Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 45
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 45 of 169 FirstFirst ... 3543444546475595145 ... LastLast
Results 661 to 675 of 2530
  1. #661
    kopela93
    Guest
    Σημασία έχει να μη θες να υποφέρεις. Αυτό σημαίνει ότι δε θα αφήνεις τον εαυτό σου να βρίσκεται σε σκοτεινά σημεία του μυαλού. Αν θες να είσαι καλά θα προσπαθήσεις και θα το καταφέρεις. Αν αφήνοντας τον εαυτό σου σε σκοτεινά σημεία σε κάνει να υποφέρεις 98%, τότε με προσπάθεια και βγάζοντας σιγά σιγά τον εαυτό σου από εκεί (ο άνθρωπος έχει πολλές δυνατότητες και θα το καταφέρει) θα υποφέρεις ίσως μόνο ένα 10% στο τέλος. Μπορείς δηλ να ρίξεις τόσο ραγδαία το ποσοστό αυτό.
    Για να προσπαθήσεις όμως χρειάζεσαι κίνητρο. Και για να αποκτήσεις ένα κίνητρο χρειάζεται να πιστέψεις στο ότι θέλεις να είσαι καλά. Αν όμως πιστεύεις ότι δεν πειράζει να υποφέρεις ή πρέπει να υποφέρεις ή δεν μπορείς να μην υποφέρεις, τότε δε θα καταφέρεις να αποκτήσεις το κίνητρο, δε θα βρεις το λόγο για να προσπαθήσεις. Μετά από αυτό, δε θα έχεις τίποτα. Χωρίς κίνητρο δε θα προχωρήσεις, δε θα μάθεις αν μπορείς γιατί δε θα προσπαθήσεις και θα κάτσεις εκεί που είσαι και θα συνεχίσεις να υποφέρεις. Άρα χρειάζεται να πιστέψεις σε κάποια πράγματα γιατί αλλιώς δε θα τα κάνεις.
    Άρα κάποιοι υποφέρουν πιο πολύ από κάποιους άλλους επειδή ακριβώς αυτοί δεν έχουν βρει όλο αυτό που λέω πάνω. Δε βρήκαν κίνητρο γιατί κάποιες πεποιθήσεις τους δεν τούς άφησαν να το αποκτήσουν. Άρα μένουν έτσι και υποφέρουν. Από την άλλη, οι άλλοι βρήκαν κίνητρο και προχώρησαν και δεν υποφέρουν τόσο πολύ όσο οι άλλοι. Μάλιστα μπορεί να υποφέρουν τόσο λίγο, που η εμπειρία τους στη ζωή να είναι τόσο ευχάριστη και όλο θετικά να έρχονται το ένα να φέρνει το άλλο και έτσι κερδίζουν μια ωραία εμπειρία. Άρα είναι στο χέρι μας να περάσουμε καλά όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε αυτό.

  2. #662
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δεν υπαρχει περιπτωση να μην υπηρξε ουτε ΕΝΑΣ ανθρωπος στην ζωη σου που να μην ηταν αυτος που επρεπε ωστε να θεωρειται φιλος ..

    Ειναι φυση αδυνατον να παραπονιεται καποιος πως ολοι αυτοι που περασαν απο την μεχρι τωρα ζωη του ειναι ακαταλληλoi .
    Aλλωστε κανεις δεν ειαι τελειoς και σιγουρα ολοι οι ανθρωποι εχουν τα καλα και τα κακα τους στο βαθμο που εχουν επιλέξει οι ιδιοι να βρισκονται στην ζωη τους .

    Aυτος που σημερα παραπανιεται για ανυπαρξια φιλων γιατι ΟΛΟΙ κατι αρνητικο ειχαν ας αναλογιστεί το δικο του αρνητικο στοιχειο και μετα ισως προχωρησει αλλιως απο εδω και περα .

    Η ζωη μας ειναι αυτη που επιλεγουμε να εχουμε απο ενα σημειο και μετα ..Δεν μπορει μια ζωη για ολα τα αρνητικα μας να φταινε μονο οι αλλοι
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #663
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Σημασία έχει να μη θες να υποφέρεις. Αυτό σημαίνει ότι δε θα αφήνεις τον εαυτό σου να βρίσκεται σε σκοτεινά σημεία του μυαλού. Αν θες να είσαι καλά θα προσπαθήσεις και θα το καταφέρεις. Αν αφήνοντας τον εαυτό σου σε σκοτεινά σημεία σε κάνει να υποφέρεις 98%, τότε με προσπάθεια και βγάζοντας σιγά σιγά τον εαυτό σου από εκεί (ο άνθρωπος έχει πολλές δυνατότητες και θα το καταφέρει) θα υποφέρεις ίσως μόνο ένα 10% στο τέλος. Μπορείς δηλ να ρίξεις τόσο ραγδαία το ποσοστό αυτό.
    Για να προσπαθήσεις όμως χρειάζεσαι κίνητρο. Και για να αποκτήσεις ένα κίνητρο χρειάζεται να πιστέψεις στο ότι θέλεις να είσαι καλά. Αν όμως πιστεύεις ότι δεν πειράζει να υποφέρεις ή πρέπει να υποφέρεις ή δεν μπορείς να μην υποφέρεις, τότε δε θα καταφέρεις να αποκτήσεις το κίνητρο, δε θα βρεις το λόγο για να προσπαθήσεις. Μετά από αυτό, δε θα έχεις τίποτα. Χωρίς κίνητρο δε θα προχωρήσεις, δε θα μάθεις αν μπορείς γιατί δε θα προσπαθήσεις και θα κάτσεις εκεί που είσαι και θα συνεχίσεις να υποφέρεις. Άρα χρειάζεται να πιστέψεις σε κάποια πράγματα γιατί αλλιώς δε θα τα κάνεις.
    Άρα κάποιοι υποφέρουν πιο πολύ από κάποιους άλλους επειδή ακριβώς αυτοί δεν έχουν βρει όλο αυτό που λέω πάνω. Δε βρήκαν κίνητρο γιατί κάποιες πεποιθήσεις τους δεν τούς άφησαν να το αποκτήσουν. Άρα μένουν έτσι και υποφέρουν. Από την άλλη, οι άλλοι βρήκαν κίνητρο και προχώρησαν και δεν υποφέρουν τόσο πολύ όσο οι άλλοι. Μάλιστα μπορεί να υποφέρουν τόσο λίγο, που η εμπειρία τους στη ζωή να είναι τόσο ευχάριστη και όλο θετικά να έρχονται το ένα να φέρνει το άλλο και έτσι κερδίζουν μια ωραία εμπειρία. Άρα είναι στο χέρι μας να περάσουμε καλά όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε αυτό.
    Συμφωνώ απόλυτα.. όμως οταν είναι κάποιος σε αυτή τη κατάσταση, δεν τον ενδιαφέρει αν θα υποφέρει.
    Όταν έχει αρνητική στάση σε όλα, δεν θέλει καν να ακούσει τα κίνητρα που θα μπορούσε να έχει.
    Τι κάνεις σε αυτή τη περίπτωση?
    Προσπαθείς να τον κάνεις να νιώσει καλύτερα με πιθανό αποτέλεσμα να παραμείνει σε αυτή τη κατάσταση?
    Προσπαθείς να τον κάνεις να νιώσει χειρότερα μήπως ξεκολλήσει με πιθανό αποτέλεσμα απλά να επιδεινώσεις τη κατάσταση?
    Ή απλά τον αφήνεις "στη μοίρα του" επειδή δεν σου επιτρέπει να κάνεις τίποτα?
    Πόσο εύκολο είναι να το κάνεις αυτό όταν ενδιαφέρεσαι για κάποιον?

  4. #664
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Συμφωνώ απόλυτα.. όμως οταν είναι κάποιος σε αυτή τη κατάσταση, δεν τον ενδιαφέρει αν θα υποφέρει.
    Όταν έχει αρνητική στάση σε όλα, δεν θέλει καν να ακούσει τα κίνητρα που θα μπορούσε να έχει.
    Τι κάνεις σε αυτή τη περίπτωση?
    Προσπαθείς να τον κάνεις να νιώσει καλύτερα με πιθανό αποτέλεσμα να παραμείνει σε αυτή τη κατάσταση?
    Προσπαθείς να τον κάνεις να νιώσει χειρότερα μήπως ξεκολλήσει με πιθανό αποτέλεσμα απλά να επιδεινώσεις τη κατάσταση?
    Ή απλά τον αφήνεις "στη μοίρα του" επειδή δεν σου επιτρέπει να κάνεις τίποτα?
    Πόσο εύκολο είναι να το κάνεις αυτό όταν ενδιαφέρεσαι για κάποιον?
    Πρέπει να γίνει το κλικ μέσα του για να καταλάβει ότι έτσι είναι τα πράγματα. Αν δεν το δει μόνος του δε θα μπορέσει να αλλάξει.
    Για να πείσεις κάποιον (όχι να τον ζορίσεις αλλά να τον επηρεασεις με θετικό τρόπο να δει κάποια πράγματα) πρέπει να βρίσκεται κι αυτός σε μια φάση όχι τόσο μακριά από από πού πιστεύεις. Αν είναι τόσο βαθιά χωμένος στο σκοτάδι τότε δυστυχώς δε θα μπορέσει να σε καταλάβει.

    Όταν ενδιαφέρεσαι για κάποιον θα δοκιμάσεις όλους τους τρόπους για να τον επαναφέρεις στη ζωή. Η τελευταία λύση είναι να τον αφήσεις στη μοίρα του και τότε πάλι θα ελπίζεις ότι μπορεί να αλλάξει.
    Εύκολο δεν είναι, αλλά μπορείς να προσπαθήσεις.

  5. #665
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εγώ πιστεύω πως αν ο άλλος δεν του βγαίνει να είναι κοινωνικός, καλά κάνει.
    όταν δει οτι αυτό είναι πρόβλημα στη ζωή του και δεν μπορεί να βρει λύση μόνος του, μπορεί να μιλήσει με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ίσως κάτι κάποιο τραύμα να τον κρατάει πίσω.
    όταν κάποιος έχει παραιτηθεί είναι γιατί δεν έχει πλήρη την δύναμή του γι αυτό. θεωρώ ότι είναι θέμα δύναμης το οποίο διορθώνεται.
    μισώ να τσουβαλιάζονται οι ανθρώποι.
    εγώ πχ έχω κοινωνικό άγχος σχεδόν απο μικρή. όμως όταν είχα χρόνο, ευκαιρίες και υποστήριξη ή έστω δύο απο τα τρία, είχα καταφέρει να έχω μια υγιή κοινωνική ζωή. ιτ τέικς του του τάνγκο.

    κι επίσης, δεν έπιασα την συζήτηση απο την αρχή, αν κάποιος φύγει απο τη ζωή σου, κι έχουν περάσει χρόνια, σκέψου πως πρέπει να ξανασυστηθείτε. αλλάζουν οι ανθρώποιι με τα χρόνια. πχ όλο μας το σώμα ανανεώνεται κάθε εφτά χρόνια.

  6. #666
    garfield
    Guest
    user έτσι είναι αν το παιζεις χαρούμενος με το ζόρι και πιέσεις τον εαυτό σου να ειναι κοινωνικός οι άλλοι θα το καταλάβουν, δεν είναι χαζός ο κόσμος και θα σκεφτούν ότι το κάνεις για να είσαι αρεστός και ότι έχεις κάτι να κερδίσεις (μου έχει τύχει). Καλύτερα να είσαι εαυτός σου κι όποιος το εκτιμήσει.

  7. #667
    Quote Originally Posted by user View Post
    συμφωνώ. αυτό το μοναχικός πολλές φορές μπερδεύεται με το ντροπαλός ή κοινωνιοφοβικός.
    Αυτά τα δυο οδηγούν στη μοναχικοτητα.
    Sonia, καποιοι κατανταν μοναχικοι κι αδιορθωτοι διότι απο πριν τους παρατήσουν είχαν αυτα τα χαρακτηριστικά που περιεγραψες.

  8. #668
    Θα θελα να γράψω κατι σαν αυτοβιογραφία ξεκινωντας απο εκείνο το παιδί μέσα στην κούνια και μια σκια να κραταει φωτογραφική απο πανω, την μάνα του, απ την οποία λογω της συνέχειας που ειχε η ζωή του, τοσα χρονια μετα, δεν ξεκοψε. Δεν φαινότανε καθως ητανε σκεπασμένο στην κουνια αν ηταν ζωϊρό ή αν είχε χαμόγελο ή αν ήταν μουτρωμένο ή έκλαιγε. Απλά άκουσα παράπονα για τη γιαγιά απ την πλευρά του πατερα, πόσο μου λειπει κι αυτη σήμερα, πως ήρθε να επισκεφθεί το νεογέννητο εγγόνι στο νοσοκομείο χωρίς να φέρει ουτε μια λεμονάδα (μπουκάλι), απο τα δώρα που συνηθίζονταν τότε. Κι αυτήν τη γιαγιά τη φέρνω στη σκέψη μου, όπως να καθόμαστε στο σήμερα και να κουβεντιαζουμε για πράγματα ανύπαρκτα στη δική της εποχη. Μας άφησε πολύ νωρίς, αν και για τοτε θεωρείτο γριά. Πόσο μου λείπει για να την φερνω στη σκέψη μου μ αυτό τον τρόπο, απόδειξη κι αυτό οτι εκεινη η ωραία επικοινωνία δεν βρήκε χώρο σε άλλα πρόσωπα ώστε να χαίρομαι αυτό μαζι τους κι απλα να μου ειναι αυτή μια καλή ανάμνηση οικείου οπως συμβαινει στον καθένα. Επειτα απ εκείνη τη φωτο θυμάμαι που γεννήθηκε η αδερφη μου και περιμεναμε να ρθει με το λεωφορείο του χωριου η μητέρα να τη φερει στο σπίτι. Με θυμάμαι ξαπλωμενο στο κρεβάτι και δίπλα αυτη η γιαγια, ίσως νατανε κι ο αδερφος μου εκει ή στην κούνια. Κάτι πρέπει να μου λεγε η γιαγιά. Μεχρι που ανοιξε η πόρτα και μπήκε η μαμα με την αδερφουλα, ίσως και να την εβαλε να ξαπλώσει δίπλα μου αφού η γιαγιά είχε σηκωθεί. Κάπως την κοιταξα, με τρόπο που έδειχνε σκέψη, στάση εναντι της, ίσως κάτι ποιο πανω απο το επιπεδο σκεψης ενος τριχρονου παιδιου.
    Και ούτω καθεξης.....

  9. #669
    kopela93
    Guest
    Είναι κανείς που να θέλει να μιλάει να κλαίγεται και να περνάει την ώρα του έτσι;
    Ας μού στείλει
    Έχω την ανάγκη να κάνω το ίδιο οπότε όποιος θέλει λολ ας στείλει

  10. #670
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Είναι κανείς που να θέλει να μιλάει να κλαίγεται και να περνάει την ώρα του έτσι;
    Ας μού στείλει
    Έχω την ανάγκη να κάνω το ίδιο οπότε όποιος θέλει λολ ας στείλει
    Την ίδια ανάγκη έχω και εγώ, αλλά πρέπει να έχει αριθμό πεπρωμένου 2, 4 ή 6.
    Μην χάνουμε και τον χρόνο μας! αχχαχααχχχχα

  11. #671
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Την ίδια ανάγκη έχω και εγώ, αλλά πρέπει να έχει αριθμό πεπρωμένου 2, 4 ή 6.
    Μην χάνουμε και τον χρόνο μας! αχχαχααχχχχα
    Χαχαχαχαχαχα
    Θα πάω να αλλάξω τα νούμερα στο σάιτ να αλλάξεις γνώμη!

  12. #672
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Είναι κανείς που να θέλει να μιλάει να κλαίγεται και να περνάει την ώρα του έτσι;
    Ας μού στείλει
    Έχω την ανάγκη να κάνω το ίδιο οπότε όποιος θέλει λολ ας στείλει
    Ναι. Εγώ. Θες να ανταλλάξουμε τηλέφωνα? Διότι άλλο να τα λες κι άλλο να τα γράφεις. Άμα τα λες ξαλαφρώνεις καλύτερα.
    γιάννης

  13. #673
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Την ίδια ανάγκη έχω και εγώ, αλλά πρέπει να έχει αριθμό πεπρωμένου 2, 4 ή 6.
    Μην χάνουμε και τον χρόνο μας! αχχαχααχχχχα
    Το πεπρωμένο φαγείν ή φυγείν αδύνατον. Μ' όποιον αριθμό θες παράστησε το. Απλά γυροφέρνεις μέχρι να βρεθείς εκεί που σου ναι γραμμένο να βρεθείς. Το ζήτημα είναι να κάνεις νωρίς την κίνηση για να μην ταλαιπωρείσαι άσκοπα με άσχετα πράγματα.
    γιάννης

  14. #674
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1
    Πολλές διεθνείς εταιρείες προσπαθούν να διατηρήσουν την οικολογία του περιβάλλοντος. Συγκεκριμένα, η επιχείρηση στοχεύει στη μείωση των εκπομπών άνθρακα στην ατμόσφαιρα. Αυτή η τάση έχει επηρεάσει επίσης τη βιομηχανία κρυπτονομισμάτων. Για παράδειγμα, τον Μάιο του 2021, ο κατασκευαστής ηλεκτρικών αυτοκινήτων Tesla ανέστειλε την πώληση αυτοκινήτων για bitcoin λόγω των αρνητικών επιπτώσεων της εξόρυξης κρυπτονομισμάτων στο περιβάλλον.
    https://cryptorobotics.co/best-green...currency-2022/
    Ακολουθώντας τις μεγάλες εταιρείες, οι επενδυτές άρχισαν επίσης να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στη συμμόρφωση των ψηφιακών νομισμάτων με τα «πράσινα» πρότυπα.

  15. #675
    Quote Originally Posted by WillJeferson View Post
    Πολλές διεθνείς εταιρείες προσπαθούν να διατηρήσουν την οικολογία του περιβάλλοντος. Συγκεκριμένα, η επιχείρηση στοχεύει στη μείωση των εκπομπών άνθρακα στην ατμόσφαιρα. Αυτή η τάση έχει επηρεάσει επίσης τη βιομηχανία κρυπτονομισμάτων. Για παράδειγμα, τον Μάιο του 2021, ο κατασκευαστής ηλεκτρικών αυτοκινήτων Tesla ανέστειλε την πώληση αυτοκινήτων για bitcoin λόγω των αρνητικών επιπτώσεων της εξόρυξης κρυπτονομισμάτων στο περιβάλλον.
    https://cryptorobotics.co/best-green...currency-2022/
    Ακολουθώντας τις μεγάλες εταιρείες, οι επενδυτές άρχισαν επίσης να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στη συμμόρφωση των ψηφιακών νομισμάτων με τα «πράσινα» πρότυπα.
    "ἀνέτειλεν ὁ ἥλιος, καὶ συνήχθησαν καὶ εἰς τὰς μάνδρας αὐτῶν κοιτασθήσονται."
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 09:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 18:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 31-01-2011, 00:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •