όλο και λιγότερα να φοβάσαι. Ρισκάρεις πιο πολύ όταν έχεις ήδη χάσει. Γιατί δε φοβάμαι ότι θα χάσεις και πολλά. Ίσως χάσεις αλλά συνάμα σκέφτεσαι ότι θα το ξεπεράσεις κιόλας όπως την προηγούμενη φορά. Έτσι ξεπερνάς τα προβλήματά σου. Έκθεση στο φόβο. Ποιος είναι ο φόβος που θα μού πει τι θα κάνω; Όχι. Θα κάνω αυτό που θέλω. Όση ασφάλεια και να θέλω να νιώσω, θα κάνω αυτό και θα ζοριστω. Είναι αυτοαγάπη. Δεν είναι μαστίγιο. Κάντε βήματα για να ξεπεράσετε τους φόβους σας όσο χαζοί και να φαίνονται στους άλλους. Αυτοί έχουν άλλους φόβους που για σας είναι αστείοι. Άρα μην πληγωνεστε αν κάποιος σας κοροϊδέψει. Και γω δε θα πληγωθώ αν κάποιος το κάνει.
    Τώρα που το είπα θα προσπαθήσω να το ξεχάσω. Τα λέω εδώ για να τα απελευθερώσω.
    Τι θα κάνεις δηλαδη αυριο?

  10. #640
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν πιστευω στον συσχετισμό iq και πανελλαδικών. Φερε το πιο χαζο παιδι που πιστευεις πως υπάρχει και δωσε μου τρια χρονια μαζί του. Αν κάνει ό,τι του λέω ακριβώς θα πιάσει κατα 99,9% το απόλυτο στις πανελλαδικές, αλλα θα μου παρει τρια χρονια γιατι θελω το 1ο χρονο να του κάνω reboot στον εγκεφαλο για να του εξαφανίσω κακες συνηθειες. Αυτος βέβαια για 16 ώρες την ημερα με τακτικά διαλείμματα θα πρέπει να διαβάζει. Πιστευω πως μετά από 2,5 χρονια θα ειναι σε θεση να δημιουργει ασκησεις για πανελλαδικές, μονος του

  11. #641
    Έχουν αρχίσει να θέλουν να μου κάνουν προξενιά κάτι συγγενείς . Δεν είπα ποτέ κάτι για τα προσωπικά μου αλλά πάντα με ρωτούσαν αν έχω σχέση και έλεγα όχι . Ωστόσο με κάνουν και ρεζίλι γιατί μια φορά έδωσαν σε έναν το όνομά και το τηλέφωνο μου χωρίς να πει ο άνθρωπος ότι ψάχνεται . Χώνονται μαμάδες και θείες και ψάχνουν νύφες για τα καμάρια τους χωρίς τα ίδια τα παιδιά να ψάχνονται . Μου λένε βάλε φωτογραφίες, στείλε μήνυμα, θα στείλω μήνυμα σε έναν άγνωστο να του πω γεια σου , μου είπε η μαμά σου ότι ψάχνεσαι , είναι αλήθεια ? Αν βάλω και φωτογραφίες θα περιφέρονται με την φωτογραφία μου να με δείχνουν από εδώ και από εκεί . Και είναι και μακρυά αυτοί , δεν είναι ότι θα βγω ραντεβού, από το διαδίκτυο θα κάθομαι να μιλάω και κάποια στιγμή, θα παντρευτούμε και θα μείνουμε μαζί , πως το σκέφτονται δεν ξέρω. Και η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω γάμους, σχέση θα ήθελα αλλά που να τη βρω.

  12. #642
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,376
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Όλα αυτά που σου απάντησα. Προφανώς θα μου πεις εκίκεντρο ο φόβος, η τάση για ειρηνικές σχέσεις, απόρροια αυτών η μοναξιά, κι αν θα είχες κάτι προτότυπο να μου πορτείνεις διότι λύσεις διάφορες έχω βρει ή ακούσει αλλά η εφαρμογή τους δεν είναι καθόλου εύκολη. Θα πρέπει κάποιος να βρεθεί πολύ στα άκρα και να σπάσει τα καλούπια που κτίστηκαν μέσα του για να ξεσπάσει.
    Μα οταν κανεις φτανει στα ορια του τοτε μονο κανει καθοριστικες αλλαγες στην ζωη του αλλιως μια ζωη κρυβεται πισω απο το αν ,μηπως ,δεν μπορω ,δεν θελω και πολλα αλλα ...

    Νοείται ότι δεν θα επέστερφα σε έναν περιβάλλον το οποίο ήδη απέρριψα. Φοβάμαι ότι η ζωή επαναλαμβάνεται. Αν βρεθώ στο Χ περιβάλλον το οποίο είναι ίδιο ή όμοιο με το Χ περιβάλλον στο οποίο βρέθηκα πριν καιρό ή ένα άλλο Χ στο οποίο ήμουν πριν χρόναι απλά θα αντιδρώ με τον ίδιο τρόπο που περιέγραψα ήτοι το άλλο έξω και άλλο πως νιώθω μέσα μου που μέσα μου μπορεί να τρίζουν τα δόντια και να χτυπιέται το κεφάλι μου από τις σκέψεις μου.
    Η ζωη παντα επαναλαμβανεται ,κανει κυκλους ,το θεμα ειναι εσυ οταν καλείσαι να ξανα αντιμετωπισεις πανομοιοτητες καταστασεις θα αντιδρασεις αυτη την φορα οπως πρεπει ή θα ξαναπαρασυρθεις και θα ξανακανεις τα ιδια λαθη ?

    Αν τα ξανακανεις τοτε πραγματικα ειναι θεμα καθαρα προσωπικης διαχείρισης και κανενας αλλος και τιποτα δεν μπορει να σε βοηθησει ...

    Και στην τελικη με τα λογια δεν γινεται τιποτα ..Οταν κατι δεν σου αρεσει το αλλαζεις με οποιο κοστος ..αν δεν το κανεις μια ζωη θα καθεσαι και θα κανεις κυκλους σε ολο αυτο
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #643
    garfield
    Guest
    Πολύ μαύρες σκέψεις σήμερα. Κόλλησα κορονοιο και δεν εχω συμπτώματα σοβαρά και δεν χαιρομαι γι αυτό. Και το σκοτάδι της ψυχής συνεχίζεται...

  14. #644
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Πολύ μαύρες σκέψεις σήμερα. Κόλλησα κορονοιο και δεν εχω συμπτώματα σοβαρά και δεν χαιρομαι γι αυτό. Και το σκοτάδι της ψυχής συνεχίζεται...
    Δεν υπάρχει ούτε ένα αστεράκι, ούτε το φεγγαράκι σε αυτό το σκοτάδι της ψυχής;
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  15. #645
    garfield
    Guest
    Οχι πλέον δεν υπάρχει τιποτα. Έχω συνηθίσει έτσι.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •