Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 38
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 38 of 111 FirstFirst ... 2836373839404888 ... LastLast
Results 556 to 570 of 1658
  1. #556
    Καλά αλλά λίγο φοβισμένος γιατί θα μείνω δύο μέρες μόνος στο σπίτι. Ούτε μικρό παιδάκι να ήμουν χαχαχα. Τι τραβάμε. Εντάξει όλα καλά.

  2. #557
    Η πρώτη σκέψη. Η πρώτη αντίδραση μέσα στο νου. Το πρωτο συναίσθημα που αμέσως νιώθεις. Αυτό είναι η καλύτερη απάντηση από σένα και για σένα για το αν αυτό με το οποίο πρωτοέρχεσαι σε επαφή ως εξωτερικό ερέθισμα σ' αρέσει ή δεν σ΄αρέσει. Οι γνώμες των άλλων και οι δεύτερες σκέψεις είναι περιττά. Μιλώ τώρα για άτομα εύστροφα, με εμπειρία στη ζωή, που είδαν, πάθαν, μάθαν, αντιλαμβάνονται, σαν κι εμάς στο φόρουμ.
    γιάννης

  3. #558
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by user View Post
    @player
    κρίνουν πχ το γεγονός ότι επειδή είσαι ήσυχος ΠΟΛΥ ήσυχος, αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις ζωή. ή ότι είσαι ανεπιθύμητος επειδή δεν συμμετέχεις σε μια συζήτηση. πράγμα που είναι τελείως ανώριμο. παλιά ναι με έκριναν που δεν πήγαινα για καφέ, όπως κάναν οι συνομίλικοί μου, συγγνώμη κι όλας, δεν είμαστε όλοι το ίδιο! ευτυχώς για μένα υπήρξαν ανθρώποι που ήταν αλλιώς, κι έτσι δεν έμεινα με την εντύπωση ότι εγώ είμαι το πρόβλημα.
    το άγχος το έχω μάλλον από το δημοτικό/γυμνάσιο, με την αμορφωσιά τότε και την ημιμάθεια σήμερα, δεν βλέπω αλλαγή στο κοινωνικό γίγνεσθε. βλέπω γενικώς την ίδια αδιαφορία στο σύνολο των ανθρώπων. μια διάθεση το διαφορετικό να απομακρύνεται και αυτό να είναι οκ.
    όχι φάρμακα για το άγχος δεν πήρα, το είχα φέρει βόλτα με την πρακτική της έκθεσης στον κίνδυνο. δεν είμαι καθόλου εντάξει με αυτό, δυσκολεύει τη ζωή μου σήμερα.
    Φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που είναι αλλιώς και φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που δεν κρίνουν κάποιον από το αν είναι ήσυχος, η δεν μιλάει στην κουβέντα, στον καφέ.

    Για το άγχος έχω καταλάβει ότι όσο και να προσπαθήσεις να το φέρεις βόλτα μόνος σου, ακόμη και τότε είναι δύσκολο, θες βοήθεια μα πάνω απ' όλα υποστηρικτικό περιβάλλον.

    Σήμερα που δυσκολεύει την ζωή σου, έχεις πάει σε κάποιον ψυχολόγο για βοήθεια; Η θεωρείς ότι δεν μπορεί να σε βοηθήσει;.

    Να σημειώσω εδώ πως κ εγώ από δημοτικό/γυμνάσιο είχα άγχος με υφέσεις κ εξάρσεις, με αποκορύφωμα την τωρινή μου κατάσταση.

  4. #559
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Καλά αλλά λίγο φοβισμένος γιατί θα μείνω δύο μέρες μόνος στο σπίτι. Ούτε μικρό παιδάκι να ήμουν χαχαχα. Τι τραβάμε. Εντάξει όλα καλά.
    Θα φυγει η γυναικα σου? Ευκαιρία να της κανεις μια ωραια εκπληξη οταν γυρισει. Ενα ωραιο φαγητό ίσως? Μη φοβασαι δυο μερες ειναι θα περασουν. Οταν δεν ειμαστε στα καλυτερα μας μια ανασφαλεια την εχουμε!
    Last edited by Κατιαχ; 06-01-2023 at 12:41.

  5. #560
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Λιγο φοβισμενη και αγχωμένη, εχθες ημουν καλα, προχθες θλιμένη, παραπροχθες χαρουμενη. Από ολα εχει ο μπαχτσες...

  6. #561
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    @player
    σήμερα απλά προστέθηκαν κι άλλα που δυσκολεύουν κάτι τόσο απλό, και δεν μιλώ για ανωτέρα βία, εννοώ για προσωπικά θέματα.
    το να πάω σε ειδικό είναι πλέον ένα πολύ πιο περίπλοκο πράγμα από το "δεν έχω λεφτά".
    ίσως φταίει το γεγονός ότι δεν υπάρχει υποστηρικτικό περιβάλλον, όπως είδα σε ένα βίντεο πρόσφατα περι μοναξιάς, "αν υπάρχει στο περιβάλλον σου ανθρωποι που θέλουν να ζητήσεις βοήθεια" είναι ένα σημάδι ότι δεν είσαι και τόσο μόνος.
    και η αλήθεια είναι πως απο κείνη την ηλικία αρχίζει να φαίνεται το θέμα με το κοινωνικό άγχος, και δεν είναι και τόσο σπάνιο τελικά, απλά είναι διάσπαρτα τα .."περιστατικά" ή ο καθένας το ζει μόνος του; δεν ξέρω.
    εσύ το επιλύεις με τη βοήθεια ειδικού;

  7. #562
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by user View Post
    @player
    σήμερα απλά προστέθηκαν κι άλλα που δυσκολεύουν κάτι τόσο απλό, και δεν μιλώ για ανωτέρα βία, εννοώ για προσωπικά θέματα.
    το να πάω σε ειδικό είναι πλέον ένα πολύ πιο περίπλοκο πράγμα από το "δεν έχω λεφτά".
    ίσως φταίει το γεγονός ότι δεν υπάρχει υποστηρικτικό περιβάλλον, όπως είδα σε ένα βίντεο πρόσφατα περι μοναξιάς, "αν υπάρχει στο περιβάλλον σου ανθρωποι που θέλουν να ζητήσεις βοήθεια" είναι ένα σημάδι ότι δεν είσαι και τόσο μόνος.
    και η αλήθεια είναι πως απο κείνη την ηλικία αρχίζει να φαίνεται το θέμα με το κοινωνικό άγχος, και δεν είναι και τόσο σπάνιο τελικά, απλά είναι διάσπαρτα τα .."περιστατικά" ή ο καθένας το ζει μόνος του; δεν ξέρω.
    εσύ το επιλύεις με τη βοήθεια ειδικού;
    Το υποστηρικτικό περιβάλλον είναι το Α και το Ω στην θεραπεία κάποιου που έχει άγχος/φοβίες, κοινωνικό άγχος και οποιαδήποτε πάθηση για αυτό είναι περίπλοκο θέμα η επίλυση.

    Εγώ προσπάθησα να το επιλύσω με την βοήθεια ψυχιάτρου και αγωγής αλλά δεν είδα και τεράστια βελτίωση και όλα μετά από δύο χρόνια.
    Το θέμα μαλλον είναι πιο βαθύ και χρειάζεται και ψυχοθεραπεία η έστω εκεί έχω ρίξει τις ελπίδες μου.

  8. #563
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Το υποστηρικτικό περιβάλλον είναι το Α και το Ω στην θεραπεία κάποιου που έχει άγχος/φοβίες, κοινωνικό άγχος και οποιαδήποτε πάθηση για αυτό είναι περίπλοκο θέμα η επίλυση.

    Εγώ προσπάθησα να το επιλύσω με την βοήθεια ψυχιάτρου και αγωγής αλλά δεν είδα και τεράστια βελτίωση και όλα μετά από δύο χρόνια.
    Το θέμα μαλλον είναι πιο βαθύ και χρειάζεται και ψυχοθεραπεία η έστω εκεί έχω ρίξει τις ελπίδες μου.
    Δεν ξερω αν ειναι πιο βαθύ κατα πάσα πιθανοτητα είναι θεμα συνηθειας. Οσο αποφευγεις κατι τοσο το μεγενθυνεις στο μυαλό σου εξου και οι φοβίες/κοινωνική φοβία. Με την ψυχοθεραπεια αν επιμεινεις θα ξεκολλλησεις καντο. Κανε οτιδηποτε βοηθαει μη φοβασαι.

  9. #564
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Νιώθω πολύ κακοδιάθετη και δεν βρίσκω κανέναν τρόπο να νιώσω καλύτερα... Επίσης νιώθω μόνη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #565
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Κυκνε μηπως να βγεις για περπατημα, να παρεις ενα τηλεφωνο καποιον ή να δεις μια ταινιουλα?

  11. #566
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Κυκνε μηπως να βγεις για περπατημα, να παρεις ενα τηλεφωνο καποιον ή να δεις μια ταινιουλα?
    Είχα βγει νωρίτερα... Ταινία δεν έχω όρεξη να δω τώρα, ίσως το βράδυ... Για την ώρα έβαλα ν' ακούσω μουσική μήπως και με βοηθήσει λίγο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #567
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    κύκνε παράλληλα με την μουσική προσπάθησε να ζωγραφίσεις ή να κάνεις διαλογισμό. ίσως σε βοηθήσει να χαλαρώσεις.

    @player όντως αυτό διαπιστώνω κι εγώ, ειδικά αποτρεπτικό στο να ζητήσεις βοήθεια είναι οι ανθρώποι που πιστεύουν ότι δεν χρειάζεσαι βοήθεια. αν με νοείς.
    μια φράση που άκουσα εχθές στην σειρά στΟργή, "κόλαση δεν είναι εκεί που υποφέρεις. κόλαση είναι εκεί που δεν καταλαβαίνουν οτι υποφέρεις."
    γυρίζει το μυαλό μου γύρω απο αυτό, με έκανε να αισθανθώ κάτι, μιας κι είναι το θρεντ αυτό.

    κατιαχ όντως η αποχή δεν είναι λύση. συμφωνώ!

  13. #568
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Δεν την παλεύω καθόλου

  14. #569
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    user κανεις δεν θα καταλαβει οτι υποφέρεις αν δεν το επικοινωνήσεις, κι εαν το επικοινωνήσεις παλι μπορεί να μην το καταλάβουν ειτε γιατι δεν το εχουν περάσει είτε από άμυνα γιατί δεν θελουν να πιστεψουν ότι υπαρχει προβλημα. Αλλά δεν εχει σημασία ουτε το ένα ουτε το αλλο, σημασία εχει να το καταλάβεις αυτός που υποφέρει. Γιατι παίζει και να μην το καταλαβαίνει, να το θεωρεί φυσιολογικό, ή να το θεωρει δειγμα αδυναμίας. Παντως το να ζητας βοηθεια είναι δειγμα ωριμότητας και δύναμης για μένα!

  15. #570
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    κατιαχ όντως είναι πέρασμα στην ενηλικίωση. ως παιδιά, περιμένουμε από τους γονείς/άλλους να καλύψουν τις ανάγκες μας και να μας φροντίσουν. το να πάρουμε την ευθύνη για τη ζωή μας είναι ενηλικίωση.

Page 38 of 111 FirstFirst ... 2836373839404888 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •