Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 178
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 178 of 184 FirstFirst ... 78128168176177178179180 ... LastLast
Results 2,656 to 2,670 of 2750
  1. #2656
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910
    ειναι πως μαθαμε σπιτια μας να τρωμε ζωα κι τετοια κι να λεμε τι νοστιμο κι αυτα . αντε να αλλαξουμε τωρα συνηθειες παλι ζητουμε κρεας γιατι απ μωρα τα τρωμε αυτα ολα . υπαρχουν τοσα αλα να τρωμε πραματα κι να τα χερομαστε σα λιχουδιες παρα το κρεας μα αντε μαθε τωρα να μην τρως κρεας . λιγοι ανθρωποι κάνουν πολυ δυνατή αλλαγή να πουν τερμα το κρέας .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2657
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Εγώ, η μητέρα μου και τα 2 μου αδέρφια, δηλαδή τέσσερις άνθρωποι έχουμε μάθει και δεν τρώμε κρέατα εδώ και χρόνια γιατί το καταλαβαίνουμε ότι μας κάνει κακό στην υγεία αλλά και σιχαινόμαστε να γλείφουμε κόκκαλα κλπ.. Δεν μπορούμε. Αλλά και η μητέρα μου δεν μαγείρευε χοιρινό ποτέ απ' όσο θυμάμαι αλλά και ποτέ δεν ήμασταν πολύ του κρέατος. Ε, μετά μεγαλώσαμε όλοι και μάθαμε να μην τρώμε.
    Δεν κατηγορώ κανέναν αλλά μου το πήγαν τώρα σε σοβαρό θέμα.
    Από τον Καρβέλα που διάβασα βουλωμένο γράμμα την Ρόζα ότι ζει στο χωριό και δεν ξέρει να τον "διαβάσει" καταλήξαμε εδώ :Ρ
    Καλό κάνει η συζήτηση τέλος πάντων.

  3. #2658
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910

    Thumbs up

    εδω κουβεντουλα κανουμε γι αυτο ερχομαστε στα φορουμ να μιλαμε λιγο να λεμε γνωμες αποψεις κι αυτα . δε πρεπει να φοβομαστε να πουμε τι νιωθουμε γιατι ο καθενας εχει καθε δικαιωμα να λεει οτι πιστευει κι νιωθει . ο ενας σεβεται τον αλλον ακουμε τι λεει ο ενας ο αλλος ανθρωπος κι ετσι βλεπουμε πως σε διαφορα θεματα οι ανθρωποι διαφορετικα λειτουργουν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #2659
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ειναι πως μαθαμε σπιτια μας να τρωμε ζωα κι τετοια κι να λεμε τι νοστιμο κι αυτα . αντε να αλλαξουμε τωρα συνηθειες παλι ζητουμε κρεας γιατι απ μωρα τα τρωμε αυτα ολα . υπαρχουν τοσα αλα να τρωμε πραματα κι να τα χερομαστε σα λιχουδιες παρα το κρεας μα αντε μαθε τωρα να μην τρως κρεας . λιγοι ανθρωποι κάνουν πολυ δυνατή αλλαγή να πουν τερμα το κρέας .
    Έτσι είναι αλλά χρειάζεται σταδιακή αλλαγή.Εγώ σταμάτησα το κρέας το 2014,και είχα πρόβλημα..χρειάζεται συμπλήρωμα για την B12 που δεν υπάρχει να μπορεί να αναπληρωθεί γιατί δεν υπαρχει στα φυτικα..Πλέον έχω κόψει το κοτόπουλο και δεν μου λείπει καθολου..στοχεύω να καταφέρω να κόψω εντελώς το κρέας,αλλά χρειάζεται χρόνο..δεν μπορεί να γίνει απότομα.

  5. #2660
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910
    αυτο που νιωθεις θα κανεις ηρεμα και χαλαρα ετσι θελω να ακουω απόψεις απο τους φιλους εδω.ακουω τους παντες κι με σεβασμο στο συνάνθρωπο τωρα . εγω το κρεας το τρώω δε ειν σωστο που τρόμε κρεας μα δε μπορω να το κοψω προσπαθω λιγο να το περιορίζω . να αλαφρύνω λιγο το κλήμα παρτε εδω μουσικη φοβερή απολαύστε ολλοι .

    https://www.youtube.com/watch?v=hytkytviEVY
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #2661
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Αφήστε με ρε που θα μιλάω για τα χωριά σας τώρα!
    Δεν τρώμε κοτοπούλα! Το κοτόπουλο είναι βρώμικο πουλί, το ταϊζετε ό,τι να’ναι και το έχετε εξισώσει με το γουρούνι, άσε μου το στουμπώνετε στις ορμόνες για να το παχύνετε και του κάνετε κάτι μπούτια σαν μπόντι μπίλντερ για να μας το πουλήσετε!
    Δεν ξέρουμε τα πονηρά τερτίπια σας νομίζετε πονηρούτσικοι εσείς, άνθρωποι του χωριού :Ρ




    Βρήκα τον άθρωπο μου! Γράφω στο φόρουμ από τα 23 μου! Εσένα περίμενα να με βάλεις στο σωστό ΄δρόμο ρε συ χα χα χα Δεν μπορώ! Εχω πεθάνει στο γέλιο :Ρ
    Ποιες ορμόνες μαρη αλληλοπαρμενη;!!!Αυτα τα κάνουν οι εταιρίες και τα τρώτε στην πόλη.Ποτέ μπήκες στο σωστό δρόμο,ακόμα σε λακκούβα βρίσκεσαι!!

  7. #2662
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    333
    Εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς κρέας...
    Ο άνθρωπος είναι ανώτερο ζώο και εξελίχθηκε με το κρέας. Οι χορτοφάγοι σε μερικές χιλιάδες χρόνια αν ζούσαν μόνοι τους θα είχαν άσχημη εξέλιξη στην πνευματική και σωματική ανάπτυξη. Εξελίχθηκαν οι άνθρωποι και πρέπει να συμπεριφέρονται σωστά και στα ζώα. Άλλωστε είναι παράνομο να σφάζεις ζώο στο σπίτι! Η παράδοση θα εκλείψει και στα χωριά, τώρα δεν γίνεται γιορτή με σφαγές ζώων .
    Τα χόρτα έχουν περισσότερα φάρμακα και ορμόνες είναι χειρότερα από το κρέας και δεν είναι ποιοτική θρεπτική τροφή.
    Για να καλλιεργηθούν θέλουν νερό, λιπάσματα και εντομοκτόνα. Βιολογικά είναι αδύνατον να παραχθούν.
    Είναι ωραίο να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις

  8. #2663
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910
    παντα οι γνωμες του κοσμου εχουν ενδιαφερον κι πρεπει να ειν σεβαστες απο ολλους .
    Last edited by asperger39; 20-04-2024 at 19:20.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #2664
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,741
    Γιατροί αστυνομικοί και όλο το δημόσιο έχει κάνει τη ζωή τουσ λαιφσταιλ κι έμεινα εγώ να βγάζω θεραπείες κ να μη με πιστεύουν δε με νοιάζει να ΤΙΣ πάρουν οι γιατροί κ να μασ πουν αν είναι καλεσ να σταματήσουμε η να συνεχίσουμε

  10. #2665
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,299
    κι εγώ θέλω να σταματήσω το κρέας. αλλά θέλω να το κάνω ήσυχα. τύπου, να μάθω να τρώω εντελώς μόνη μου, είναι κάτι που μου κάνει καλό, θέλω να το συνεχίσω , έτσι ήσυχα θέλω να αλλάξω διατροφικές συνήθειες. δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει στην υγεία μου γιατί τρώω ό,τι μλκία βρω, μπισκότα, κλπ, το να κόψω το κρέας θα με κάνει καλό; μπα!

    αυτό με το κρέας ποιός/α είπε πως του δημιούργησε πρόβλημα; είναι αλήθεια! κι εγώ δεν το ήξερα, μια γνωστή ηθοποιός το είχε πάθει, από αυτήν το έμαθα ότι μπορεί να μην μπορείς να κόψεις το κρέας, για κάποιον ηλίθιο βιολογικό κατα τ άλλα λόγο. άγχος!

  11. #2666
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910
    βρικα αυτο πολυ καλο παιδια


    ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΜΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΑ
    Ιπποκράτειος Διατροφή - μία δίαιτα με ιστορία
    ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ
    «Η τροφή να είναι το φάρμακο σου και το φάρμακο η τροφή σου», λέει μια από τις πιο γνωστές φράσεις του Ιπποκράτη, του «πατέρα» της ιατρικής. Ωστόσο, όσο και αν μας είναι γνωστή αυτή η φράση, η αλήθεια είναι ότι λίγοι από εμάς την έχουμε κατανοήσει σε βάθος.

    Ασφαλώς και δεν μπορείς να θεραπεύσεις τον καρκίνο με ραπανάκια... Όμως επιλέγοντας την κατάλληλη διατροφή μπορείς τουλάχιστον να περιορίσεις ή ακόμα και να εκμηδενίσεις μία σειρά παράγοντες που ευθύνονται για πολύ σοβαρές αρρώστιες.



    Οι βιομηχανοποιημένες τροφές, η ατμοσφαιρική ρύπανση, τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα, το στρες μας γεμίζουν με τοξίνες, λειτουργούν ως δηλητήριο και δημιουργούν χρόνια φλεγμονή που με τη σειρά της αποτελεί το «λίπασμα» για την ανάπτυξη ασθενειών. Σε γενικές γραμμές θα λέγαμε πως η Ιπποκρατείος Διατροφή, όπως και η ιατρική χωρίς φάρμακα, θεωρούν πως η αιτία των μη μολυσματικών ασθενειών είναι η εσωτερική, χρόνια φλεγμονή του οργανισμού εξαιτίας της υπερσυγκέντρωσης ουσιών που το σώμα δεν μπορεί να διασπάσει ή να αναγνωρίσει σαν τροφή.


    Προσπαθώντας να περιγράψουμε όσο πιο απλά γίνεται την Ιπποκράτειο Διατροφή, θα λέγαμε πως είναι ένα ολοκληρωμένο διατροφικό σύστημα που βασίζεται στις αρχές του μεγάλου Έλληνα γιατρού ότι η τροφή μας μπορεί να θεραπεύσει ή και να προλάβει τις ασθένειες. Εμπνευστής της ήταν η Ann Wigmore η οποία ίδρυσε το Ιπποκράτειο Ινστιτούτο, ένα από τα πρώτα και πιο αξιόπιστα κέντρα ολιστικής υγείας.

    Στο βιβλίο της «Η Δίαιτα του Ιπποκράτη με συνταγές Υγείας», γράφει πως η συγκεκριμένη διατροφή είναι πλούσια σε φρέσκα λαχανικά, πλήρη δημητριακά, φρούτα και λαχανικά, περιλαμβάνει επιπλέον πλήθος υπερθρεπτικών τροφών, όπως τα φύτρα, οι βλαστοί, τα φύκια, το πλούσιο σε χλωροφύλλη σιταρόχορτο, οι πλούσιες σε πρωτεΐνη τροφές που έχουν υποστεί ζύμωση και οι φρέσκοι χυμοί.


    Ευτυχώς για εμάς, στην Ελλάδα κυκλοφορούν πολλά από τα βιβλία της Ann Wigmore, αλλά και βιβλία άλλων συγγραφέων που προσφέρουν μία σφαιρική εικόνα για το τι είναι η Δίαιτα του Ιπποκράτη.


    Ο Νίκος Λιάπης, στο βιβλίο του «Ιπποκράτειος Διατροφή» αναφέρεται στα οφέλη της:
    -Καθαρίζει τον οργανισμό από τις τοξίνες που τον φορτώνει ο σύγχρονος τρόπος ζωής
    -Προστατεύει την υγεία από αυτοάνοσες και φλεγμονώδεις παθήσεις -που έχουν πλέον πάρει διαστάσεις επιδημίας- καταπολεμώντας τις αιτίες τους και όχι μόνο τα συμπτώματα
    -Αδυνατίζει, οδηγώντας σε γρήγορη, υγιεινή και μόνιμη απώλεια του περιττού βάρους
    -Βελτιώνει εντυπωσιακά την ποιότητα ζωής, καταπολεμώντας αλλεργίες, πονοκεφάλους, προβλήματα του γαστρεντερικού συστήματος, διαταραχές ύπνου και αρθριτικούς πόνους
    -Χαρίζει υγεία, ζωντάνια, δύναμη κι ευεξία!




    Ένα από τα υπερατού της Δίαιτας του Ιπποκράτη είναι ότι τα τρόφιμα προσλαμβάνονται «ζωντανά», ωμά. Κατά αυτόν τον τρόπο, τα ενεργά συστατικά τους παραμένουν αναλλοίωτα. Τόσο το μαγείρεμα όσο και η επεξεργασία των τροφίμων καταστρέφουν το 100% των ενζύμων τους ενώ οι βιταμίνες, τα μέταλλα και οι πρωτεΐνες καταστρέφονται σε μικρότερο ποσοστό. Αυτό σημαίνει ότι αυτά τα τρόφιμα δεν έχουν θρεπτικά αξία, παρά μόνο θερμίδες.



    Ποιοι μπορούν να ακολουθήσουν την Ιπποκράτειο δίαιτα;

    Η Δίαιτα του Ιπποκράτη απευθύνεται σε όλους όσοι επιθυμούν να βελτιώσουν την υγεία τους, να προλάβουν τις ασθένειες και να παρατείνουν τη ζωή τους. Για τα άτομα, ιδίως τα ηλικιωμένα, τα οποία θεωρούν ότι η διατροφή που προτείνεται είναι αρκετά ακραία, συγκριτικά με τις διατροφικές τους συνήθειες, η Ανν Γουικμορ παραθέτει τα μεταβατικά γεύματα.

    Αυτά τα μεταβατικά γεύματα, περιλαμβάνουν κάποια τρόφιμα που δεν χρησιμοποιούνται στη Δίαιτα του Ιπποκράτη, καθώς και πιάτα με ελαφρώς μαγειρεμένα τρόφιμα. Σύμφωνα με την ίδια, καλό είναι όλοι μας να καταναλώνουμε όσο το δυνατόν περισσότερες τροφές αυτής της Δίαιτας – φρέσκα φύτρα, πράσινα φυλλώδη λαχανικά, οπωροκηπευτικά, χυμούς και φρούτα- προσθέτοντας τα μεταβατικά γεύματα μόνο για γεύση.


    Αποτοξίνωση – η αρχική φάση της Δίαιτας του Ιπποκράτη

    Η αρχική φάση της Δίαιτας του Ιπποκράτη προβλέπει αποτοξίνωση και είναι απαραίτητη για την προετοιμασία του οργανισμού για την επόμενη φάση, που είναι η ενδυνάμωση. Στους αρχάριους, η Ανν Γουικμορ συνιστά να παίρνουν περισσότερα αποτοξινωτικά παρά τονωτικά τρόφιμα.


    Τα αποτοξινωτικά τρόφιμα αποβάλλουν τους παράγοντες που υποσκάπτουν την υγεία μας. Η Ann Wigmore προτείνει να τηρήσουμε απαρέγκλιτα το αποτοξινωτικό πρόγραμμα επί δυο - τρεις εβδομάδες, ανάλογα με το πώς νιώθουμε. Αν έπειτα από λίγες ημέρες αισθάνεστε πολύ καταβεβλημένοι, προφανώς ο οργανισμός σας αποτοξινώνεται με ιδιαίτερα ταχείς ρυθμούς. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να επιβραδύνετε την αποτοξίνωση, προσθέτοντας στη διατροφή σας μερικές μεταβατικές τροφές. Αν δεν αισθάνεστε δυσφορία, πέρα από μια ελαφριά ζαλάδα ή μια ήπια κόπωση, συνεχίστε το αποτοξινωτικό πρόγραμμα επί δυο - τρεις εβδομάδες.


    Σε αυτή την περίοδο, θα διαπιστώσετε ότι κάποιες ημέρες πετάτε και τα ενεργειακά σας επίπεδα είναι πολύ υψηλά, ενώ άλλες μετά βίας παίρνετε τα πόδια σας για να πάτε στη δουλειά. Καθώς οι τοξίνες απεγκλωβίζονται και αποβάλλονται από τον οργανισμό, η ενέργειά σας αρχίζει να κυμαίνεται σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ωστόσο, μόλις το αίμα και τα απεκκριτικά όργανα περιέλθουν σε συμφόρηση, νιώθετε ξανά κουρασμένοι.


    Οδηγίες για την δίαιτα

    Η Ann Wigmore παραθέτει βασικές οδηγίες για την δίαιτα, συστήνοντας μας να προσπαθήσουμε να προσλαμβάνουμε τρία γεύματα ημερησίως. Στο πρωινό μπορείτε να πιείτε χυμό από μήλο ή αχλάδι ή οποιοδήποτε άλλο φρούτο εποχής. Επίσης, θα μπορούσατε να πιείτε ένα «πράσινο» ρόφημα από φύτρα, πράσινα φυλλώδη λαχανικά και οπωροκηπευτικά.


    Το καλοκαίρι καλό είναι να περιλαμβάνεται χυμός από φλούδα καρπουζιού, καθώς και σάρκα καρπουζιού. Ανάμεσα στα γεύματα, συνιστάται να πίνετε ρετζούβελακ (rejuvelac - ρόφημα από κόκκους σιταριού που έχουν υποστεί ζύμωση) ή φρέσκους χυμούς. Εναλλακτικά, μπορείτε να φάτε μπαστουνάκια ωμών λαχανικών.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #2667
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910
    2 μερος αυτο εδω


    Προσπαθείτε να συμπεριλαμβάνετε τα ακόλουθα τρόφιμα στα γεύματα και σνακ σας, σε καθημερινή βάση:

    • 2-5 μερίδες φρέσκα φρούτα, κατά προτίμηση εποχής. Περιορίστε τις μπανάνες και τα αποξηραμένα φρούτα (αυτά καταναλώνονται πάντα μουλιασμένα, ώστε να ανανεώνεται η φρεσκάδα τους) σε 2 φορές εβδομαδιαίως.
    • 2 μεγάλες σαλάτες, με συνοδεία τυριού από ξηρούς καρπούς, λαχανικών ή ντρέσινγκ από αβοκάντο.
    • 6 ή περισσότερα φλιτζάνια φύτρα. Καταναλώστε τα σε σαλάτες ή σε σούπες, ή αποχυμώστε τα.
    • 2 ή περισσότερα πράσινα ροφήματα, αποτελούμενα κατά 50% από φύτρα και πράσινα φυλλώδη λαχανικά, και κατά 50% από λαχανικά όπως καρότο, αγγούρι, σέλινο, παντζάρια κτλ.
    • 250-500 ml ρετζούβελακ 30-90 ml φρέσκο χυμό σιταρόχορτου. Ο χυμός σιταρόχορτου έχει διουρητική και τονωτική δράση, αφού προάγει την αποβολή των τοξινών από τα νεφρά. Χ;aρη στην υψηλή του περιεκτικότητα σε χλωροφύλλη αναπλάθει το αίμα και αποφορτίζει τα νεφρά.
    • 2 κουταλιές της σούπας φύκια ημερησίως. Για να μετρήσετε τα αποξηραμένα φύκια, κόψτε τα σε μικρά κομμάτια και βάλτε τα σε ένα κουτάλι. Για να μετρήσετε τα φύκια σε σκόνη, απλώς προσθέστε 2 κοφτές κουταλιές της σούπας στα πιάτα σας. Αν ο γιατρός σας συστήσει να αποφεύγετε τα φύκια εξαιτίας της περιεκτικότητάς τους σε ιώδιο και της διεγερτικής τους επίδρασης στο θυρεοειδή αδένα, μην τα χρησιμοποιείτε.
    Φροντίστε να ξεκουράζεστε επαρκώς, να λαμβάνετε όσα υγρά χρειάζεται ο οργανισμός σας και να ασκείστε σε καθημερινή βάση. Οι προτιμότερες μορφές άσκησης είναι το βάδισμα και οι διατάσεις.


    Ενδυνάμωση και συντήρηση

    Μετά την αποτοξίνωση συνίσταται η πρόσληψη περισσότερων τροφίμων με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες και θερμίδες. Οι συνδυασμοί των φύτρων, των ξηρών καρπών και σπόρων, των μουλιασμένων αποξηραμένων φρούτων, του αβοκάντο και της μπανάνας είναι εύπεπτοι και θρεπτικοί. Επιφέρουν αίσθημα κορεσμού, ενώ καλύπτουν τόσο τις θερμιδικές όσο και τις πρωτεϊνικές ανάγκες του οργανισμού.

    Επίσης, η Ann Wigmore συνιστά να εξακολουθήσετε να λαμβάνετε τρία ποτήρια πράσινων ροφημάτων ημερησίως. Τα πράσινα ροφήματα αποτελούνται από λαχανικά, πράσινα φυλλώδη λαχανικά, φύτρες και μικρές ποσότητες χυμού σιταρόχορτου, και είναι πλούσια σε μέταλλα. Για πρωινό συνιστά φύτρα σιταριού με γάλα ξηρών καρπών, για μεσημεριανό έναν φρέσκο χυμό και μια μεγάλη σαλάτα με πλούσια σάλτσα και ψωμί, και για βραδινό φρέσκο χυμό ή σούπα, ξινολάχανο ή ρολό κουνουπιδιού, με σαλάτα και ψωμί.
    Αν πεινάσετε ανάμεσα στα γεύματα, φάτε φρέσκα φρούτα. Περιστασιακά μπορείτε να τρώτε επιδόρπια από φρούτα, ξηρούς καρπούς, σπόρους και φύτρα. Έτσι το μενού σας θα έχει ποικιλία.


    Προκειμένου να λαμβάνετε όλες τις βιταμίνες, τα ένζυμα, τις ίνες, τις θερμίδες και τα αμινοξέα που χρειάζεται ο οργανισμός σας για να τονωθεί και να διατηρηθεί σε βέλτιστη κατάσταση ακολουθήστε τις εξής βασικές διατροφικές οδηγίες:


    • 2-5 μερίδες φρέσκα φρούτα ή μουλιασμένα αποξηρωμένα φρούτα ημερησίως.
    • 2 μεγάλες σαλάτες ημερησίως. Να περιλαμβάνουν ποικιλία σαλατικών και φύτρων.
    • 6 φλιτζάνια φρέσκα φύτρα, ηλιόσπορους, φαγόπυρο, ροβίτσα, φακή ή άλλους σπόρους. Να προστίθενται σε κάποια άλλη συνταγή ή να λαμβάνονται αποχυμωμένα.
    • 100 - 200 γρ. τυρί ξηρών καρπών, σάλτσα από ξηρούς καρπούς ή γιαούρτι ξηρών καρπών (παρασκευάζονται από φύτρα ή μουλιασμένους σπόρους ή ξηρούς καρπούς). Να λαμβάνονται σε καθημερινή βάση ως επιπλέον πηγή πρωτεΐνης.
    • Τουλάχιστον 1 φλιτζάνι φύτρα δημητριακών σε καθημερινή βάση, ως ψωμί ή σε σαλάτες.
    • 1 - 2 πράσινα ροφήματα και 250 - 500 ml ρετζούβελακ ημερησίως. Τα πράσινα ροφήματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως σούπα. Περιστασιακά, οι πράσινοι χυμοί μπορούν να αντικατασταθούν με χυμό καρότου ή άλλων λαχανικών. Οι χυμοί φρούτων και εσπεριδοειδών πρέπει να λαμβάνονται λιγότερο συχνά.
    • Προσθέστε στα πιάτα σας φύκια σε σκόνη 1 - 2 φορές ημερησίως (2 κουταλιές της σούπας ημερησίως), εκτός αν ο γιατρός σας το απαγορεύσει.
    • Πίνετε 30 - 90 ml φρέσκο χυμό σιταρόχορτου σε καθημερινή βάση.
    • 3 - 4 φορές την εβδομάδα καταναλώνετε αβοκάντο, μουλιασμένους ξηρούς καρπούς ή αποξηραμένα φρούτα, φύτρα ξηρών καρπών και μέλι για επιπλέον θερμίδες.


    Εφόσον κάθε γεύμα περιλαμβάνει συνδυασμό ποικίλων τροφίμων, μπορείτε να τρώτε όση ποσότητα επιθυμείτε, ώσπου να νιώσετε χορτάτοι. Αν πεινάσετε ανάμεσα στα γεύματα, πίνετε ρετζούβελακ, χυμό λαχανικών, ή σαλατικών, ή τρώτε ως σνακ φρέσκα φρούτα ή μπαστουνάκια λαχανικών.

    Αν τρώτε ημερησίως τρία γεύματα αποτελούμενα από τα τρόφιμα ενδυνάμωσης/συντήρησης, που συνίστανται, θα διατηρήσετε εύκολα το επιθυμητό βάρος σας. Αν θέλετε να χάσετε βάρος, καταναλώνετε περισσότερα τρόφιμα με χαμηλή θερμιδική αξία, φύτρα και χυμούς, και λαμβάνετε λιγότερα γλυκά και τονωτικά τρόφιμα. Αν πάλι δεν είστε από αυτούς που θέλουν να χάσουν βάρος, μπορείτε να καταναλώνετε περισσότερα τρόφιμα με υψηλή θερμιδική αξία, όπως τα φύτρα δημητριακών, οι σπόροι, οι ξηροί καρποί, τα αποξηραμένα φρούτα, τα αβοκάντο και οι μπανάνες.



    Πηγές

    Η Δίαιτα του Ιπποκράτη με συνταγές Υγείας, της Ann Wigmore (εκδόσεις Διόπτρα).
    Γίνε γιατρός του εαυτού σου, της Ann Wigmore (εκδόσεις Διόπτρα).
    Ιπποκράτειος Διατροφή, του Νίκου Λιάπη (εκδόσεις Ιβίσκος)



    Γράφει η Dr Angel,

    Αγγελική Κοσκερίδου

    Holistic Doctor – Counseling Psychotherapist

    Doctor of Naturopathic Medicine

    MSc c. Health Psychology

    www.AggelikiKoskeridou.com

    insta: dr_aggelikikoskeridou_official

    Tweet Pin It
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #2668
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Τώρα μου το πήγατε σε σοβαρό θέμα και θα απαντήσω.
    Η κατανάλωση των ζώων από τους ανθρώπους δεν είναι πια ανάγκη και τα ζώα δεν υπάρχουν για να τρώμε. Αλλιώς θα τρώγαμε ελέφαντες που συμφέρει καλύτερα να τους καλλιεργούμε μιας και το κρέας τους φτάνει να ταϊσει έναν ολόκληρο δήμο. Και ποιος είπε πως οι ελέφαντες δεν τρώγονται; Έχετε δοκιμάσει ποτέ κρέας ελέφαντα; Ή μήπως θα τρώγατε ποτέ ένα παγόνι;

    Τα αρνιά, τα κατσίκια, οι κότες κλπ, είναι στο κατάλληλο μέγεθος και αναπαράγονται με το κατάλληλο χρονοδιάστημα, δηλαδή γρήγορα γεννούν μωρά και τα μεγαλώνουν γρήγορα ωστέ να τα σφάζουμε και να τρώμε ενώ ο ελέφαντας για να μεγαλώσει και να τον φάμε θέλει έναν χρόνο τουλάχιστον για να φτάσει στο κατάλληλο μέγεθος, οπότε δεν συμφέρει.

    Σαν άνθρωποι του χωριού, δεν ξέρετε ότι ο καπιταλισμός έχει βρει τα κατάλληλα ζώα για να τροφοδοτήσει τους ανθρώπους της πόλης με προϊοντα και εκμεταλλεύεται τα ζώα κάποια συγκεκριμμένα είδη, κι εσείς δεν ξέρετε τις ακριβώς σας έχουν βάλει να εκμεταλλεύεστε αλλά μια χαρά ξέρετε να το εκμεταλλευτείτε με αρμέγματα εξουθενωτικά για τα ζώα, ακατάλληλες τροφές, κακοποίηση, σφάξιμο στο γόνατο χωρίς λύπηση κλπ.
    Εάν ήσασταν ψυχοπονιάρηδες δεν θα αντέχατε τα αίματα και να μεγαλώνετε τα αρνάκια σας, να ονομάζετε τις αγελάδες σας “Δήμητρα” πχ και μετά να τα σφάζετε και να τα γλεντάτε για το κέρδος της τσέπης σας φυσικά, γιατί άλλο!

    Θα επιβιώσουμε λοιπόν και χωρίς να τρώμε τα ζωντανά όπως μας έχει μάθει ο καπιταλισμός.
    Και The future will view our history as a crime.
    Ποιος σου είπε ότι ολοι οι άνθρωποι στα χωρια είναι ίδιοι..τα έχεις μπερδέψει παρα πολύ στο μυαλο σου.Εγώ δεν είμαι υπέρ του σφάξιματος των ζώων.,κάθε άλλο πιστευω ότι κάθε ψυχή πρέπει να έχει το ίσο δικαίωμα στην ζωή με τον άνθρωπο,ακόμα και την μύγα που σκοτώνουμε είναι λάθος.Η βιομηχανοποίηση είναι ένα τεράστιο λάθος όπως και η αστυφιλία..αλλά αν ανοίξουμε τέτοια κουβέντα δεν θα τελειώσουμε ποτέ.

  14. #2669
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,741
    Τα βιβλία λέει δεν τα έγραψε άνθρωπος τα αυτοκίνητα επίσης τα βουνά κλπ δε γίνονται τα ίδια κι οι θεραπείες πάρτε να δούμε αν τα κάναμε καλά ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΠΑΡΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

  15. #2670
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,910
    παμε να ακουσουμε μουσικη λεω να ανεβουμε λιγο κι ας εχουμε τα χαλια μας παμε παμε παμεεε

    https://www.youtube.com/watch?v=lyzMWAAm2oU
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •