Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 136
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 136 of 181 FirstFirst ... 3686126134135136137138146 ... LastLast
Results 2,026 to 2,040 of 2703
  1. #2026
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    με ανεβασμενη προλακτινη, δεν μενεις εγκυος. πρεπει πρωτα να την κατεβασεις..
    Για να την κατεβάσει θα πρέπει να κόψει το αντιψυχωσικό που την ανέβασε...Αν το έχει ανάγκη όμως θα συνεχίσει να το παίρνει εκτός και αν θέλει να μείνει έγκυος,οπότε το κόβει αναγκαστικά.
    Το ξέρουν οι περισσότεροι ενδοκρινολόγοι ότι τα αντιψυχωσικά ανεβάζουν την προλακτίνη,αλλά δυστυχώς όχι όλοι οι ψυχίατροι.
    Στους αντρες προκαλεί μειωμένη λίμπιντο,ανηδονία και στυτική δυσλειτουργία και στις γυναίκες έκκριση γάλατος και υπογονιμότητα.
    Το καλό είναι πως αν κόψεις το αντιψυχωσικό η προλακτίνη επανέρχεται.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #2027
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Απορια.. οσοι μπαινετε απο κινητο σας αφηνει να συνδεθειτε; Απο υπολογιστη που δοκιμασα τωρα φαινεται οτι ειναι ολα ενταξει, απο κινητο ομως δεν μπορω να κανω τιποτα. Εσεις;

  3. #2028
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Εγώ τα κάνω όλα από το κινητό υπολογιστή δεν έχω πλέον

  4. #2029
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγώ τα κάνω όλα από το κινητό υπολογιστή δεν έχω πλέον

    Γειά σου φίλε. Πως είσαι σήμερα; Το θέμα ήταν ότι έμπαινα από Opera. Πλέον δεν με αφήνει και μπαίνω από mozilla.

  5. #2030
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Google μόνο

  6. #2031
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Αυτό που νομίζετε ότι είμαι χαζός ενώ είμαι φυσιολογικός να πάτε να κοιταχτειτε

  7. #2032
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    μια σκεψη εκανα κι εγω κοιτοντας αυτο κι ειπα να το μοιραστω κι εδω με τον κοσμο που σχολιαζει .

    Είναι κάποιοι άνθρωποι που χαράζουν μια πορεία στην ζωή τους, επιμένοντας να ακολουθούν αξίες που μπορεί να μην εκτιμούνται πια … κάποιοι μπορεί να τους βλέπουν «μικρούς», μα μέσα τους να ζηλεύουν την δύναμή που αυτοί δείχνουν. Σαν έναν Δον Κιχώτη που τολμά να τα βάζει με ανεμόμυλους ενώ αυτοί φοβούνται.

    Άλλοι όμως, κρυφά τους θαυμάζουν, και τους θυμούνται για πάντα, ως φάρους που τους ενέπνευσαν, που δεν άφησαν τις ανθρώπινες αξίες να χαθούν όταν υπήρχε τρικυμία…



    Έλεγε κάποτε ένας τέτοιος «άθικτος» άνθρωπος, μάρτυρας σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα, ότι ενώ προσπαθούσε να απεγκλωβίσει τον κόσμο από τα άμορφα σίδερα…κοίταξε για μια στιγμή γύρω του, είδε αρκετούς να παρακολουθούν διστακτικά… τον παραξένεψε γιατί απλά κοιτούσαν…ίσως να δίσταζαν, ίσως να «μάθαιναν» από το παράδειγμά του..



    Μακάρι να ήταν αυτό…να «μάθαιναν»…Ο ίδιος ντρεπόταν που φαινόταν «ήρωας», δεν ήθελε να «ξεχωρίζει»…

    Μου είπε την φράση… «ίσως πρέπει να έχεις βιώσει τον ανθρώπινο πόνο, για να μπορείς να τον καταλάβεις και να θες να τον σταματήσεις, όπου υπάρχει…»

    Οι περήφανοι άνθρωποι λοιπόν είναι αυτοί που δεν ζητούν χάρες για να διακριθούν, δεν θυσιάζουν τον εαυτό τους για να πάρουν εύκολα μία θέση που θα τους δώσει αξία, αναγνώριση των ικανοτήτων τους… Αντίθετα δίνουν οι ίδιοι αξία στην θέση που έχουν, όποια και αυτή να είναι, βοηθώντας τους γύρω τους… Οι τίτλοι ξέρουν, δεν δίνουν αξία. Αυτοί οι άνθρωποι βλέπουν «μέσα» στους ανθρώπους, τον πυρήνα τους, αυτός τους ενδιαφέρει.

    Θέλουν ότι επιτυγχάνουν να οφείλεται στην αξία τους και μόνο και δεν τους ενδιαφέρει πόσο σπουδαίοι δείχνουν στους άλλους. Ξέρουν ότι μπορεί ποτέ να μην αναγνωριστεί το καλό που κάνουν, προσφέρουν για να βλέπουν το χαμόγελο στα πρόσωπα των άλλων, και συνήθως τους βρίσκεις μέσα στον «απλό» κόσμο…

    Ένας από αυτούς τους ανθρώπους δούλευε υπάλληλος μεταμεσονύχτια βάρδια σε ένα περίπτερο. Μία σοκολάτα να έτρωγε, θα άφηνε τα χρήματα στο ταμείο…

    Οι γνώσεις του πολλές, γενικές όχι εξειδικευμένες, καλύτερες από σαράντα πτυχία.

    Πάντα με το χαμόγελο, παρότι δεν προλάβαινε να δει το παιδί του…

    Κι ο κόσμος έκανε ουρά για να μιλήσει μαζί του όταν, νιώθοντας μοναξιά, έβγαινε να αγοράσει κάτι, ζητώντας ουσιαστικά, άνθρωπο για να μιλήσει…

    Κι εκείνος, αν και είχε κιβώτια να τακτοποιήσει, ντρεπόταν πάντα να τους διακόψει ενώ του μιλούσαν…

    Έχουν δοκιμαστεί καιρό στα δύσκολα αυτοί οι άνθρωποι, μπορεί μέσα στην οικογένειά τους, μπορεί πιο μετά στη ζωή… Μπορεί να στηρίχτηκαν κι αυτοί από κάποιον Δον Κιχώτη να παλέψουν, και μετά αυτός έγινε το πρότυπό τους στη ζωή… Γι αυτό και ζητάνε πολύ λίγα για να περάσουν καλά στη ζωή, ανθρώπινα πράγματα, όχι υλικά, μια Δουλτσινέα ίσως…

    Έχουν ισχυρή αυτοεκτίμηση γιατί δεν μετράνε τον εαυτό τους και τους άλλους με το τι έχουν στην τσέπη, μα συγκρίνονται με το χειρότερο, και νιώθουν πάντα πολύ πλούσιοι…

    Κι έτσι αντέχουν πολύ καιρό σε κακουχίες γιατί είναι ολιγαρκείς, κι έτσι, πάντα ελεύθεροι στην σκέψη… Είναι πάντα ελεύθεροι γιατί δεν ασχολούνται με το τι θα μπορούσαν να κατέχουν… Αυτό τους δίνει ένα εντυπωσιακό πείσμα να παλεύουν για την αξιοπρέπεια, την δική τους ή των άλλων.

    Οι άθικτοι άνθρωποι λοιπόν είναι θεματοφύλακες ιδεών και ιδανικών, ακόμη και όταν αυτά κατακτηθούν, και πολλοί τα ξεχάσουν γιατί τα νόμισαν δεδομένα…

    Στους δύσκολους καιρούς θα είναι εκεί όταν χρειαστεί να τα ξαναθυμίσουν…και θα ξεκινήσουν πρώτοι για τους ανεμόμυλους…



    nvakondios.gr



    Πηγή
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #2033
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Σκέφτομαι ότι τα γεγονότα της ημερήσιας ειδησεογραφικής διάταξης,με αφήνουν εντελώς αδιάφορο...Σαν να συμβαίνουν σε άλλον πλανήτη και δεν με αφορούν ή δεν είναι της αισθητικής μου...Σαν σκουπίδια στον δρόμο που τα παρασέρνει η βροχή,χωρίς νόημα και σημασία.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #2034
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Σκέφτομαι ότι τα γεγονότα της ημερήσιας ειδησεογραφικής διάταξης,με αφήνουν εντελώς αδιάφορο...Σαν να συμβαίνουν σε άλλον πλανήτη και δεν με αφορούν ή δεν είναι της αισθητικής μου...Σαν σκουπίδια στον δρόμο που τα παρασέρνει η βροχή,χωρίς νόημα και σημασία.
    ευτυχως να λες. φαντασου να ζουσαμε χωρις νερο και ρευμα και να τρεχαμε να γλυτωσουμε απο τις βομβες...

  10. #2035
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ευτυχως να λες. φαντασου να ζουσαμε χωρις νερο και ρευμα και να τρεχαμε να γλυτωσουμε απο τις βομβες...
    Αναφερόμουν κυρίως στην ελληνική ειδησεογραφία,αλλά και ο πόλεμος μου φαντάζει κάτι το ξεπερασμένο και παρωχημένο,που ανήκει σε προηγούμενο στάδιο εξέλιξης της ανθρωπότητας...Τι κάθεται και κάνει ο κόσμος σκεφτομαι,σε τι αγνοια και σκοτάδια διχαστικού δυισμού ζει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #2036
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Δεν μας αγγιζει τιποτα,ζουμε στο μονακο εμεις.Η μαλακια ειναι που ακριβυνε λιγο το φαι.
    Καθονται οι απλυτοι και πολωνουν τον κοσμακη χωρις λογο.
    Θελουν να μας ταραξουν την ηρεμια και να μας παρουν τα σπιτια.

  12. #2037
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390

    Αυτός ο καιρός που είναι μουντός, σκοτεινός και βροχερός εντείνει την μελαγχολία που νιώθω... Μακάρι να βελτιωθεί σύντομα... Πρέπει να μπω να δω την πρόγνωση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #2038
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Δεν μας αγγιζει τιποτα,ζουμε στο μονακο εμεις.Η μαλακια ειναι που ακριβυνε λιγο το φαι.
    Καθονται οι απλυτοι και πολωνουν τον κοσμακη χωρις λογο.
    Θελουν να μας ταραξουν την ηρεμια και να μας παρουν τα σπιτια.
    Ε ναι. Γιατί ως γνωστόν οι άπλυτοι παίρνουν τα σπίτια όχι τα funds, οι τράπεζες και η εφορία.
    Και ο Άρειος Πάγος που νομιμοποίησε τα funds και τους πλειστηριασμούς πρώτης κατοικίας.
    Ποιος θα βρεθεί να καταδικάσει τον Άρειο Πάγο άραγε εκτός από τον λαό που θα μπορούσε;

  14. #2039
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,877
    https://www.youtube.com/watch?v=hv2Rpq3ML24 αυτο σε καποιους θυμιζει κατι ???
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #2040
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Αυτό που έλεγα ότι για δουλειά πρέπει από μικροί το αλλάζω από μικρός πρέπει να έχεις επαφή με τη δουλειά δεν είναι ανάγκη να δουλεύεις να έχεις επαφή να δουλέψεις ένα εξάμηνο εδώ εκεί μέχρι τα 27 με 28 τρία τέσσερα χρόνια συνολικά σπουδαστε διασκεδάστε αλλά να έχετε στο νου σας τη δουλειά ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΆΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΕΞΙ ΕΦΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΞΑΝΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΙ Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •