Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 78
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 78 of 177 FirstFirst ... 2868767778798088128 ... LastLast
Results 1,156 to 1,170 of 2646
  1. #1156
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Το κοστος του φωτορεαλισμου σε βιντεο παιχνιδια εχει εκτοξευτει. Χρειαζονται περιπου 5 χιλιαδες ευρω για ενα desktop PC ωστε να μπορεσει να προσομοιωσει μια εμπειρια πτησης με αεροσκαφος ή ακομα και μια εμπειρια περιηγησης σε ενα ιστορικο περιβαλλον οπως ειναι η αρχαια Ελλάδα, Αιγυπτος, η μεσαιωνικη Μεση Ανατολη ή η Αγγλια του 19ου αιωνα και η Γαλλια του 18ου αιωνα, αναμεσα σε άλλα μέρη.

  2. #1157
    Εδώ και μήνες πάω να πατήσω τον αριθμό του κινητού της τηλεφώνου κι αμέσως σταματώ. Όχι από φόβο, αλλά από την σκέψη ότι θα μπορούσε να βρεθεί στη ζωή μου κάτι καλύτερο και δεύτερον αν με όλα όσα με κατατρύχουν στην ψυχολογία είμαι κατάλληλος για μένα για οικογένεια. Πάνω δέκα μήνες από τότε που απλά την πήρα τηλέφωνο και μιλήσαμε. Δεν ξέρω σε τί κατάσταση βρίσκεται τώρα από πλευράς σχέσεων. Πάντως πριν δυο χρόνια που βγήκαμε 4 - 5 φορές έδειχνε ενδιαφέρον για μένα, ασχέτως αν η διαφορά ηλικίας μας είναι δέκα συν χρόνια κάτι που δεν της το είπα κι ίσως να την ενοχλούσε. Την σκέφτομαι όταν βιώνω στιγμές δύσκολες πχ φόβος μοναξιάς, προβλήματα σχέσεων ή υγείας δικών μου ανθρώπων, κι αυτό το συνδέω με το ότι ο χαρακτήρας της βρίσκεται κοντά στο δικό μου, όπως και τα ενδιαφέροντα και ο τρόπος ζωής της και η εμπιστοσύνη που εμπνέει. Όμως δεν μου έβγαζε ιδαίτερα χημεία και με ενοχλούσαν κάποια περιττά κιλά που είχε και το ότι βολεύτηκε σε μια δουλειά κατώτερη της. Όταν βγαίναμε τότε, ήταν λες και έψαχνα τρόπο να ξεφύγω για να μην μπλέξω σε δεσμεύσεις μαζί της , κι οι λόγοι είναι οι τρεις που είπα (να προέκυπτε κάτι καλύτερο, κι η εμφάνιση της, αν είμαι κατάλληλος, στη σειρά καθώς τα έβαλα). Το αντίβαρο είναι αυτά που είπα για χαρακτήρες. Το αποτέλεσμα είναι δίλημα και δεν ξέρω τι να κάνω. Ξέρω όμως πως σε φάσεις δυσκολίας είμαστε πιο ευάλωτοι να μπλέξουμε σε τέτοια επειδή κατά βάθος επιζητάμε μια όσο πιο κοντινή γίνεται στήριξη. Κι αν την πάρω τηλέφωνο είτε θα βγει φιλία είτε προθυμία για συνέχιση, κι όλοι ξέρουμε ότι άπαξ και μια γυναίκα μας κατέταξε στο φίλο, τελείωσε. Αν της ζητήσω να βρεθούμε φοβάμαι ότι, επειδή το πως κοιτάμε τον άλλο δεν αλλάζει, τα πράγματα θα εξελιχθούν όπως και τότε. Κια ξέρω πως ακόμα και να βρω κάποιαν που να ενθουσιάζει, σαν από διαίσθηση ξέρω που θα καταλήξει το πράγμα. Όταν κάνεις το πρώτο βήμα στις σχέσεις, για μένα είναι όπως λέμε η αρχή είναι το ήμιση του παντός. Με τη σκε΄ψη να χτυπάει το τηλε΄φωνο και να το απαντήσει θα με χει πιάσει ο πανικός με υπόβαθροτου όλα αυτά που είπα. Κι έτσι παραμένω σε δίλημμα.
    γιάννης

  3. #1158
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Χθες, στην αναμονή στα εξωτερικά ιατρεία του ψυχιατρείου για τα φάρμακα που πήγα γνώρισα μια γυναίκα χωρισμένη με παιδί και κατάθλιψη. Μου ζήτησε το τηλ. μου μετά από κουβεντούλα που είχαμε. Να μια γνωριμία...
    Κάποια στιγμή σκάει μύτη ένας ψηλός άνδρας γύρω στα 50, τύπου μηχανόβιος ροκάς με άσπρα μαλλιά, λίγο κοντά, και αρχικά νόμιζα πως είχε μαλλιά ράστα. Μετά συνυδειτοποίησα ότι δεν ήταν μαλλιά αλλά κολλημένα καλώδια πολύ μακριά γύρω στα 30 μέτρα και πάρα πολλά γύρω στα 50, όπου τα είχε κολλήσει στα μαλλιά του σαν εξτένσιον και τα είχε κάνει ένα κουβάρι και τα κρατούσε στο χέρι! Επιπλέον κουβαλούσε ένα μεγάλο σακβουαγιάζ που δεν ξέρω τι περιείχε.... Κάνα ενισχυτή; κάποιο ράδιο; Καμιά γεννήτρια; Κάτι τέλος πάντων θα ήταν για να συνδέεται! Και περίμενε ο τύπος στα εξωτερικά όμορφα και ωραία με άνετο στυλ τύπου εγώ είμαι εγώ, άνετος. Θα ήθελα πολύ να έβλεπα την αντίδραση του ψυχιάτρου όταν θα τον είδε! Μάλλον θα έσκισε το πτυχίο του :Ρ

  4. #1159
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Χθες, στην αναμονή στα εξωτερικά ιατρεία του ψυχιατρείου για τα φάρμακα που πήγα γνώρισα μια γυναίκα χωρισμένη με παιδί και κατάθλιψη. Μου ζήτησε το τηλ. μου μετά από κουβεντούλα που είχαμε. Να μια γνωριμία...
    Κάποια στιγμή σκάει μύτη ένας ψηλός άνδρας γύρω στα 50, τύπου μηχανόβιος ροκάς με άσπρα μαλλιά, λίγο κοντά, και αρχικά νόμιζα πως είχε μαλλιά ράστα. Μετά συνυδειτοποίησα ότι δεν ήταν μαλλιά αλλά κολλημένα καλώδια πολύ μακριά γύρω στα 30 μέτρα και πάρα πολλά γύρω στα 50, όπου τα είχε κολλήσει στα μαλλιά του σαν εξτένσιον και τα είχε κάνει ένα κουβάρι και τα κρατούσε στο χέρι! Επιπλέον κουβαλούσε ένα μεγάλο σακβουαγιάζ που δεν ξέρω τι περιείχε.... Κάνα ενισχυτή; κάποιο ράδιο; Καμιά γεννήτρια; Κάτι τέλος πάντων θα ήταν για να συνδέεται! Και περίμενε ο τύπος στα εξωτερικά όμορφα και ωραία με άνετο στυλ τύπου εγώ είμαι εγώ, άνετος. Θα ήθελα πολύ να έβλεπα την αντίδραση του ψυχιάτρου όταν θα τον είδε! Μάλλον θα έσκισε το πτυχίο του :Ρ
    'Εχω πεθάνει στο γέλιο να σαι καλά.....

  5. #1160
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    'Εχω πεθάνει στο γέλιο να σαι καλά.....
    Να 'σαι καλά Ανεμόνη κι εγώ γελούσα από μέσα μου!

  6. #1161
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    το να βγει απο το σπίτι του και την ασφάλεια του είναι κάτι σπουδαίο, και δεν με νοιάζει πραγματικά κι εγώ θα γελούσα απο μέσα μου, νομίζω. όμως πιο πολύ θα τον παραδεχόμουν.

  7. #1162
    Μόνο ενα κρασακι αυτη την ώρα αν είχα, για να ξεχαστω. Για να μην φεύγει απ το νου κάτι σημαίνει με έβλαψαν. Κι οσο πιο πρόσφατο ειναι τόσο το χειρότερο. Και τις τεχνικές χειρισμού της σκεψης τις ξέρω.

  8. #1163
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Σκέφτομαι ότι όταν κλαδευω, τσαπιζω, ξεχορταριαζω, ποτίζω είναι η καλύτερη μου... Ηρεμεί το μυαλό μου, ξεχνάω τα πάντα. Είναι ένας μικρός κήπος με βότανα κυρίως... δεντρολίβανα, ριγανες, λεβάντες, μέντες και άλλα, έρχεται και καμιά μέλισσα καμιά φορά και πιάνουμε κουβέντα...
    Hit me with music...

  9. #1164
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Θέλω ένα τηλεκοντρόλ να σταματάω το χρόνο, να πατάω το pause όταν το έχω ανάγκη, να σκέφτομαι, να αποφασίζω, να χαλαρώνω, καί νά πατάω το Play όταν είμαι έτοιμη.

  10. #1165
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Quote Originally Posted by user View Post
    το να βγει απο το σπίτι του και την ασφάλεια του είναι κάτι σπουδαίο, και δεν με νοιάζει πραγματικά κι εγώ θα γελούσα απο μέσα μου, νομίζω. όμως πιο πολύ θα τον παραδεχόμουν.
    Μα κι εγώ τον παραδέχτηκα! Απλά είχε τρέλα πέρα από τα όρια και καλά έκανε ο άνθρωπος!

  11. #1166
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Θέλω ένα τηλεκοντρόλ να σταματάω το χρόνο, να πατάω το pause όταν το έχω ανάγκη, να σκέφτομαι, να αποφασίζω, να χαλαρώνω, καί νά πατάω το Play όταν είμαι έτοιμη.
    Παθαίνω και εγώ sensory overload και χρειάζομαι ένα διάλειμμα να αποφορτιστώ...Νομίζω το παθαίνουμε αυτό επειδή δεν έχουμε συνηθίσει να είμαστε συνέχεια σε γρήγορους ρυθμούς και στην ένταση των πραγμάτων...Καλύτερα η ησυχία βέβαια να σου πω.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #1167
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Παθαίνω και εγώ sensory overload και χρειάζομαι ένα διάλειμμα να αποφορτιστώ...Νομίζω το παθαίνουμε αυτό επειδή δεν έχουμε συνηθίσει να είμαστε συνέχεια σε γρήγορους ρυθμούς και στην ένταση των πραγμάτων...Καλύτερα η ησυχία βέβαια να σου πω.
    Ναι ίσως... εγώ ανήκω και στη γενιά της αλλαγής. Νομίζω οτι η ταχύτητες σήμερα είναι απάνθρωπες για την ανθρώπινη φύση...ή μήπως μόνο για μένα??

  13. #1168
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    κι εγώ τρελλαίνομαι να ασχολόμαι με το χώμα. βρίσκω το κέντρο μου, αποφορτίζομαι, είμαι παρόν στη ζωή μου.

  14. #1169
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Quote Originally Posted by user View Post
    κι εγώ τρελλαίνομαι να ασχολόμαι με το χώμα. βρίσκω το κέντρο μου, αποφορτίζομαι, είμαι παρόν στη ζωή μου.
    Αυτό ακριβώς, full mindfulness!
    Hit me with music...

  15. #1170
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Ναι ίσως... εγώ ανήκω και στη γενιά της αλλαγής. Νομίζω οτι η ταχύτητες σήμερα είναι απάνθρωπες για την ανθρώπινη φύση...ή μήπως μόνο για μένα??
    Σθνηθίζονται οι γρήγοροι ρυθμοί...Προσαρμόζεσαι...Αν μπείς σον χορό χορεύεις...Απλά μου φαίνεται χαμένος κόπος η πολλή συνάφεια με τον κόσμο...Προτιμώ την μοναξιά και την ησυχία μου...Δεν ξερω αν είναι επιλογή μας είτε το ένα είτε το άλλο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •