Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 95
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 95 of 181 FirstFirst ... 45859394959697105145 ... LastLast
Results 1,411 to 1,425 of 2701
  1. #1411
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Σήμερα έκανα το πρώτο μου μπάνιο στη θάλασσα και χάρηκα πολύ γιατί ήρθε και ο αδερφός μου μαζί μου και περάσαμε τέλεια! Χωρίς αυτόν τίποτε δεν θα άξιζε και το χαίρομαι γιατί έχει θρόμβωση στο πόδι και ντρεπόταν να βάλει βερμούδα αλλά η θάλασσα τον έψησε και ευτυχώς έκανε τις βουτιές του και το καταχάρηκε!
    Χαιρομαι για σενα χαρλευ,
    αυτες οι μικρες χαρες ειναι αυτο που μας κανει να συνεχιζουμε και να την παλευουμε

  2. #1412
    KleinosBrekias
    Guest
    Σημερα θα φαω τη πρωτη μου μπαταρια κινητου . Το σκεφτομαι απο τοτε που βγηκαν τα κινητα . Ειμαι αποθησαυριστης . Αν τρωω μια μπαταρια τη βδομαδα , εχω επαρκεια για 10 χρονια . Ειμαι πολυ χαρουμενος . Τα αγαθα κοποις κτωνται !

  3. #1413
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Χαιρομαι για σενα χαρλευ,
    αυτες οι μικρες χαρες ειναι αυτο που μας κανει να συνεχιζουμε και να την παλευουμε
    Οντως! Ειδικά όταν προέρχονται από δικούς μας ανθρώπους που αγαπάμε κι όταν βλέπουμε χαρούμενους αυτούς τότε είμαστε χαρούμενοι κι εμείς.

  4. #1414
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    αν δε βγουμε ολοι στο δρομο,δεν υπαρχει ελπιδα

  5. #1415
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΒΓΑΛΑ 140 ΤΟΝΟΥΣ ΕΛΙΑ 120 ΤΟΝΟΥΣ ΛΑΔΙ ΤΑ 30 ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΤΑ 90 ΔΙΚΑ ΜΟΥ 50 ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Κ 40 ΤΣΕΠΗ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑ 10 ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΗ Κ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΣΟ ΖΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΝ ΜΑΘΕΤΕ ΤΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΓΩ ΕΧΩ ΩΣ ΣΚΟΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ Κ ΠΟΥΛΑΩ Κ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ Κ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΩΡΑΙΑ ΝΤΕΜΕΚ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ Κ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΓΑ ΞΥΓΚΙ ΣΑΝ ΓΝΗΣΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΚΑΠΕΛΟ ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 35 ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΩ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΔΙΝΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΟΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΟΥ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΟΥ
    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ
    Αν είναι αλήθεια τα όσα λες, ακόμα και αν η περιγραφή είναι μεταφορική, είσαι εργατικός άνθρωπος και μπράβο σου. Όταν ο άνθρωπος είναι στρωμένος, προσηλωμένος στη δουλειά δεν τον αγγίζουν τα ψυχολογικά, διότι δεν έχει χρόνο για σκέψη, δηλαδή για ανάκληση από τη μνήμη αρνητικών βιωμάτων. Αυτό ισχύει όταν η δουλειά που κάνει είναι δική του και δεν είναι δούλος κανενός. Ακόμα κι αρνητικά βιώματα να είναι το να πηγαίνουν καλά οι δουλειές απωθούν βαθιά στη μνήμη κάθε τι αρνητικό. Κι άμα έχεις και παιδιά, ιδίως σε νεαρή ηλικία, είναι κάτι ακόμα πιο όμορφο. Μακάρι να χα κι ας μην μου άρεσε ιδιαίτερα η γυναίκα με την οποία θα τα κανα, κι ας έπειτα την χώριζα και πλήρωνα και διατροφές.
    γιάννης

  6. #1416
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    αν δε βγουμε ολοι στο δρομο,δεν υπαρχει ελπιδα
    Και στο δρόμο να βγεις αυτοί προς τους οποίους θα στρέφεται η διαδήλωση σου δεν μπορούν πια να αλλάξουν τον κόσμο, απλά θα σου πουλάν υποσχέσεις γι αυτά που δεν μπορούν να κάνουν. Δεν κυβερνάνε αυτοί που βλέπεις κάθε βράδυ στις ειδήσεις. Κυρίως δες τη δική σου ζωή, πως την βολεύεις, πως την κάνεις καλύτερη, πως εκμεταλλεύεσαι προς όφελος σου όλα αυτά που τρέχουν γύρω σου.
    γιάννης

  7. #1417
    Άνθρωποι. Τρώνε ο ένας τον άλλο. Δεν έχουν αγάπη μεταξύ τους. Εγκλωβίζονται στην πολυπλοκότητα γνώσεων και εργασιών και φορτώνονται με αχρείαστες ανάγκες. Και στο τέλος καταντάν οστά, κρανία, σε μνήματα ή στοιβαγμένα οστά σε αποθήκες κοιμητηρίων χωρίς ταυτότητα, άγνωστοι πια. Αυτά δεν αγγίζουν όσους πιάστηκαν βαθιά με τη θρησκεία κι έτσι είναι βέβαιοι πως υπάρχει μετά θάνατον ζωή. Όσοι το κατόρθωσαν έχουν περισσότερη γαλήνη μέσα τους και αγάπη για τους άλλους εν σχέση με τους υπόλοιπους. Οι υπόλοιποι απλά ζουν το τώρα, παλεύουν με νύχια και με δόντια για το τώρα για να χουν διασφαλισμένο το αύριο λες και ξέχασαν πως υπάρχει θάνατος.
    γιάννης

  8. #1418
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Άνθρωποι. Τρώνε ο ένας τον άλλο. Δεν έχουν αγάπη μεταξύ τους. Εγκλωβίζονται στην πολυπλοκότητα γνώσεων και εργασιών και φορτώνονται με αχρείαστες ανάγκες. Και στο τέλος καταντάν οστά, κρανία, σε μνήματα ή στοιβαγμένα οστά σε αποθήκες κοιμητηρίων χωρίς ταυτότητα, άγνωστοι πια. Αυτά δεν αγγίζουν όσους πιάστηκαν βαθιά με τη θρησκεία κι έτσι είναι βέβαιοι πως υπάρχει μετά θάνατον ζωή. Όσοι το κατόρθωσαν έχουν περισσότερη γαλήνη μέσα τους και αγάπη για τους άλλους εν σχέση με τους υπόλοιπους. Οι υπόλοιποι απλά ζουν το τώρα, παλεύουν με νύχια και με δόντια για το τώρα για να χουν διασφαλισμένο το αύριο λες και ξέχασαν πως υπάρχει θάνατος.
    Γιάννη, δεν ξέρω αν πιστεύεις στο Θεό, αν θέλεις πες μου...

    Εγώ προσωπικά πιστεύω κι αν δεν υπήρχε η αναγκαστική εκταφή μετά από κάποια χρόνια θα πήγαινα ακόμα στο μνήμα όσων ανθρώπων έχω χάσει... Τώρα που δεν υπάρχει πια το μνήμα, αρκούμαι στις φωτογραφίες τους... Αλλά δεν τους ξεχνάω κι ελπίζω κάποτε να ξανασυναντηθούμε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #1419
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Γιάννη, δεν ξέρω αν πιστεύεις στο Θεό, αν θέλεις πες μου...

    Εγώ προσωπικά πιστεύω κι αν δεν υπήρχε η αναγκαστική εκταφή μετά από κάποια χρόνια θα πήγαινα ακόμα στο μνήμα όσων ανθρώπων έχω χάσει... Τώρα που δεν υπάρχει πια το μνήμα, αρκούμαι στις φωτογραφίες τους... Αλλά δεν τους ξεχνάω κι ελπίζω κάποτε να ξανασυναντηθούμε...
    Πιστεύω στο Θεό, αν και κάποτε με πιάνουν οι αμφιβολίες αφού κι εγώ όπως κι άλλοι επιζητάμε κάτι χειροπιαστό, κάτι αυθεντικό που να δηλώνει την ύπαρξη του, αν και τέτοια μας προσφέρουν οι γραφές κι άνθρωποι αξιόπιστοι που φτασαν ψηλά στην πίστη.
    Ωραίο αυτό που έγραψες για τις εκταφές. Από τόπο σε τόπο διαφέρουν οι νόμοι, συνήθειες κλπ για τις εκταφές, πχ αλλιώς είναι σ ένα χωριό κι αλλιώς σε μια μεγαλούπολη. Οι αγαπημένοι μας δεν φεύγουν ποτέ απ τη μνήμη μας και με βάση τη θρησκεία μας (λαμβάνοντας υπόψη αυτό που είπα άμα επιζητώ) θα ξανασυναντηθούμε και θα μαστε όπως πρώτα. Αυτό που λεγα με το προηγούμενο μου μήνυμα είναι πως ο άνθρωπος δεν αντιλαμβάνεται που πηγαίνει, δεν τον αγγίζει, κι έτσι δεν έχει αγάπη.
    γιάννης

  10. #1420
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πιστεύω στο Θεό, αν και κάποτε με πιάνουν οι αμφιβολίες αφού κι εγώ όπως κι άλλοι επιζητάμε κάτι χειροπιαστό, κάτι αυθεντικό που να δηλώνει την ύπαρξη του, αν και τέτοια μας προσφέρουν οι γραφές κι άνθρωποι αξιόπιστοι που φτασαν ψηλά στην πίστη.
    Ωραίο αυτό που έγραψες για τις εκταφές. Από τόπο σε τόπο διαφέρουν οι νόμοι, συνήθειες κλπ για τις εκταφές, πχ αλλιώς είναι σ ένα χωριό κι αλλιώς σε μια μεγαλούπολη. Οι αγαπημένοι μας δεν φεύγουν ποτέ απ τη μνήμη μας και με βάση τη θρησκεία μας (λαμβάνοντας υπόψη αυτό που είπα άμα επιζητώ) θα ξανασυναντηθούμε και θα μαστε όπως πρώτα. Αυτό που λεγα με το προηγούμενο μου μήνυμα είναι πως ο άνθρωπος δεν αντιλαμβάνεται που πηγαίνει, δεν τον αγγίζει, κι έτσι δεν έχει αγάπη.
    Δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις με την τελευταία φράση... Μπορείς να μου το εξηγήσεις;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #1421
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    286
    Σκέφτομαι τη φράση που διάβασα σε ένα τοίχο της Αθήνας... "Enjoy your vacation in Greece, the biggest cemetery in Europe"

    Σκέφτομαι ότι δεν μπορεί κάτι πρέπει να κάνουμε ο καθένας μικρό η μεγάλο ανάλογα τις δυνατότητες μας... Να μη μας παραλύσει τελείως ο πόνος, η απελπισία, όσο ζούμε και αναπνέουμε σε αυτό τον πλανήτη...
    Και για την κλιματική αλλαγή ατομικά να δούμε τι μπορούμε να βελτιώσουμε στην καθημερινότητα μας. Βέβαια στις μεγάλες αποφάσεις των κρατών για το κλίμα μόνο ο ακτιβισμός, η διαμαρτυρία μπορεί να έχει μια κάποια δύναμη. Άραγε η έως τώρα καταστροφή είναι καθόλου αναστρέψιμη? Φοβάμαι πως δεν είναι.
    Δεν ξέρω, πολλές σκέψεις κατακλύζουν το μυαλό μου με όλες αυτές τις καταστάσεις που ζούμε, ακόμα και μια βουτιά στη θάλασσα να πας να κάνεις να ηρεμήσεις, όταν ο αέρας φέρνει από κάπου την μυρωδιά των πρόσφατα καμένων δέντρων είναι αλλόκοτο, πολύ αλλόκοτο.
    Τέλοσπαντων, εύχομαι να την παλεύετε παιδιά όσο μπορείτε, όπως μπορείτε.
    Hit me with music...

  12. #1422
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Ο μικρός αδερφός μου έχει πάει στη Λίνδο για σεζόν. Προχτές τους εκκένωσαν, χθες γύρισαν στα σπιτάκια τους. Έχουν λιώσει στο κατάστημα όλα τα παγωτά (που είναι υψηλής τιμής) και δεν μπορούσαν να δουλέψουν. Ευτυχώς λέει θα πάρει όλο τον μισθό αλλά τι καταστροφή έγινε εκεί πέρα κρίμα η φύση, τα ζώα, οι άνθρωποι.... Του λέω μην τυχόν και πας πουθενά εθελοντής να σβήσεις φωτιά και καείς! Εντάξει μου λέει.

  13. #1423
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    διαβασες κι εσυ μια μλκια σ εναν τοιχο και τα βαψες μαυρα...
    εγω νοιωθω ευγνωμων που ζω, που ζω σε αυτην την περιοχη του πλανητη, νοιωθω ευνοημενη και τυχερη..

  14. #1424
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    286
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    διαβασες κι εσυ μια μλκια σ εναν τοιχο και τα βαψες μαυρα...
    εγω νοιωθω ευγνωμων που ζω, που ζω σε αυτην την περιοχη του πλανητη, νοιωθω ευνοημενη και τυχερη..
    Δεν τα έβαψα μαύρα από τη φράση στον τοίχο, δεν χρειάζεται να μου υπενθυμίσει ο τοίχος τη μαυρίλα, την βλέπω σε πολλά εδώ και καιρό, την αγαπώ και εγώ αυτή την περιοχή του πλανήτη, γι' αυτό μαυρίζω όταν καίγεται...
    Hit me with music...

  15. #1425
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Ο μικρός αδερφός μου έχει πάει στη Λίνδο για σεζόν. Προχτές τους εκκένωσαν, χθες γύρισαν στα σπιτάκια τους. Έχουν λιώσει στο κατάστημα όλα τα παγωτά (που είναι υψηλής τιμής) και δεν μπορούσαν να δουλέψουν. Ευτυχώς λέει θα πάρει όλο τον μισθό αλλά τι καταστροφή έγινε εκεί πέρα κρίμα η φύση, τα ζώα, οι άνθρωποι.... Του λέω μην τυχόν και πας πουθενά εθελοντής να σβήσεις φωτιά και καείς! Εντάξει μου λέει.
    Άσε κι εγώ στεναχωριέμαι πολύ, ειδικά όταν χάνονται ζωές είτε ανθρώπων είτε ζώων...
    Άκουσες για το canadair που συνετρίβη χθες και που πέθαναν οι πιλότοι; Τραγικό, νέα παιδιά... Ο ένας μάλιστα άφησε πίσω του κι έγκυο γυναίκα... Δεν θέλω καν να σκέφτομαι τον πόνο των συγγενών τους...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •