Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 73
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 73 of 180 FirstFirst ... 2363717273747583123173 ... LastLast
Results 1,081 to 1,095 of 2690
  1. #1081
    Quote Originally Posted by user View Post
    ε βλέπω κι αυτούς που έχουν λεφτά κι έχουν γίνει γαϊδούρια χειρότερα από μένα. το χρήμα τον φθείρει τον άνθρωπο. σπάνια οι πλούσιοι είναι προσγειωμένοι ανθρώποι.
    εγώ προσωπικά το να έχω λεφτά να κάθονται κι εγώ να μη ζω τη ζωή μου όπως είναι, δεν με ιντριγκάρει. ιδανικά θα ήταν να μην είχαμε φτώχεια γενικώς, να σκεφτεί κανείς πόσοι ραβδοι χρυσού είναι κλεισμένες στα υπόγεια των τραπεζών ενώ στην υπο ανάπτυξη κοινωνία πεθαίνουν από ασιτία, κεντρική αφρική και λοιπά.
    Αλήθεια αυτό που λες. Ο άνθρωπος είναι ένα κτήνος και όλο και απομακρύνεται από την λογική, από την απλή καθημερινότητα του. Ο πλούσιος είναι διεκδικητικός και αδίστακτος. Μ αυτά τα χαρακτηριστικά έγινε πλούσιος. Δεν χαίρεται τα λεφτά του επειδή δεν έχει τα κατάλληλα πρόσωπα δίπλα του τα οποία θα τον έκαναν ευτυχισμένο, έτσι μπορεί να φαίνεται πως συναναστρέφατι με πολλούς ενώ στην πραγματικότητα είναι μοναχικός, και στο τέλος απλά τσουβαλιάζει χρήμα μ ετο οποίο θ αταίζονταν πολλοί που πεινούν.
    γιάννης

  2. #1082
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Θα παρετε ολεσ απο ενα σπιτι ο μητσοτακησ φταιει για αμαξι με δικα σασ λεφτα ενα σπιτι κι ενα αμαξι απο το μπαμπα κ θα μιλαμε κανονικα

  3. #1083
    Ο άλλος με κάνει παρέα τώρα που βγήκε με σύνταξη και είναι ελεύθερος, και του έστριψε εξ όσων καταλαβαίνω διότι κάνει και ψυχοθεραπεία. Γυρίζει κατά τα λοιπά εδώ κι εκεί ενώ κάτι τετοιο δεν έκανε παλιά, νομίζω όπως κάποιον που πανικοβλημένος αναζητά καθαρό αέρα να ανασάνει. Κι ίσως, δεν αποκλείω, η κατάσταση του να χειροτερέψει.

    Ο άλλος ξεκίνησε να με κάνει παρέα διότι για κάποιους λόγους κανείς ή πολύ λίγοι τον κάνουν παρέα, παρότι δεν αντιμετωπίζει κανένα ψυχολογικό πρόβλημα. Νιώθω πως ο άνθρωπος αυτός (οπως και ο πιο πάνω) με θέλει για καβάντζα αφού και ως χαρακτήρες δεν ταιριάζουμε ιδιαίτερα.

    Η άλλη έχει τόσο καιρό που λέω να την πάρω τηλέφωνο, δεν ξέρω αν στο μεταξύ βρήκε κάποιον άλλο, αλλά δεν τολμώ - κομπάζω να την πάρω, διότι έχει και μερικά κιλά παραπάνω αφού δεν προσέχει τον εαυτό της, ούτε ασχολείται σοβαρά με το θέμα κατάλληλη δουλειά, κι είναι από τις γυναίκες που αν τους ζητήσεις μετά από καιρό να βρεθείς μαζί τους είναι σαν να τους λες πως τις θέλεις για σοβαρό σκοπό. Λόγοι η απροσπάθεια ή η έλλειψη ικανότητας να τα φτιάξω (έτσι τουλάχιστον νιώθω) με κοπέλα που θα με γεμίζει και δεύτερον η σκεψη ότι αυτή είναι αρκετά κοντά στο χαρακτήρα και δικό μου τρόπο ζωής. όποτε πάω να της κάνω κλήση απλά πανικονβάλλομαι απ όλα αυτά.
    γιάννης

  4. #1084
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    τού στριψε γι αυτό πάει ψυχοθεραπεία; πόσο άκυρο.
    σκέφτομαι πως, της κοιμισμένης νεολαίας ξυπνητήρι, η τελευταία σταγονίτσα στο ποτήρι. που λέει ο Τζιμάκος.

  5. #1085
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ιωαννη στην ελλαδα συγχωρουμε δεν κρινουμε γιατι οι αλλοι δινουν αγωνα γυρω μασ δεν κοιταμε μονο τον εαυτουλη μασ και δεν πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο

  6. #1086
    Quote Originally Posted by user View Post
    τού στριψε γι αυτό πάει ψυχοθεραπεία; πόσο άκυρο.
    σκέφτομαι πως, της κοιμισμένης νεολαίας ξυπνητήρι, η τελευταία σταγονίτσα στο ποτήρι. που λέει ο Τζιμάκος.
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ιωαννη στην ελλαδα συγχωρουμε δεν κρινουμε γιατι οι αλλοι δινουν αγωνα γυρω μασ δεν κοιταμε μονο τον εαυτουλη μασ και δεν πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο
    Ναι του στριψε, πριν δεν πήγαινε για ψυχοθεραπεία.

    Συγχωρούμε αλλά δεν είμαστε καρπαζοεισπράκτορες διότι η συγχώρεση δεν διώχνει ποτέ τα απωθημένα, γι αυτό άλλωστε υπάρχουν δυστυχώς τα ψυχολογικά.
    Τον εαυτούλη μας κοιτάμε, φτάνει οι άλλοι να μην κοιτάνε να μπουν μέσα στον εαυτούλη μας ψάχνοντας τρόπο να τους γίνουμε εξάρτηση και να μας εκμεταλλευτούν. Όντως δεν πρέπει να πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό αλλά πρέπει να βάζουμε τα πράγματα στις αντικειμενικές τους διαστάσεις κι έπειτα πρέπει να ανοίγουμε για τον εαυτό μας πολλες πόρτες ώστε να χουμε πάντα εναλλακτικές.

    Δυστυχώς ουδέποτε απέκτησα τον τρόπο, εννοώ από παιδικής ηλικίας, να συσχετίζομαι σε βαθμό φιλίας με άτομα τα οποία γουστάρω για φιλία. Μάλλον, όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο, το άμεσο εξωτερικό μου περιβάλλον ήταν παιδιά από οικογένειες στριμμένες, με κακία και καχυποψία και τέτοια ήταν, για τα δεδομένα της ηλικίας τους, η συμπεριφορά που βγάζαν τα παιδιά τους.Έπειτα, όταν ξέκοψα από αυτούς τους χώρους και βρήκα άτομα που γούσταρα για φιλία, τους προσέγγισα νοείται, τους έβγαλα τον καλύτερο μου εαυτό, αλλά εισέρπαξα απομάκρυνση, κορϊδία ή αντιπάθεια. Κι επίσης, όποιος από μικρής ηλικίας δεν μαθαίνει να συσχετίζεται με το άλλο φύλο, έπειτα του ναι πολύ δύσκολο να καταφέρει να κάνει σχέση και να προχωρήσει σοβαρά με γυναίκα που γουστάρει για τέτοιο σκοπό.
    γιάννης

  7. #1087
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    άρα αυτό ειναι κάτι καλό; ότι του στριψε; ή κακό είναι που πηγαίνει ψυχοθεραπεία;
    δεν καταλαβα και πειράζει, αν ισχύει το δεύτερο ή και το πρώτο;
    τέλος πάντων. κουράστηκα.

  8. #1088
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Τελικά δεν είναι γραπτό να δώσω την πιστοποίηση για τα ΙΕΚ που όσοι θυμάστε το είχα αναφέρει ότι είχα άγχος και τα λοιπά, έγινε ένα λάθος, έκανα ένα λάθος στην αίτηση που είχα κάνει και με ακύρωσαν, ευτυχώς τα χρήματα μπορώ να τα πάρω πίσω!!

  9. #1089
    Quote Originally Posted by user View Post
    άρα αυτό ειναι κάτι καλό; ότι του στριψε; ή κακό είναι που πηγαίνει ψυχοθεραπεία;
    δεν καταλαβα και πειράζει, αν ισχύει το δεύτερο ή και το πρώτο;
    τέλος πάντων. κουράστηκα.
    κι εγώ κουράστηκα...
    Το ότι του στριψε μαλλον αναμενόμενο, 60αρης συν και να αναμένει νέο ξεκίνημα ζωής με γάμο και παιδιά συν να φάει τα λεφτά του πριν του φάνε άλλοι, άρα δεν είναι καλό το 'οτι του στριψε
    Η ψυχοθεραπεία που κάνει είναι όπως που ανεβαίνει κάποιος σε μια σιδερένια εξωτερική σκάλα σαν κι αυτές που χρησιμοποιούν οι πυροσβέστες για να φτάσουν κάπου ψηλά, αλλά με ένα κοίταγμα προς τα κάτω μπορεί να πέσει από κει πάνω και να σκοτωθεί.
    γιάννης

  10. #1090
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    η ψυχοθεραπεία δεν έχει ηλικία. ξέρεις ακριβώς τί μέθοδο χρησιμοποιεί ο θεραπευτής του; αν γνωρίζεστε ίσωως θα έπρεπε α τον ενημερώσεις;
    δεν μπορεί να κάνει παιδιά ο άντρας μετά τα 60; καλά κάνει με τα λεφτά του βασικά. να είχα κι εγώ μόνη μου θα τά τρωγα, έχω πολλές υποχρεώσεις, γι αυτό μάλλον..

  11. #1091
    Quote Originally Posted by user View Post
    η ψυχοθεραπεία δεν έχει ηλικία. ξέρεις ακριβώς τί μέθοδο χρησιμοποιεί ο θεραπευτής του; αν γνωρίζεστε ίσωως θα έπρεπε α τον ενημερώσεις;
    δεν μπορεί να κάνει παιδιά ο άντρας μετά τα 60; καλά κάνει με τα λεφτά του βασικά. να είχα κι εγώ μόνη μου θα τά τρωγα, έχω πολλές υποχρεώσεις, γι αυτό μάλλον..
    Αυτό κάνει! Τα τρώει! Meditation κάνει μετλ από σεμινάρια. Παιδιά μπορεί να κάνει, αλλά ακόμα ονειρεύεται πριγκιπέσσες.
    γιάννης

  12. #1092
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    το μεντιτέισον είναι διαλογισμός δεν είναι ψυχοθεραπεία. βοηθάει σε πολλά πράγματα, ψυχοθεραπεία δεν το λες.

  13. #1093
    xaka10
    Guest
    σκεφτομαι οτι εχω λιγους φιλους ειδικα αυτους που ειχα πριν παθω ψυχωση και μου τη σπαει κατι νυφιτσες να με πλησιαζουν για να γνωρισουν φιλους ή να πλησιαζουν τους φιλους μου για να μαθαινουν κουτσομπολια.και εχω υποσχεθει οποιος με ρωταει για δικους μου φιλους αλλος φιλος που δεν του ηξερε πιο πριν να μην ξαναπαιρνω τηλεφωνο.τετοια ανθρωπακια κουνουπια δεν υα θελω στην ζωη μου

  14. #1094
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    σκεφτομαι οτι εχω λιγους φιλους ειδικα αυτους που ειχα πριν παθω ψυχωση και μου τη σπαει κατι νυφιτσες να με πλησιαζουν για να γνωρισουν φιλους ή να πλησιαζουν τους φιλους μου για να μαθαινουν κουτσομπολια.και εχω υποσχεθει οποιος με ρωταει για δικους μου φιλους αλλος φιλος που δεν του ηξερε πιο πριν να μην ξαναπαιρνω τηλεφωνο.τετοια ανθρωπακια κουνουπια δεν υα θελω στην ζωη μου
    Αν σε ρωτάνε για να πάρουν πληροφορίες για άλλους ή για να τους φέρεις κοντά σ άλλους, σημαίνει σε βρήκαν εύκολο. Βγάλε τους από τη ζωή σου για να μην ξαναπάθεις ψύχωση, διότι είναι από τις συναναστροφές με ανθρώπους που ξεκινάνε ή ξαρχίζουν τα ψυχολογικά. Και βρες μέσα του τη δύναμη να τους κόψεις τη φόρα. Οι περισσότεροι άμα τους δειχτείς, άμα τους δείξεις πως δεν σηκώνεις, χέζονται και φεύγουν, εκτος κι αν έχεις μπλέξει με άτομα που είναι όντως αδίστακτα.
    γιάννης

  15. #1095
    Quote Originally Posted by user View Post
    το μεντιτέισον είναι διαλογισμός δεν είναι ψυχοθεραπεία. βοηθάει σε πολλά πράγματα, ψυχοθεραπεία δεν το λες.
    Όποιος είναι πλήρως υγιής στο νου δεν κάνει ούτε μεντιτεισον ούτε ψυχοθεραπεία.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •