Πρόβλημα ζήλιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Πρόβλημα ζήλιας

    Καλησπέρα σας,
    Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα θέμα που με βασανίζει. Εδώ και 7 μήνες είμαι σε σχέση με ένα παιδί που υπάρχει χημεία και περνάμε αρκετά καλά μαζί ομως σκέφτομαι να χωρίσω .Από την αρχή της σχεσης μας με γνώρισε σε ολους τους φιλουσ του και την οικογένεια του και μου είπε ότι είναι ερωτευμενος μαζί μου και εγώ νιώθω το ίδιο .Βρβαια στο παρελθόν είχα μια σχέση που είχα πληγωθεί πολύ και την ξεπέρασα πολύ δύσκολα αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μου αφήσει κάποια τραύματα και ανασφάλειες.Το θέμα μου είναι ότι ζηλεύω υπερβολικά και είμαι πολύ καχυποπτη μαζί του.Αυτός μου έχει δείξει κάποια σημάδια που δεν με αφήνουν να τον εμπιστευτώ όσο θα ήθελα όπως ότι όταν βγαίνουμε τον έχω πετύχει να κοιτάει αλλες κοπέλες εγώ κάθε φορά νιώθω πολύ άσχημα μετά και το σκέφτομαι συνέχεια όταν το καταλαβαίνω μου χαλάει η διάθεση και μπορεί να είμαι σπασμένη για μέρες ή μπορεί να με ενοχλήσει αν μιλήσει σε κάποια άλλη κοπέλα που είναι στον κοινωνικό μας κύκλο και είμαστε έξω όλοι μαζί εγώ ζηλεύω υπερβολικά ή το άλλο που με ενοχλεί είναι ότι θα κάτσουμε σε ένα μαγαζί και η σερβιτόρα μπορεί να πει καμια βλακεία για πλάκα και εκεινος κατευθείαν θα απαντήσει και θα συνεχίσει το αστείο.Νιωθω ότι δεν με σεβεται έτσι.Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική ή όχι.Έχω φτάσει σε σημείο να τσεκάρω συνέχεια τα σοσιαλ του να δω ποιους ακολουθεί που πατάει λαικ η αλήθεια είναι ότι θα πατήσει μόνο σε γνωστές του που ήταν σε κοινή παρέα παλιά αλλά και αυτό με ενοχλεί.Νιώθω ότι δεν μπορώ να χαρώ την σχέση και όταν είμαι έξω μαζί του περάσω καλά λόγω ζήλειας .Μήπως να χωρίσω γιατί δεν είμαστε και τόσο συμβατοί τελικά ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Περίγραψέ μας σε παρακαλώ τον άνδρα που δεν θα νιώθεις ζήλια μαζί του!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Ένας αρκετά μετρημένος άνθρωπος που δεν θα κοιτάει άλλες ούτε θα ασχολείται με άλλες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εσύ θεωρείς ότι ασχολείται με άλλες επειδή μιλάει και αλληλεπιδράει σε λογικά, κοινωνικά πλαίσια όπως τα λες. Και να τον χωρίσεις, γιατί πιστεύεις ότι θα βρεις έναν επόμενο που δεν θα μιλάει με άνθρωπο, δεν θα κοιτάει άνθρωπο. δεν θα επικοινωνεί με άνθρωπο και θα τον έχεις κλεισμένο στο μπουντρούμι να σε κοιτάει στα μάτια (με τρόμο) ;
    Συγγνώμη που τα λέω λίγο χύμα, αλλά όπως το περιγράφεις δεν είναι απλά υπερβολική ζήλεια, είναι αρρωστημένη ζήλεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Συγγνώμη που τα λέω λίγο χύμα, αλλά όπως το περιγράφεις δεν είναι απλά υπερβολική ζήλεια, είναι αρρωστημένη ζήλεια.
    συμφωνω, θα τον διωξει αθελα της ετσι.......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εγω πραγματκα δεν την μπορω τη ζηλεια...παιζει να ειναι και απο τα λιγα πραγματα που δεν ανεχομαι με τπτ.Το να περασει δλδ μια ωραια κοπελα απο διπλα σας και να γυρισει να την κοιταξει γιατι ειναι κακο?Δε λεμε να καθεται να την κοιταει σα χανος ,να του τρεχουν τα σαλια .Αλλα το να την κοιταξει ειναι και λιγο φυσιολογικο.Εσυ δλδ αν περασει ενας ωραιος αντρας απο διπλα σου δεν θα τον κοιταξεις.Δε θα σκεφτεις απο μεσα σου "ωραιος αντρας".Αυτο τι σημαινει?Οτι δε σεβεσαι τη σχεση σου?Ματι ειναι παει μονο του.Λογικο ειναι να πειραχτεις εκεινη τη στιγμη.Αλλα να το κρατας και να χαλιεσαι για μερες δεν ειναι φυσιολογικο.Και να τον χωρισεις το ιδιο προβλημα θα εχεις και με τον επομενο.Και ειδικα αν καθεσαι και ελεγχεις τα social χειροτερα τρελλαινεσαι.Σταματησε το ,χαλαρωσε και περνα καλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    Quote Originally Posted by lindsay_ed View Post
    Ένας αρκετά μετρημένος άνθρωπος που δεν θα κοιτάει άλλες ούτε θα ασχολείται με άλλες.
    γιατι να μην κοιταει αλλες;
    εσυ θα του πεις που θα κοιτα;
    ψαξε να τον βρεις....
    ο αντρας κοιτα. ειναι νομος της φυσεως. ετσι εχει φτιαχτει. στο κατω κατω εισαι καλλιτερη απο τις αλλες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Μη σε στεναχωρησω βρε Νικο αλλα και η γυναικα κοιτα...δεν ειναι προνομοιο των αντρων αυτο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    χμ.............πολυ λιγοτερο!!

  10. #10
    Δεν είναι θεμα διαγωνισμού καλύτερη ή χειρότερη είμαι αυτή που είμαι και υποτίθεται με επέλεξε σαν σύντροφο.Μπορεί να κοιτάξω και γώ αλλά όχι όταν είναι αυτός εκεί συνήθως είμαι απορροφημενη από την παρέα του.Κάποια πράγματα δείχνουν και την αγωγή του άλλου.Φυσικά είναι γελοίο να θεωρούμε ότι είναι κάτι που το κάνουν μόνο οι άντρες απλά το θεωρώ απαράδεκτο να είσαι με τον σύντροφο σου και να κοιτάει κάπου πάνω από 3-4 δευτερόλεπτα.Στην δίκη μου περίπτωση δεν έκανα ποτε θέμα γενικά είμαι άνθρωπος ντροπαλός που δύσκολα λέει αν κάτι τον ενοχλεί αλλά με φέρνει σε δύσκολη θέση. Γενικά από φίλες μου παρατηρώ ότι κάποιες έχουν άντρες ή οποίοι δεν κάνουν λαικ από δω και από κει ούτε όταν βγαίνουμε όλοι μαζί κοιτάνε ούτε θα μιλήσουν να κάνουν αστειάκια με την πρώτη ευκαιρία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Μαζι του το εχεις συζητησει?Να του πεις οτι σε ενοχλουναυτα και θα προτιμουσες να μην τα κανει μπροστα σου?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ενοχλουμαι πιο πολυ αν η συνοδος μου κοιταει το κινητο της συνεχως , παρα να κοιταει εναν ωραιο αντρα ............

  13. #13
    Όχι δεν το έχω κάνει ποτε και νομίζω ότι είναι κάτι που θα με δυσκολέψει να το κάνω. Γενικά αυτός μου έχει πει σε άκυρες φάσεις ίσως είχε καταλάβει οτι είχα σπαστεί οτι είναι κουτσομπόλης σαν άνθρωπος και περίεργος οποτε του άρεσε να χαζεύει τον κόσμο βέβαια αυτό δεν με κάνει να νιώθω καλύτερα .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γενικά από φίλες μου παρατηρώ ότι κάποιες έχουν άντρες ή οποίοι δεν κάνουν λαικ από δω και από κει ούτε όταν βγαίνουμε όλοι μαζί κοιτάνε ούτε θα μιλήσουν να κάνουν αστειάκια με την πρώτη ευκαιρία.
    Δηλαδή παρατηρείς τα social των αντρών των φιλενάδων σου και παρατηρείς ότι κάθονται ακούνητοι κι αμίλητοι σαν παγοκολώνες σε μία παρέα; Έχεις σκεφτεί ότι απλά ακριβώς επειδή είναι αγόρια των φιλενάδων σου κι όχι το αγόρι σου, μπορεί να μην κάθεσαι να μεγεθύνεις το παραμικρό στη συμπεριφορά τους και να την θεωρείς φυσιολογική, ενώ λόγω δικών σου ανασφαλειών μεγεθύνεις και περνάς από μικροσκόπιο τη συμπεριφορά του αγοριού σου;

    Όχι δεν το έχω κάνει ποτε και νομίζω ότι είναι κάτι που θα με δυσκολέψει να το κάνω. Γενικά αυτός μου έχει πει σε άκυρες φάσεις ίσως είχε καταλάβει οτι είχα σπαστεί οτι είναι κουτσομπόλης σαν άνθρωπος και περίεργος οποτε του άρεσε να χαζεύει τον κόσμο βέβαια αυτό δεν με κάνει να νιώθω καλύτερα .
    Αυτό δεν σε βοηθάει πουθενά όμως, με τις σχέσεις μας πρέπει να συζητάμε αν κάτι μας χαλάει. Νομίζω ότι ίσως απλά μέσα σου το ξέρεις ότι είσαι λάθος και φοβάσαι την αντίδρασή του. Μην ξεχνάς πως ο άλλος δεν μπορεί να μυρίσει τα νύχια του και να φανταστεί το μέγεθος των αντιδράσεών σου, λογικό είναι να καταλάβει ότι κάτι σου συμβαίνει αν για μέρες είσαι κάπως κι όλα αυτά που λες, αλλά δεν μπορεί να φανταστεί ότι το κρατάς μανιάτικο επειδή μίλησε π.χ. στη σερβιτόρα ή σε κάποια στην παρέα ή έριξε ένα βλέφαρο σε μία εμφανίσιμη περαστική. Είναι το κλασσικό που δεν μιλάει ο ένας και μαζεύει - δίκαια ή άδικα-, τον ρωτάει ο άλλος τι έχει και λέει "Τίποτα" ή κάποια άσχετη δικαιολογία και μετά απί κάποιο καιρό όταν έχει παραμαζέψει ξεσπάει και ο άλλος μένει μαλάκας γιατί άλλο πρόσωπο του είχες δείξει ως τότε και τα παρουσίαζες ότι όλα καλά. Δεν είχε ιδέα ότι σε χάλαγε το και το.

    Εδώ και 7 μήνες είμαι σε σχέση με ένα παιδί που υπάρχει χημεία και περνάμε αρκετά καλά μαζί ομως σκέφτομαι να χωρίσω
    Λες ότι υπάρχει χημεία και περνάτε καλά. Αν ισχύει αυτό, δεν θα σκεφτόσουν να χωρίσεις. Όπως τα περιγράφεις δεν περνάς καλά, όμως πρέπει να δεις αν δεν σου κάνει ο χαρακτήρας του ή αν η δική σου ζήλεια και ανασφάλεια τα χαλάει όλα και είναι κάτι που πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου.
    Όπως τα έχεις περιγράψει ως τώρα, νομίζω ότι και με κάποιον επόμενο πάλι θα τρώγεσαι με τα ρούχα σου, στο είπα και πιο πάνω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δεν ειναι απολυτο οτι εχει αδικο.Αν ο αλλος δλδ δε χανει ευκαιρια να 'φλερταρει' και καλα στα πλαισια της πλακας μπορει αυτο να γινει ενοχλητικο.Και μπορει σεβαστει το γεγονος οτι την ενοχλει να γινεται κατι τετοιο μπροστα της.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. τι προβλημα εχω;
    By kostas2601 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 18-07-2020, 23:12
  4. Προβλημα στο sex
    By kapakapa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2017, 15:51
  5. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •