Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 47
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 47 of 179 FirstFirst ... 3745464748495797147 ... LastLast
Results 691 to 705 of 2679
  1. #691
    garfield
    Guest
    Γνώρισα κάποιον. Άλλος ένας του τύπου "την πέφτω σε όλες και όποια μου κάτσει". Όμως το φιλοσοφησα το πράγμα, ίσως αυτοί οι άντρες να είναι καλύτεροι. Γιατί δεν είναι ρατσιστές και δεν θέλουν μόνο μοντέλα. Αλλά μάλλον δεν θα γίνει τίποτα και μ'αυτόν γιατί δεν με αφήνουν τα μικροαστικά μου κόμπλεξ παρ'όλο που στα 40 θα έπρεπε να τα εχω ξεπεράσει αυτά.

  2. #692
    Ανησυχητικό είναι ο φόβος, ο οποίος εκδηλώνεται ανά δεδομένη στιγμή. Ισχύει αυτό που λέει ο λαός μας "του έμεινε ο φόβος"?
    Πχ κάποιος μια μέρα με έκανε να φοβηθώ και όποτε τον βλέπω τον φοβάμαι. Πχ μια συμπεριφορά κάποτε κάποιου με έκανε να φοβηθώ κι όποτε βρεθώ αντιμέτωπος με τέτοια συμπεριφορά πάντα φοβάμαι.
    γιάννης

  3. #693
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Σήμερα δεν είναι πολύ καλή μέρα... Νιώθω άσχημα και δεν ξέρω γιατί... Ζαλίζομαι εδώ και ώρες και νιώθω πολύ κουρασμένη χωρίς να δικαιολογείται αυτό... Περίεργα πράγματα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #694
    Όσοι ειστε νεοι στην ηλικία και δεν εχετε ακομα κανει επαγγελματικο ξεκίνημα ή ξεκίνημα σπουδών, και υποφερετε απο θεματα ψυχολογίας, είτε έχετε αυτογνωσια αυτου είτε όχι αλλά βιώνεται αισθήματα λύπης, μειονεξίας, φοβου κλπ συναφή αισθηματα, επιδιωξετε τους στοχους σας που φτιαξατε στα ονειρα σας, έστω και αν ειναι υψηλοι, έστω και αν έχουν ρισκο, εστω και αν φαίνονται πολύ δύσκολοι. Να κάνετε το ξεκίνημα σ' αυτούς τους στόχους, και να μην παρασυρεστε απο την κακή σας σκεψη που σας λεει να μην τους ξεκινησετε καν ή να τους εγκαταλειψετε και η οποία σας προτρέπει να ασχοληθείτε με τις εναλλακτικές στις οποίες σας ωθουν τα θέματα ψυχολογίας. Να μπειτε στον κλάδοι σπουδών ή στο επάγγελμα με πεισμα πολεμώντας ταυτόχρονα να ξεπερασετε τα θεματα ψυχολογίας. Να μην δοκιμάσετε καν να μπείτε σε εναλλακτικές αν δεν δοκιμάσετε για τα καλά αυτό που ναι ο στοχος. Αν δεν το κάνετε αυτο και μείνετε αδρανεις ή δοθειτε σε εναλλακτικές όταν κάποτε η ψυχολογική σας κατασταση θα ναι καλύτερη θα μετανιωσετε για τις τοτε επιλογες σας, θα μετανιωσετε που τουλάχιστον δεν δοκιμασατε τον στοχο. Αφηστε το νου σας να σκεφτεί καθαρά.

  5. #695
    έμαθα να μην εμπιστεύομαι
    τις συναναστροφές των ανθρώπων
    αδυνατώ να διαπιστώσω την ειλικρίνεια
    το ψεύδος και η υποκρισία είναι παντού
    δεν υπάρχει αυτή η αμόλυντη συνεννόηση
    ο νους μου ΄χει πεδευτεί μέσα σε αρνητικά βιώματα
    έτσι, μολυσμένος ψάχνει μέσα του να κτίσει την αντικειμενικότητα,
    τη διάκριση, την ευστροφία και κριτική
    μέσα στο μλυσμένο και στο τελειοποιημένο και υποκριτικό ψεύδος
    να εντοπίζει την αλήθεια και να την εκτιμά όπως πάντοτε ονειρευόταν
    και να κακίζει, να κτυπά το ψεύδος,
    όμως στάθηκε ανίκανος να εξωτερικευσει τόσα χρόνια την αντίδραση του,
    κι ίσως αυτό να του βγείκε σε καλό
    απέφυγε τις περιττές προστιβές με άγνωστες συνέπειες
    όμως υπήρχαν κι εκείνες οι καταφανείς περιπτώσεις όπου το ψέύδος είχε τη μορφή επίθεσης λεκτικής, εκφοβισμού,
    εκει έμεινε ο εαυτός μου απαθής, παθητικός, ούτε καν αμυνόμενος
    κι αυτό δημιούργησε μέσα μου τα απωθημένα, τις υπερεντάσεις που βασανίζουν το νου μου και ψάχνουν διέξοδο εκτόνωσης,
    όλα ξεκινάνε από το πως έχει μορφωθεί η σκέψη σου να αντιδράς σε κάθε εξωτερικό ερέθισμα
    συνέπεια είναι να κτίζεις προβληματικές σχέσεις
    ή να αδυνατείς να αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά τις προκλήσεις,
    απλά ελπίζεις μέσα από σπασμωδικές κινήσεις αντίδρασης να βρεις την ισορροπία ανάμεσα σου και στους άλλους,
    ο μόχθος όμως αυξάνει και γίνεται βαρύτερος,
    σε επιβαρύνει με νέες μορφές ψυχικών συνεπειών αποτέλεσμα όλου αυτού του σκηνικού
    απογοήτευση, λύπη, τάσεις φυφής και μια ουτοπική προσπάθεια να ανατρέψεις τα δεδομένα
    η προσπάθεια αυτή αποδομεί σχέσεις που που έχτισες σε επαρκώς καλή βάση παρά τα προβλήματα
    ο αγώνας είναι άνισος, ατέρμονος, αδυσώπητος, άγνωστος σε όποιον δεν έχει περάσει τέτοια,
    ο οποίος μ αυτό που του δείχνεις απλά σε κατατάσσει σε μια από τις αρνητικές ομάδες που βλέπει ή έχει μάθει πως υπάρχουν,
    ένας αγώνας αποφυγής στιγματισμού και αξιοπρεπούς επιβίωσης μέσα στην οποία επιζητείς κάτι που να σου ναι η ψυχική ικανοποίηση,
    ότι πέτυχες έστω κάτι, ότι υπήρξες κάτι καλό παρά το κακό που σε λυσσομανούσε.
    γράφεις κείμενα για ξέσπασμα για εσωτερική ηρεμία κι όχι για ν' αφήσεις γραπτό λόγο
    διότι αυτοί που άφησαν γραπτό λόγο συνδύαζαν έμπνευση και καθαρή σκέψη..
    γιάννης

  6. #696
    Να ακουω ερωτικά τραγουδια του καλοκαιριού και να με πιάνει η καταθλιψη, διοτι ποτέ δεν εζησα αυτά που λένε τα τραγούδια.

    Ειναι πολύ άσχημο πράγμα να μην μπορεις να αντιδρασεις όπως νιώθεις μέσα σου, να αφήσεις δηλαδή τον εαυτό σου ελεύθερο να νευριασει, να επιβληθεί, να φωνάξει, να βαλει τον αλλο στη θεση του. Ειναι πολύ άσχημο πραγμα αυτά να τα κανεις μέσα σου και να μην μπορείς να τα εξωτερίκευσεις. Διότι έτσι σε εμαθαν να αντιδρας απο παιδικής ηλικίας. Να αντιδρας ηπια και σπασμωδικα απλα για να περάσεις το μήνυμα. Οι γονεις μας περνάνε πολυ ασχημες μορφες αντιδρασης σαν κι αυτή διότι με αυτό τον τρόπο σκεφτονταν και αντιδρουσαν. Το αποτέλεσμα ειναι να υποφέρουμε ακόμα εμεις. Ειχαν τη ψευδαίσθηση οτι μας εκαναν καλα παιδιά και πιστευαν και τα μπραβο που άκουγαν απο τον καθένα. Μενει μέσα μας ο θυμός, τα νεύρα, η υπερένταση, δηλαδή η ζημια.

  7. #697
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΟΙΟΣ εσυ που ανοιγεις το ενα μετα το αλλο ολα αυτα τα τρολοθεματα με τις μαλακιες που κατεβαζει το κεφαλι σου αντιγραφοντας (κακά), θεματα μελων απο εδω μεσα και αναγκαζεις τοσους καλοπροαιρετους ανθρωπους να σου απαντανε, ενω δεν τολμας να τους πεις το αληθινο σου προβλημα που σε εχει απομονωσει απο τους ανθρωπους...
    πραγματικα , ελπιζω να ανοιξουν κι αλλοι τα ματια τους, αντι να απαντανε προθυμα στα κακοτεχνα και γελοια θεματα σου.

    προσκαλω οσους τον καταλαβαινουν να σταματησουν να συμμετεχουν. αυτο θα κανω εγω.

  8. #698
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Καλα ρε ρεμ τεχνολογια δεν εχεισ εχουν τεχνολογια που τα παιρνουν απο το κινητο σου να μη στα πολυλογω βλεπουν το παρελθον μασ

  9. #699
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Εγω το ξερω δεν εχω τεχνολογια

  10. #700
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Επισησ ενα ολοκληρο χωριο μου λεει οτι ειμαι ο πιο αχρηστοσ δε διαφωνω ειμαι αλλα ειναι στημενο στισ δουλειεσ με μαθαιναν μαλακιεσ στο τει αλλαζαν τισ ημερομηνιεσ των μαθηματων για να με βολευουν χωρισ εγω να το ξερω με παρακολουθουσαν απο τοτε που μπηκα και ειχαν πει αυτοσ θα παρει πτυχιο εγω δουλευα απο το 2000 μεχρι το 2009 συνολικα 3 χρονια κι απο το 2009 εωσ τωρα στα χωραφια το μυαλο που ειδατε ειναι 20 χρονια δουλεια συν καλη πληροφορηση εγω δεν αξιζω καντε με οτι θελετε

  11. #701
    kopela93
    Guest
    Δε με νοιάζει να μού πείτε για παιδικά τραύματα για σχέσεις με γονείς μεγάλωμα παιδιού τι πήγε λάθος και γιατί. Βαρέθηκα όλα αυτά.
    Δε με νοιάζει η αιτία. Έχω βρει αιτίες και αιτίες. Και τι κατάφερα;
    Με κούρασαν. Οκει είναι κάτι από αυτά. Και; Πόσο άλλο να ψάξω; Δεν έχει νόημα. Δε με νοιάζει το γιατί. Είναι κάτι που έγινε και αναπαράγεται συνεχώς. Θέλω να σταματήσει να αναπαράγεται.
    Μπορεί κάποιος να μού πει πώς να σταματήσω να νιώθω ανεπιθύμητη από το άλλο φύλο χωρίς να εξετάσουμε τι πήγε στραβά χωρίς να μιλήσουμε για την προβληματική κοινωνία.
    Θέλω απλά και μόνο να αλλάξω το συναίσθημα αυτό και τη σκέψη αυτή πάνω στην απόρριψη. Θέλω να προχωρήσω από αυτό το συναίσθημα/σκέψη και να απελευθερωθώ
    Δε θέλω να βιώνω τα ίδια (μέσα μου). Δε φοβάμαι να ξαναγίνει ο,τι έγινε με άλλους.Φοβάμαι μήπως σκεφτώ τα ίδια, αντιδράσω ξανά ετσι, νιώσω τα ίδια μέσα μου,δώσω ίδιες ερμηνείες ,περάσω από ίδια μονοπάτια.
    Όλα αυτά τα φοβάμαι όχι επειδή θα απωθησω άτομα. Αυτά θα φύγουν έτσι κι αλλιώς. Φοβάμαι ότι δε θα μπορέσω να τα βρω με τον εαυτό μου ποτέ. Όταν λέω ποτέ δεν το εννοώ. Κάποια στιγμή θα νιώθω καλύτερα στην απόρριψη. Αλλά πότε θα νιώσω 90% καλύτερα ώστε το 10% να είναι απλά ένα πικρό σφηνάκι που δε μού κάνει κακό και το προσπερνάω απλά; Αυτό είναι που με τρομάζει. Για τους άλλους; Κανένα πρόβλημα. Εκείνοι θα βρουν το δρόμο τους. Εγώ πότε θα νιώσω αλλιώς για μένα;
    Και μη μού πει κανείς ότι θα νιώσω αλλιώς μόλις κάποιος με αποδεχτεί. Δε θέλω καν να περιμένω από κάποιον άλλον να αλλάξει τη δική μου πραγματικότητα. Θέλω να το κάνω μόνη μου.
    Ακούω απόψεις όποιος έχει να πει κάτι.

  12. #702
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Μπορεί κάποιος να μού πει πώς να σταματήσω να νιώθω ανεπιθύμητη από το άλλο φύλο
    Εύκολο!
    Απλά σταμάτα να νιώθεις ανεπιθύμητη απο το άλλο φύλο!

    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δε θέλω να βιώνω τα ίδια (μέσα μου)
    Μόνη σου το λες! Αυτό που βιώνεις, είναι "μέσα σου"!
    Και όσο το "βιώνεις μέσα σου", το κάνεις πραγματικότητα!

  13. #703
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δε με νοιάζει να μού πείτε για παιδικά τραύματα για σχέσεις με γονείς μεγάλωμα παιδιού τι πήγε λάθος και γιατί. Βαρέθηκα όλα αυτά.
    Δε με νοιάζει η αιτία. Έχω βρει αιτίες και αιτίες. Και τι κατάφερα;
    Με κούρασαν. Οκει είναι κάτι από αυτά. Και; Πόσο άλλο να ψάξω; Δεν έχει νόημα. Δε με νοιάζει το γιατί. Είναι κάτι που έγινε και αναπαράγεται συνεχώς. Θέλω να σταματήσει να αναπαράγεται.
    Μπορεί κάποιος να μού πει πώς να σταματήσω να νιώθω ανεπιθύμητη από το άλλο φύλο χωρίς να εξετάσουμε τι πήγε στραβά χωρίς να μιλήσουμε για την προβληματική κοινωνία.
    Θέλω απλά και μόνο να αλλάξω το συναίσθημα αυτό και τη σκέψη αυτή πάνω στην απόρριψη. Θέλω να προχωρήσω από αυτό το συναίσθημα/σκέψη και να απελευθερωθώ
    Δε θέλω να βιώνω τα ίδια (μέσα μου). Δε φοβάμαι να ξαναγίνει ο,τι έγινε με άλλους.Φοβάμαι μήπως σκεφτώ τα ίδια, αντιδράσω ξανά ετσι, νιώσω τα ίδια μέσα μου,δώσω ίδιες ερμηνείες ,περάσω από ίδια μονοπάτια.
    Όλα αυτά τα φοβάμαι όχι επειδή θα απωθησω άτομα. Αυτά θα φύγουν έτσι κι αλλιώς. Φοβάμαι ότι δε θα μπορέσω να τα βρω με τον εαυτό μου ποτέ. Όταν λέω ποτέ δεν το εννοώ. Κάποια στιγμή θα νιώθω καλύτερα στην απόρριψη. Αλλά πότε θα νιώσω 90% καλύτερα ώστε το 10% να είναι απλά ένα πικρό σφηνάκι που δε μού κάνει κακό και το προσπερνάω απλά; Αυτό είναι που με τρομάζει. Για τους άλλους; Κανένα πρόβλημα. Εκείνοι θα βρουν το δρόμο τους. Εγώ πότε θα νιώσω αλλιώς για μένα;
    Και μη μού πει κανείς ότι θα νιώσω αλλιώς μόλις κάποιος με αποδεχτεί. Δε θέλω καν να περιμένω από κάποιον άλλον να αλλάξει τη δική μου πραγματικότητα. Θέλω να το κάνω μόνη μου.
    Ακούω απόψεις όποιος έχει να πει κάτι.
    δεν ξερω ποια ειναι "τα ιδια" σε σκεψεις και αντιδρασεις, αλλα γενικα μιλωντας, εγω τα παρακατω βλεπω:

    1. με το να μην ασχολεισαι με οσους δεν τους αρεσεις. με τα λιγα που ξερουμε για σενα, εγω εχω δει ΥΠΕΡΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ σου με ατομο που ξερεις εδω και πολυ πολυ καιρο οτι δεν σε γουσταρει. οσο κολλας σε ανδρες που ξερεις ηδη οτι δεν γουσταρουν, τοσο θα γκρεμιζεις την αυτοπεποιθηση σου και θα αποκτας πληγες. με την πρωτη ξυνιλα, ΦΥΓΕ. μην καθεσαι να το κοσκινιζεις. και χειροτερο προβλημα αποκτας, και τον χρονο σου χανεις.

    2. με αυτοβελτιωση. ο καθενας ξερει που υστερει και τι ελλειψεις εχει (απο ενα σημειο και περα). κανε ο,τι περναει απο το χερι σου (και την επιθυμια σου) να βελτιωσεις ο,τι βελτιωνεται, ειτε αφορα την εικονα σου, ειτε την διαθεση σου, τις γνωσεις σου, οτιδηποτε κι αν θεωρεις οτι πρεπει να βελτιωθει.

    3. βρες τομεις ασχετους με τους ανδρες για να αντλησεις αυτοπεποιθηση και ικανοποιηση για τον εαυτο σου (δουλεια, μορφωση, ασχολιες, ανθρωπινες σχεσεις).

    4. λιγο πιο πολυ στ @@ σου ο,τι σε χαλαει...

    αααυτααα

  14. #704
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Σκέφτομαι ότι η FIBA υποκλίνεται στον Greek Freak και θεωρεί ότι ο Γιάνναρος είναι Έλληνας Θεός.

    https://www.instagram.com/p/CiLNrCgDBnb/

    Εγκεφαλικό τα βλαχοβαλκάνια φασισταριά χαχα.. Γουστάρω.

  15. #705
    kopela93
    Guest
    . Εύκολο!
    Απλά σταμάτα να νιώθεις ανεπιθύμητη απο το άλλο φύλο!
    Αν ήταν εύκολο θα το έκανα.


    Μόνη σου το λες! Αυτό που βιώνεις, είναι "μέσα σου"!
    Και όσο το "βιώνεις μέσα σου", το κάνεις πραγματικότητα!
    Ναι το ξέρω αυτό. Το θέμα είναι να μην το βιώνω να βρω έναν τρόπο να φύγει αυτό.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •