Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 44
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 44 of 180 FirstFirst ... 3442434445465494144 ... LastLast
Results 646 to 660 of 2688
  1. #646
    kopela93
    Guest
    Εκατομμύρια άντρες και να σού λείπει ένας. Αλλά να ξέρεις ότι δεν ταιριάζετε ότι δεν είναι για σένα και ότι δεν πρέπει να συνεχίσετε τίποτα γιατί δεν οδηγεί κάπου
    Υπομονή μέχρι να το ξεχάσεις. Να βρεις κάτι άλλο καλύτερο να ασχοληθείς. Ας είναι οτιδήποτε. Αλλά να μην επιτρέψεις ξανά τα ίδια να συμβούν. Κούρασε.
    Δε θα χαλάσω την ευτυχία μου για κανέναν. Δε θα επιτρέψω να νιώθω ότι μού λείπει, επειδή τώρα περνάω καλά. Καλό σαμποτάζ αλλά δε θα πέσω στην παγίδα του μυαλού μου. Όταν περνάω καλά πάντα κάτι βρίσκει να με χαλάσει. Όχι δε θα χαλαστώ.
    Θα αγνοήσω. Και πρέπει να το εξασκήσω αυτό το άθλημα γιατί αλλιώς δε θα είμαι ευτυχισμένη. Όλα προσπάθεια θέλουν. Κανείς δε θα σε θυμάται και δε θα τού είσαι σημαντικός. Άρα θα κοιτάξω την πάρτη μου να τον ξεχάσω

  2. #647
    Απλά μην αφήνετε ποτέ μόνοντου κάποιον είτε φίλο, είτε γνωστό, ιδίως δε κάποιον απλά μακρινό γνωστό σας, ο οποίος είναι μοναχικό άτομο επειδή η κοινωνία μας τον κατάντησε μοναχικό, ιδίως όταν μέσα στη μοναξιά του αντιμετωπίζει και κάποιο άσχετο με αυτή σοβαρό πρόβλημα και δεν έχει κανέναν ή σχεδόν κανέναν να του συμπαρασταθεί. Μην παραγνωρίζετε, μην αφήνετε ποτέ σας τέτοιο άτομο μόνο του. Αυτό απευθύνεται σε όλους εμάς εδώ διότι γνωρίζουμε από πόνο και σίγουρα αντιλαμβανόμαστε τί θα πει μοναξιά και να βιώνεις και άλλο σοβαρό πόνο μέσα στη μοναξιά.
    γιάννης

  3. #648
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Απλά μην αφήνετε ποτέ μόνοντου κάποιον είτε φίλο, είτε γνωστό, ιδίως δε κάποιον απλά μακρινό γνωστό σας, ο οποίος είναι μοναχικό άτομο επειδή η κοινωνία μας τον κατάντησε μοναχικό, ιδίως όταν μέσα στη μοναξιά του αντιμετωπίζει και κάποιο άσχετο με αυτή σοβαρό πρόβλημα και δεν έχει κανέναν ή σχεδόν κανέναν να του συμπαρασταθεί. Μην παραγνωρίζετε, μην αφήνετε ποτέ σας τέτοιο άτομο μόνο του. Αυτό απευθύνεται σε όλους εμάς εδώ διότι γνωρίζουμε από πόνο και σίγουρα αντιλαμβανόμαστε τί θα πει μοναξιά και να βιώνεις και άλλο σοβαρό πόνο μέσα στη μοναξιά.
    Κι αν πας να τον προσεγγίσεις και δεν σε αφήνει, ή αντίθετα δεν σέβεται τα όριά σου και σου κατσικώνεται στο σβέρκο μετά, τι κάνεις; Φταις εσύ που ο μοναχικός είναι μοναχικός ή έχει μερίδιο ευθύνης;

  4. #649
    garfield
    Guest
    Οι μοναχικοί άνθρωποι θέλουν γύρω τους ανθρώπους αλλά ταυτόχρονα τους διώχνουν είτε με το να τους κάθονται στο σβέρκο είτε με το να κρατάνε αποστάσεις από τους αλλους όπως εγώ. Το αποτέλεσμα ειναι το ιδιο, είναι ένας φαύλος κύκλος.

  5. #650
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Οι μοναχικοί άνθρωποι θέλουν γύρω τους ανθρώπους αλλά ταυτόχρονα τους διώχνουν είτε με το να τους κάθονται στο σβέρκο είτε με το να κρατάνε αποστάσεις από τους αλλους όπως εγώ. Το αποτέλεσμα ειναι το ιδιο, είναι ένας φαύλος κύκλος.
    οπως τα λες ειναι και οχι μονο για τους μοναχικους...
    προφανως το ζητουμενο που λυνει το προβλημα ειναι η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. την επιζητουμε ολοι, δεν ειναι ευκολο πραγμα οι ανθρωπινες σχεσεις.
    το πως να βαζεις σεβαστα ορια, χωρις να διωχνεις τους αλλους, πως να εισαι οικειος και ζεστος χωρις να σε καβαλανε και να σε καταπιεζουν...
    δουλεια αυτοβελτιωσης, αυτογνωσιας, ισως και ψυχοθεραπεια, θεωρω οτι βοηθανε..

  6. #651
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Απλά μην αφήνετε ποτέ μόνοντου κάποιον είτε φίλο, είτε γνωστό, ιδίως δε κάποιον απλά μακρινό γνωστό σας, ο οποίος είναι μοναχικό άτομο επειδή η κοινωνία μας τον κατάντησε μοναχικό, ιδίως όταν μέσα στη μοναξιά του αντιμετωπίζει και κάποιο άσχετο με αυτή σοβαρό πρόβλημα και δεν έχει κανέναν ή σχεδόν κανέναν να του συμπαρασταθεί. Μην παραγνωρίζετε, μην αφήνετε ποτέ σας τέτοιο άτομο μόνο του. Αυτό απευθύνεται σε όλους εμάς εδώ διότι γνωρίζουμε από πόνο και σίγουρα αντιλαμβανόμαστε τί θα πει μοναξιά και να βιώνεις και άλλο σοβαρό πόνο μέσα στη μοναξιά.
    Έτσι είναι μη με αφήνετε μόνο!!! Μακάρι να μην ήμουνα μόνος μου.

  7. #652
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κι αν πας να τον προσεγγίσεις και δεν σε αφήνει, ή αντίθετα δεν σέβεται τα όριά σου και σου κατσικώνεται στο σβέρκο μετά, τι κάνεις; Φταις εσύ που ο μοναχικός είναι μοναχικός ή έχει μερίδιο ευθύνης;
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Οι μοναχικοί άνθρωποι θέλουν γύρω τους ανθρώπους αλλά ταυτόχρονα τους διώχνουν είτε με το να τους κάθονται στο σβέρκο είτε με το να κρατάνε αποστάσεις από τους αλλους όπως εγώ. Το αποτέλεσμα ειναι το ιδιο, είναι ένας φαύλος κύκλος.
    Αυτοί που κατσικώνονται στο σβέρκο κατά κανόνα δεν είναι μοναχικοί άνθρωποι αλλά κοινωνικοί ανοιχτοί χαρακτήρες με κύκλους και φίλους. Απλά επιζητάνε έναν ή κάποιους με ορισμένα χαρακτηριστικά χαρακτήρα για να του/τους λένε τον πόνο τους, τις φιλοσοσφίες, τις σκοτούρες τους κλπ, δηλαδή να ξαλαφρώνουν με τα σώψυχα τους. Αυτός που η κοινωνία μας τον κατέντησε μοναχικό, με εκμετάλλευση, γύρισμα της πλάτης, λεκτική ή σωματική καταπίεση κλπ συναφή, από τις πρώτες του κουβέντες, έπειτα που θα του δείξεις καλή διάθεση έναντι του, θα ναι μεν τα σώψυχα και ο πόνος του τα οποία θα στα λέει για να ξαλαφρώσει όχι από εκμετάλλευση σου αλλά επειδή νιώθει πως βρήκε ένα κατάλληλο άτομο που τον νιώθει, και λόγο της εμπειρίας του με τους ανθρώπους επειδή βρήκε κάποιον με τον οποίο αντιλαμβάνεται ότι δεν θα υποστεί αυτά που του έκαναν άλλοι θα επιδιώκει να κρατάει τις ισορροπίες, να κρατάει όρια Remedy, να μην γίνεται βαρετός, αλλά να βρίσκει αφορμές και ευκαιρίες για πράγματα ευχάριστα με αυτόν που βρέθηκε να του δώσει ειλικρίνεια, διότι του είναι πολύτιμος και θα επιδιώξει να τον μετατρέψει σε αληθινό φίλο.
    γιάννης

  8. #653
    Κάποτε χαιρόσουν τι φρόνημα και αξιαγάπητα και ήσυχα παιιδά. Σήμερα για τα εγγόνια σου λες δεν θέλουμε να βγουν τέτοιοι, τους θέλουμε ζωηρούν, να κάνουν και αταξίες. Δηλαδή η ζημιά, μας έμεινε. Ή μήπως είναι θέμα χαρακτήρα τον οποίο φέρνει ο άνθρωπος με τη γέννηση του; Τόσα χρόνια παλεύω να βρω την σωστή απάντηση. Το ζήτημα όμως είναι που είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο πληρώνω.
    γιάννης

  9. #654
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αυτοί που κατσικώνονται στο σβέρκο κατά κανόνα δεν είναι μοναχικοί άνθρωποι αλλά κοινωνικοί ανοιχτοί χαρακτήρες με κύκλους και φίλους. Απλά επιζητάνε έναν ή κάποιους με ορισμένα χαρακτηριστικά χαρακτήρα για να του/τους λένε τον πόνο τους, τις φιλοσοσφίες, τις σκοτούρες τους κλπ, δηλαδή να ξαλαφρώνουν με τα σώψυχα τους. Αυτός που η κοινωνία μας τον κατέντησε μοναχικό, με εκμετάλλευση, γύρισμα της πλάτης, λεκτική ή σωματική καταπίεση κλπ συναφή, από τις πρώτες του κουβέντες, έπειτα που θα του δείξεις καλή διάθεση έναντι του, θα ναι μεν τα σώψυχα και ο πόνος του τα οποία θα στα λέει για να ξαλαφρώσει όχι από εκμετάλλευση σου αλλά επειδή νιώθει πως βρήκε ένα κατάλληλο άτομο που τον νιώθει, και λόγο της εμπειρίας του με τους ανθρώπους επειδή βρήκε κάποιον με τον οποίο αντιλαμβάνεται ότι δεν θα υποστεί αυτά που του έκαναν άλλοι θα επιδιώκει να κρατάει τις ισορροπίες, να κρατάει όρια Remedy, να μην γίνεται βαρετός, αλλά να βρίσκει αφορμές και ευκαιρίες για πράγματα ευχάριστα με αυτόν που βρέθηκε να του δώσει ειλικρίνεια, διότι του είναι πολύτιμος και θα επιδιώξει να τον μετατρέψει σε αληθινό φίλο.
    Μην το λες. Μου έχει τύχει πολλές φορές να προσεγγίσω ανθρώπους κλειστούς, μοναχικούς, που ανοίγονται με δυσκολία, αλλά μόλις ανοιχτούν λίγο να φτάνουνε στο άλλο άκρο. Να επιδιώκουν αποκλειστικότητα στον χρόνο και το ενδιαφέρον μου ή/και να ξαλαφρώνουν τα εσώψυχά τους όπως λες, αλλά να μην έχουν αντίστοιχο ενδιαφέρον για τα δικά μου. Συγγνώμη, αλλά ούτε αποκλειστική νοσοκόμα του καθενός θα γίνω, ούτε ψυχολόγος του, ούτε παρηγορήτρα, ούτε η γκόμενά του να μου κάνει ζήλιες. Μία ισότιμη φιλική σχέση θέλω να έχουμε.

  10. #655
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    συμφωνώ. αυτό το μοναχικός πολλές φορές μπερδεύεται με το ντροπαλός ή κοινωνιοφοβικός.

  11. #656
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,388
    Καποτε η ζωη σας χαριζε απλοχερα ανθρωπους γυρω σας που μπορουσατε μαζι τους να μπειτε στον κοσμο της φιλιας και της συντροφικοτητας ..

    Αν σημερα η μοναξια ειναι το αποτελεσμα αυτης τοτε σιγουρα θα πρεπει να αναλογιστείτε γιατι εγινε αυτο και το κυριοτερο σε τι φταιξατε εσεις και κανενας αλλος..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #657
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    ανάλογα με αυτό λοιπόν, και κάποιος/α άλλη/ος αρνήθηκε να μπει μαζί μου στον κόσμο της φιλίας και της συντροφικότητας.
    οι αμερικάνοι το λένε rumination και έχει να κάνει με το να ανατρέχεις στο παρελθόν και να θεωρείς ότι αυτό φταίει για την σημερινή σου μιζέρια.
    συμφωνώ και διαφωνώ. δηλαδή, όντως αν κάποιου του δώθηκε ευκαιρία και είπε όχι, δέχεται το τίμημα τώρα να είναι μόνος. όμως. το να συνεχίζει να είναι μόνος είναι άλλη ιστορία.

  13. #658
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μην το λες. Μου έχει τύχει πολλές φορές να προσεγγίσω ανθρώπους κλειστούς, μοναχικούς, που ανοίγονται με δυσκολία, αλλά μόλις ανοιχτούν λίγο να φτάνουνε στο άλλο άκρο. Να επιδιώκουν αποκλειστικότητα στον χρόνο και το ενδιαφέρον μου ή/και να ξαλαφρώνουν τα εσώψυχά τους όπως λες, αλλά να μην έχουν αντίστοιχο ενδιαφέρον για τα δικά μου. Συγγνώμη, αλλά ούτε αποκλειστική νοσοκόμα του καθενός θα γίνω, ούτε ψυχολόγος του, ούτε παρηγορήτρα, ούτε η γκόμενά του να μου κάνει ζήλιες. Μία ισότιμη φιλική σχέση θέλω να έχουμε.
    συνηθως οι μοναχικοι ανθρωποι δεν ειναι ΑΝΤΑΠΟΔΩΤΙΚΟΙ για αυτο εχουν και δυσκολιες με τους αλλους ανθρωπους.. δεν συμβαινει απο κακια απλα δεν ξερουν τι ακριβως πρεπει να κανουν λογω ελλειματος κοινωνικοποιησης. κατα συμπτωση ειμαι ενας τετοιος.

  14. #659
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Υπάρχουν μοναχικοί άνθρωποι που είναι αυτάρκεις, τα έχουν αρκετά καλά με τον εαυτό τους, οπότε είναι ανταποδοτικοί με τον τρόπο τους. Θα είναι μετρημένοι στα πάρε-δώσε με τους άλλους, μπορεί να μη γίνουν κολλητοί σου και να σε κρατούν σε κάποια απόσταση π.χ. , αλλά δεν θα αρνηθούν να πάρουν και να δώσουν κάποια βοήθεια και/ή ξέρουν να βάζουν τα όριά τους και να σέβονται τα δικά σου.

    Το πρόβλημα είναι με τους ανθρώπους που τα έχουν μπερδεμένα στο κεφάλι τους και συχνά είναι μοναχικοί όχι από συνειδητή επιλογή, αλλά χωρίς καν να καταλαβαίνουν τις πραγματικές αιτίες που είναι μοναχικοί.

  15. #660
    garfield
    Guest
    Εγώ θα ήθελα πάρα πολυ να εχω ανθρώπους γύρω μου αλλά όσοι προσπάθησα να συναναστραφω είτε με λυπούνταν είτε με κατεκριναν. Πάντα έπρεπε να προσπαθησω πάρα πολύ για να κερδίσω τους ανθρώπους αλλά κάποια στιγμή θέλεις και κάποιος άλλος να προσπαθήσει να κερδίσει εσένα. Όλα στη ζωή είναι δούναι και λαβείν.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •