Πώς βοηθάμε κάποιον που πενθεί?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Πώς βοηθάμε κάποιον που πενθεί?

    Πάνε 5 μήνες που χάσαμε τον μικρό μας αδερφό από τροχαίο κ ο μεγάλος είναι χάλια. Κάθεται κ αναστεναζει συνέχεια κλαιει κ κατηγορεί τον εαυτό του κ πιστεύει ότι όλοι τον κουτσομπολευουν κ λένε ότι φταίει εκείνος. Ενώ τα έχουμε συζητήσει αμέτρητες φορές ότι δεν φταίει πουθενά κ ούτε τον κατηγορεί κάνεις εκείνος εκεί συνεχίζει κ δεν το καταλαβαίνει. Τον έχω συμβουλεύσει να δει κάποιον ειδικό κ δεν θέλει. Με παίρνει τηλ στις 12 το βράδυ κ κλαίει κ έρχεται στο σπίτι μου από τις 6 το πρωί. Τι μπορώ να κάνω να τον βοηθήσω? Φοβάμαι μήπως κάνει κακο στον εαυτό του...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    συμπαρασταση με συζητηση , να λεει σεσενα το προβλημα του , αυτο συνηθως ανακουφιζει τον παθοντα , αφου δεν θελει να δει ειδικο, παντως οχι πιεση για να παει σε ειδικο, δειξε οτι καταλαβαινεις πως αισθανεται ....ας ερχεται σπιτι σου στις 06.00πμ............ νομιζω αυτα , δεν ξερω κι εγω .....δεν βλεπω τον λογο να κανει κακο στον εαυτο του .....
    αν και αυτο δεν θα το αποκαλουσα πενθος , σαν σοκ φαινεται , η μετατραυματικο στρεςς, μην κανω και διαγνωσεις ...

  3. #3
    [QUOTE=Macgyver;1186983]συμπαρασταση με συζητηση , να λεει σεσενα το προβλημα του , αυτο συνηθως ανακουφιζει τον παθοντα , αφου δεν θελει να δει ειδικο, παντως οχι πιεση για να παει σε ειδικο, δειξε οτι καταλαβαινεις πως αισθανεται ....ας ερχεται σπιτι σου στις 06.00πμ............ νομιζω αυτα , δεν ξερω κι εγω .....δεν βλεπω τον λογο να κανει κακο στον εαυτο του .....
    αν και αυτο δεν θα το αποκαλουσα πενθος , σαν σοκ φαινεται , η μετατραυματικο στρεςς, μην κανω και διαγνωσεις ...[/QUOTE
    Μου κάνει εντύπωση γιατί πέρασαν 5 μήνες κ κάνει σαν να έγινε χθες. Δεν το έχει ξεπεράσει καθόλου. Εγώ για ένα τρίμηνο έκλαιγα κάθε βράδυ αλλά τώρα είμαι καλύτερα.. κ όλοι οι γνωστοί και συγγενείς μου λένε ότι ανησυχούν κ πρέπει να δει ειδικό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μα κι μενα μου κανουν εντυπωση οι 5 μηνες , γι αυτο ανεφερα το μετατραυματικο στρες, καλο θα ηταν να δει εναν ειδικο, αλλα με το ζορι, δεν γινεται ........το μετατραυματικο στρες εχει την συμπτωματολογια οτι ο παθων δεν δειχνει να ανακουφιζεται με το περασμα του χρονου, τουναντιον, σε μερικες περιπτωσεις υποτροπιαζει.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συλλυπητήρια Ελπίδα.
    Η δική μου γνώμη είναι να μιλήσεις εσύ με κάποιον ειδικό και να σε κατευθύνει. Γιατί ίσως, λέω ίσως, αν δεν βάλεις σιγά σιγά κάποια όρια και διαιωνίζεται η ίδια κατάσταση τόσο καιρό, δεν τον βοηθάς και βαλτώνει, αλλά ίσως από την άλλη αν είναι σε πολύ ευαίσθητη φάση και πας να βάλεις κάποια όρια, να το δει σαν απόρριψη κτλ και να χειροτερέψει η ψυχολογία του ακόμα περισσότερο. Είναι λεπτές οι ισορροπίες και κάποιος ειδικός στον οποίο θα πεις και περισσότερες λεπτομέρειες είναι πιο κατάλληλος να σε συμβουλεύσει.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 18-10-2021, 15:57
  2. Πως βοηθάμε κάποιον που είναι σε πένθος?
    By WhyAlwaysMe? in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 18-04-2018, 03:24
  3. Έχω λείψει σε κάποιον;
    By ella2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2012, 20:32
  4. Replies: 8
    Last Post: 13-09-2011, 23:38
  5. Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2010, 17:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •