Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 54
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 54 of 169 FirstFirst ... 444525354555664104154 ... LastLast
Results 796 to 810 of 2530
  1. #796
    Κάνω αναδρομή στη σκέψη μου στο παρελθόν μου, από το δημοτικό και πιο πριν έως σήμερα. Πόσες προσβολές δέχτηκα, υποτιμητικά σχόλια, μικρές επιθέσεις, γυρίσματα πλάτης, λόγια πίσω από την πλάτη, μίσος και απέχθεια.
    Αυτά με επηρέασαν αρνητικά. Ακόμα και αν δεν τα πιστέψεις, ακόμα κι αν δεν τα δεχτείς, ο πόνος, η ψυχική ένταση, τα νεύρα και ο πανικός που σου προκάλεσαν εντός της σκέψης, σε κάνουν δυσλειτουργικό, δηλαδή ρίχνουν την απόδοση, την αυτοσυγκέντρωση σου, την όρεξη σου γι αυτό με το οποίο εκάστοτε ασχολήθηκες ή ασχολείσαι όλα αυτά τα χρόνια. Το αποτέλεσμα είναι φρούδα αποτελέσματα που κατα βάθος δεν σε ικανοποιούν σ αυτό που κατέληξες στο τώρα, πρώτα στην επαγγελματική και έπειτα στην προσωπική και κοινωνική ζωή.
    γιάννης

  2. #797
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σκεφτομαι, οτι το ιντερνετ και κυριως η "κοινωνικη δικτυωση" στο ιντερνετ, μας εχουν δειξει ποσος ηλιθιος κοσμος μας περιβαλλει, που δεν το βλεπαμε στην πραγματικη του εκταση γιατι ζουσαμε ο καθενας στον μικροκοσμο του και συναναστρεφομασταν μονο ανθρωπους που ειχαμε επιλεξει.
    πραγματικα εχω αρχισει να νοιωθω αποστροφη γι αυτου του ειδους την ενασχοληση στα σοσιαλ και μια διαθεση να κλειστω στον μικροκοσμο μου. με λυπει πλεον να διαπιστωνω καθημερινα ποιοι ψηφιζουν...

  3. #798
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σκεφτομαι, οτι το ιντερνετ και κυριως η "κοινωνικη δικτυωση" στο ιντερνετ, μας εχουν δειξει ποσος ηλιθιος κοσμος μας περιβαλλει, που δεν το βλεπαμε στην πραγματικη του εκταση γιατι ζουσαμε ο καθενας στον μικροκοσμο του και συναναστρεφομασταν μονο ανθρωπους που ειχαμε επιλεξει.
    πραγματικα εχω αρχισει να νοιωθω αποστροφη γι αυτου του ειδους την ενασχοληση στα σοσιαλ και μια διαθεση να κλειστω στον μικροκοσμο μου. με λυπει πλεον να διαπιστωνω καθημερινα ποιοι ψηφιζουν...
    Ειχα παρει μια γευση στο στρατο, αλλα αυτο ειναι πολυ παλιες μνημες και σε ελαφριες τυποποιημενες συζητησεις και στη φυση της επικοινωνιας δεν μπορεις να το καταλαβεις τοσο καλα οσο στα social media. Αλλα και social media με social media εχει διαφορα. Αντι να εισαι καποια στο FB με ονοματεπωνυμο δοκιμασε να εισαι ανωνυμη στο reddit που ειναι ενα υπερφορουμ. Το μονο κακο οτι περα απο το καναλι greece πρεπει να μιλας τη παγκοσμια γλωσσα, να επικοινωνεις στα Αγγλικα. Quora παλι ειναι πολυ ενδιαφερον. Τεσπα στο instagram απλα εχω λογαριασμο και στο Fb απλα εχω το messenger για γρηγορη επικοινωνια με καποιους, το twitter το βρισκω ακρως τοξικο για να μιλησουμε για τα πιο διασημα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #799
    ... πρέπει να τα κλείσω όλα, εννοώ το FB διότι με twitter, Instagram κλπ συναφή δεν ασχολούμαι, διότι το φέις εκτός από εξάρτηση χωρίς να το παίρνω είδηση, είναι και ψυχοφθόρο αφού θα υποστείς προσβολές ή διαψεύσεις ή θα εκτεθείς, ήτοι άλλη μια πηγή επιβάρυνσης ψυχολογικών. Η λύση είναι το καλό βιβλίο (το βάζω πρώτο σαν επιθυμία, σαν δίψα, σαν κάτι απ το οποίο με στέρησε πο χρόνος που αναλώνω στο φεις), τα χόμπις, το έξω, η κοινωνικοποίηση και από το ίντερνετ οι ιστοσελίδες που με ενδιαφέρουν επιστημονικά κι επαγγελματικά. Μόνο τα σάιτ γνωριμιών θα θεωρούσα δημιουργικό διότι μπορεί να σου προκύψει κάτι καλό όπως συνέβηκε με πολλούς αν και υπάρχουν καλύτερες τους εναλλακτικές γνωριμιών. Αντί να σχολιάζω ή να γράφω στο φεις καλύτερα να επιδοθώ σε δική μου δημιουργική γραφή!
    γιάννης

  5. #800
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ειχα παρει μια γευση στο στρατο, αλλα αυτο ειναι πολυ παλιες μνημες και σε ελαφριες τυποποιημενες συζητησεις και στη φυση της επικοινωνιας δεν μπορεις να το καταλαβεις τοσο καλα οσο στα social media. Αλλα και social media με social media εχει διαφορα. Αντι να εισαι καποια στο FB με ονοματεπωνυμο δοκιμασε να εισαι ανωνυμη στο reddit που ειναι ενα υπερφορουμ. Το μονο κακο οτι περα απο το καναλι greece πρεπει να μιλας τη παγκοσμια γλωσσα, να επικοινωνεις στα Αγγλικα. Quora παλι ειναι πολυ ενδιαφερον. Τεσπα στο instagram απλα εχω λογαριασμο και στο Fb απλα εχω το messenger για γρηγορη επικοινωνια με καποιους, το twitter το βρισκω ακρως τοξικο για να μιλησουμε για τα πιο διασημα.
    ακριβως, η μονη αναλογια που θα μπορουσα να βρω με την εποχη που δεν υπηρχε ιντερνετ, ειναι διηγησεις ανδρων απο την κατασταση του "πληθυσμου" στον στρατο...
    στο φμ δεν ειμαι με ονοματεπωνυμο και παρολ' αυτα εχω εντελως κλειστο προφιλ, με μονο γνωστους μου μεσα, που φυσικα ξερουν ποια ειμαι. δεν δεχομαι καποιου ειδους "επιθεση" δηλαδη, γιατι δεν βλεπει κανεις το περιεχομενο μου, κι αν ξεκινησει κανενας διαλογος σε καποιον σχολιασμο, μενει αποκλειστικα επιτοπου.
    δεν με απασχολει η ανωνυμια δηλαδη, γιατι την τηρω παντου. ημουν εξαρχης επιφυλακτικη με τις εξυπναδες αυτες της δημοσιοποιησης μεσω "παιχνιδιου" στα σοσιαλ. και μου βγηκε σε πολυ καλο.
    το θεμα μου ειναι αισθητικο.
    ποναω να τους βλεπω να λενε την ηλιθια παπαντζα τους...
    δεν πολυβλεπω πλεον.
    καταναλωνω ΠΑΡΑ πολυ απο τον χρονο που ειμαι στον υπολογιστη στο ιντερνετ συγκριτικα με αυτα που θα επρεπε να πραγματικα να κανω απο δικες μου δουλειες στον υπολογιστη. δενε χω περισσοτερο χρονο για φορουμ. ειμαι ηδη εδω, οπου βρισκω καποιο νοημα ακομα να συμμετεχω, παρακολουθω καποια επαγγελματικα σαιτ και καποια αλλα ενδιαφεροντα κλπ, μιλαω με τους φιλους μου οταν ειμαστε μακρια, το εχω τεντωσει. να κοψω πρεπει, οχι να μπω σε αλλα φορουμ.

  6. #801
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σαιτ γνωριμιων εχω γραφτει σε ενα απλα αλλα δεν εχω ασχοληθει, γιατι θελει και λεφτα. Μαλλον θα δοκιμασω στο FB dating αλλα δεν ξερω αν αξιζει το χρονο μου και ισως να ειναι ψυχοφθορο. Τον υπολογιστη τον εχω σαν πολυεργαλειο, οπως ειναι. Αυτη την περιοδο κυριως για να διαβαζω βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη, να παρακολουθω βιντεομαθηματα, να ψαχνω για καποια πληροφορια που με ενδιαφερει, να διαβαζω ειδησεογραφια ριχνοντας μια ματια μιας και την τηλεοραση δεν την πλησιαζω και να βλεπω καμμια ταινια ή σειρα. Παρακολουθω και δυο φορουμ αυτο και ενα τεχνολογικης υφης.

    Θα ηθελα να διαβαζω περισσοτερο, να δημιουργω περισσοτερο μιας και ασχολουμε με κατασκευη προγραμματων. Ισως και να παιξω κανα παιχνιδι οπως εκανα παλια, ενα χομπυ που εχω αφησει εντελως. Θελω να φτιαξω το προφιλ μου στο github, μια ιστοσελιδα και βιογραφικο της προκοπης και ισως να ασχοληθω με το Linkedin καθαρα για ευρεση εργασιας. Ακομα δεν εχω αρχισει να ψαχνω.

    Παρολο που ειμαι ανεργος, δεν βλεπω τηλεοραση καθολου εδω και δεκαετιες, δεν εχω υποχρεωσεις, δεν μου φτανει το 24ωρο για τιποτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #802
    kopela93
    Guest
    Τα πράγματα είναι πάντα πιο απλά από όσο μού φαίνονται! ������

  8. #803
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Λοιπον εγω δεν αξιζω ειμαι εκτοσ κοινωνιασ δεν ξερω τη πραγματικη ζωη δεν την αντεχω να αρχισετε να μιλατε για σκηνικα κ μαλακιεσ εγω δεν μπορω να ακουσω σφιγγομαι αγχωνομαι δεν ξερω τι παθαινω δεν μπορω θελετε να με σκοτωσετε σκοτωστε με σαν ανθρωποσ να μην καταλαβω απλα να σβησω δεν αξιζω μου το ειπαν οταν ημουν μικροσ ειμαι ο μονοσ που δεν αξιζω οτι θελετε καντε με να μην καταλαβω μονο σαν χαρη το ζηταω

  9. #804
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ξαναλεω εγω δεν αξιζω γι αυτο θα πεθανω αποψη μου ειναι οτι ειστε ολοι αχρηστοι κ δεν εχετε δικη σασ γνωμη κι ειστε φτερα στον ανεμο αποψη μου το ειπα τελειωνουμε

  10. #805
    Δεν είχα ποτέ στη ζωη μου κάποιον να με ενθαρρύνει ούτε να μου πει μπράβο για καποια επιτυχία.

    Ολα όσα καλά ή κακά μου συνέβαιναν τα μοιραζομουν με μένα. Έφτιαχνα στη σκέψη μου ωραίες συζητησεις με υπαρκτα πρόσωπα με τα οποία σχετιζομουν ή σχετίστηκα με τα οποία τα μοιραζομουν.

    Καποτε λέω πως όλα οσα κανω ή θέλω να κάνω απο εμενα εξαρτιονται κι απ τις δυνατότητες μου, κι οσο και να τα μοιραζομαι με αλλους τίποτα δεν αλλαζει. Το μονο που μου προσφέρει μια καλή παρέα, μια θετική συζήτηση, είναι να μου διωχνει αισθήματα κατάθλιψης, αρνητικές σκέψεις και να τονωνει εστω περιστασιακά την αυτοπεποίθηση μου.

    Όλοι βρίσκουν στο υφος μου εύκολη λεία για να την ξεγελάσουν. Με πιάνει εκείνη την ώρα, στη στιγμή που συμβαίνει, κατι, λες και παλαβωνω. Το μεγεθος του ξεγελασματος έστω μικρο το καταλαβαινω εκ των υστέρων, οχι μετα απο λογική σκέψη αλλα σαν μια έλλαμψη.

    Εχω μαθει να στηριζομαι, ιδίως στις διαπροσωπικές μου σχέσεις, στη διαίσθηση, οτι είμαι επιθυμητός ή οτι δεν με θέλουν ή δεν θα μου δώσουν τελικά κατι, κι αυτή η διαίσθηση βγαινει σχεδόν παντα σωστή, ασχετως αν κυριαρχει μεσα μου μια ενθουσιώδης μα επιπόλαιη θετικότητα.

    Όλα είναι διαμόρφωση χαρακτήρα απο τοτε που ξεκινήσαμε να αντιλαμβανόμαστε το γύρω μας περιβάλλον και με την παροδο του χρόνου φτιάχτηκε μεσα μας τρόπος σκέψης και κατ επέκταση του συμπεριφορές που μετατραπηκαν σε αυτοματοποιημένες κινήσεις που απλα εκ των υστέρων συλλογιζόμαστε τι ακριβως συνέβη και πως αντεδρασα.

  11. #806
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ιωαννη εγιναν ολοι εμποροι ελπιζω να ειστε ολοι πλεον

  12. #807
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Υπαρχει χαπι που το παιρνουν οι γιατροι που ειναι η θεραπεια τησ σχιζο ζητηστε απο τα τσακαλακια να σασ το φερουν

  13. #808
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Οσοι λεγατε αυτα που λεει η γυναικα μου ειστε ολοι εγκληματιεσ του σεξ μην το γραψω κανονικα

  14. #809
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καθε αντρασ ειναι η δολοφονοσ η το αλλο το θεμα ειναι οτι εγω δουλευω για να κανω τον σοφρονισμο μου εδω κ 40 χρονια οποτε δεν εχω ευθυνη οι εμποροι υποστηριζουν την γυναικα μου

  15. #810
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κι αυτουσ που τουσ ειπαν κλεφτεσ δεν ηταν κλεφτεσ αλλα εγκληματιεσ του σεξ κλεφτησ ειμαι εγω

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 09:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 18:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 31-01-2011, 00:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •