Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 59
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 59 of 181 FirstFirst ... 949575859606169109159 ... LastLast
Results 871 to 885 of 2703
  1. #871
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Σκέφτομαι κάποιο πρόσωπο του παρελθόντος κι ότι δεν θέλω να με ακουμπήσει ποτέ ξανά... Μακάρι να ξημερώσει χωρίς να συμβεί τίποτα κακό μέσα στη νύχτα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #872
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Σκέφτομαι ότι θέλω να ξεπεράσω αυτά που έχω και να προχωρήσω στην ζωή μου.
    Αλλά πώς;

  3. #873
    Παθαίνω mini κρίσεις πανικού. Για ώρες η σκέψη μου παραμένει κολλημενη ή γυροφερνει με μικρα διαλείμματα γύρω απο ενα ή μερικά περιστατικά συνήθως συνδεδεμενα μεταξύ τους απο πλευράς ατομων ή τοπου, με πραγματικο αληθινό υπόβαθρο δηλαδή. Σκέφτομαι κατα τη διαρκεια αυτή τροπους ξεσπασματος. Στο τελος κανω κάποια πραγματα ξεσπάσματος. Είναι αισθητά σ αυτους που τους αφορα αλλά όχι εντονα για να αφήσουν μεγάλη συνέπεια ή για να παρουν έντονα μαθημα ώστε στο εξης να καθησουν στη θέση τους. Αμα κάνω αυτό το αισθητό ξεσπασμα ή και επαναλαβω τέτοια ξεσπάσματα τοτε ηρεμω. Ηρεμω μέχρι να ξανάρθουν να ίδια περιστατικά στο νου μου συνοδευομενα ως μέρος της αναμοχλευσης το οτι το προηγούμενο ξέσπασμα δεν επέφερε το μάθημα, τη ζημιά που θα θελε η σκέψη μου στην κρίση mini πανικού. Έτσι, η κρίση αυτή πανικου επαναλαμβάνεται και επαναλαμβάνεται. Δεν υπάρχει κρίση πανικου που το αίτιο της να μην είναι κάποιο πραγματικό περιστατικό το οποίο με έβλαψε ή με ενόχλησε έντονα. Μπορεί να τρέχουν δίπλα μου χαρές αλλά και θλιβερα γεγονότα όμως η σκέψη μου μένει ανέπαφη απο αυτά και κολλημενη σ εκείνα τα περιστατικά. Πρέπει να συμβεί κάτι που να νιώσω οτι με αναπαύει για να ηρεμησει η σκεψη μου.

  4. #874
    Quote Originally Posted by user View Post
    όλα περνάνε απλώς αλλες φορές εύκολα και άλλες δύσκολα.
    Απάντησες στην αναρτηση μου πανω απ αυτο που έγραψες ή απλά έχεσες κάτω απ αυτη ώστε να μην μπορεί να μου απαντήσει κανείς?

  5. #875
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    όχι έπιασα γενικώς το βάιμπ του θρεντ.

  6. #876
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Τα φάρμακα τα καινούργια πριν λίγες μέρες τα ξεκίνησα, αλλά μου φέρνουν υπνηλία μέγα ζόρι!!

  7. #877
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Αυτο που εσεισ λετε αρχιδια δεν ειναι παρα δυναμεισ που αναπτυσσονται μετα απο 5 χρονια δουλειασ μετα απο 10 κλπ ειναι η δυναμη που εχουμε ολοι μεσα μασ επισησ κ στο στρατο αναπτυσσονται δυναμεισ εσεισ βλεπετε κομματια τησ ζωησ κ λετε διαφορα ζωη ειναι να σηκωθεισ να πασ στη δουλεια να βγαλεισ το μεροκαματο κ να επιστρεψεισ στο σπιτι που ειναι ολα μπουρδελο κ να προσπαθησεισ να εισαι ηρεμοσ εσεισ τη δουλεια δεν την υπολογιζεται καθολου που κι αυτο ζορι που συνιθηζεται ειναι βασικα ολα συνιθηζονται απο δουλεια κ ζορια σε καπωσ νορμαλ καταστασεισ

  8. #878
    Χαίρομαι οταν βλέπω μεγαλες παρεες απο νέους, ευχάριστα, θετικά, επιτυχημένα άτομα, λυπάμαι για εμενα που δεν ήμουν ποτέ μερος μιας τέτοιας παρέας κι όσες φορες το επεδίωξα δεν έγινα αποδεκτός. Πόσο στοίχησε αυτό στη ψυχολογία μου στη συνέχεια μου στη ζωή. Κάποιοι θα μου πουνε, μπορεί αυτο για κάποιους λογους να ταν για το καλό σου, να σου βγήκε σε καλό χωρίς να το καταλάβεις. Δεν το ξέρω. Ξέρω μονο τη ζημιά και οτι ελειψε απο τη ζωή μου.

    Όποιος δεν θέλει να παει στο μύλο σαράντα μέρες κοσκινιζει. Αυτο ισχυει και εκει που εχεις αμφιβολίες. Αν το επιλέξεις δεν γλυτώνεις απο τη σκέψη οτι ηταν ενας οδυνηρος συμβιβασμός. Δυστυχως, αλλιως αρκεισαι στη στασιμότητα κι έτσι απλα χάνεις τα θετικα που θα ειχες μέσα σε εκείνο το συμβιβασμό.

    Ποιος χρονος αλλαζει! Απλα αλλάζει η ημερομηνία και τα υπόλοιπα ειναι μια ευχάριστη φαντασία και μια εξαγορά ελπίδας. Πόσες φορες ευχηθήκαμε καλή μας χρονιά και απλά η ζωή μας ουσιαστικα δεν αλλαξε καθόλου. Βαρέθηκα αυτη την φανταστική κατάσταση αλλαγής και ευχών.

  9. #879
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Εχθές το βράδυ στην 1 βγήκα βόλτα ,και στον δρόμο μου εύχονταν καλή χρονιά αγνωστοι περαστικοί,και τους αντευχόμουν και εγώ...
    Σκέφτομαι πως αν διατηρούσαν οι άνθρωποι την πρωτοχρονιάτικη διάθεση της χαράς και της ελπίδας 365 μερες τον χρόνο,η κοινωνία θα ήταν παράδεισος.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #880
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    εγώ μία η ώρα σιχτήριζα την κοινωνία ολόκληρη. καλά πήγε κι αυτό.

  11. #881
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ μία η ώρα σιχτήριζα την κοινωνία ολόκληρη. καλά πήγε κι αυτό.
    Χαχαχαχχα.

  12. #882
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Σκέφτομαι να βγω μια βόλτα η να σαπισω μεσαα;
    Βαριέμαι να βγω δεν έχω κ διάθεση, οπότε σπίτι.

  13. #883
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Ήρθα σε επαφή με κρούσμα κορονοιου, ελπίζω να μην κόλλησα.

  14. #884
    Είμαι πολύ πεσμένος ψυχολογικά αυτό το διάστημα. Οι εξελίξεις στους δικούς μου χώρους δεν είναι άσχετες. Όποιος έχει θέματα ψυχολογίας προσπαθεί να βλέπει τους χειρότερους του για να νιώθει καλύτερα. Οι καλύτεροι του, του προκαλούν ζήλια, φθόνο αλλά και πόνο που δνε τα κατάφερε κι αυτός, δυστυχώς για λόγους που είχαν να κάμουν με ψυχολογία παρά με προσόντα και ικανότητες.

    Κάποτε μου έλεγαν "είσαι χαμένο κορμί", τώρα με την πεσμένη ψυχολογία που μου κατάφεραν και τις συνέπειες της στη ζωή μου, νιώθω πως είμαι. Κι απλά να λέω τώρα, μακάρι να είχα την ενσυναίσθηση και τους κατάλληλους ανθρώπους να μου υποδείξουν το λάθος. Τώρα που απέκτησα συναίσθηση, μα όχι κατάλληλους ανθρώπους, αγωνίζομαιι να μπαλώσω και να επιτύχω έστω κάτι τις, αν και ο χρόνος, σε διάφορες όψεις της ζωής, μας ατσαλώνει σε καλούπια βίου.
    γιάννης

  15. #885
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Δεν θέλω να παρεξηγηθω σε καμία το περιπτώσεων, αλλά το τελευταίο καιρό έχω την απορία, έχοντας δει και μια ταινία. Ένας άνθρωπος που πάσχει από σχιζοφρένεια βλέπει ανύπαρκτα πρόσωπα και εάν ναι τι;; Τι βλέπει δηλαδή;; Πώς είναι η ζωή ενός ανθρώπου με σχιζοφρένεια;;

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •