Απελπισία για φιλίες/παρέες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    27

    Απελπισία για φιλίες/παρέες

    Είμαι αγόρι 24 ετών, γκει και με ήπιο σύνδρομο Asperger. Πάντα αντιμετώπιζα προβλήματα με τις φιλίες για τους 2 αυτούς λόγους. Με 1 άτομο που γνώρισα πριν 1 χρόνο νιώθω τεράστια σύνδεση και μου βγάζει τον πραγματικό μου εαυτό, οποτε θα ηταν σημαντικό να τον διατηρήσω. Έχουμε βγει παλιά 3-4 φορές. Τον προτελευταίο μηνα του έστελνα μήνυμα μόνο εγώ πρώτος ενώ τον τελευταίο μήνα δεν έχουμε μιλήσει καθόλου, δεδομένου ότι είδε ενα Insta story με μια σημαντική επιτυχία μου και δεν μου έγραψε ενα μπραβο. Υποψιάζομαι ότι δεν μου μιλαει είτε γιατί δεν γουσταρει τελικά τον χαρακτηρα μου είτε διότι περιμένει ισως απο εμενα μία πρωτη κίνηση. Δεν είμαι σιγουρος τι συμβαινει και εχω στεναχωρηθεί παρα πολυ που βρηκα επιτελους ενα ταιριαστό ατομο και παω να το χασω. Όλη μερα οργώνω την Αθήνα ΜΟΝΟΣ και πίνω καφέ συνέχεια ΜΟΝΟΣ σε διαφορετικές περιοχες για να περασει η μερα μου. Ωραιο ειναι αυτο αλλα καποιες μερες εχω ΑΝΑΓΚΗ να βγω με μια παρέα. Δεν μου αξίζει να έχω φίλους;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    Είμαι αγόρι 24 ετών, γκει και με ήπιο σύνδρομο Asperger. Πάντα αντιμετώπιζα προβλήματα με τις φιλίες για τους 2 αυτούς λόγους. Με 1 άτομο που γνώρισα πριν 1 χρόνο νιώθω τεράστια σύνδεση και μου βγάζει τον πραγματικό μου εαυτό, οποτε θα ηταν σημαντικό να τον διατηρήσω. Έχουμε βγει παλιά 3-4 φορές. Τον προτελευταίο μηνα του έστελνα μήνυμα μόνο εγώ πρώτος ενώ τον τελευταίο μήνα δεν έχουμε μιλήσει καθόλου, δεδομένου ότι είδε ενα Insta story με μια σημαντική επιτυχία μου και δεν μου έγραψε ενα μπραβο. Υποψιάζομαι ότι δεν μου μιλαει είτε γιατί δεν γουσταρει τελικά τον χαρακτηρα μου είτε διότι περιμένει ισως απο εμενα μία πρωτη κίνηση. Δεν είμαι σιγουρος τι συμβαινει και εχω στεναχωρηθεί παρα πολυ που βρηκα επιτελους ενα ταιριαστό ατομο και παω να το χασω. Όλη μερα οργώνω την Αθήνα ΜΟΝΟΣ και πίνω καφέ συνέχεια ΜΟΝΟΣ σε διαφορετικές περιοχες για να περασει η μερα μου. Ωραιο ειναι αυτο αλλα καποιες μερες εχω ΑΝΑΓΚΗ να βγω με μια παρέα. Δεν μου αξίζει να έχω φίλους;
    αν εργαζεσαι ψαξε εκει για φιλιες. Σιγα, σιγα. Οι γκει κανουν πιο ευκολα φιλιες με γυναικες. Εισαι σε μια ηλικια που βραζει το αιμα σου. Δε ξερω τα ερωτικα σου αλλα οι περισσοτεροι γκει κανουν ερωτικες γνωριμιες μεσω αντιστοιχων εφαρμογων. Προσπαθησε εκει να γνωρισεις κοσμο. Ολο και με καποιον θα ταιριαξεις ερωτικα ή φιλικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Mardom, έχεις σκεφτεί ότι το άτομο που αναφέρεις μπορεί απλά να έχει άλλα στο κεφάλι του αυτή την εποχή, εσύ να ενθουσιάστηκες που τον γνώρισες γιατί δεν έχεις φίλους, αλλά εκείνος να έχει ήδη αρκετά ενδιαφέροντα, φίλους και παρέες και να μην είσαι η προτεραιότητά του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν σε συμπαθεί; Μπορεί να έχει γενικά στο μυαλό του "Κάποια στιγμή να επικοινωνήσω με τον Mardom" και μία το ένα μία το άλλο να το αμελεί. 3-4 φορές λες είχατε βγει, δεν είσασταν κολλητοί που ξαφνικά σε έφτυσε, μια απλή γνωριμία έχετε. Αν εσύ είσαι που έχει πιο πολύ ανάγκη την παρέα του, εσύ πρέπει διακριτικά να κάνεις πάλι μία κίνηση. Δεν είναι ντροπή. Χωρίς βέβαια να γίνεις και τρομερά πιεστικός. Άσε τις υποθέσεις και προσπάθησε να επικοινωνήσεις μαζί του να δεις πως θα σας βγει η όλη φάση. Μπορεί να είναι ακατάλληλη η συγκυρία και να μην οδηγήσει πουθενά όλο αυτό, μπορεί πάλι να δέσετε τρομερά και να σε γνωρίσει και σε άλλους ανθρώπους, μπορεί απλά να διατηρηθεί η σχέση σας στο επίπεδο της απλής συμπάθειας και της παρέας/επικοινωνίας που και που. Μην γκρεμίζεις γέφυρες όσο μπορείς με άτομα που αισθάνεσαι μία σύνδεση.

    Κατά τα άλλα, φυσικά και δεν πρέπει να βασιστείς μόνο σε αυτή τη μία γνωριμία. Εκεί που όλη μέρα οργώνεις την Αθήνα μόνος, εκτός του να πίνεις συνέχεια καφέ κάνεις κάτι άλλο μέσα στη μέρα; Στις καφετέριες αλλάζεις καμια κουβέντα με τους υπαλλήλους και τους πελάτες; Είσαι θαμώνας σε κάποια συγκεκριμένα μέρη ή αλλάζεις στέκια συνεχώς;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη,
    το να βρεις φίλους είναι μια διαδικασία που ναι μεν χρειάζεται κάποιες πρωτοβουλίες από τη δική σου πλευρά, αλλά όχι τόσο μεγάλη προσπάθεια όσο πιθανώς πιστεύει ότι πρέπει να καταβάλεις. Οι φιλίες προκύπτουν.
    Και το βήμα ένα είναι να εκτιθεσαι σε δραστηριότητες όπου συναντάς άλλους ανθρώπους. Δεν είναι σπάνιο το γεγονός ότι οι άνθρωποι βρίσκουμε πολύ συχνά φίλους μέσα από τον εργασιακό χώρο, το σχολείο ή τα χόμπι. Το να περνάς χρόνο με τον άλλον σε ένα πλαίσιο και να τον βλέπεις και να σε βλέπει συχνά δημιουργεί μια αίσθηση οικειότητας, που οδηγεί στην συμπαθεια πολλές φορές και κάποιες φορές στην αγάπη. Γι αυτό είναι σημαντικό να εκτίθεσαι στους άλλους.
    Μετά μπορείς να προσεγγίσεις ανθθρώπους που σου μοιάζουν. Γενικα οι άνθρωποι είναι πιο πιθανό να ταιριάξουμε με ανθρώπους που μοιράζομαστε ένα σημαντικό κοινό, είτε αυτό είναι η αγάπη για κινηματογράφο, είτε κάποιες αξίες, είτε ακόμη και η πολιτική.
    Τέλος να δείχνεις τη συμπάθεια σου, με έναν συνετό όμως τρόπο, καθώς οι άνθρωποι συμπαθθούμε αυτούς που πιστεύουμε ότι μας συμπαθούν.
    Αυτά είναι τρία βήματα που ΄σως σε φέρουν πιο κοντά στο στόχο σου, το να βρεις νέους φίλους.

Similar Threads

  1. μοναξια και παρεες
    By tzo1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 37
    Last Post: 02-01-2019, 19:38
  2. φιλοι κ παρεες
    By giannis000 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 15-09-2017, 11:44
  3. Παρεες
    By Mara.Z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 105
    Last Post: 14-06-2017, 15:06
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΕΕΣ
    By nPb in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 04-05-2011, 13:31
  5. Πειθαρχία ή παρέες..???
    By TartanChris in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-2008, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •