Τι σκεφτεστε (μερος τριτο)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 167 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 2503
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Τι σκεφτεστε (μερος τριτο)

    Μιας και εκλεισε το τι σκεφτεστε λογω μεγεθους και ειμαστε στο μερος τριτο νομιζω ανοιξα νεο θεμα.


    Να θεσω και τις βασεις.

    Νομιζω απο ενα σημειο και μετα δεν εχει σημασια τιποτα, ειναι η ζωη σου και αυτο που ζεις και αυτο που θα ζεις ισως αναλογα με τις βασεις που θα θεσεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 24-01-2022 at 11:27.

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    Τα δεδομενα αλλαζουν με τρομακτικους ρυθμούς . Καθε κυκλος εχει αρχη και τελος κατι χανεις κατι αλλο κερδιζεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    κάθε κύκλος σημαίνει επιστροφή και επανάληψη.
    σκέφτομαι πως ανα πάσα στιγμή μπορεί να συμβεί κάτι κακό.
    σκέφτομαι πως, όταν ο εχθρός είναι κοινός, μπορεί να συμφωνείς με αυτόν που αντιπαθείς, ή/και να διαφωνείς με αυτόν που συμπαθείς.

  5. #5
    Αν ο εχθρός είναι κοινός συμφωνείς με όλους εκτός απ τον εχθρό!
    Εκτός κι αν συμπαθείς τον εχθρό..
    Δε κατάλαβα βασικά το παραπάνω οπότε το αφήνω καλύτερα..

    Εγώ σκέφτομαι ότι ό,τι ήταν να μάθω το έμαθα μικρή.. Τότε είναι η ηλικία για να ρουφάμε τις γνώσεις σα σφουγγάρια..
    Τώρα βλέπω πως ξεχνάω πολύ εύκολα..

    Και με στενοχωρεί που διαπιστώνω πόσες ελλείψεις έχω σε ιστορία, γεωγραφία, θρησκεία, πολιτική και γενικές γνώσεις...

    Θεωρώ πως η ασθένεια με πήγε πολύ πίσω, γιατί κλείστηκαν πολύ
    στον εαυτό μου και αρνιομουν οποιαδήποτε επιρροή εξωτερική άρα και πληροφορίες..

    Επίσης σκέφτομαι πόσο κακό μου έκανε η αποστήθιση στο σχολείο..
    Δεν ξέρω αν έφταιγε το εκπαιδευτικο σύστημα ή ο δικός μου τρόπος διαβάσματος...

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Αν ο εχθρός είναι κοινός συμφωνείς με όλους εκτός απ τον εχθρό!
    Εκτός κι αν συμπαθείς τον εχθρό..
    Δε κατάλαβα βασικά το παραπάνω οπότε το αφήνω καλύτερα..

    Εγώ σκέφτομαι ότι ό,τι ήταν να μάθω το έμαθα μικρή.. Τότε είναι η ηλικία για να ρουφάμε τις γνώσεις σα σφουγγάρια..
    Τώρα βλέπω πως ξεχνάω πολύ εύκολα..

    Και με στενοχωρεί που διαπιστώνω πόσες ελλείψεις έχω σε ιστορία, γεωγραφία, θρησκεία, πολιτική και γενικές γνώσεις...

    Θεωρώ πως η ασθένεια με πήγε πολύ πίσω, γιατί κλείστηκαν πολύ
    στον εαυτό μου και αρνιομουν οποιαδήποτε επιρροή εξωτερική άρα και πληροφορίες..

    Επίσης σκέφτομαι πόσο κακό μου έκανε η αποστήθιση στο σχολείο..
    Δεν ξέρω αν έφταιγε το εκπαιδευτικο σύστημα ή ο δικός μου τρόπος διαβάσματος...
    Και εγω εχω ελειψεις... εχω θεματα μνημης, στο σχολειο δεν μπορουσα να προσαρμοστω...
    κλειστηκα και εγω τοσα χρονια στον εαυτο μου...και εγω εχω παει πισω και βλεπω αλλους να προχωρανε...

    Επειδη εχω φαει κολημα με Βολταιρο λεει: "οσο διαβαζω τοσο συνηδειτοποιω οτι δεν γνωριζω τιποτα".

    Οποτε μην σε στεναχωρουν οι ελειψεις.. ολοι εχουμε δεν τα ξερουμε ολοι ολα...Ο αλλος ξερει κατι που δεν ξερουμε εμεις η εμεις ξερουμε κατι που δεν ξερει ο αλλος... κτλ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Που και που κυρίως εδώ γράφω τις σκέψεις μου και τα διάφορα συναισθήματα οπότε σας ευχαριστώ που ανοίξατε νέο ίδιο θέμα.

    Σχετικά με το βιασμό της κοπέλας θα ήθελα να γράψω. Μάλλον όχι με το βιασμό αυτόν καθαυτόν αλλά με το ότι το ανέδειξαν σαν κάτι που συμβαίνει σπάνια, το ανέδειξαν σα να πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός.

    Άνθρωποι βιάζονται καθημερινά. Όχι ένας και δύο αλλά χιλιάδες. Αυτή είναι η αλήθεια. Και προφανώς και σ αυτό τον τομέα επειδή δε μπορούμε να αντικρίσουμε την αλήθεια, την παραποιούμε και εμφανίζουμε ένα τραγικό γεγονός σαν σπάνιο και αγωνιζόμαστε να βρούμε τους ενόχους και έτσι κοροιδεύουμε τον εαυτό μας πως κάνουμε σωστά βήματα για μια κοινωνία καθαρή και ηθική.

    Δε κατηγορώ κάποιον, γιατί το να μη μπορούμε να αντικρίσουμε την πραγματικότητα είναι ένα ανθρώπινο στοιχείο που λίγο πολύ το έχουμε όλοι. Απλά σε κυριεύει όσο να ναι μια απογοήτευση ένας εκνευρισμός όταν ανοίγεις την τηλεόραση και μιλάνε για τον βιασμό της 24 χρονης σα να είναι κάτι που συμβαίνει μια το τόσο.

    Χιλιάδες μόνο στην Ελλάδα, χιλιάδες άτομα βιάζονται μέσα σε μια βδομάδα. Το ποσοστό δε μπορώ να το ξέρω, ούτε μπορεί ποτέ να υπολογιστεί με ακρίβεια από κανέναν, όμως αν πραγματικά έχουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά μέσα στην κοινωνία που ζούμε, ξέρουμε πως ο βιασμός ο σωματικός αφορά αμέτρητο κόσμο. Αν μιλήσουμε για τον ψυχολογικό βιασμό.... εκεί χάνεται εντελώς η μπάλα.

    Έτσι ήταν έτσι είναι και έτσι θα είναι πάντα η κατάσταση τουλάχιστον όσο κοροιδεύουμε τον εαυτό μας και κρύβουμε την αλήθεια.

    Τώρα το γιατί υπάρχει ο θύτης και το θύμα και αυτό έχει να κάνει επίσης με τα στοιχεία που αποτελούν την ανθρώπινη υπόσταση και γενικότερα τους νόμους της φύσης τους νόμους αυτής της ζωής.

    Γι αυτό και με ηρεμεί και με ξεκουράζει το γεγονός πως δεν έχω κάνει παιδιά καθώς τεκνογονία σημαίνει διαιώνιση του πόνου.

    Εντάξει ανοίγει πολύ το θέμα. Απλά έτσι έγραψα αυτά που ένιωθα, αυτά που νιώθω πάντα λίγο πολύ όταν βλέπω τόσο έντονη παραποίηση της πραγματικότητας όπως συνέβη με το γεγονός του βιασμού.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    oi πιο σεξουαλικα διεστραμμενοι και οχι μονον ανηκουν στους κυκλους των ιερεων ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    εκείνο που ήθελα να πω είναι ότι υπάρχει έντονος φανατισμός όταν κάποιος σου είναι πολύ συμπαθής, συνήθως στις μικρότερες ηλικίες, αλλά όχι μόνο, που είναι λάθος διότι όσο συμπαθής κι αν είναι ο άλλος, μπορεί λέει αρλούμπες.
    κι αυτό που λες, σωστό είναι.
    εγώ βλέπω συνέχεια ανθρώπους να αλλάζουν τη ζωή τους ριζικά, μετά τα 25-30, που σημαίνει ότι όλα μαθαίνονται.
    επίσης υπάρχει και το ρητό που λέει στερνή μου γνωση να σ είχα πρώτα!
    ίσως με τα χρόνια οι γνώσεις να μην είναι αυτές που θες, αλλά ο καθένας μας κάτι χρήσιμο έχει να δώσει στην κοινωνία.
    εγώ φαντάζομαι ότι αν είχα έναν καλό φίλο στήριγμα θα είχα καλυτερεύσει πολύ.

    μα ποιός σου είπε ότι οι ειδήσεις είναι σοβαρές;
    δεν πιστεύω πως οι ανθρώποι μένουν στις τηλεοράσεις πια, ψάχνονται περισσότερο, με τα σόσιαλ μίντια είναι κομμάτι δύσκολο να μείνεις στην τηλεόραση, έχουν εξελιχθεί τα πράγματα.
    ειδικά σε χώρες της Ασίας, η κατάσταση είναι ακραία και αποτρόπαια.

    σκέφτομαι ότι έχω μπουχτήσει απο κακές μέρες, έχει κολλησει το γρανάζι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    πρεπει οπωσδηποτε να παω στην δουλεια σημερα ( ουτε χθες πηγα ) πριν καταλαβουν οτι τους ειμαι αντελως αχρηστος , και ανετα κανουν χωρις εμενα .........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    σκέφτομαι πως μια ζωή που θα μπορούσα να έχω ό,τι ζητήσω δεν θα την ήθελα.
    σκέφτομαι πως οι τρόποι να εξοντώσεις έναν άνθρωπο χωρίς να τον σκοτώσεις είναι πολλοί.

  12. #12
    Σκέφτομαι πως αύριο πρέπει να πάω στην δουλειά και δεν γουστάρω μία.

  13. #13
    User αυτό με εκφράζει απόλυτα... Όταν σε κάποιον του παρέχεις τα πάντα τον κάνεις ανίκανο να τα βγάλει πέρα στη ζωή μόνος του.. Και είναι ακριβώς αυτό που έχει συμβεί και στη δική μου περίπτωση με τουε γονείς μου και την άκρα επεμβατικοτητα τους στη ζωή μου... Και την παροχή όλων των αγαθών σε σημείο που να σε ακυρώνουν σαν άνθρωπο με αξία και σε σημείο να σου αφαιρούν τη βούληση... Όπως το λες.. Σαν να σε σκοτώνουν με το πρόσχημα της αγάπης.. Δεν υπάρχει πιο ύπουλος χειρισμός....
    Το να έχει κάποιος τον έλεγχο των καταστάσεων και στην περίπτωση των γονιών, τον έλεγχο των παιδιών του, ασκεί μια γοητεία στους γονείς.. Τους αρέσει να μπαίνουν στο ρόλο του γονιού και να σου συμπεριφερονται σαν να μην είσαι ενήλικας, επειδή με τον τρόπο αυτό, ασκώντας σου έλεγχο, ξέρουν ότι έχουν τον τελευταίο λόγο στη ζωή σου και επιβεβαιώνουν έτσι ότι εσύ είσαι το δημιούργημά τους και άρα μπορούν να σε κάνουν ό,τι θέλουν, να σου συμπεριφερονται όπως θέλουν κλπ.. Γιατι είσαι δικό τους παιδί και έχουν το δικαίωμα!!!
    Μόνο που κανείς δεν είναι κανενός..
    Αλλά αυτοί θέλουν να κοκορευονται πως είσαι δικό τους παιδί και να ελέγχουν τις κινήσεις στη ζωή σου μπας και κάνεις κάτι λάθος και φας τα μούτρα σου!! Όχι δε σ αφήνουν!! Εκεί!! Κλεισμένη στον πύργο τους να σ έχουν!! Να μη μάθεις ποτέ απ τη ζωή... Να μην τσαλαπητηθεις, να μην πάθεις, να μην μάθεις...
    Να γινονται όλα υπό τον έλεγχο τους για να γινουν σωστά... Μην και τους βγει κακό όνομα σαν γονείς...
    Εχω απηυδήσει με δαύτους!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    αυτό που λένε, αυτοί που νοιάζονται για το τί λέει ο κόσμος, είναι ο κόσμος που λέει. για τον υπόλοιπο κόσμο.
    δεν χτίζεις αντισώματα, δεν αναγνωρίζεις τις αδυναμίες σου, δεν αποκτάς αυτοπεποίθηση αλλιώς, πραγματικά μακάρι κάθε παιδί με έναν ή δύο χειριστικούς γονείς να έχει στη ζωή του έναν τουλάχιστον ενήλικα που να το νοιάζεται στα σοβαρά.
    εγώ προσωπικά πιό πολύ χαίρομαι όταν οι άλλοι είναι καλά σε οποιοδήποτε πλαίσιο οικογένειας παρά να μένουν στο σωστό πατροπαράδοτο πατριαρχικό πλαίσιο.
    ενήλικας θα πει ευθυνη του εαυτού σου. -σαν παιδί, την έχουν οι γονείς σου.

  15. #15
    Το θάψιμο είναι πολύ μεγάλη επιστήμη τη σήμερον ημέρα. Μπορεί να κοπίασες να ολοκληρώσεις μια δουλειά και έρχεται ο άλλος με τον οποίο δεν μιλάς, επειδή απευθύνθηκαν κοντά του για μια γνώμη, και θα βρει τη λεπτομέρεια που ναι ατέλεια σε αυτό που έκανες, θα την παρουσιάσει όπως τον βολεύει για να σε θάψει. Μάθετε, προ τετελεσμένων γεγονότων, να μπαλώνετε προς όφελος σας και να βγαίνετε από πάνω. Και πάλι αυτός που ξέρει να θάβει θα τρίβει τα χέρια του με το που σε βλέπει να προσπαθείς να αποκαταστήσεις την αλήθεια, διότι χαίρεται με το να σε βλέπει να προσπαθείς να αποδείξεις με συναισθηματισμό και φιλότιμο αυτό που σου αμφισβήτησε, γνωρίζοντας πως αυτή σου η συμπεριφορά την οποία δεν μπορείς να αποφύγεις θα ρίξει την εκτίμηση που σου έχουν και την έλλειψη εμπιστοσύνη ή την τριβή που θα δημιουργηθεί ανάμεσο σου και αυτών στους οποίους έγινε η δουλειά. Η πανουργία και ο δόλος παίρνουν πια πιο έξυπνες διαστάσεις.
    Από το συμφραζόμενο κάποιων καταλαβαίνω πως δεν μου έχουν εμπιστοσύνη στο να μου εμπιστευθούν άτομα, διότι θεωρούν το χαρακτήρα μου ακατάλληλο για κάτι τέτοιο.
    Βλέπω τον εαυτό μου να κοπιάζει ατελέσφορα επειδή τρέφει ελπίδες κι οι ελπίδες αυτές δεν έχουν πια καθαρό στόχο.
    Βλέπω και κάποιους στον χώρο των οποίων είχα προσφύγει ως χώρο γαλήνης πρώτα κι έπειτα ως άτομα που είναι κοντά στη γαλήνη και την αγάπη να με βλέπουν σαν λεία προς μελλοντική εκμετάλλευση επειδή και πάλι αυτό τους βγάζει ο χαρακτήρας μου.
    Κάποια άτομα σαν εμένα θα πρέπει να σφίξουν πολύ τη γροθιά τους τουλάχιστον για να αντέξουν. Θα πρέπει να φωνάζουν και να πιάνονται και στα χέρια άμα χρειαστεί χωρίς να λογαριάζουν κανένα αποτέλεσμα.
    γιάννης

Page 1 of 167 1231151101 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 09:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 18:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 31-01-2011, 00:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •