Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 42
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 42 of 169 FirstFirst ... 3240414243445292142 ... LastLast
Results 616 to 630 of 2530
  1. #616
    garfield
    Guest
    Συγγνώμη αλλά σύμφωνα με όλους τους ψυχολόγους και ψυχιάτρους που ξέρω η συμπεριφορά της γυναίκας στο ερωτικό κομμάτι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη σχέση που είχε με τον πατέρα της. Οπότε δεν είναι στη φύση της γυναίκας να είναι απλησιαστη οι πατεράδες κατι δεν κάνουν σωστά.

  2. #617
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Συγγνώμη αλλά σύμφωνα με όλους τους ψυχολόγους και ψυχιάτρους που ξέρω η συμπεριφορά της γυναίκας στο ερωτικό κομμάτι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη σχέση που είχε με τον πατέρα της. Οπότε δεν είναι στη φύση της γυναίκας να είναι απλησιαστη οι πατεράδες κατι δεν κάνουν σωστά.
    Αν ίσχυε αυτό που λες, γυναίκες που είχαν μεγαλώσει χωρίς πατέρα, δεν θα ήταν έτσι . Καμία διαφορά, το ίδιο είναι . Είναι θέμα χώρας. Όσοι άνδρες έφυγαν από την ελλάδα για σπουδές το επιβεβαιώνουν αυτό . Και δεν είναι και λίγοι . 6μήνες όποιος έλληνας ζήσει έξω, διαπιστώνει ότι είχε τόσες ευκαιρίες για σεξ, όσες δεν είχε όλη του τη ζωή στην ελλάδα.

  3. #618
    garfield
    Guest
    Ουσιαστικά το ίδιο λέμε και οι γυναίκες χωρίς πατέρα στην ίδια κοινωνία μεγαλώνουν. Επίσης δεν ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει απο άντρες "αυτή είναι καλή κοπέλα, σοβαρή δεν πάει με τον έναν και τον άλλον". Αυτό περισσότερο από άντρες το ακούω. Οπότε αν εσείς δεν ξέρετε τι θέλετε δεν σας φταίμε εμείς.

  4. #619
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Να δουλευεις 2η συνεχομενη νυχτερινη βαρδια, να σχολας, να μην μπορεις να κοιμηθεις απο την υπερενταση, να εχεις τα ακουστικα στα αυτια βλεποντας ταινιες και κατα τις 9.5 το βραδυ χθες να ακους φασαρια (ακομη και με τα ακουστικα!) στον κατω οροφο (προφανως μας ακουσε παλι ολη η γειτονια). Βγαζεις τα ακουστικα και ακους τα ουρλιαχτα του αδερφου σου που μαλλον χτυπουσε την μητερα σου, μπορει και να την απειλουσε με μαχαιρια. Σιγουρα ο πατερας σου θα ηταν εκει για να την προστατευσει. Εσυ να πας που; Που εισαι 29 ετων και δεν τολμας να βγεις απ’ το δωματιο; Και γιατι να βγεις αλλωστε; Ποιον να προστατευσεις; Την τελευταια φορα που το εκανες στα 22 σου μπηκε μπροστα ο πατερας σου να σε σωσει και εσενα. Αναρωτιεμαι, ποση υπομονη ακομη θα κανω για να εξαφανιστω απο εδω μεσα. Οι καταστασεις δεν αλλαζουν, ουτε οι ανθρωποι. Και πως μπορει εγω μενοντας σε ενα τοσο τοξικο περιβαλλον να ειμαι καλα θα μου πειτε; Κι’ ομως πλεον ειμαι. Ωριμανση; Συνηθεια; Εκλογικευση; Αποδοχη; Το οτι ξερω οτι θα φυγω σε λιγους μηνες; Δεν παυω ομως να στεναχωριεμαι με ολα αυτα που συμβαινουν.

  5. #620
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Επίσης δεν ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει απο άντρες "αυτή είναι καλή κοπέλα, σοβαρή δεν πάει με τον έναν και τον άλλον". Αυτό περισσότερο από άντρες το ακούω.

    Από ηλίθιους ανέραστους , αγράμματους, χωριάταρους εννοοείς . Θύματα της ελληνικής βλαχιάς και πρωτογονισμού. Λεμούριους.
    Αν δεν μπορείς να βρεις καλύτερους άνδρες να συναναστραφείς , ναι , συμφωνώ , είσαι δυστυχισμένη . Από την άλλη, αυτοί , είναι ο πάτος. Οι τελευταίοι . Οι χειρότεροι .
    Κρίμα να μένεις σε αυτούς. Πρόκειται για ζώα.

  6. #621
    kopela93
    Guest
    Το να σε κοροϊδεύουν που φόρεσες μάσκα και να σε αποκαλούν ΑΜΕΑ είναι κάτι που δείχνει το ποιόν τους. Γενικά ό,τι λέμε, δείχνει το ποιόν μας. Μερικοί βλάκες να μην ξεχνάνε πόσο βλάκες είναι με αυτά τα βατράχια που πετάνε. Απορώ ρε ηλίθιε απορώ ένα πράγμα. Δεν ντρέπεσαι να κοροϊδεύεις τους ανθρώπους που έχουν πραγματικά προβλήματα;;; Βλάκα. Δείχνεις το επίπεδό σου. Αλλά δε θα του πω τίποτα. Έτσι να είναι. Να κάτσει να είναι αυτό που είναι. Ο ηλίθιος. Να πάρει μόνος του το μάθημα.
    Αλλά έτσι είναι, όταν περνάς καλά αμέσως να βγάλουν την κακία τους επειδή αυτοί δεν περνάνε καλά.

  7. #622
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι άνθρωποι πάντα θα πουν την μαλακία τους και θα κρίνουν με βάση το φτωχό τους το μυαλό. Απλά γράψτους.

    Θυμάμαι όταν είχα κανει την εγχείρηση στη μέση, φορούσα για καιρό μετά κηδεμόνα. Ήταν σαν εξωσκελετός ένα πράγμα, τεράστιος. Έπαιρνα το λεωφορείο να πάω για φυσιοθεραπείες και έρχεται με υφάκι χιλίων καρδιναλίων μια γριά και μου λέει "Καλά, τι είναι αυτό που φοράς, καινούρια μόδα;" Δηλαδή πόσο μαλακία στον εγκέφαλο πια; Μετά όταν προσπάθησα να εξηγήσω, με κοιτούσαν στη στάση του λεωφορείου λες και θα μείνω μονίμως παράλυτη με ένα σαμάρι στην πλάτη. Πιάσε τ' αβγό και κούρευτο!

  8. #623
    kopela93
    Guest
    Ναι μωρέ είναι ζώα μερικοί. Απορώ πως είναι δυνατόν να διαφέρουμε τόσο πολύ από αυτά τα ζώα. Με ξεπερνά αυτό. Μακάρι να έχουν άλλα καλά στοιχεία αλλά με εξοργίζει το επίπεδό τους. Μάς πηγαίνουν πίσω κιόλας σα σύνολο.

  9. #624
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άστα να πάνε. Έχω συγγενικό πρόσωπο που από το '19 διαγνώστηκε με ένα από αυτά τα περίεργα αυτοάνοσα που δεν θυμάμαι καν ακριβώς πως το λένε, κάτι σχετικό με ινομυαλγία αλλά όχι ακριβώς, που πάει παρέα μάλιστα με αγγειϊτιδες και κυστίτιδες κι όλα τα στραβά. Μήνες πριν την καραντίνα λόγω covid ήταν σε καραντίνα γιατί έκανε βαριές θεραπείες που της ρίχναν το ανοσοποιητικό στο μηδέν. Άρχισε η γυναίκα μετά από σχεδόν έναν χρόνο στο σπίτι μέσα να βγαίνει νωρίς το πρωί για έναν περίπατο κάπου που δεν είχε κόσμο με τη μάσκα της και κρατώντας απόσταση από όλους και οι μισοί πηγαίναν σαν τα ζώα πάνω της χωρίς μάσκες κι έκανε να ξαναβγεί μήνες. Τώρα που είναι κάπως καλύτερα και βγαίνει πάλι, πολύ προσεκτικά και με μέτρο, πάντα με τη μάσκα της, το τι μαλακίες έχει βιώσει δε λέγεται.
    Ευτυχώς είναι τύπος ζεν, το έχει ρίξει πολύ στη φιλοσοφία και στην εσωτερική αναζήτηση και τέτοια και δεν την αγγίζουν και πάρα πολύ οι βλακείες του κόσμου. Δε θέλω να σκεφτώ ένας πιο ευαίσθητος άνθρωπος πως θα ένοιωθε...

  10. #625
    kopela93
    Guest
    Αυτό είναι,ναι. Να μη τα αφήνεις να σε επηρεάζουν. Δυστυχώς κι αυτό προσπάθεια θέλει όπως όλα
    Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει ακόμη τον τρόπο

  11. #626
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να περνάς όσο γίνεται καλά, να έχεις πλούσια καθημερινότητα, ώστε τυχαία περιστατικά που μπορεί να είναι εξοργιστικά, να μην απασχολούν τις σκέψεις σου και πολύ. Να μην υπάρχει χρόνος και χώρος να σε αγγίξουν τόσο. Αυτός είναι ο τρόπος, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό.

  12. #627
    kopela93
    Guest
    Μπράβο σου που μού έδωσες μια λύση. Αυτή είναι όντως μια. Κατά τα άλλα νομίζω μέσω βιωμάτων θα μπορέσεις να καταφέρεις να μη σε νοιάζει. Αλλά αυτό με την καθημερινότητα είναι πιο εύκολο από το άλλο

  13. #628
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βέβαια. Εγώ με τα χρόνια έχω γίνει και λίγο αναίσθητη. Αλλά έχει να κάνει και με το πως ερμηνεύει ο καθένας καταστάσεις και πως φιλτράρονται τα βιώματα. Δηλαδή μέσα από τη ζωή και διάφορες εμπειρίες χτίζεις χαρακτήρα, αλλά είναι σχετικό το τι χαρακτήρα χτίζει ο καθένας. Άνθρωποι με παρόμοια βιώματα μπορεί να είναι πολύ διαφορετικοί.

  14. #629
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Sonia,
    Έχεις σκεφτεί ποτέ πως μπορεί αυτό που ζούμε να μην είναι η "αλήθεια"?
    Έχεις σκεφτεί θεωρίες όπως του σπηλαίου του Πλάτωνα, τη θεωρία της συγχρονικότητας, ή της προσομοίωσης?
    Άσχετα με το αν έχεις καταλήξει κάπου, έχεις κάνει ποτέ τέτοιες σκέψεις?

  15. #630
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω καταλήξει στο ότι άσχετα αν είναι μία ψευδαίσθηση ή "μη αλήθεια" ή ξέρω κι εγώ τι, αυτό που ζω είναι η δική μου πραγματικότητα ακόμα κι αν αποδειχτεί ότι σε μεγαλύτερη κλίμακα δεν είναι. Οπότε όσο το ψειρίζει και το αμπελοφιλοσοφεί κανείς για κάτι που δεν είναι στο χέρι του να ξέρει και το ρίχνει πολύ στην ανάλυση, στο τέλος το καίει, μπερδεύεται και δεν ζει την ζωή του που είναι χειροπιαστή.

    Με αυτό δεν λέω ότι ο άνθρωπος πρέπει να είναι επιφανειακός και να μην έχει προβληματισμούς βαθύτερους κτλ. Όλοι έχουμε πνευματικές/φιλοσοφικές ανησυχίες κι όλοι περνάμε τις φάσεις μας. Φυσικά και έχω κάνει τέτοιες σκέψεις κατά καιρούς, δεν είμαι η εξαίρεση του κανόνα. Αλλά πρέπει να είμαστε και πρακτικοί, οι πολλές θεωρίες μακροπρόθεσμα δεν κάνουν καλό. Δες κι εδώ μέσα άτομα που από τις πολλές σκέψεις κι αμπελοφιλοσοφίες χάνουν στιγμές από τη ζωή τους ή ακόμα και την επαφή με την πραγματικότητα.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 09:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 18:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 31-01-2011, 00:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •