Επίσκεψη σε ψυχολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Επίσκεψη σε ψυχολόγο

    Την Δευτέρα έχω την πρώτη μου συνέδρια σε νέα ψυχολόγο, η τρίτη από τότε που ξεκίνησα, είναι χωρίς λεφτά αυτή την φορά, αλλά δεν Πολύ θέλω να πάω γιατί δεν ξέρω τι να πω, όλα τα θέματα τα έχω συζητήσει με της προηγούμενες. Τι να κάνω να πω τα ίδια;; Εσείς τι θα κάνατε ή τη έχετε κάνει εάν βρεθήκατε σέ παρόμοια θέση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Τα ίδια θα σε ρωτήσει και ξανά τα ίδια θα λες και το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.

    Δεν πρόκειται να ξανά ανακαλυφθεί ο τροχός.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    επι 9 χρονια ελεγα τα ιδια στον ψυχολογο, και επαιρνα τις ιδιες απαντησεις , αποτελεσμα 0 .........τι 0 , 0 εις το τετραγωνο .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    επι 9 χρονια ελεγα τα ιδια στον ψυχολογο, και επαιρνα τις ιδιες απαντησεις , αποτελεσμα 0 .........τι 0 , 0 εις το τετραγωνο .....
    Οι ψυχολόγοι είναι γι αυτούς που δεν ξέρουν που τους παν τα τέσσερα η απλά για διαγνωστικους λόγους και για τα παιδιά.

    Μέχρι σήμερα εμένα δεν έχει υπάρξει ψυχολόγος που να με έχει πείσει ότι αυτός η το επάγγελμα του είναι χρήσιμοι.

    Το αντίθετο ισχύει όμως για τους ψυχίατρους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    θα συμφωνησω 100% μαζι σου , jim...............

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Ευχαριστώ για της απαντήσεις. Εγώ περισσότερο ψυχίατρο ήθελα αλλά στην περιοχή μου δεν έχει ούτε δωρεαν, ούτε με χρήματα. Έχει σε άλλη πόλη αλλά θέλει λεφτά και δωρεάν να πάω σε άλλη πόλη πάλι θα θέλει λεφτά για τα εισιτήρια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω πηγαινα οποτε μου τελειωναν τα φαρμακα σε ενα ψυχιατρο και μιλαγαμε. Τωρα το σταματησα για οικονομικους λογους και γιατι δεν ηταν συνεπης και θα πηγαινω σε εναν αλλον απλα να μου γραφει τα φαρμακα. Δεν μου αρεσει να επαναλαμβανω τον εαυτο μου, αισθανομαι σαν να μην συζητησα. Δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα, οποτε συζηταγαμε περι ανεμων και υδατων. Τα μονα προβληματα μου ηταν οτι θα ηθελα να γνωρισω μερικους ενδιαφεροντες ανθρωπους να κανω παρεα και το οικονομικο που θα αναγκαστω να μπω στην αγορα εργασιας και ειναι κατι που δουλευω.
    Φανταζομαι εξαρταται πολυ απο εσενα για το ποσο θα πετυχει η συνεδρια. Για παραδειγμα οταν πεφτει μια συμβουλη στο τραπεζι και ενας τροπος δρασης, οφειλεις να καταναλωσεις ενεργεια και προσπαθεια να την ακολουθησεις οσο μπορεις, αλλιως ως δια μαγειας τι να λυθει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Δεν θέλω να πάω το έχω μετανιώσει, δεν θέλω να πω πάλι πράγματα που τα έχω πει και σε άλλους, αλλά από την άλλη έκλεισα ραντεβού και δεν το βρίσκω σωστό να την στήσω την ψυχολόγο!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν θέλω να πάω το έχω μετανιώσει, δεν θέλω να πω πάλι πράγματα που τα έχω πει και σε άλλους, αλλά από την άλλη έκλεισα ραντεβού και δεν το βρίσκω σωστό να την στήσω την ψυχολόγο!!
    Απλά ακύρωσε το ραντεβού.

    Πίστεψε με, οι γιατροί έχουν συνηθίσει σε αυτό.

  10. #10
    Elenia781
    Guest
    δεν σε παρακολουθει Ψυχιατρος εδω και χρονια,σωστά? η ψυχολογος δεν ειναι γιατρος να σου ρυθμίσει την αγωγή

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    δεν σε παρακολουθει Ψυχιατρος εδω και χρονια,σωστά? η ψυχολογος δεν ειναι γιατρος να σου ρυθμίσει την αγωγή
    Δεν έχει ψυχίατρο η περιοχή μου, ούτε δωρεαν ούτε ιδιώτη, τα φάρμακα μου τα γράφουν άλλοι γιατροί άσχετοι με την ψυχιατρική. Παλιά είχε μια ψυχίατρο ήταν από άλλη πόλη αλλά ερχόταν και εδώ, τότε είχα χρήματα μου έκανε καλύτερη τιμή και πήγαινα τακτικά, μου είχε γράψει και φαρμακευτική αγωγή, αλλά μου είπε ότι δεν θα ξανά έρθει στην περιοχή που μένω και έμεινα χωρίς ψυχίατρο και με φαρμακευτική αγωγή που την συνεχίζω εδώ και πολύ, πολύ καιρό, το ξέρω ότι δεν κάνει, αλλά μια φορά που πήγα να κάνω μια προσπάθεια να κόψω κάποιο από τα φάρμακα, τότε δεν ένιωθα καλά στην διάθεση μου και τα ξεκίνησα και πάλι, λεφτά ούτε για δείγμα για να πάω σε ψυχίατρο σε κοντινή πόλη. Υπήρχε ένας ψυχίατρος στο νοσοκομείο και δεν πήγαινα όταν έπρεπε γιατί δεν είχα ακούσει καλά σχόλια, αλλά ο άνθρωπος αυτός συγχωρεθηκε και έχω ξεμείνει. Έχω βάλει περίπου 20 κιλά, από τότε που άρχισα την φαρμακευτική αγωγή και τρώω πολύ. Παίρνω 2 διαφορετικά χάπια την ημέρα το ένα απο δύο φορές, πιθανόν να μη χρειάζεται τόσο μεγάλο διάστημα και ένα κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ, μακάρι να μαθαινα ότι στο νοσοκομείο θα ερχόταν νέος ψυχίατρος θα πήγαινα την άλλη μέρα που λέει ο λόγος, τώρα νιώθω σαν τα φάρμακα μου είναι η αναγκαία τροφή μου, μπορώ να μην πάρω δεν έχω εθιστεί, αλλά μετά θα πέσω ψυχολογικά οπότε πάλι στο τέλος θα τα ξανά πάρω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Καλημέρα, πήγα στην ψυχολόγο αλλά δεν μου έκανε τίποτα, μου είπε δεν πρέπει να αλλάζεις ψυχολόγο, να πας στην ίδια που ήσουνα και να τις πεις να σου κάνει ακόμα καλύτερη τιμή αν δει ότι έχεις κίνητρο, ότι το θέλεις θα σου κάνει κάτι τέτοια μου έλεγα, τσάμπα πήγα πάλι στο μηδέν βρίσκομαι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Υπαρχουν ψυχιατροι οι οποίοι πλεον κανουν τις συνεδρειες μεσω υπολογιστη πχ με skype.Απο το να μη σε παρακολουθει κανενας ειναι μια λυση και αυτο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Υπαρχουν ψυχιατροι οι οποίοι πλεον κανουν τις συνεδρειες μεσω υπολογιστη πχ με skype.Απο το να μη σε παρακολουθει κανενας ειναι μια λυση και αυτο.
    Και γείτονα ψυχίατρο να έχω το θέμα είναι οικονομικό!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Υπάρχουν συνεδρίες Με είκοσι έυρο, διαδικτυακά από ομάδα ψυχολόγων.
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Και γείτονα ψυχίατρο να έχω το θέμα είναι οικονομικό!!
    Αν είναι οικονομικό τό θέμα.
    Αν θες πες μου νά σού δώσω πληροφορίες

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Επισκεψη σε ψυχολογο.?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2021, 03:30
  2. Επίσκεψη σε ψυχολόγο
    By παολα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-11-2018, 16:01
  3. Πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο!!
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 05-06-2018, 19:49
  4. Πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο..!
    By maria eleni in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 31
    Last Post: 05-07-2016, 20:27
  5. επίσκεψη σε ψυχολόγο-από που να αρχίσω?
    By αν? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 17-02-2011, 20:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •