Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 37
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 37 of 117 FirstFirst ... 2735363738394787 ... LastLast
Results 541 to 555 of 1741
  1. #541
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν ξέρω τι κάνω λάθος αλλά αντιμετωπίζω μια κατάσταση που δεν ξέρω πως να διαχειριστώ και που τώρα μου έχει προκαλέσει πολύ έντονο άγχος για να μην πω πανικό... Υπάρχουν προβλήματα στο σπίτι και δεν ξέρω τι να κάνω...
    Ξέρεις τι σκέφτομαι όταν περνάω κάποια δύσκολη κατάσταση?
    Οτι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα...Να είμαι στο νοσοκομείο και να πρέπει να χειρουργηθώ για παράδειγμα...Οπότε λέω στον εαυτό μου ''Μεγάλε καλά είσαι,μην μιλάς καθόλου''.
    Αμυντικός μηχανισμός είναι βέβαια αλλά βοηθάει να βαζεις τα πράγματα σε σωστή οπτική...Γιατί πολλά απο τα ''προβλήματα'' δεν εχουν την αξία που τους δινουμε...Ακόμα και ο θάνατος μερικες φορες δεν ειναι τοσο τραγικός.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #542
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ξέρεις τι σκέφτομαι όταν περνάω κάποια δύσκολη κατάσταση?
    Οτι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα...Να είμαι στο νοσοκομείο και να πρέπει να χειρουργηθώ για παράδειγμα...Οπότε λέω στον εαυτό μου ''Μεγάλε καλά είσαι,μην μιλάς καθόλου''.
    Αμυντικός μηχανισμός είναι βέβαια αλλά βοηθάει να βαζεις τα πράγματα σε σωστή οπτική...Γιατί πολλά απο τα ''προβλήματα'' δεν εχουν την αξία που τους δινουμε...Ακόμα και ο θάνατος μερικες φορες δεν ειναι τοσο τραγικός.
    Σ' ευχαριστώ που προσπαθείς να βοηθήσεις... Τώρα είμαι λίγο πιο ήρεμη, τουλάχιστον προς το παρόν αλλά το πρωί επικρατούσε ένα άσχημο κλίμα και με επηρέασε αρνητικά... Κατά κάποιο τρόπο έχει να κάνει με θάνατο, θα σου εξηγήσω... Ο παππούς μου είναι 96 χρονών και τις τελευταίες μέρες δεν φαίνεται και πολύ καλά κι η μαμά μου είναι χάλια και της φταίνε τα πάντα, δεν μπορεί ν' αποδεχτεί ότι λόγω μεγάλης ηλικίας κάποια στιγμή θα φύγει... Προσπαθεί με νύχια και με δόντια να τον κρατήσει στη ζωή... Εδώ να διευκρινίσω για να μην παρεξηγηθώ πως δεν εννοώ να μην τον φροντίσει αλλά να καταλάβει πως κάποτε έρχεται η στιγμή που δεν μπορούμε πια να κάνουμε τίποτα... Με βρίσκεις κάπου λάθος;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #543
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Κατάλαβα...Δεν είσαι πουθενά λάθος...Εχεις την σωστή αντιμετώπιση...Θα πρέπει να πείσεις και την μητέρα σου να έχει την ίδια αντιμετώπιση...Θα πρέπει
    να αισθανεται ευγνωμοσύνη που η ζωή της χάρισε τον πατέρα τόσα πολλά χρόνια...Σε κάποιους τους τον παίρνει πρόωρα...Μακάρι να παίρνανε όλοι τα χρόνια του.
    Λογικο να επηρεάστηκε η διαθεσή σου απο αυτην την κατάσταση..Αλλά το έχεις πάρει σωστά το όλο πράγμα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  4. #544
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Κατάλαβα...Δεν είσαι πουθενά λάθος...Εχεις την σωστή αντιμετώπιση...Θα πρέπει να πείσεις και την μητέρα σου να έχει την ίδια αντιμετώπιση...Θα πρέπει
    να αισθανεται ευγνωμοσύνη που η ζωή της χάρισε τον πατέρα τόσα πολλά χρόνια...Σε κάποιους τους τον παίρνει πρόωρα...Μακάρι να παίρνανε όλοι τα χρόνια του.
    Λογικο να επηρεάστηκε η διαθεσή σου απο αυτην την κατάσταση..Αλλά το έχεις πάρει σωστά το όλο πράγμα.
    Χαίρομαι που συμφωνείς...

    Όσο γι' αυτό που λες, ότι σε κάποιους τον παίρνει πρόωρα το έχω ζήσει μέσω του ξαδέλφου μου... Ο θείος μου πέθανε στα 60 του και δεν πρόλαβε να δει τίποτα, ούτε το γάμο του παιδιού του, ούτε το εγγόνι του... Κι έχει αφήσει δυσαναπλήρωτο κενό σε όλους μας... Τουλάχιστον ο παππούς μου θα πάει με τα χρόνια του όταν έρθει η ώρα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #545
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,382
    Πώς μπορώ να χαρακτηρίσω ένας άνθρωπο που μπορεί την μια στιγμή να είναι καλά και μετά από λίγες ώρες να είναι χάλια;; Κάτι σαν τον εαυτό μου!!

  6. #546
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Αρκετους θανάτους είχα το 21 από πολύ κοντινά συγγενικά πρόσωπα, ακόμα να τους ξεπεράσω.
    Θεωρώ ότι με επηρέασαν και έπαθα αυτό που έπαθα.

    Πάμε και στο σήμερα,
    Πήγα για καφέ κάνα δυωρο και μετά σάπισα στο σπίτι και έπεσε η διάθεση μου.
    Πρέπει να βρω μια δουλειά πρώτα απ' όλα κ μια κοπέλα αλλιώς δεν με βλέπω καλά.

  7. #547
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Η θλιψη εμφανιστηκε σημερα αλλα δεν την φοβαμαι τοσο

  8. #548
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πώς μπορώ να χαρακτηρίσω ένας άνθρωπο που μπορεί την μια στιγμή να είναι καλά και μετά από λίγες ώρες να είναι χάλια;; Κάτι σαν τον εαυτό μου!!
    Καποιες σκεψεις σε ριξανε andrea, μεινε ομως και στο θετικο ότι ήσουν και καλα!
    Last edited by Κατιαχ; 04-01-2023 at 18:38.

  9. #549
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Αρκετους θανάτους είχα το 21 από πολύ κοντινά συγγενικά πρόσωπα, ακόμα να τους ξεπεράσω.
    Θεωρώ ότι με επηρέασαν και έπαθα αυτό που έπαθα.

    Πάμε και στο σήμερα,
    Πήγα για καφέ κάνα δυωρο και μετά σάπισα στο σπίτι και έπεσε η διάθεση μου.
    Πρέπει να βρω μια δουλειά πρώτα απ' όλα κ μια κοπέλα αλλιώς δεν με βλέπω καλά.
    Σιγουρα οι απώλειες σε επηρεασανε player. Θετικο ακουω οτι έχεις τη διαθεση να κανεις πραγματα για σενα!
    Last edited by Κατιαχ; 04-01-2023 at 18:37.

  10. #550
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    το να συγκρινόμαστε διαρκώς με τα χειρότερα είναι κάτι που δεν βρίσκω φυσιολογικό. φαντάσου να είσαι το χειρότερο και να σου λέει κάποιος "τουλάχιστον δεν είμαι εσύ". ίσως είναι προσωπικό τραύμα. δεν πιστεύω ότι υπάρχουν χειρότερα για να τα έχουμε ως σύγκριση με την -και καλά- καλή μας κατάσταση. μάλλον για δευτερογενές όφελος το χαρακτηρίζω. κάτι που σε ταΐζει για να μην πάρεις την ευθύνη της ζωής σου.
    στα δύσκολα, σου λέει από την άλλη, ο άνθρωπος πρέπει να σκέφτεται ότι θα τελειώσουν τα δύσκολα. ότι θα τα καταφέρει.

    έχω να πάω για καφέ άπειρα χρόνια κι εύχομαι να μην ξαναπάω ποτέ. εκτός αν είναι για τέηκ αγουέι.

  11. #551
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    @κατια, έχω διάθεση να κάνω πράγματα για μένα αλλά έχω και το άγχος.
    Δλδ με πιάνει πανικός στο άκουσμα και μόνο της δουλειάς και επίσης από το άγχος μου δεν μπορώ να φλερτάρω μια κοπέλα. Εάν πάω να μιλήσω με πιάνει πανικός, δεν μπορώ να το διαχειριστώ.
    Οπότε, θετικό ναι, είναι μόνο η διάθεση. Πέρυσι π.χ τέτοια εποχή δεν έβγαινα καν.

    @user, κ εμένα μου αρέσει ο Τέικ αγουει καφές, αλλά σε καφετέρια γιατί δεν πας; Έχεις άγχος; Μισείς το πλήθος;

  12. #552
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    @player έχω άγχος και μισώ το πλήθος, όχι μίσος δηλαδή να πεθάνουνε όλοι φάση, απλά δεν μπορώ τα μέρη με πολύ κόσμο, πολλή φασαρία, ανθρώπους και τις καφετεριες γενικά. παλιά πήγαινα, σε φάση πριν το σινεμά, αλλά γενικώς προτιμώ τα σινεμά.
    παλιά υπήρχαν ανθρώποι που δεν με έκριναν κι όλας. πχ να πας για καφέ κάπου και να μην μιλάτε, αυτό είναι ουτοπία. αυτό ήθελα. λολ.

  13. #553
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by user View Post
    @player έχω άγχος και μισώ το πλήθος, όχι μίσος δηλαδή να πεθάνουνε όλοι φάση, απλά δεν μπορώ τα μέρη με πολύ κόσμο, πολλή φασαρία, ανθρώπους και τις καφετεριες γενικά. παλιά πήγαινα, σε φάση πριν το σινεμά, αλλά γενικώς προτιμώ τα σινεμά.
    παλιά υπήρχαν ανθρώποι που δεν με έκριναν κι όλας. πχ να πας για καφέ κάπου και να μην μιλάτε, αυτό είναι ουτοπία. αυτό ήθελα. λολ.
    Και εγώ μισώ το πλήθος, τα έκοψα όλα, για ποτό, σινεμά π.χ πλέον δεν πάω. Μόνο καφετέριες και αυτές φέτος άρχισα, είχα ενάμιση χρόνο που δεν πήγαινα ούτε για καφέ.

    Γιατί τώρα σε κρίνουν επειδή δεν πας για καφέ; Αυτό είναι βλακεία οποίος το κάνει.

    Ελπίζω να μην γίνομαι αδιάκριτος. Το άγχος το έχεις χρόνια; Παίρνεις κάποια αγωγή; Η είσαι εντάξει με αυτό; Το έχεις αποδεχτεί;

  14. #554
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,382
    Δεν νιώθω καλά!!!

  15. #555
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    @player
    κρίνουν πχ το γεγονός ότι επειδή είσαι ήσυχος ΠΟΛΥ ήσυχος, αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις ζωή. ή ότι είσαι ανεπιθύμητος επειδή δεν συμμετέχεις σε μια συζήτηση. πράγμα που είναι τελείως ανώριμο. παλιά ναι με έκριναν που δεν πήγαινα για καφέ, όπως κάναν οι συνομίλικοί μου, συγγνώμη κι όλας, δεν είμαστε όλοι το ίδιο! ευτυχώς για μένα υπήρξαν ανθρώποι που ήταν αλλιώς, κι έτσι δεν έμεινα με την εντύπωση ότι εγώ είμαι το πρόβλημα.
    το άγχος το έχω μάλλον από το δημοτικό/γυμνάσιο, με την αμορφωσιά τότε και την ημιμάθεια σήμερα, δεν βλέπω αλλαγή στο κοινωνικό γίγνεσθε. βλέπω γενικώς την ίδια αδιαφορία στο σύνολο των ανθρώπων. μια διάθεση το διαφορετικό να απομακρύνεται και αυτό να είναι οκ.
    όχι φάρμακα για το άγχος δεν πήρα, το είχα φέρει βόλτα με την πρακτική της έκθεσης στον κίνδυνο. δεν είμαι καθόλου εντάξει με αυτό, δυσκολεύει τη ζωή μου σήμερα.

Page 37 of 117 FirstFirst ... 2735363738394787 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •