Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 49
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 49 of 177 FirstFirst ... 3947484950515999149 ... LastLast
Results 721 to 735 of 2645
  1. #721
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    1.Δεν μπορώ να το αποδεχτώ. Προσπαθώ να φτιάξω τη ζωή μου να βρω χρήσιμα πράγματα να κάνω. Γράφτηκα γυμναστήριο και πήγα σε μια συνέντευξη για δουλειά και θα πάω για δοκιμαστικό. Ίσως με πάρουν. Έτσι θα δουλεύω και θα γυμνάζομαι θα βελτιωθώ σε δύο τομείς με αυτά τα δύο πράγματα. Από κει και πέρα ποιος μού εγγυάται ότι δε θα ασχολούμαι πάλι; Σίγουρα δε θα ασχολούμαι τόσο πολύ, αλλά αν δεν το λύσω, πάλι θα με ενοχλεί θα βγαίνει πάλι στην επιφάνεια. Δεν ξέρω αν το κάνω από αντίδραση με το ζόρι δηλαδή να θέλω να με αποδεχτούν όπως είμαι. Σίγουρα δεν είμαι σωστή για όλους ούτε αρεστή. Αλλά πέρα από αυτό. Δεν είναι ότι δε θέλω να βελτιωθώ. Δε νομίζω όμως ότι δεν είμαι αποδεχτή από κανέναν. Σίγουρα κάποιοι θα με αποδέχονται. Αλλά εγώ δεν εστιάζω εκεί.
    Δεν είναι δηλαδή ότι δε θέλω να γίνω καλύτερη ούτε ότι δε θέλω να δω τα "λάθη" μου. Μπορώ να τα παραδεχτώ και να τα αναγνωρίσω και να τα αλλάξω. Εμφάνιση; Σπουδές; Λεφτά; Να τα κάνω όλα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μετά τι; Ο,τι και να κάνεις θα σε απορρίπτουν. Αυτό δεν μπορώ να αποδεχτώ. Μια γενική αλήθεια. νομίζω ότι ένα κομμάτι μέσα μου αντιδρά ακόμη στον τρόπο που λειτουργούν τα πράγματα στη ζωή. Νομίζω ότι απλά δε συμφωνώ με το ότι κάποιοι δε θα με αποδεχτούν ποτέ και δεν ξέρω γιατί να με νοιάζει τόσο πολύ. Δε θα έπρεπε να με στεναχωρεί τόσο. Ειλικρινά αν έπρεπε να διαλέξω θα προτιμούσα να μην είχα κανέναν άνθρωπο να με αποδεχτεί αρκεί να μην ένιωθα έτσι. Θέλω τόσο να διώξω αυτόν τον καημό από πάνω μου που προτιμάω οτιδήποτε άλλο να στερηθώ που άλλοι πχ μπορεί να έχουν και να είναι φυσιολογικό να έχουν. Προσπαθώ να διευκρινίσω με αυτόν τον παραλληλισμό πόσο σημαντικό είναι για μένα να μην νιώθω έτσι. Βαρέθηκα.

    2. Δε νιώθω ότι έκανα κάποιο φοβερό λάθος. Σίγουρα έχω κάνει λάθη και ξέρω πάνω κάτω ποια είναι αυτά. Πρόβλημα συμπεριφοράς πιστεύω ότι έχω. Δε νομίζω ότι φταίει κάτι άλλο πάνω μου.

    3. Αυτό θα κάνω όπως είπα και πάνω. Και θα βρω κι άλλα ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω στη συνέχεια. Πολύ σύντομα. Δε θα το καθυστερήσω.

    4. Δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Είναι σαν εθισμός.
    κανεις δεν μας ΕΓΓΥΑΤΑΙ, τιποτε απολυτως, (εκτος απο την λειτουργια καποιων μηχανηματων). τις προσπαθειες τις κανει κανεις για να νοιωθει καλυτερα και με την ελπιδα οτι θα λυσει στην πορεια καποια απο τα προβληματα του.

    καλο ειναι να κανεις καποια στιγμη μια ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ, για αλλους προφανη, που ομως δεν δειχνεις να την εχεις κανει. παρε ολους τους τομεις που νομιζεις οτι υστερεις, οποιοι κι αν ειναι αυτοι. ειπες οτι ειναι η συμπεριφορα. παρε δλδ εναν ανθρωπο με τελεια συμεριφορα (για τα δεδομενα σου), κι επιπλεον με πολλα προσοντα σε ολους του τομεις. δλδ, εμφανιση, μορφωση, λεφτα καριερα, δεξιοτητες, και βαλε απο πανω κι οσα αλλα προσοντα θελεις. ακομα κι αυτον, ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ!!! δεν υπαρχει ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ.
    οταν το καταλαβεις αυτο, ισως απελευθερωθεις.

    απο την αλλη κι εσυ το πιστευεις και σιγουρα ισχυει οτι καποιοι ανθρωποι σιγουρα σε αποδεχονται ακριβως οπως εισαι. εσυ, αντι να ασχοληθεις με αυτους και να περνας καλα, κυνηγας συνεχεια καποιον που ξερεις οτι δεν σε αποδεχεται... σαμποταρεις την ευτυχια σου με αυτον τον τροπο και σπαταλας χρονο για ανθρωπους που και δεν θελουν και δεν σου αξιζει να ειναι στην ζωη σου.

  2. #722
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κανεις δεν μας ΕΓΓΥΑΤΑΙ, τιποτε απολυτως, (εκτος απο την λειτουργια καποιων μηχανηματων). τις προσπαθειες τις κανει κανεις για να νοιωθει καλυτερα και με την ελπιδα οτι θα λυσει στην πορεια καποια απο τα προβληματα του.

    καλο ειναι να κανεις καποια στιγμη μια ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ, για αλλους προφανη, που ομως δεν δειχνεις να την εχεις κανει. παρε ολους τους τομεις που νομιζεις οτι υστερεις, οποιοι κι αν ειναι αυτοι. ειπες οτι ειναι η συμπεριφορα. παρε δλδ εναν ανθρωπο με τελεια συμεριφορα (για τα δεδομενα σου), κι επιπλεον με πολλα προσοντα σε ολους του τομεις. δλδ, εμφανιση, μορφωση, λεφτα καριερα, δεξιοτητες, και βαλε απο πανω κι οσα αλλα προσοντα θελεις. ακομα κι αυτον, ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ!!! δεν υπαρχει ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ.
    οταν το καταλαβεις αυτο, ισως απελευθερωθεις.

    απο την αλλη κι εσυ το πιστευεις και σιγουρα ισχυει οτι καποιοι ανθρωποι σιγουρα σε αποδεχονται ακριβως οπως εισαι. εσυ, αντι να ασχοληθεις με αυτους και να περνας καλα, κυνηγας συνεχεια καποιον που ξερεις οτι δεν σε αποδεχεται... σαμποταρεις την ευτυχια σου με αυτον τον τροπο και σπαταλας χρονο για ανθρωπους που και δεν θελουν και δεν σου αξιζει να ειναι στην ζωη σου.
    Έχω έναν τρόπο σκέψης που δε με βοηθάει.
    Θέλω βεβαιότητα εκεί που υπάρχει αβεβαιότητα. Τι ψάχνεις; Σιγά μη βρω λύση έτσι.
    Όσο δε συμβιβάζομαι στο πώς λειτουργεί η ζωή άλλο τόσο θα υποφέρω με μαλακίες
    Κρατάω μεγάλη αντίσταση στο τι μού λέει η κοινωνία να κάνω για να είμαι ευτυχισμένη.
    Ναι μεν μερικά πράγματα είναι στανταράκια αυτά δηλαδή που αφορούν πχ το σώμα, σίγουροι τρόποι για να νιώσεις καλύτερα είναι το να γυμνάζεσαι και να σε βλέπει ο ήλιος σαν ένα φυτό στον κήπο. Αυτό είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει.
    Αλλά σχεδόν όλα τα άλλα είναι υπό αμφισβήτηση.
    Δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς και δεν ξέρω τι θα με κάνει ευτυχισμένη κι αυτό γιατί δε θέλω να κάνω αυτά που κάνουν οι άλλοι, ίσα ίσα, μισώ να βλέπω τις ζωές των άλλων και να λέω "να γίνω έτσι κι εγώ". Είναι σα να ακυρώνω όλη μου την ύπαρξη. Δε μαρεσει να συγκρίνομαι γιατί πάντα θα βγαίνω υπό σε σχέση με άλλους. Λίγες οι φορές που θα βγαίνω υπέρ.
    Δεν έχει κανένα νόημα. Νομίζω ενώ υπάρχουν τόσοι κανόνες για να είσαι ευτυχισμένος, άλλους τόσους μπορώ να βρω για να μην το κάνω. Γιατί να κάνω αυτό που κάνουν οι άλλοι ή κάτι παρόμοιο; Γιατί πρέπει να έχω γνώμονα τη ζωή κάποιου άλλου; Δε θέλω να υπακούσω σε κανέναν κανόνα. Είναι λυπηρό όλο αυτό που συμβαίνει γιατί θέλω να αντιδρω στα πάντα και να αναιρω τα πάντα συνέχεια. Πες μου κάτι, θα στο αναιρέσω. Το κάνω συνέχεια με τις σκέψεις μου. Να ένας τρόπος να υποφέρεις.
    Κατάλαβες; Μισώ να βάζω τον εαυτό μου σε μια σύγκριση και να λέω κάνε αυτό κάνε εκείνο ώστε να μη νιώθεις ότι υστερείς. Wtf? Δε θέλω καν να το κάνω αυτό. Να βάζω όλους τους άλλους σε μια υπερέχουσα θέση και μένα σε μια κατώτερη. Αλλά ακόμη κι αν "βελτιωνόμουν" σε κάποιους τομείς, μετά τι;;;;; Ποιος θα με χειροκροτήσει;;;; Αλλά ακόμη και να το κάνει....μετά τι;;;; Δε με νοιάζει. Ας το κάνει. Δε σημαίνει κάτι αν δε δώσω εγώ σημασία σε αυτό το κάτι.

  3. #723
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    . ακομα κι αυτον, ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ!!! δεν υπαρχει ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ.
    οταν το καταλαβεις αυτο, ισως απελευθερωθεις.
    .
    Δε με νοιάζει κατάλαβες; Δε με νοιάζει. Νομίζω ότι το κάνω από αντίδραση. Ναι το ξέρω ΗΔΗ ότι κανείς δεν είναι 100% αποδεκτός και αρεστός από το κοινωνικό σύνολο. Αλλά και πάλι δε με νοιάζει. Δεν ξέρω τι ψάχνω. Το κάνω από αντίδραση;;;;; Επειδή απλά δε συμφωνώ;;; Λολ. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό ειλικρινά. Τζάμπα υποφέρω.

  4. #724
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Αν δεν δωσεισ σημασια και μαλιστα την καταλληλη ειναι σαν να μην εγινε υπερ εισαι οχι υπο καποιοσ πρεπει να στο πει αυτο οι αλλοι δε σκεφτονται ετσι λενε να ημουν πιο ψηλοσ πιο κοντοσ κλπ και μια που το πηγεσ στισ εγκεφαλικεσ λειτουργιεσ καθε ενασ εχει τον ρυθμο του που ενεργει που σκεφτεται κλπ αυτο το μπιτ ειναι τα παντα σε καποιουσ δε δουλευει καλα σε καποιουσ ειναι χαμηλο αργο γρηγορο κ το βρισκεισ με τη δουλεια εγω ετσι το βρηκα

  5. #725
    Κι εγώ Κοπέλα98 έχω έναν τρόπο σκέψης, στις διαπροσωπικές σχέσεις, που δεν με βοηθάει. Κάθομαι και ακούω τα προβλήματα του καθενός που πάνω στον πανικό του ψάχνει απεγνωσμένα κάποιο άτομο να τα πει για να ηρεμήσει, κι αντί να τον σταματήσω, κάθομαι και τον ακούω. Έρχεται ο άλλος και μου λέει ψέματα κι επειδή εκείνη τη στιγμή λειτουργάει μέσα μου το φοβικό σύνδρομο, συμφωνώ μαζί του και τον πιστεύω και εκ των υστέρων καταλαβαίνω ότι μου λεγε ψέματα κια κακώς συμφωνούσα και τρέχω να αντρέψω αυτό που του πα ναι ή έντάξει κι αυτός θα μου λέει μα συμφώνησες και δεν δέχομαι αυτό που λες τώρα.

    Πάντως η ψευτιά και η υποκρισία έχουν πάρει την άνω βόλτα και γίνονται πια με όλο και πιο υποκριτικό και προσεγμένο τρόπο και για να μην πέσεις στην παγίδα θα πρέπει κυριολεκτικά εξαρχής να δείξεις του άλλου πως είσαι τσάρος στα θέλω και στα πιστεύω σου.

    Πολλοί ε θεωρούν βαρελλάτο, ανιαρό, ασήμαντο πρόσωπο. Τις τελευταίες βδομάδες πήρα τηλέφωνο 3 - 4 άτομα και με το που σήκωναν το τηλέφωνο η απάντηση τους ήταν ..Ναι...Ποιος είναι? Α΄Γιάννη, εσύ! Δηλαδή με είχαν διαγράψει από τα κινητά ενώ εγώ τους είχα στη σκέψη μου στο χώρο του φίλου. Άλλους, αν δεν τους πάρω τηλ απλά θα συμβεί ότι μ' αυτούς. Μερικά άτομα μόνο με παίρνουν τηλέφωνο κι αυτοί είναι επειδή τρόπον τινά με λυπούνται ή για να τα πουν κάπου, σπάνια κάποιος, δηλ λίγοι από φιλία, κι αυτούς θα τους κατέτασσα στους ιδιόρυθμους. Οι διαπροσωπικες σχέσεις στον εγκέφαλο μας δυστυχώς ρυθμίζονται από τα παιδικά χρόνια, από τις πρώτες τάξεις στο δημοτικό. Όπως ήταν εκεί οι σχέσεις μου κατ' ανάλογο τρόπο είναι και σήμερα!
    γιάννης

  6. #726
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Ότι άρχισα να νιώθω ντάουν πάλι μετά από καιρό και προβληματίζομαι.
    Ελπίζω να βρω έναν τρόπο να φύγω από αυτό το λούκι κάποια στιγμή.

  7. #727
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Ότι άρχισα να νιώθω ντάουν πάλι μετά από καιρό και προβληματίζομαι.
    Ελπίζω να βρω έναν τρόπο να φύγω από αυτό το λούκι κάποια στιγμή.
    Σήμερα και εγώ νιώθω ντάουν, είχα το πάθω τουλάχιστον 1 Μήνα ίσως και παραπάνω.

  8. #728
    kopela93
    Guest
    Κοπέλα 98 λέει χαχαχα μακάρι αλλά είμαι κοπέλα 93

  9. #729
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σήμερα και εγώ νιώθω ντάουν, είχα το πάθω τουλάχιστον 1 Μήνα ίσως και παραπάνω.
    Και εγώ κάπως έτσι.
    Και το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρω τι φταίει.
    Η μάλλον ξέρω , φοβάμαι ότι θα μείνω στάσιμος κ θ χειροτέρευω μέρα με τη μέρα, ίσως όμως να φταει και το ζαναξ που το μείωσα.
    Ας ελπίσουμε φίλε αύριο να είμαστε καλύτερα.

  10. #730
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Κοπέλα 98 λέει χαχαχα μακάρι αλλά είμαι κοπέλα 93
    5 κιλα δεν κανουν μεγαλη διαφορα

  11. #731
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Κοπέλα 98 λέει χαχαχα μακάρι αλλά είμαι κοπέλα 93
    Ε σιγά τι είναι πέντε χρόνια

  12. #732
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    5 κιλα δεν κανουν μεγαλη διαφορα
    Δεν νομίζω ότι εννοεί κιλά πάντως.

  13. #733
    kopela93
    Guest
    Έχω κλάψει που νόμιζε ότι είναι κιλά. Χαχχα
    5 χρόνια είναι ένα σεβαστό ποσό. Σε πέντε χρόνια μπορείς να κάνεις πολλά.

  14. #734
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Έχω κλάψει που νόμιζε ότι είναι κιλά. Χαχχα
    5 χρόνια είναι ένα σεβαστό ποσό. Σε πέντε χρόνια μπορείς να κάνεις πολλά.
    εγω εγραψα για κιλα γιατι αυτα φευγουν ευκολα ενω τα χρονια μενουν για παντα.
    δεν φτανει που φανηκα ευγενης με τον πονο καθε θηλεου, πας να μας την βγεις και απο πανω!!

  15. #735
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εγω εγραψα για κιλα γιατι αυτα φευγουν ευκολα ενω τα χρονια μενουν για παντα.
    δεν φτανει που φανηκα ευγενης με τον πονο καθε θηλεου, πας να μας την βγεις και απο πανω!!
    Χααχαχαχα μια πλάκα έκανα χαλάρωσε και εσύ! Αμάν

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •