Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 58
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 58 of 117 FirstFirst ... 848565758596068108 ... LastLast
Results 856 to 870 of 1741
  1. #856
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    δειτε τι ωραια που τα λεει αυτη εδω

    https://www.youtube.com/watch?v=Ec6JK5YjhgE
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #857
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Νιώθω κούραση, σωματική και ψυχική, θλίψη και τέλος με πονάει το δεξί μου χέρι πράγμα που με εμποδίζει στο να κάνω κάποια πράγματα που πρέπει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #858
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    την συγκεκριμένη ψυχολόγο την παρακολουθώ κι εγώ στο γιουτούμπ. είναι άμεση και κατανοητή, πάντα χαμογελαστή. !
    οι ανθρώποι δεν γεννηθήκαμε να γίνουμε σκουπιδοφάγοι των άλλων, κάδοι των συναισθηματικών απορριμάτων τους.
    αξίζει στον καθένα αγάπη και δεν έχουμε υποχρέωση απέναντι σε κανένα να μένουμε σε σχέσεις που δεν μας εκφράζουν πια.

  4. #859
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Νιώθω κούραση, σωματική και ψυχική, θλίψη και τέλος με πονάει το δεξί μου χέρι πράγμα που με εμποδίζει στο να κάνω κάποια πράγματα που πρέπει...
    Ηθελα να σε ρωτήσω...Παίρνεις ηρεμιστικό τρεις φορες την μέρα όπως σου είπε ο γιατρός?...Είσαι καλύτερα?...Είσαι χειρότερα?...Είσαι τα ίδια?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #860
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ηθελα να σε ρωτήσω...Παίρνεις ηρεμιστικό τρεις φορες την μέρα όπως σου είπε ο γιατρός?...Είσαι καλύτερα?...Είσαι χειρότερα?...Είσαι τα ίδια?
    Τις τελευταίες μέρες το αμέλησα λίγο, όσο το έπαιρνα ήμουν λίγο καλύτερα αλλά δεν φταίει μόνο αυτό... Το Σάββατο κάναμε τα σαράντα του παππού μου, πράγμα που σήμαινε ακόμα ένα ταξίδι αυθημερόν, μια γεμάτη μέρα με κόσμο που με κούρασε και γενικά μια όχι και τόσο ευχάριστη ατμόσφαιρα... Κι αν βάλεις μέσα και τα χάλια της μαμάς μου συμπληρώνεται το καρέ... Μάλλον αύριο θα πάρω ξανά το γιατρό να του πω ότι υποτροπίασα απ' το Σάββατο να δω τι θα μου πει να κάνω, υποθέτω να συνεχίσω τα ηρεμιστικά...

    Εσύ πώς είσαι;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #861
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τις τελευταίες μέρες το αμέλησα λίγο, όσο το έπαιρνα ήμουν λίγο καλύτερα αλλά δεν φταίει μόνο αυτό... Το Σάββατο κάναμε τα σαράντα του παππού μου, πράγμα που σήμαινε ακόμα ένα ταξίδι αυθημερόν, μια γεμάτη μέρα με κόσμο που με κούρασε και γενικά μια όχι και τόσο ευχάριστη ατμόσφαιρα... Κι αν βάλεις μέσα και τα χάλια της μαμάς μου συμπληρώνεται το καρέ... Μάλλον αύριο θα πάρω ξανά το γιατρό να του πω ότι υποτροπίασα απ' το Σάββατο να δω τι θα μου πει να κάνω, υποθέτω να συνεχίσω τα ηρεμιστικά...

    Εσύ πώς είσαι;
    Λογικό είναι να σε επηρεάζει μια περίσταση που σε βγάζει από την ρουτίνα σου και την συνήθεια...Νοιώσε ανακούφιση που πέρασε και αυτό.

    Εγώ τα ίδια,δεν έχω διακυμάνσεις γιατί δεν κάνω και κάτι το διαφορετικό για να με επηρεάσει...Είμαι θυμωμένος με τον καιρό δυο μέρες γιατί με έκλεισε μέσα και δεν βγήκα για τις καθιερωμένες βόλτες στον ήλιο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #862
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Καλησπέρα μετά από καιρό.
    Όπως πάντα , καμία βελτίωση.
    Κάτι πρέπει να κάνω σύντομα για να ξεφύγω και να μου περάσει το άγχος κ η θλίψη.

  8. #863
    Quote Originally Posted by user View Post
    την συγκεκριμένη ψυχολόγο την παρακολουθώ κι εγώ στο γιουτούμπ. είναι άμεση και κατανοητή, πάντα χαμογελαστή. !
    οι ανθρώποι δεν γεννηθήκαμε να γίνουμε σκουπιδοφάγοι των άλλων, κάδοι των συναισθηματικών απορριμάτων τους. Δυστυχώς η ειμαρμένη, μας ένακε σκουπιδοφάγους, θύματα, παθητικούς, από πριν ξεκινήσουμε να έχουμε δική μας αντίληψη, σε τόσο πρώιμη ηλικία δηλαδή. Έπειτα απλά παλεύαμε κι αυτό συνεχίζουμε να κάνουμε παρότι τα περιθώρια ως εκ του ανθρωπίνου βίου στενεύουν.
    αξίζει στον καθένα αγάπη και δεν έχουμε υποχρέωση απέναντι σε κανένα να μένουμε σε σχέσεις που δεν μας εκφράζουν πια.
    Αγάπη λεβέντη μου αξίζει σε κάποιους σαν αυτούς που έβαλα σε μπολτ στο μήνυμα σου. Αυτοί είναι που έχουν τη μεγάλη ανάγκη αγάπης. Ούτε καν οι βαριά άρρωστοι και οι φτωχοί αφού πολλές φορές τέτοιοι έχουν ουκ ολίγους, σε βαθμό ζηλευτό, που τους συμπαραστέκονται, ενώ αυτοί που κατάντησαν σκουπίδια ο κανόνας λέει πως δεν υπάρχει κανένας να τους δώσει αγάπη.
    γιάννης

  9. #864
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    όχι, ποιός μπορεί να ζει έτσι; κάποιοι την έχουν ανάγκη περισσότερο από τους άλλους, όπως αυτοί που είναι στο κρύο χρειάζονται περισσότερο τη ζέστη απο εμάς. δες πχ στις διασώσεις, στους διασωθέντες δίνουν κουβέρτες, ισοθερμικά, ζεστά, ενώ οι διασώστες μένουν ίδιοι με ό,τι έχουν. γιατί; γιατί αυτοί έχουν ό,τι χρειάζονται ενώ οι διασωθέντες δεν τα έχουν. κατάλαβες τώρα; τέλος πάντων. ας απομακρύνουμε τέλος πάντων όλους όσοι μας κάνουν σκουπίδια, κι αν είναι οι άλλοι ήδη σκουπίδια λόγω άλλων που τους έφεραν εκεί, ή της κοινωνίας της ίδιας, έστω να είμαστε κομμάτι πιο διακριτικοί.

  10. #865
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Λογικό είναι να σε επηρεάζει μια περίσταση που σε βγάζει από την ρουτίνα σου και την συνήθεια...Νοιώσε ανακούφιση που πέρασε και αυτό.

    Εγώ τα ίδια,δεν έχω διακυμάνσεις γιατί δεν κάνω και κάτι το διαφορετικό για να με επηρεάσει...Είμαι θυμωμένος με τον καιρό δυο μέρες γιατί με έκλεισε μέσα και δεν βγήκα για τις καθιερωμένες βόλτες στον ήλιο.
    Καλησπέρα...

    Χαίρομαι που με καταλαβαίνεις, όντως για μένα είναι σημαντική η ρουτίνα μου κι όταν διαταράσσεται προς το χειρότερο χαλιέμαι...
    Προσπαθώ να νιώσω ανακούφιση αλλά χρειάζομαι λίγες μέρες για να ηρεμήσω...

    Άσε κι εδώ χάλια ήταν ο καιρός αλλά τώρα που έφτιαξε μπορείς ν' απολαύσεις ξανά τον ήλιο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #866
    Quote Originally Posted by user View Post
    όχι, ποιός μπορεί να ζει έτσι; κάποιοι την έχουν ανάγκη περισσότερο από τους άλλους, όπως αυτοί που είναι στο κρύο χρειάζονται περισσότερο τη ζέστη απο εμάς. δες πχ στις διασώσεις, στους διασωθέντες δίνουν κουβέρτες, ισοθερμικά, ζεστά, ενώ οι διασώστες μένουν ίδιοι με ό,τι έχουν. γιατί; γιατί αυτοί έχουν ό,τι χρειάζονται ενώ οι διασωθέντες δεν τα έχουν. κατάλαβες τώρα; τέλος πάντων. ας απομακρύνουμε τέλος πάντων όλους όσοι μας κάνουν σκουπίδια, κι αν είναι οι άλλοι ήδη σκουπίδια λόγω άλλων που τους έφεραν εκεί, ή της κοινωνίας της ίδιας, έστω να είμαστε κομμάτι πιο διακριτικοί.
    μιλάω για το να σου γυρνάνε την πλάτη ή να μην σε σέβονται ή να σε υποτιμάν ή να σε εκμεταλλεύονται, και να μην έχεις κανένα να σου συμπαρασταθεί ή να σε βοηθήσει. Κι αυτά έλλειψη αγάπης είναι.
    γιάννης

  12. #867
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    καλέ βέβαια και είναι. απλώς κι αυτοί που έχουν ήδη, την έχουν γιατί έτσι ζουν οι ανθρώποι, είναι κοινωνικά όντα.

  13. #868
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Νιώθω ψυχοπλακωμένη και μια δυσκολία στην αναπνοή... Ευτυχώς που υπάρχει η μουσική που με ανακουφίζει κάπως...

    "Γιατί έναν κόσμο χωρίς μουσική δεν μπορείς ούτε να τον φανταστείς" (στίχος από το παρακάτω τραγούδι)


    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #869
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Τα ίδια και σήμερα, στεναχώρια...
    Θα βάλω ένα ακόμα τραγούδι που το θυμήθηκα λόγω των ημερών γιατί ένας στίχος του λέει "και μια ανάσταση ελπίζεις και ζητάς"...


    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #870
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    5
    Προσωπικά νιώθω ότι κάτι έχω που απωθεί τους ανθρώπους και δεν ξέρω τι είναι...Έχω κάνει ψυχοθεραπεία για περίπου 2 χρόνια (κατά διαστήματα), αλλά δεν έχω δει μεγάλη διαφορά. Μπορεί να μην έχω πολλή αυτοπεποίθηση, αλλά έχω δοκιμάσει διάφορα πράγματα προκειμένου να έρθω κοντά σε ανθρώπους, αλλά ποτέ δεν εκλαμβάνω ενδιαφέρον. Πρέπει εγώ να κουβαλάω την όποια σχέση, εγώ να παίρνω πρωτοβουλίες. Υπάρχουν και τα άτομα που δε μου δίνουν καν ευκαιρία για περαιτέρω γνωριμία, μάλλον κάνω κακή πρώτη εντύπωση, αλλά δεν ξέρω γιατί

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •