Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 188 FirstFirst ... 412131415162464114 ... LastLast
Results 196 to 210 of 2815
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,772
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Να 'σαι καλά, κοπέλα! Μακάρι να με ακούσουν για το καλό τους...

    δηλαδη τι καλο θα δουμε εαν σας ακουσουμε;

  2. #197
    kopela93
    Guest
    Όταν τρώω ανάλατα εννοώ δεν προσθέτω καθόλου αλάτι στα τρόφιμα, δεν τρώω τρόφιμα που έχουν αλάτι από μόνα τους, και κοιτάω τις ετικέτες να έχουν κάτω από 0,65γρ αλάτι στα 100γρ.
    Αυτό γενικά προσέχω. Και τα νερά που πίνω από 1,5 λίτρο τα έχω αυξήσει στα 3 ημερησίως και σχεδόν κάθε μέρα κοντεύω τα 3 λίτρα. Όπως είπα το δέρμα μου είναι λες και έχω βάλει εκατό κρέμες. Θεωρώ πως το αλάτι επειδή συγκρατεί το νερό δεν δίνει την απαραίτητη ποσότητα νερού στα κύτταρα. Τώρα δηλαδή που έχω ενυδατωμενο δέρμα και απαλό θεωρώ πως το νερό πήγε και πότισε τα κύτταρα και αυτά ανανεώθηκαν ή οξυγονωθηκαν κάπως έτσι τέλος πάντων...ενυδατωθηκαν. πήραν την επαρκή ποσότητα νερού που χρειάζονται. Γενικά σκέφτομαι να κόψω και τη ζάχαρη. Δεν μου το είπε ο γιατρός αλλά πάντα ...από τότε δηλαδή που έκανα χορτοφαγική διατροφή (2016) είχα ακούσει ότι αν κόψεις ζάχαρη και αλάτι και λάδι θα είσαι φουλ γαμηστερός και υγιής. Καλά εννοείται ότι το κρέας είναι τοξίνες και ορμόνες αλλά λέμε τώρα. Πραγματικά όμως, αν μαγειρεύεις γεύματα πιο ανοστα χωρίς αλάτι, νεροβραστα, ψητά χωρίς λάδια, γλυκά χωρίς ζάχαρη χαχαχα ξέρω ξέρω μια ζωή δηλαδή τόσο strict και τόσο πρωτόγνωρη για μένα και για πολύ κόσμο, δεν ξέρω ρε σεις.. λέτε αξίζει; Νομίζω μπορείς να γλιτώσεις πολλές αρρώστιες. Καλά δεν είπαμε ότι θα είσαι και ο σούπερ ήρωας ο αλώβητος που δεν ψοφαει με τίποτα. Αλλά νομίζω θα έχεις πολύ πιο ανθεκτικό ανοσοποιητικό. Ίσως και όχι; Δεν ξέρω
    Πάντως δε λέω να αποκλείσουμε ομάδες τροφών από τη διατροφή μας. Απλά να τρώμε πιο ανοστα και πιο ξενερωτα πράγματα. Γιατί κανονικά έτσι πρέπει νομίζω. Τώρα τι κάνουμε είναι απόφαση του καθενός. Προφανώς ο καθένας ο,τι θέλει κάνει. Ή τουλάχιστον ο,τι μπορεί και θέλει. Δεν ξέρω. Δε νομίζω πως η ζάχαρη είναι σημαντική. Δηλαδή θεωρώ πως καλλιεργείται από τα ζαχαρότευτλα για να μας κάνει τα τρόφιμα πιο νόστιμα. Αλλά πραγματικά ποια η θρεπτική της αξία; Η κρυσταλλική τώρα λέμε. Τι ακριβώς κάνει; Δεν έχω ψάξει αλλά νομίζω ότι παίζει να είναι άχρηστη για τον οργανισμό. Καλά, εννοείται πως και το αλάτι μια απτά ίδια. Απλά στο αλάτι έχω ιδιαίτερη αδυναμία και δεν μπορώ να ξεστομίσω εύκολα κάτι τέτοιο που είπα και για τη ζάχαρη χαχα.
    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Κανονικά όλα είναι της φύσης. Δηλαδή η ζάχαρη από τα χωράφια βγαίνει, το αλάτι βγαίνει από τη γη πάλι ορυκτό σωστά; Ωραία. Το ελαιόλαδο από τα δέντρα. Γιατί να μην είναι υγιεινά λες.; Μετά λες...μάλλον δεν είναι τόσο υγιεινά επειδή ακριβώς υφίστανται αυτήν την επεξεργασία από τον άνθρωπο. Όσο πιο επεξεργασμένα τρώμε τόσο πιο πολύ απομακρυνόμαστε από τη φύση. Σωστά; Από αυτήν την άποψη τα πιο υγιεινά είναι τα φρούτα τα λαχανικά οι καρποί και οι σπόροι. Αυτά είναι όπως τα πάρεις. Δεν τα επεξεργάζεσαι ει δυνατόν. Οπότε; Τεσπά. Μεγάλη κουβέντα άνοιξα. Απλά ήθελα να τα πω. Μάλλον θα προσπαθήσω να περιορίσω τη ζάχαρη. Προς το παρόν ξεσπάω στη ζάχαρη επειδή δεν έχω αλάτι. Αλλά ξενερωνω επειδή δεν είμαι των γλυκών. Καταλαβαίνετε τον πόνο μου; Είναι σα να θέλω Α και να μου δίνεις Β. ε δεν είναι το ίδιο. Απλά πρέπει να κόψω το αλάτι γιατί θα καταλήξω στο χειρουργείο αργά ή γρήγορα. Οπότε να κερδίσω χρόνο. Πάντως επειδή δεν την πολύ γουστάρω τη ζάχαρη μπορώ να την κόψω. Αλλά μετά που θα ξεσπάω; Πού θα έχω να στηριχτώ; Μήπως να κάνω λίγη υπομονή και να στηριχτώ στη ζάχαρη λίγο ακόμα; Απλά η ζάχαρη είναι κάτι που σου κάνει κακό. Και εφόσον δεν τρελαίνομαι γιαυτο λέω να την κόψω. Απλά μετά δε θα έχω κάτι νόστιμο πλέον να περιμένω από τη ζωή μου. Δεν ξέρω. Όλα σκατα είναι. Το αλάτι μπορεί να σου κάνει χθες δύο αρρώστιες αλλά και η ζάχαρη άλλες τόσες αρρώστιες που σίγουρα δεν αξίζει να αρρωστήσεις για τη ζάχαρη. Τουλάχιστον για μένα έτσι όπως το βλέπω εγώ.

  3. #198
    Elenia781
    Guest
    υπαρχουν πολλες ζαχαρες αν το ψαξεις. Απο καρύδα , ξυλιτόλη , ερυθριτόλη που είναι για διαβητικους. Υπαρχουν και χυμοί και σόδες,αναψυκτικά χωρις προσθήκη ζάχαρης σε μαγαζια με βιολογικά προιοντα που ξεφυτρώνουν σε κάθε γειτονια. Πλεον το σουπερ μαρκετ το έχω περιορίσει

  4. #199
    kopela93
    Guest
    Υπάρχει και ένα υποκατάστατο αλατιού χωρίς νάτριο. Αλλά δεν το παίρνω μέχρι να ρωτήσω το γιατρό. Βασικά θέλω να το πάω hardcore γιατί είναι σοβαρό το θέμα. Για τη ζάχαρη όμως θα το ψάξω να πάρω κάποιο υποκατάστατο αν όντως έχει οφέλη. Γενικά δεν πιστεύω στα υποκατάστατα θεωρώ ότι είναι λίγο ύπουλα από την άποψη ότι τίποτα δεν μπορεί να σου δώσει αυτό που θες χωρίς ένα τίμημα

  5. #200
    απο την αλλη ειμαστε και εμεις που το δινουμε να καταλαβει με το αλατι

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Όταν τρώω ανάλατα εννοώ δεν προσθέτω καθόλου αλάτι στα τρόφιμα, δεν τρώω τρόφιμα που έχουν αλάτι από μόνα τους, και κοιτάω τις ετικέτες να έχουν κάτω από 0,65γρ αλάτι στα 100γρ.
    Αυτό γενικά προσέχω. Και τα νερά που πίνω από 1,5 λίτρο τα έχω αυξήσει στα 3 ημερησίως και σχεδόν κάθε μέρα κοντεύω τα 3 λίτρα. Όπως είπα το δέρμα μου είναι λες και έχω βάλει εκατό κρέμες. Θεωρώ πως το αλάτι επειδή συγκρατεί το νερό δεν δίνει την απαραίτητη ποσότητα νερού στα κύτταρα. Τώρα δηλαδή που έχω ενυδατωμενο δέρμα και απαλό θεωρώ πως το νερό πήγε και πότισε τα κύτταρα και αυτά ανανεώθηκαν ή οξυγονωθηκαν κάπως έτσι τέλος πάντων...ενυδατωθηκαν. πήραν την επαρκή ποσότητα νερού που χρειάζονται. Γενικά σκέφτομαι να κόψω και τη ζάχαρη. Δεν μου το είπε ο γιατρός αλλά πάντα ...από τότε δηλαδή που έκανα χορτοφαγική διατροφή (2016) είχα ακούσει ότι αν κόψεις ζάχαρη και αλάτι και λάδι θα είσαι φουλ γαμηστερός και υγιής. Καλά εννοείται ότι το κρέας είναι τοξίνες και ορμόνες αλλά λέμε τώρα. Πραγματικά όμως, αν μαγειρεύεις γεύματα πιο ανοστα χωρίς αλάτι, νεροβραστα, ψητά χωρίς λάδια, γλυκά χωρίς ζάχαρη χαχαχα ξέρω ξέρω μια ζωή δηλαδή τόσο strict και τόσο πρωτόγνωρη για μένα και για πολύ κόσμο, δεν ξέρω ρε σεις.. λέτε αξίζει; Νομίζω μπορείς να γλιτώσεις πολλές αρρώστιες. Καλά δεν είπαμε ότι θα είσαι και ο σούπερ ήρωας ο αλώβητος που δεν ψοφαει με τίποτα. Αλλά νομίζω θα έχεις πολύ πιο ανθεκτικό ανοσοποιητικό. Ίσως και όχι; Δεν ξέρω
    Πάντως δε λέω να αποκλείσουμε ομάδες τροφών από τη διατροφή μας. Απλά να τρώμε πιο ανοστα και πιο ξενερωτα πράγματα. Γιατί κανονικά έτσι πρέπει νομίζω. Τώρα τι κάνουμε είναι απόφαση του καθενός. Προφανώς ο καθένας ο,τι θέλει κάνει. Ή τουλάχιστον ο,τι μπορεί και θέλει. Δεν ξέρω. Δε νομίζω πως η ζάχαρη είναι σημαντική. Δηλαδή θεωρώ πως καλλιεργείται από τα ζαχαρότευτλα για να μας κάνει τα τρόφιμα πιο νόστιμα. Αλλά πραγματικά ποια η θρεπτική της αξία; Η κρυσταλλική τώρα λέμε. Τι ακριβώς κάνει; Δεν έχω ψάξει αλλά νομίζω ότι παίζει να είναι άχρηστη για τον οργανισμό. Καλά, εννοείται πως και το αλάτι μια απτά ίδια. Απλά στο αλάτι έχω ιδιαίτερη αδυναμία και δεν μπορώ να ξεστομίσω εύκολα κάτι τέτοιο που είπα και για τη ζάχαρη χαχα.
    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Κανονικά όλα είναι της φύσης. Δηλαδή η ζάχαρη από τα χωράφια βγαίνει, το αλάτι βγαίνει από τη γη πάλι ορυκτό σωστά; Ωραία. Το ελαιόλαδο από τα δέντρα. Γιατί να μην είναι υγιεινά λες.; Μετά λες...μάλλον δεν είναι τόσο υγιεινά επειδή ακριβώς υφίστανται αυτήν την επεξεργασία από τον άνθρωπο. Όσο πιο επεξεργασμένα τρώμε τόσο πιο πολύ απομακρυνόμαστε από τη φύση. Σωστά; Από αυτήν την άποψη τα πιο υγιεινά είναι τα φρούτα τα λαχανικά οι καρποί και οι σπόροι. Αυτά είναι όπως τα πάρεις. Δεν τα επεξεργάζεσαι ει δυνατόν. Οπότε; Τεσπά. Μεγάλη κουβέντα άνοιξα. Απλά ήθελα να τα πω. Μάλλον θα προσπαθήσω να περιορίσω τη ζάχαρη. Προς το παρόν ξεσπάω στη ζάχαρη επειδή δεν έχω αλάτι. Αλλά ξενερωνω επειδή δεν είμαι των γλυκών. Καταλαβαίνετε τον πόνο μου; Είναι σα να θέλω Α και να μου δίνεις Β. ε δεν είναι το ίδιο. Απλά πρέπει να κόψω το αλάτι γιατί θα καταλήξω στο χειρουργείο αργά ή γρήγορα. Οπότε να κερδίσω χρόνο. Πάντως επειδή δεν την πολύ γουστάρω τη ζάχαρη μπορώ να την κόψω. Αλλά μετά που θα ξεσπάω; Πού θα έχω να στηριχτώ; Μήπως να κάνω λίγη υπομονή και να στηριχτώ στη ζάχαρη λίγο ακόμα; Απλά η ζάχαρη είναι κάτι που σου κάνει κακό. Και εφόσον δεν τρελαίνομαι γιαυτο λέω να την κόψω. Απλά μετά δε θα έχω κάτι νόστιμο πλέον να περιμένω από τη ζωή μου. Δεν ξέρω. Όλα σκατα είναι. Το αλάτι μπορεί να σου κάνει χθες δύο αρρώστιες αλλά και η ζάχαρη άλλες τόσες αρρώστιες που σίγουρα δεν αξίζει να αρρωστήσεις για τη ζάχαρη. Τουλάχιστον για μένα έτσι όπως το βλέπω εγώ.
    Πωπω τι εγκεφαλικό ξέσπασμα είναι αυτό; Λοιπόν πάμε ένα-ένα. Καταρχήν δεν χρειάζεται κανείς να κάνει κάποια αυστηρή διατροφή εφ' όρου ζωής και βασικά δεν χρειάζεται καν να κάνει αυστηρη διατροφή. Ολα ειναι παιχνίδι του μυαλού. Τι εννοώ με αυτό. Αν κάποιος θέλει να χάνει 4 κιλά λίπος το μήνα, τότε ναι η επιθυμία που έχει απαιτεί να θέσει αυστηρους περιορισμούς στην διατροφή του, αλλά αλήθεια γιατί πρέπει να μπει σε αυτή την διαδικασία αν δεν είναι αθλητής ή δεν έχει κάποιο σοβαρό λόγο. Συγγνώμη αλλά το να σκάσω στην παραλία με κορμαρα ή επειδή αυτό ζητάει η μόδα της κοινωνίας, δεν είναι σοβαρός λόγος. Γιατί για παράδειγμα να μην επιδιώκει να χάνει 2 κιλά λιπους το μήνα αντί για 4 και ας κάνει και τον διπλάσιο χρόνο τι έγινε;

    Εγώ προσωπικά δεν τρώω ούτε αλάτι ούτε ζάχαρι, αλλά χρησιμοποιώ μαιντανό, δυοσμο,ανηθο, μαραθο, μυρωνια, βασιλικό δηλαδή δίνω στην γλώσσα μου μια γεύση από αρωματικά βότανα και στα ψητά λαχανικά πηγαίνουν παρα πολύ. Το λάδι όμως αν το τρως ωμό γιατί να το κόψεις; Το λάδι το χρειάζεται ο οργανισμος μας, θα μου πεις παχαίνει, παχαίνει σε υπερβολικές ποσοτητες και εφόσον ζεσταθεί και σπασουν οι δεσμοί του, αν όμως είναι ωμό γιατί να το κόψεις; Το λάδι είναι υγιεινό να ξερεις! Δεν είναι υγιεινό, όταν ζεσταίνεται... Το πρόβλημα με τη ζάχαρη είναι πως προκαλεί πείνα... εκτός όλων των άλλων.

    Η ερυθριτόλη είναι καλή, απλώς είναι λίγο ακριβή για τα Ελληνικά δεδομένα και έχει αναλογία 1:1 με την ζάχαρη.

    Αλήθεια ψάρια τρως; Τονο για παράδειγμα τρως;

  7. #202
    kopela93
    Guest
    Σε κονσέρβα πολύ σπάνια. Φρέσκο έχω φάει μερικές φορές

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,481
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δηλαδη τι καλο θα δουμε εαν σας ακουσουμε;
    Θα σου πω τι σκέφτομαι και κάνε ότι νομίζεις καλύτερο...
    Σκέφτομαι ότι αν έχεις τόσο κακή γνώμη για τις γυναίκες λογικά δεν θα τις πλησιάζεις... Κι αυτό είναι λάθος γιατί δεν ψάχνουν όλες άντρα για να τις ζει και μάλιστα με πολυτέλειες... Υπάρχουν γυναίκες που δουλεύουν και δεν περιμένουν τα πάντα από τον άντρα τους, ούτε έχουν τρελές απαιτήσεις... Αν τους δώσεις μια ευκαιρία καλό θα δεις αλλά αν τσουβαλιάζεις και τις θεωρείς όλες το ίδιο τότε όχι... Αυτά... Εγώ δεν έχω κανένα όφελος με το να σε πείσω να βρεις γυναίκα, για καλό το είπα, από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #204
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Μαριλού μου!

    Εντάξει, εσύ το πήγες στο άλλο άκρο κι εννοείται ότι δεν θέλουμε ανθρώπους που έχουν το χρήμα για Θεό και που είναι το μόνο που αγαπούν...

    Εγώ αναφερόμουν σε ανθρώπους που δεν έχουν πολύ χρήμα για να το σπαταλάνε σε υπερβολές... Αρκεί να υπάρχουν τα βασικά, δεν ψάχνουν όλες τον πλούσιο γαμπρό...

    Καλημερα !

    Δεν ειναι αλλο ακρο κυκνακι μου ειναι νοοτροπια ολο αυτο .
    Πιστεψε με και αυτος που εχει λιγα βρισκει τροπους να τα ¨ξοδευει ¨ακομα και για την διασκεδαση του .

    Αλλωστε το να διασκεδάσει πλεον καποιος αυτο που χρειαζομαστε ολοι μας ειναι μονο καλη παρεα και οχι πολλα χρηματα .

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,712
    κοπελα93
    καλα κανεις και δεν τρως αλατι και ζαχαρη.
    αλλα για το λαδι κανεις λαθος.
    το ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ, ειναι ενα απο τα χρησιμα και καλα για την υγεια τροφιμα.
    θελει ομως μετρο αν εχεις θεμα κιλων, γιατι παχαινει πολυ, οπως ολα τα λιπη.
    αλλα τελειως δεν κανει να το κοψεις, γιατι ειναι ΠΟΛΥΤΙΜΗ τροφη. θελει μετρημα αν κανεις διαιτα.

  11. #206
    kopela93
    Guest
    Ξέρει κανείς αν ανεβαίνει η πίεση με την έμμηνο ρύση;
    Θα ήθελα όποιος το γνωρίζει να μου πει αν του έχει συμβεί κι αν είναι φυσιολογικό. Ανησυχώ τώρα.

  12. #207
    hlias1988
    Guest
    Ολοι εχουμε γραμενο που το λενε πεπρωμενο και κανεις δεν μπορει να το αποφυγει.
    Δεν υπαρχουν θεωριες ουτε τρενα ουτε πλοια.........!

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Με τήν περίοδό δεν ξέρω αν ανεβαίνει η πίεση... αλλά Με το άγχος σίγουρα ανεβαίνει!!!
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ξέρει κανείς αν ανεβαίνει η πίεση με την έμμηνο ρύση;
    Θα ήθελα όποιος το γνωρίζει να μου πει αν του έχει συμβεί κι αν είναι φυσιολογικό. Ανησυχώ τώρα.

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,772
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ολοι εχουμε γραμενο που το λενε πεπρωμενο και κανεις δεν μπορει να το αποφυγει.
    Δεν υπαρχουν θεωριες ουτε τρενα ουτε πλοια.........!
    ο ανθρωπος ειναι ελευθερος αλλα μονο οταν το πιστευει
    Ο Θεος, η η φυση οτι προτιμα ο καθενας για τους δικους του λογους, τον ανθρωπο τον εχει προικισει με ελευθερη βουληση αλλα αμα δεν το πιστευει...μπλα μπλα μπλα

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,712
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ξέρει κανείς αν ανεβαίνει η πίεση με την έμμηνο ρύση;
    Θα ήθελα όποιος το γνωρίζει να μου πει αν του έχει συμβεί κι αν είναι φυσιολογικό. Ανησυχώ τώρα.
    αναλογα με την ροη. αν η ροη ειναι αρκετη, σιγουρα πεφτει. αν ειναι μικρη δεν ξερω τι γινεται...
    σιγουρα παιζουν κι αλλα ρολο, οπως διατροφη, φαρμακα, κλπ.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •