Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 69
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 69 of 111 FirstFirst ... 1959676869707179 ... LastLast
Results 1,021 to 1,035 of 1652
  1. #1021
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Γιατί βαριόμουν να κάθομαι, να κάνω τα ίδια στην ουσία και από την άλλη ήθελα να αντιμετωπίσω του ότι είμαι ντροπαλός και της φοβίες μου με τον κόσμο!

  2. #1022
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Αν δεν είμαστε καλά,κάθε πρόβλημα μας φαίνεται βουνό...Αν είμαστε καλά, και το πιο μεγάλο πρόβλημα το ξεπερνάμε ανώδυνα.
    Μπα, εγώ ποτέ δεν ήμουν τόσο δυνατή ώστε να ξεπερνάω ανώδυνα σοβαρά προβλήματα...
    Αλλά πραγματικά πάνε στραβά τα πράγματα τελευταία κι όχι μόνο για μένα αλλά και για κοντινά μου πρόσωπα κι αυτό όπως είναι φυσικό μ' επηρεάζει αρνητικά...
    Το έχω ρίξει στον ύπνο τελευταία σαν ένα μέσο για να προστατευτώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #1023
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Σκέφτομαι ότι πρέπει να αλλάξω τις ώρες που κοιμάμαι.
    Να κοιμάμαι πιο νωρίς, χάνω όλη την ημέρα , ξυπνάω αργά , κοιμάμαι ξημερώματα κάθε μέρα και έχει γίνει συνήθεια.
    Η εργασία και γενικότερα η τακτική καθημερινή δραστηριότητα είναι το φάρμακο. Οι άνθρωποι είμαστε παιδιά της βαρύτητας και των άστρων, χρειαζόμαστε δραστηριότητα, ρυθμό και κανονικότητα.

    Η συνήθειά σου μπορεί να μην έχει άμεσες συνέπειες, εκτός κι αν δουλεύεις ήδη και υποφέρεις από αϋπνίες, αλλά υποσκάπτει τη γενικότερη υγεία σου σε βάθος χρόνου. Θα τα γνωρίζεις, πιστεύω.

  4. #1024
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μπα, εγώ ποτέ δεν ήμουν τόσο δυνατή ώστε να ξεπερνάω ανώδυνα σοβαρά προβλήματα...
    Αλλά πραγματικά πάνε στραβά τα πράγματα τελευταία κι όχι μόνο για μένα αλλά και για κοντινά μου πρόσωπα κι αυτό όπως είναι φυσικό μ' επηρεάζει αρνητικά...
    Το έχω ρίξει στον ύπνο τελευταία σαν ένα μέσο για να προστατευτώ...
    Ούτε εγώ ειμαι τόσο δυνατός...Γνωρίζω άτομα που δεν τους πτοεί τίποτα,δεν κάμπτεται με τίποτα το ηθικό τους..Γιατί απλά έτσι έχουν μάθει και σκληραγωγήσει τον εαυτό τους...Εμείς έχουμε γίνει μαλθακοί λόγω της αργοσχολίας και της υπερσκέψης.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #1025
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Γιατί βαριόμουν να κάθομαι, να κάνω τα ίδια στην ουσία και από την άλλη ήθελα να αντιμετωπίσω του ότι είμαι ντροπαλός και της φοβίες μου με τον κόσμο!
    Και πως ακριβώς σε βοηθάει αυτό όταν το μόνο που σου προσφέρει είναι άγχος?Να πήγαινες σε μια σχολή χορού για να κοινωνικοποιηθείς που δεν χρειάζεται να δώσεις παράσταση.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #1026
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Ούτε εγώ ειμαι τόσο δυνατός...Γνωρίζω άτομα που δεν τους πτοεί τίποτα,δεν κάμπτεται με τίποτα το ηθικό τους..Γιατί απλά έτσι έχουν μάθει και σκληραγωγήσει τον εαυτό τους...Εμείς έχουμε γίνει μαλθακοί λόγω της αργοσχολίας και της υπερσκέψης.
    Κοίτα, για την υπερσκέψη να το δεχτώ αλλά γι' αυτό που λες για την αργοσχολία ακόμα κι όταν δούλευα το ίδιο αδύναμη κι ευαίσθητη ήμουν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #1027
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Γιατί βαριόμουν να κάθομαι, να κάνω τα ίδια στην ουσία και από την άλλη ήθελα να αντιμετωπίσω του ότι είμαι ντροπαλός και της φοβίες μου με τον κόσμο!
    Και πολύ καλά έκανες και να συνεχίσεις να πηγαίνεις, μόνο με την έκθεση στο άγχος και στον φόβο θα σου φύγει .

  8. #1028
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Σήμερα παραδόξως νιώθω κάπως ξαλαφρωμένη... Ίσως επειδή εξέφρασα κάτι για το οποίο δεν συνηθίζω να μιλάω αλλά που με ταλαιπωρεί κι έτσι το έβγαλα από μέσα μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #1029
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κοίτα, για την υπερσκέψη να το δεχτώ αλλά γι' αυτό που λες για την αργοσχολία ακόμα κι όταν δούλευα το ίδιο αδύναμη κι ευαίσθητη ήμουν...
    Τις περιόδους που δούλευα ήμουν πιο δυνατός και είχα και όρεξη να κάνω και πράγματα εκτός δουλειάς...Τώρα που κάθομαι δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα και να πάω πουθενά...Γενικά η δουλειά σε βάζει λίγο μέσα στην ζωή.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #1030
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Τις περιόδους που δούλευα ήμουν πιο δυνατός και είχα και όρεξη να κάνω και πράγματα εκτός δουλειάς...Τώρα που κάθομαι δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα και να πάω πουθενά...Γενικά η δουλειά σε βάζει λίγο μέσα στην ζωή.
    Καλημέρα...

    Είναι και θέμα χαρακτήρα το πόσο δυνατός είσαι...

    Εγώ σήμερα δεν ξύπνησα καλά γιατί έβλεπα κάτι εφιάλτες με ψυχιατρεία και τέτοια... Θα μου περάσει αλλά για την ώρα είμαι λίγο ταραγμένη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #1031
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Δεν μαρεσει καθόλου ο χορός

  12. #1032
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Είναι και θέμα χαρακτήρα το πόσο δυνατός είσαι...

    Εγώ σήμερα δεν ξύπνησα καλά γιατί έβλεπα κάτι εφιάλτες με ψυχιατρεία και τέτοια... Θα μου περάσει αλλά για την ώρα είμαι λίγο ταραγμένη...
    Είναι και θέμα πειθαρχίας και επιμονής...Αμα παραιτηθείς,ακόμα και ένας δυνατός θα εξασθενήσει...Βλέπω ανθρώπους που όταν πάει να τους πάρει από κάτω, αντιδρούν και του πάνε κόντρα...Εγω αφήνομαι,δεν έχω κουράγιο να παλέψω και φταίνε και τα χάπια σε κάποιο βαθμό.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #1033
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Έχω εξαντληθεί από το άγχος και της αρνητικές σκέψεις όσο αφορά το θεατρικό έργο που θα ανεβάσουμε, ακούω σχόλια παιδιών το ποσό ανυπομονούν και εγώ δεν τολμώ να πω πόσο δεν θέλω να γίνει αυτή η παράσταση, αν είχα περιθώρια θα είχα φύγει, αλλά τώρα σε αυτό το σημείο δεν γίνεται, όσο φτάνουν οι μέρες τόσο και χειρότερα θα γίνομαι.

  14. #1034
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Είναι και θέμα πειθαρχίας και επιμονής...Αμα παραιτηθείς,ακόμα και ένας δυνατός θα εξασθενήσει...Βλέπω ανθρώπους που όταν πάει να τους πάρει από κάτω, αντιδρούν και του πάνε κόντρα...Εγω αφήνομαι,δεν έχω κουράγιο να παλέψω και φταίνε και τα χάπια σε κάποιο βαθμό.
    Σε καταλαβαίνω...
    Αν θέλεις, άκου αυτό το τραγούδι:



    Σε κάποιο σημείο λέει "κι ο καθένας το παλεύει όπως ξέρει και μπορεί", πράγμα που πιστεύω πως όντως έτσι είναι...

    Όσο για τα χάπια, γιατί λες ότι φταίνε; Δεν θα ήταν πιο έντονη η κατάθλιψη σου χωρίς αυτά; Απλώς ρωτάω γιατί έχω απορία, δεν σε κρίνω... Εγώ πάντως χωρίς αυτά δεν θα ήμουν πια εδώ, αν δεν μου μειώνονταν η ένταση της θλίψης...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #1035
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    χαχα Δεν ακούω λαικά αλλά ο Νταλάρας είναι ωραίος...Προσωπικά δεν είμαι μοιρολάτρης...Στα χάπια ρίχνω την ευθύνη για το ότι έχω παραιτηθεί και για το ότι δεν αισθάνομαι ζωντανός και δεν έχω λίμπιντο...Αλλά έτσι δουλεύουν τα φάρμακα,σε καταστέλλουν για να μην βιώνεις την έξαρση της αρρώστιας...
    Δεν έχω πρόβλημα με την θλίψη,μου αρέσει και η μαυρίλα σε κάποιον βαθμό...Δεν με κάνουν λιγότερο δυστυχή τα χάπια,απλά με βοηθάνε με τον ύπνο και την όρεξη για φαί.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 69 of 111 FirstFirst ... 1959676869707179 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •