Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 190
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 190 of 248 FirstFirst ... 90140180188189190191192200240 ... LastLast
Results 2,836 to 2,850 of 3710
  1. #2836
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,214
    Άκου και και αυτό Harley να γουστάρεις κομματάρα λεμε.. Όπως γράφει ένας κάτω από το βίντεο.. RAGE AGAINST THE KARVEL χαχα.


  2. #2837
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,043
    Quote Originally Posted by user View Post
    η φτώχεια είναι δύσκολο πράγμα. η πραγματική φτώχεια όχι δεν είμαι αυτάρκης τα θέλω όλα δε μου φτάνουν όσα έχω φτώχεια. να ζεις χωρίς ζεστό νερό και φρέσκο φαγητό και φάρμακα και ψυχολογική υποστήριξη και κοινωνική δραστηριότητα και καθαριότητα.

    για το δούλος δεν ξέρω. δηλαδή δεν είναι κακό να είσαι δούλος; είναι κακό να έχεις αυτοέλεγχο; κοίτα μαθήματα ο Καρβέλας!
    Σου έχω και απάντηση από Καρβέλα χα χα. Κοίτα,

    Ρώτησα χιλιάδες εργαζόμενους που δούλευαν όπως οι σκλάβοι, κάνοντας μια δουλειά που δεν τους προσέφερε καμία χαρά και αμείβονταν με μισθούς "πείνας". Οι απαντήσεις ήταν το ίδιο στερεότυπες. "τί να κάνουμε;" "την υγειά μας να 'χουμε", "δόξα τω θεώ δεν έχουμε παράπονο, τα φέρνουμε βόλτα". Κάτι επίσης αξιοπρόσεκτο, ήταν ότι κανένας απο του χιλιάδες εργαζόμενους δεν ένιωθε οργή, απέχθεια ή μίσος για το πλούσιο αφεντικό του. Οι περισσότεροι θεωρούσαν πως το πλούσιο αφεντικό τους για να έχει φτάσει τόσο "ψηλά", άρα σίγουρα διέθετε πολύ περισσότερο μυαλό από αυτούς, άρα ήταν δικαιολογημένο να ζει με τις ανέσεις που οι ίδιοι στερούνταν.

    * Ο φτωχός άνθρωπος θεωρεί την φτώχια ως μία απόλυτα δικαιολογημένη κατάσταση, αφού αισθάνεται ότι είναι κατώτερος και ασήμαντος σε σχέση με τον ανώτερο και τον σημαντικό πλούσιο ο οποίος κατάφερε να πετύχει στη ζωή του.

    ** Ο φτωχός άνθρωπος θεωρεί την φτώχια ως μία απόλυτα δικαιολογημένη κατάσταση, αρκεί η φτώχια να μην είναι μεγαλύτερη από όσο μπορεί να αντέξει.

  3. #2838
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,043
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Άκου και και αυτό Harley να γουστάρεις κομματάρα λεμε.. Όπως γράφει ένας κάτω από το βίντεο.. RAGE AGAINST THE KARVEL χαχα.

    Πω ρε Τομορέλο τι έβαλες ρε τρελέ!!! Τα σπάει!

  4. #2839
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,214
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Πω ρε Τομορέλο τι έβαλες ρε τρελέ!!! Τα σπάει!
    Ε ναι ρε Harley τι θα σου έβαζα τίποτα ξενερωσιες;

  5. #2840
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,551
    ε λοιπόν ναι, έτσι μας μεγαλώνουν στα σπίτια μας, ότι δεν μας αξίζουν περισσότερα κι ότι πρέπει να ευχαριστιόμαστε με τα λίγα γιατί αν πας για τα πολλά είναι ντροπή και αμαρτία.
    ε λοιπόν έχω να πω πως αυτό δεν αλλάζει από μόνο του. δεν μπορεί ένας εργαζόμενος στην ελλάδα να πληρώνεται πολύ λιγότερο από έναν ίδιο εργαζόμενο -πχ ταξιτζής, καφετζής, εργάτης, δάσκαλος- σε κάποια άλλη χώρα της μεσογείου πχ Ισπανία Ιταλία, Τουρκία. και σε χώρες όπως στο Μπαγκλαντές να πεινάνε ενώ δουλεύουν 12ωρα στα εργοστάσια των πολυεθνικών.
    είναι πολιτισμικό και κοινωνικό πρόβλημα εγώ εκτιμώ. το να δουλεύεις σου δίνει ένα σκοπό, καλο είναι να δουλεύουν όλοι οι ενήλικες, αυτό είναι το ιδανικό, αλλά να δουλεύουν αξιοπρεπώς.
    πόσο δίκιο έχει όμως, αυτές τις απαντήσεις τις ακούς ΠΑΝΤΟΥ! κι εγώ θα τις έλεγα πχ αν με ρωτούσαν. μια κακομοιριά, μια τέτοια κατάσταση.

  6. #2841
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Σου έχω και απάντηση από Καρβέλα χα χα. Κοίτα,

    Ρώτησα χιλιάδες εργαζόμενους που δούλευαν όπως οι σκλάβοι, κάνοντας μια δουλειά που δεν τους προσέφερε καμία χαρά και αμείβονταν με μισθούς "πείνας". Οι απαντήσεις ήταν το ίδιο στερεότυπες. "τί να κάνουμε;" "την υγειά μας να 'χουμε", "δόξα τω θεώ δεν έχουμε παράπονο, τα φέρνουμε βόλτα".

    ** Ο φτωχός άνθρωπος θεωρεί την φτώχια ως μία απόλυτα δικαιολογημένη κατάσταση, αρκεί η φτώχια να μην είναι μεγαλύτερη από όσο μπορεί να αντέξει.
    Quote Originally Posted by user View Post
    ε λοιπόν ναι, έτσι μας μεγαλώνουν στα σπίτια μας, ότι δεν μας αξίζουν περισσότερα κι ότι πρέπει να ευχαριστιόμαστε με τα λίγα γιατί αν πας για τα πολλά είναι ντροπή και αμαρτία.
    ε λοιπόν έχω να πω πως αυτό δεν αλλάζει από μόνο του. δεν μπορεί ένας εργαζόμενος στην ελλάδα να πληρώνεται πολύ λιγότερο από έναν ίδιο εργαζόμενο -πχ ταξιτζής, καφετζής, εργάτης, δάσκαλος- σε κάποια άλλη χώρα της μεσογείου πχ Ισπανία Ιταλία, Τουρκία. και σε χώρες όπως στο Μπαγκλαντές να πεινάνε ενώ δουλεύουν 12ωρα στα εργοστάσια των πολυεθνικών.
    είναι πολιτισμικό και κοινωνικό πρόβλημα εγώ εκτιμώ. το να δουλεύεις σου δίνει ένα σκοπό, καλο είναι να δουλεύουν όλοι οι ενήλικες, αυτό είναι το ιδανικό, αλλά να δουλεύουν αξιοπρεπώς.
    πόσο δίκιο έχει όμως, αυτές τις απαντήσεις τις ακούς ΠΑΝΤΟΥ! κι εγώ θα τις έλεγα πχ αν με ρωτούσαν. μια κακομοιριά, μια τέτοια κατάσταση.
    Αυτό στο μπολτ είναι συμβιβασμός, είναι ηττοπάθεια, αποδοχή. Κι η αποδοχή έχει ως αποτέλεσμα τη διαιώνιση της εκμετάλλευσης. Οι ίδιες κουβέντες συμβινβασμού επαναλαμβάνονται και στο μήνυμα του user, όπου απλά προσθέτει πως η κουβέντα αυτή μεταλαμπαδεύτηκε από την κοινωνία στο σπίτι κι από το σπίτι στα παιδια, οπότε πάλι η διαιώνιση. Άλλη μορφή εκμετάλλευσης στο Μπαγκλαντές, άλλη μορφή εκμετάλλευσης στην Ελλάδα. Το κοινό, και στις δυο χώρες υπάρχει αδικία όταν ο εργαζόμενος αμείβεται με λιγότερα από την πραγματική συνεισφορά του στην παραγωγή. Ο μόνος που έχει τους μηχανισμούς να εξαναγκάσει αλλαγή είναι το ίδιο το κράτος και πριν απ αυτό τα οργανωμένα σύνολα ως μια φωνή προς το κράτος.
    γιάννης

  7. #2842
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,551
    πάνω κάτω τα ίδια λέμε να τα ξεμπλέκουμε μπας και βρουμε άκρη με το μπάχαλο.

  8. #2843
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,526
    Έχει παρακολουθήσει κάποιος, σεμινάρια που προτείνει το φόρουμ; Αξιζουν;

  9. #2844
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,344
    Ξεκίνησε η τρίμηνη αηδία...Σήμερα ανάψαμε αιρ κοντίσιον,δεν παλευότανε...Τρεις μήνες είναι θα περάσουν..Και 500 ευρώ που θα έρθει ο λογαριασμός της ΔΕΗ
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #2845
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    533
    Πως θα ζήσουμε και φέτος το καλοκαίρι. Πρώτη μέρα που ζέστανε παραπάνω από το ανεκτό , τα χειρότερα έρχονται. Το κακό είναι πως είμαστε καταδικασμένοι να δουλεύουμε. Υποφέρω από ζέστη ακόμα και με φυσιολογικές για τους υπόλοιπους θερμοκρασίες. Να τανε μόνο η ζέστη καλό θα ήταν αλλά ιδρώνω και άντε μετά να ξεβρωμισω , να θες αέρα και να φοβάσαι μην πιαστείς, ο πόνος δηλαδή μας λείπει μετά να μην μπορούμε και να κουνηθούμε. Τυχεροί όσοι δουλεύουν σε δροσερό μέρος. Βέβαια θα προτιμούσα να μην είμαι αναγκασμένος να μαζέψω ένσημα και να είχα ένα εισόδημα από ενοίκιο .

  11. #2846
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,263
    σε τι δροσερο μερος να δουλευουν μεσα στον καυσωνα; σε κανενα ποταμι; ολοι με κλιματιστικα την παλευουμε...

  12. #2847
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Ποσο δικιο εχετε ,ειδικα και ολοι εμεις που εχουμε θεμα με την ζεστη και την υποταση ..
    Ευτυχως σημερα γραφειο και δεν εχω εργοταξιο ..
    Ποσο σκεφτομαι συναδελφους και γενικα ολοι εμεις που ειμαστε στο κλαδο της κατασκευης .
    Με 40 βαθμους και να ρισαι σε εργοταδιο για επιβλεψη οτι χειροτερο ,ποσο μαλλον αυτη που δουλευουν και μεσα σε αυτο .

    Καλη μας δυναμη !!

  13. #2848
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,263
    την αλλη φορα να μπεις σαν χειρουργος... ποιον νομιζεις οτι κοροιδευεις με αυτα τα μαιμουτζιλικια, κακομοιρα;
    να ξερεις οτι γελανε ολοι οι γνωστοι και αγνωστοι με την καταντια..

  14. #2849
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    533
    Δεν δουλεύουν όλοι σε κλιματισμό. Ακόμα και να μπαίνεις για λίγο και να δουλεύεις έξω μετά είναι χειρότερα. Δύσκολο είναι και να περπατήσεις στο δρόμο ή να μπεις στο αυτοκίνητο που βρίσκεται στον ήλιο.

  15. #2850
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,526
    Πάντως το δίκιο θα ήταν ως προς τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ όταν κάποιος επιστρέφει ξανά και ξανά, να λέει ποιος είναι και όχι να παρουσιάζεται ως κάποιο άλλο άτομο.. Αν θέλει να μπαίνει στο φόρουμ, καλά κάνει, ποιος ο λόγος όμως να αλλάζει συνέχεια ταυτότητα και να πιστεύει πως μπορεί να ξεγελάσει τους άλλους;

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •