Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 60
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 60 of 181 FirstFirst ... 1050585960616270110160 ... LastLast
Results 886 to 900 of 2701
  1. #886
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν θέλω να παρεξηγηθω σε καμία το περιπτώσεων, αλλά το τελευταίο καιρό έχω την απορία, έχοντας δει και μια ταινία. Ένας άνθρωπος που πάσχει από σχιζοφρένεια βλέπει ανύπαρκτα πρόσωπα και εάν ναι τι;; Τι βλέπει δηλαδή;; Πώς είναι η ζωή ενός ανθρώπου με σχιζοφρένεια;;
    Έχω δει την ταινία με τον John Nash, αν την έχεις δει ή αν είναι γι αυτή που μιλάς. Η ταινία παρουσιάζε χειροπιαστά ως υπαρκτούς πρωταγωνιστές τα πρόσωπα που προφανώς ο Nash έβλεπε πολύ έντονα στη φαντασία του σε βαθμό που να νομίζει ότι είναι υπαρκτοί μπροστά του. Η συνομιλία μαζί τους και κυρίως οι οδηγιες που του έδιναν προφανώς ήταν η αναμενόμενη συνέπεια της κατάστασης αυτής στη φαντασία του και του πως τους είχε φτιάξει στη φαντασία του. Προφανώς δεν έφτασε σε αυτό το σημείο από τη μια στιγμή στην άλλη. Κάπου θα είχε κλειστεί στον εαυτό του. Παρότι είχε προσηλωθεί έντονα έως ακραία στην επιστήμη του, εντούτοις είναι ερώτημα πως προέκυψαν μέσα του αυτά τα φανταστικά πρόσωπα τα οποία κυρίως τον κατεύθυναν σχεδόν για κάθε θέμα της καθημερινότητας του ακόμα και στο πως να κινείται σε χώρους που αφορούσαν στην επιστήμη του. Κάποτε έδινε την εντύπωση πως απορροφόταν σε σκέψη ή απλά μπαγλάρωνω κι έχανε την αίσθηση με την πραγματικότητα. Νοσηλεύθηκε και δη η θεραπεία ήταν ακόμα και σκληρή πχ ακόμα και ηλεκτροσόκ, αλλά και συμβουλευτική από τον γιατρό. Όταν απονοσηλεύτηκε υπήρχαν στιγμές που εμφανίζονταν τα πρόσωπα αυτά αλλά τα αγνοούσε, τουλάχιστον είχε δει πολύ μεγάλη βελτίωση και φαίνεται πως τελικά ξεπέρασε σχεδόν πλήρως το πρόβλημα. Όμως, για να φτάσει σε καθηγητής πανεπιστημίου διακεκριμένος και να κάνει με εξαίρεση το πρόβλημα επιτυχημένη οικογένεια πάει να πει κατ εμέ πως ο πρότερος βίος του, δηλαδή από τα πρώιμα παιδικά χρόνια, δεν κλονίστηκε από ψυχολογικά, αλλιώς δεν θα φτανε σ αυτά τα επιτυχημένα επίπεδα.
    γιάννης

  2. #887
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    @andreas86 ψάξε στο Youtube το κανάλι living well with schizophrenia. το τρέχει μια κοπέλα που παλεύει με την ψυχική νόσο αυτή και τα εξηγεί σε πολύ καλό βαθμό και ευνόητα.
    γενικά, το μυαλό παίζει μαζί σου, δημιουργεί ψευδαισθήσεις, ότι σε παρακολουθούν, ότι υπάρχουν εχθροι και σύμμαχοί σου, πάντως όλα γίνονται με στόχο την αυτοκαταστροφή του ίδιου του ανθρώπου, απ ό,τι καταλαβαίνω, όχι του κόσμου γύρω απο αυτόν.

  3. #888
    user. Η καταστροφικότητα, δηλαδή η υπεργενίκευση, η απολυτοποίηση για κάτι που μας συμβαίνει, είναι μορφή, ή χαρακτηριστικό σχιζοφρένειας?
    Το να κλείνεται κανείς στον εαυτό του andreas86, έχει και ως συνέπεια η φαντασία να αναπληρώνει το κενό της έλλειψης συναναστροφών. Σιγά σιγά η φαντασία θεριεύει, δηλ είναι λες και ζεις μέσα στο κεφάλι σου και σε ένα άλλο κόσμο, κι όλες τις επαφές σου με τον κόσμο τις αντικρίζεις πια υπ αυτό το πρίσμα. Νομίζεις ότι υπάρχει χάσμα μ αυτούς ή είναι λες και διαφέρουν σημαντικά ή συμπεριφέρονται πολύ ξένα ή παράξενα προς αυτό που υπάρχει στη φαντασία λες και βρίσκονται σ αλλη διάσταση τουλάχιστον συναισθήματος και σκέψης. Αν σ αυτό το κλείσιμο στο εαυτό και στην ανάπτυξη αυτής της φαντασίας φτιάξεις άτομα φανταστικά τα οποία γίνονται όλο και πιο έντονα στη σκέψη σου τότε πιστεύω πως τρέχει κάτι σαν κι αυτό με τον καθηγητή που σου πα πριν, όπως και η σκέψη σου έχει δημιουργήσει καταστάσεις /σενάρια μέσα στα οποία η σκέψη σου σε πορεύει.
    γιάννης

  4. #889
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Σκέφτομαι το αδιέξοδο στο οποίο έχω βρεθεί.
    Θα καταφέρω άραγε ποτέ το αδύνατο; Να ξεφύγω από όλη αυτή την κατάσταση;
    Μου φαίνεται αδύνατο. Αλλά θα δείξει ο καιρός.

  5. #890
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Σαν σήμερα θα γιόρταζε ο φίλος μου που αυτοκτόνησε... Πόσο κρίμα νέο παιδί... Δεν μπορώ να μην τον σκέφτομαι τέτοιες μέρες και στεναχωριέμαι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #891
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σαν σήμερα θα γιόρταζε ο φίλος μου που αυτοκτόνησε... Πόσο κρίμα νέο παιδί... Δεν μπορώ να μην τον σκέφτομαι τέτοιες μέρες και στεναχωριέμαι...
    Λυπαμαι κυκνε για την απωλεια σου, η θλιψη ειναι κομματι της ζωής μας, ενα απο τα πολλα συναισθηματα που βιωνουμε. Ευχομαι σημερα κυκνε μου να αφησεις τη θλιψη και να νιωσεις ηρεμη όπως θα ηθελε ο φιλος σου!

  7. #892
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Σκέφτομαι το αδιέξοδο στο οποίο έχω βρεθεί.
    Θα καταφέρω άραγε ποτέ το αδύνατο; Να ξεφύγω από όλη αυτή την κατάσταση;
    Μου φαίνεται αδύνατο. Αλλά θα δείξει ο καιρός.
    Νομιζω player οτι εχει ερθει η ωρα να αναζητησεις ψυχοθεραπεια! Δεν ξερω που μένεις αλλα στην Αθηνα υπαρχουν και δομές που παρεχουν δωρεαν. Κανε αυτο το βημα και σιγάνσιγά θα κανεις και τα υπολοιπα. Πόσονχρονων εισαι αν θέλεις μου λες!

  8. #893
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Λυπαμαι κυκνε για την απωλεια σου, η θλιψη ειναι κομματι της ζωής μας, ενα απο τα πολλα συναισθηματα που βιωνουμε. Ευχομαι σημερα κυκνε μου να αφησεις τη θλιψη και να νιωσεις ηρεμη όπως θα ηθελε ο φιλος σου!
    Σ' ευχαριστώ για την στήριξη Κάτια, έχω ανάγκη να μιλήσω κάπου... Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά με βασανίζει που δεν ξέρω αν η ψυχή του βρήκε τη γαλήνη που δεν βρήκε στην επίγεια ζωή ή αν βασανίζεται ακόμα... Γιατί για το χριστιανισμό ή αυτοκτονία είναι το μεγαλύτερο αμάρτημα... Μακάρι να είναι καλά τώρα πια... Ταυτίζομαι μαζί του γιατί κι εγώ έχω κάνει απόπειρα αυτοκτονίας και ξέρω πόσο απελπισμένος νιώθεις για να κάνεις κάτι τέτοιο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #894
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Κύκνε μου είσαι δυνατος ανθρωπος η αποπειρα ανηκει στο παρελθον επέλεξες την ζωή! Μην ταυτιζεσαι. Κανεις δεν ξερει τι γινεται οταν πεθαινουμε, το σιγουρο ειναι αυτό που ζουμε με τα πάνω και τα κατω!

  10. #895
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Κύκνε μου είσαι δυνατος ανθρωπος η αποπειρα ανηκει στο παρελθον επέλεξες την ζωή! Μην ταυτιζεσαι. Κανεις δεν ξερει τι γινεται οταν πεθαινουμε, το σιγουρο ειναι αυτό που ζουμε με τα πάνω και τα κατω!
    Έχεις δίκιο... Θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι... Απλώς πρέπει να κάνω κάτι που θα με βοηθήσει να ηρεμήσω, να πάω να το εξομολογηθώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #896
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έχεις δίκιο... Θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι... Απλώς πρέπει να κάνω κάτι που θα με βοηθήσει να ηρεμήσω, να πάω να το εξομολογηθώ...
    Ότι σε βοηθαει να το κανεις κυκνε μου!

  12. #897
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    μιλάω για υλική -ας πουμε- αυτοκαταστροφή όχι θεωρητική. καταστροφή του χαρακτήρα και του σώματος, της άμεσης καθημερινότητας. εκτός αν δεχτείς θεραπεία, εκτιμώ πως είναι από τις ασθένειες που οι επιπτώσεις της είναι τραγικές στη ζωή του ανθρώπου.

  13. #898
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by user View Post
    @andreas86 ψάξε στο Youtube το κανάλι living well with schizophrenia. το τρέχει μια κοπέλα που παλεύει με την ψυχική νόσο αυτή και τα εξηγεί σε πολύ καλό βαθμό και ευνόητα.
    γενικά, το μυαλό παίζει μαζί σου, δημιουργεί ψευδαισθήσεις, ότι σε παρακολουθούν, ότι υπάρχουν εχθροι και σύμμαχοί σου, πάντως όλα γίνονται με στόχο την αυτοκαταστροφή του ίδιου του ανθρώπου, απ ό,τι καταλαβαίνω, όχι του κόσμου γύρω απο αυτόν.
    Στα αγγλικά είναι αυτά τα βίντεο και δεν καταλαβαίνω τίποτα

  14. #899
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Νομιζω player οτι εχει ερθει η ωρα να αναζητησεις ψυχοθεραπεια! Δεν ξερω που μένεις αλλα στην Αθηνα υπαρχουν και δομές που παρεχουν δωρεαν. Κανε αυτο το βημα και σιγάνσιγά θα κανεις και τα υπολοιπα. Πόσονχρονων εισαι αν θέλεις μου λες!
    Έχω διαβάσει ότι οι δομές με δωρεάν ψυχολόγους δεν βοηθάνε ιδιαίτερα γιατί δεν δίνουν την βαρύτητα που πρέπει.
    Το ξέρω ότι πρέπει να μπω στο δρόμο της ψυχοθεραπείας αλλιώς δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.
    Φοβάμαι μην χειροτέρευση αν πάω σε δομή.
    Θα σου απαντήσω σε ιδιωτικό μήνυμα αν δεν σε πειράζει πόσο είμαι, λόγω του ότι φοβάμαι μην τύχει μια στο εκατομμύριο να τα διαβάσει γνωστός/η.

  15. #900
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Έχω διαβάσει ότι οι δομές με δωρεάν ψυχολόγους δεν βοηθάνε ιδιαίτερα γιατί δεν δίνουν την βαρύτητα που πρέπει.
    Το ξέρω ότι πρέπει να μπω στο δρόμο της ψυχοθεραπείας αλλιώς δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.
    Φοβάμαι μην χειροτέρευση αν πάω σε δομή.
    Θα σου απαντήσω σε ιδιωτικό μήνυμα αν δεν σε πειράζει πόσο είμαι, λόγω του ότι φοβάμαι μην τύχει μια στο εκατομμύριο να τα διαβάσει γνωστός/η.
    Σου εστειλα π.μ

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •