Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 90
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 90 of 181 FirstFirst ... 40808889909192100140 ... LastLast
Results 1,336 to 1,350 of 2703
  1. #1336
    KleinosBrekias
    Guest
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    σχετικά με την προηγούμενη συζήτηση θυμήθηκα μια συνοπτικη και εύστοχη κριτική από τον George Carlin στον χριστιανισμό και κυρίως στα καθολικά και προτεστάντικα δόγματα (αφού αυτές είναι οι θρησκείες με τους πολυπληθέστερους πιστούς στον τόπο όπου έκανε stand up comedy ο παραπάνω ευφυής κωμικός-σατυρικός). αρκετά χρόνια πριν, αλλά ακόμα πολλά από αυτα που κριτικάρει στο απόσπασμα παραμένουν αστεία οσο και επίκαιρα, όπως και η θρησκευτικότητα και το ερώτημα για την ύπαρξη Θεού. (έχει ελληνικούς υπότιτλους όταν το ανοίξεις στο youtube)
    Salvador , η ηλιθιοτητα ειναι ανικητη . Και δεν ειναι σημειο των καιρων , ειναι πραγματικοτης . Ο Γιωργης Καρλινος , απλα αναδεικνυει ευστοχα και διακριτικα το θεμα . Η προσεγγιση του ειναι σαν σφαγη με βαμβακι . Χειρουργικη σατιρα . Σε 5 λεπτα αφηγειται την ιστορια της ανθρωποτητας . Αμειλικτα ακριβης , ηταν ευλογια για την ανθρωποτητα . Φιλοσοφος με ανησυχη ψυχη .

  2. #1337
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    στα παραπάνω ζητήματα μου έδωσε εν μέρη απάντηση και κίνητρο το μικρό βιβλίο του Καζαντζάκη «Ασκητική» (πρωτοκυκλοφόρησε ώς Salvatores Dei, μετάφραση: Οι Σωτήρες του Θεού).
    Σχολιασμός της απάντησης (γιατί δεν έχω τι να κάνω): Αυτό το βιβλίο αποτελεί το κοσμοθεωρητικό-θρησκευτικό μανιφέστο του Νίκου Καζαντζάκη.
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    «Ερχόμαστε από μία σκοτεινή άβυσσο. Καταλήγουμε σε μία σκοτεινή άβυσσο. Το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή».
    1) Δήλωση αθεϊστικού υπαρξισμού του συγγραφέα-στοχαστή
    2)Η ζωή, όμως, χαρακτηρίζεται ΦΩΤΕΙΝΗ: αισιόδοξη στάση του Ν.Κ.
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    «Μια προσταγή μέσα μου:Σκάψε! Τι βλέπεις;
    - Ανθρώπους και πουλιά, νερά και πέτρες!
    3) η πρώτη πρώτη εικόνα της ύλης που γνωρίζει ο άνθρωπος
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    - Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
    - Ιδέες κι ονείρατα, αστραπές και φαντάσματα.
    4) η περιέργεια του μεταφυσικού: τα ακατανόητα, τα άγνωστα και τα τρομακτικά που αντιλαμβάνεται ΄οι ανησυχίες του για αυτά
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    - Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
    - Δε βλέπω τίποτα! Νύχτα βουβή, πηχτή σα θάνατος. Θα ΄ναι ο θάνατος.
    5) η υλιστική αντίληψη του εγκεφάλου μας: όλα πεθαίνουν και εμείς θα πεθάνουμε
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    - Σκάψε ακόμα!
    - Αχ! Δεν μπορώ να διαπεράσω το σκοτεινό μεσότοιχο! Φωνές γρικώ και κλάματα, φτερά γρικώ στον άλλον όχτο!
    6) η οδύνη για τα όρια στην αναζήτηση που θέτουν οι γνωστικές μας λειτουργίες, τα νοητικά μας εργαλεία, το μυαλό μας. όμως αυτό οδηγεί σε θλίψη και σε απόγνωση για την τραγικότητα που έρχεται με τον άθεο υπαρξισμό που (δείχνει να) υιοθέτησε στην ζωή του ο Ν.Κ, «κάτι πρέπει να υπάρχει»
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    - Μην κλαις! Μην κλαις! Δεν είναι στον άλλον όχτο! Οι φωνές, τα κλάματα και ταφτερά είναι η καρδιά σου!»
    7) η δυιστική εξήγηση για την -ανόητη/παιδιαστική κατά τον Ν.Κ- οδύνη της καρδιάς. Η καρδιά/το συναίσθημα/το ανυπότακτο κομμάτι μας είναι που μας ξεγελά και μας κάνει να υποφέρουμε για το προδιαγεγραμμένο τέλος μας (που καταλαβαίνει το μυαλό). Ένα κομμάτι της ανθρωπινότητας μας, μια αδυναμία μας

  3. #1338
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Salvador , η ηλιθιοτητα ειναι ανικητη . Και δεν ειναι σημειο των καιρων , ειναι πραγματικοτης . Ο Γιωργης Καρλινος , απλα αναδεικνυει ευστοχα και διακριτικα το θεμα . Η προσεγγιση του ειναι σαν σφαγη με βαμβακι . Χειρουργικη σατιρα . Σε 5 λεπτα αφηγειται την ιστορια της ανθρωποτητας . Αμειλικτα ακριβης , ηταν ευλογια για την ανθρωποτητα . Φιλοσοφος με ανησυχη ψυχη .
    ορθολογική κριτική στην θρησκεία, όπως όλα τα ικανά μυαλά και ιδού το αποτέλεσμα στο βίντεο (βέβαια, επειδή ικανά μυαλά υπάρχουν και στους δογματικούς-θρήσκους, εν μέρει, εδώ και εκατονταετίες έχουν δοθεί απαντήσεις σε αυτά που καυτηριάζει ΄αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα)

    το ξαναβάζω με την αφορμή της απάντησης μιας και είδα ότι τώρα το εμφανίζει χωρίς ελληνικούς υπότιτλους στο youtube σε εμένα

  4. #1339
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Τα αγορια που νομιζετε ειστε κοριτσια ειστε εγκεφαλικοι κ τα κοριτσια που νομιζετε ειστε αντρεσ ειστε καθαροαιμεσ γυναικεσ αυτα τα μπερδεματα μεταξυ σασ τα μικρα να βγαλετε ακρη για τουσ μεγαλουσ δεν ισχυουν ειναι ολα παραμυθια οτι σασ ειπανε το να εισαι γυναικα καθαροαιμο σε κανει ισο με αντρα καθαροαιμο αμα ο αλλοσ ειναι αγορι παιδι καλομαθημενοσ κακομαθημενοσ κι οχι αντρασ οι γυναικεσ τον νικανε οι γυναικεσ ειναι καθαροαιμα ξεκοληστε οι αντρεσ εχουν προβλημα οχι οι γυναικεσ

  5. #1340
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΟΟΟ ΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

  6. #1341
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Νομιζα ειχα φραγη μεχρι 19/07,τελικα μπορω να γραφω. Μαλλον τοτε ληγει η αναστολη μου η κστι τετοιο

  7. #1342
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    πηγαδες μονο

  8. #1343
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Τη μιση θεραπεια την ειχα βρει την αλλη μιση τη βρηκαν οι γιατροι τωρα

  9. #1344
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Το 04 την βρηκε ο στρατηγοσ εγω τωρα

  10. #1345
    Μπαίνω στην ιστοσελίδα του ταξιδιωτικού γραφείου και συμπληρώνω το έντυπο ενδιαφέροντος ενώ θα μπορούσα να τους έπαιρνα τηλέφωνο. Με παίρνουν αυτοί τηλέφωνο προφανώς για να επιβεβαιώσω αλλά δεν τους το απαντώ. Διότι μέσα μου γίνεται σύγκρουση, αφενός ν αλλάξω παραστάσεις κι αφετέρου δεν μπορώ να πάω κάπου μόνος μαζί με άγνωστους μου συνταξιδιώτες, να αφήσω πέντε μέρες μόνους τους δικούς μου. Η σύγκρουση κορυφώνεται όταν κάθομαι και το σκέφτομαι με όλα αυτ΄αστο κεφάλι μου αν θα πάρω τηλέφωνο για να τους πω ενδιαφέρομαι. Τι να κάνω?
    γιάννης

  11. #1346
    KleinosBrekias
    Guest
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μπαίνω στην ιστοσελίδα του ταξιδιωτικού γραφείου και συμπληρώνω το έντυπο ενδιαφέροντος ενώ θα μπορούσα να τους έπαιρνα τηλέφωνο. Με παίρνουν αυτοί τηλέφωνο προφανώς για να επιβεβαιώσω αλλά δεν τους το απαντώ. Διότι μέσα μου γίνεται σύγκρουση, αφενός ν αλλάξω παραστάσεις κι αφετέρου δεν μπορώ να πάω κάπου μόνος μαζί με άγνωστους μου συνταξιδιώτες, να αφήσω πέντε μέρες μόνους τους δικούς μου. Η σύγκρουση κορυφώνεται όταν κάθομαι και το σκέφτομαι με όλα αυτ΄αστο κεφάλι μου αν θα πάρω τηλέφωνο για να τους πω ενδιαφέρομαι. Τι να κάνω?
    Σε ποια συγκρουση αναφερεσαι συγκεκριμενα ?

  12. #1347
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μπαίνω στην ιστοσελίδα του ταξιδιωτικού γραφείου και συμπληρώνω το έντυπο ενδιαφέροντος ενώ θα μπορούσα να τους έπαιρνα τηλέφωνο. Με παίρνουν αυτοί τηλέφωνο προφανώς για να επιβεβαιώσω αλλά δεν τους το απαντώ. Διότι μέσα μου γίνεται σύγκρουση, αφενός ν αλλάξω παραστάσεις κι αφετέρου δεν μπορώ να πάω κάπου μόνος μαζί με άγνωστους μου συνταξιδιώτες, να αφήσω πέντε μέρες μόνους τους δικούς μου. Η σύγκρουση κορυφώνεται όταν κάθομαι και το σκέφτομαι με όλα αυτ΄αστο κεφάλι μου αν θα πάρω τηλέφωνο για να τους πω ενδιαφέρομαι. Τι να κάνω?
    οι δικοι σου ειναι ανημποροι; γιατι τους αναφερεις;

  13. #1348
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Ξαναλεω για οσουσ δεν καταλαβαν μετα απο κατι που εγινε με τη βοηθεια τησ τεχνολογια το 97 με 98 προεκυψαν 10 παιδια ο στρατηγοσ ηθελε να με βαλει φυλακη ο ιδιοσ το εστησε αλλα ειχα δουλεια κι ετσι με εβαλε να δουλεψω 40 χρονια για να μεγαλωσω τα παιδια τα παιδια τα μεγαλωσα στην πορεια ηθελαν να ταισω το κρατοσ το ταισα οριστηκε οτι τα παιδια θα παρουν τα λεφτα απο τισ δουλειεσ μου συνολικα εβγαλα 800 εκατομμυρια ευρω 500 για το κρατοσ κ 300 για τα παιδια ειμαι 50 χρονων κι ειμαι υπευθυνοσ οικονομικα για 10 παιδια κ το κρατοσ ακομα δεν πιστευουν τι μαλακιεσ κανουν κ που με εφτασαν δουλευω ακομα για το κρατοσ ειμαι η τελευταια σασ ελπιδα η δουλεια μου δηλαδη απο οτι μου ειπανε αν πεθανω γινεται πολεμοσ και παμε 100 χρονια πισω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ

  14. #1349
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Επειδη σασ ελεγα αχρηστουσ με βαλαν να σασ ταισω ολουσ μαντεψτε βγηκατε αχρηστοι θελει 30 χρονια να μαθεισ μια δουλεια κι εσεισ σταματατε στα 20 δε λεω καλο σασ κανει αλλα μη νομιζετε οτι δουλευετε γιατι δεν δουλευετε

  15. #1350
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Γελασαμε ωραια πλακα χαχαχα πω πω γελιο χαχαχα

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •