Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 74
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 74 of 169 FirstFirst ... 2464727374757684124 ... LastLast
Results 1,096 to 1,110 of 2529
  1. #1096
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Σκέφτομαι ότι τα τελευταία χρόνια δεν νοιώθω ενθουσιασμό και πάθος για τίποτα...Μου λείπει το να οραματίζομαι τον εαυτό μου στο μέλλον και να ανυπομονώ για κάτι...Δεν ξέρω αν είναι που μεγαλώνω και απλά χάνω το ενδιαφέρον μου ή απλά μιλάει η κατάθλιψη.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #1097
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    κανείς δεν είναι πλήρως υγιής στον νου, μην σου πω πως το να εκδηλώνεις κατάθλιψη είναι σημάδι οτι ο εγκέφαλός σου λειτουργεί καλά -αμυντικά δηλαδή απέναντι στον κίνδυνο, είναι ολόκληρη ανάλυση-
    το μεντιτέισον είναι ένας τρόπς διαχείρησης του στρες που χρειαζόμαστε όλοι στην σύγχρονη εποχή. κρίνω.

  3. #1098
    συμφωνώ σε οσα ειπες 100 τα εκατο

  4. #1099
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by user View Post
    κανείς δεν είναι πλήρως υγιής στον νου, μην σου πω πως το να εκδηλώνεις κατάθλιψη είναι σημάδι οτι ο εγκέφαλός σου λειτουργεί καλά -αμυντικά δηλαδή απέναντι στον κίνδυνο, είναι ολόκληρη ανάλυση-
    το μεντιτέισον είναι ένας τρόπς διαχείρησης του στρες που χρειαζόμαστε όλοι στην σύγχρονη εποχή. κρίνω.
    Καλά,και το άγχος υποτίθεται ότι είναι αμυντικός μηχανισμός που σε προειδοποιεί για επικείμενο κίνδυνο...Στην πραγματικότητα είναι 100% διαταραχή γιατί προφανως και δεν υπάρχει κίνδυνος και γιγαντώνεται και σε πνίγει.
    Ο διαλογισμός είναι πολύ αφηρημένη έννοια γαι μένα χωρίς εγγυημένα αποτελέσματα...Αυτό που χρειαζόμαστε είναι να απασχολούμε τον εαυτό μας με δραστηριότητες που να έχουν νόημα και να είναι ευεργετικές για να μην έχουμε χώρο για την αρρώστια του νου να αναπτυχθεί.
    Εσύ έχεις κάποια διαταραχή?...Παίρνεις αγωγή?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #1100
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    αδιάγνωστη και όχι.
    το άγχος είναι φόβος ουσιαστικά οπότε στέκει αυτό που λες. έχει ενταχθεί στον σύγχρονο άνθρωπο έτσι και υπάρχει σήμερα, κι αυτό ισχύει, δεν είμαστε πια στη ζούγκλα πχ. το άγχος είναι εγκεφαλικό, το στρες είναι σωματικό. η κατάθλιψη και η ενόχληση όταν γίνεται αντιληπτή από τον εαυτό, απο τον παθόντα, τότε είναι χρήσιμη, γιατί μπορεί και να δράσει ενάντια στον κίνδυνο γιατί τον καταλαβαίνει, πχ μια τοξική συμπεριφορά στο γραφείο ή δυσλειτουργική οικογένεια.
    εγώ δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, είχα στο μυαλό μου μια έρευνα που απέδειξε πως η κατάθλιψη είναι σημάδι υγιούς νου, αν τη βρω θα την επισυνάψω.

    όντως συμφωνώ, το άγχος αντιμετωπίζεται όταν ασχολείσαι με κάτι που δεν έχει επίκεντρο τον εαυτό σου, πχ δεν αναλύεις το πρόβλημά σου μόνος σου, αλλά πας μια βόλτα στη φύση, γυμνάζεσαι, μαγειρεύεις, ζωγραφίζεις.

    ο διαλογισμός είναι ενα "σπορ" που θέλει πολύ υπομονή και πραγματικά δουλεύει αν το αφήσεις, διαύγεια νου και καθαρή σκέψη νομίζω σου δίνει και ηρεμία.

  6. #1101
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Σκέφτομαι ότι με παρακολουθούν 2 ψυχίατροι, 2 ψυχοθεραπευτές, 1 ψυχολόγος και 1 εργοθεραπεύτρια, και όλα αυτά για να γίνω 'άνθρωπος' χαχα!
    Ενώ εγώ πέρα από την φαρμακευτική μου αγωγή και όλες τις συμβουλές τους συνεχίζω να πίνω και κοροϊδεύω και αυτές και εμένα.

  7. #1102
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Μη γινεις ανθρωπος,δεν αξιζει.Κοιτα γυρω σου.Γινε ειλικρινης και ας εισαι 'ζωο'(δε το λεω υβριστικα)

  8. #1103
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Ευχαριστώ καλέ μου! Πάντα αγαπούσα τα ζώα.

  9. #1104
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Σκέφτομαι ότι με παρακολουθούν 2 ψυχίατροι, 2 ψυχοθεραπευτές, 1 ψυχολόγος και 1 εργοθεραπεύτρια, και όλα αυτά για να γίνω 'άνθρωπος' χαχα!
    Ενώ εγώ πέρα από την φαρμακευτική μου αγωγή και όλες τις συμβουλές τους συνεχίζω να πίνω και κοροϊδεύω και αυτές και εμένα.
    Αν γίνεις καλά, μετά τι θα έχεις?
    Η κατάσταση της αρρώστιας νοηματοδοτεί την ύπαρξή μας...Με τι θα απομείνουμε χωρίς αυτην?...Μόνο όταν βρούμε κάτι καλύτερο,τότε θα την αντικαταστήσουμε.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #1105
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Δεν κατάλαβα καλά την απάντηση σου.... Συγγνώμη αλλά για εμένα η αρρώστια είναι άσχημο πράγμα που δεν σε ωφελεί καθόλου παρά μόνο σε βλάπτει ίσως μερικές φορές και ανεπανόρθωτα.... Όπως οι ταινίες θρίλερ , που δεν μου αρέσουν καθόλου όση φαντασία κι αν έχουν γιατί σου σαπίζουν την ψυχή με την αρρώστια που βγάζει ο κάθε σκηνοθέτης επί οθόνης. Όχι. Η ομορφιά και η υγεία είναι ό,τι το καλύτερο! Γιατί να επιλέξεις να δεις μια αρρώστια αντί για κάτι το ωραίο, που θα σου γεμίσει την ψυχή με λουλούδια....

  11. #1106
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    η ομορφιά είναι ό,τι καλύτερο! και η υγεία χρειάζεται γιατί το σθένος φθείρεται και μετά πάνε όλα μην πω.
    τα περισσότερα προβλήματα του ανθρώπου ξεκινάνε στην παιδική του ηλικία.

  12. #1107
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Δεν κατάλαβα καλά την απάντηση σου....
    Εννοούσα ότι επαναπαυόμαστε στην συνθήκη της αρρώστιας...Γινόμαστε το επίκεντρο της προσοχής και της φροντίδας των άλλων λόγω της αρρώστιας μας και μας αρέσει αυτό...Να είμαστε αναγκεμένοι και να μας κατανοούν και δικαιολογούν οι άλλοι.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #1108
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Εννοούσα ότι επαναπαυόμαστε στην συνθήκη της αρρώστιας...Γινόμαστε το επίκεντρο της προσοχής και της φροντίδας των άλλων λόγω της αρρώστιας μας και μας αρέσει αυτό...Να είμαστε αναγκεμένοι και να μας κατανοούν και δικαιολογούν οι άλλοι.
    Ο Καβάφης είχε γράψει: Και τώρα τι θα γενούμε χωρίς βαρβάρους. Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.

    Επειδή διάβασα και το τοπικ της βοντκα και επειδή πέρασα και εγώ αυτό που αυτή περνάει ακόμα (όπως γράφει παραπάνω), αυτό εντοπίζω και από τη μεριά μου. Δυστυχώς όμως η ζωή περνάει και δεν επιστρέφει

  14. #1109
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Σκέφτομαι ότι με παρακολουθούν 2 ψυχίατροι, 2 ψυχοθεραπευτές, 1 ψυχολόγος και 1 εργοθεραπεύτρια, και όλα αυτά για να γίνω 'άνθρωπος' χαχα!
    Ενώ εγώ πέρα από την φαρμακευτική μου αγωγή και όλες τις συμβουλές τους συνεχίζω να πίνω και κοροϊδεύω και αυτές και εμένα.
    δεν εχεις απεξαρτηθει, δηλαδη;
    στο αλλο σου μηνυμα στο θεμα σου, καταλαβα οτι εισαι σε απεξαρτηση...

  15. #1110
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν εχεις απεξαρτηθει, δηλαδη;
    στο αλλο σου μηνυμα στο θεμα σου, καταλαβα οτι εισαι σε απεξαρτηση...
    Εϊμαι σε πρόγραμμα απεξάρτησης. Πίνω πολύ λιγότερο ενώ δεν έπρεπε να πίνω καθόλου. Και εκεί είναι η κοροϊδία. Βέβαια, όλα τα πράγματα θέλουν τον χρόνο τους.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 09:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 18:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 31-01-2011, 00:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •