Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 98
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 98 of 117 FirstFirst ... 488896979899100108 ... LastLast
Results 1,456 to 1,470 of 1741
  1. #1456
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σήμερα τα ξημερώματα, αναγκαστικά να κάνω ευθανασία σε ένα από τα 3 σκυλάκια που φροντίζω. Χθες το πρωί ήθελε να πάμε βόλτα, ενώ τόσες μέρες δεν είχε διάθεση, λέω τέλεια. Το απόγευμα με πήρε ο γιατρός για να με ενημερώσει για τα αποτελέσματα της αξονικης που κάναμε τη Τρίτη. Καρκίνος. Το βράδυ ήταν χάλια. Τα ξημερώματα του ζήτησα να την πάω, μπας και μπορεί να την βοηθήσει. Δεν μπορούσε. Η αξονική δεν έδειξε μόνο καρκίνο. Ή θα την άφηνα να φύγει μόνη της με ρίσκο να ταλαιπωρηθεί κι άλλο ή να κάνουμε ευθανασία. Ήταν η πιο δύσκολη απόφαση που πήρα. Όλες αυτές τις μέρες ενω ήταν χάλια, δεν έτρωγε, ήμουν φουλ δίπλα της αλλά ταυτόχρονα μακριά της. Το μυαλό μου ήταν πάντα αλλού. Μηχανισμός άμυνας, λέει η ψυχολόγος, τον ανεπτυξα για να μπορώ να επιβιώσω, με τόση βία που είχα δεχτεί σαν παιδί. Νιώθω πόνο. Έχω χάσει δικούς μου ανθρώπους και μέσα στο μυαλό μου τα "τακτοποιουσα" έτσι ώστε να μην πονάω τόσο, για να με προστατέψω. Μόνο στο θάνατο ενός δικού μου ανθρώπου (οχι συγγενή) πονεσα. Αλλά όχι τόσο όσο τώρα.. Έγιναν όλα γρήγορα. Δεν εχω ξανά χάσει σκύλο. Και ποναει πολύ ρε γαμωτο.
    Πόσο χρονών ήταν; Καταλαβαίνω τον πόνο σου. Έχω αναγκαστεί να κάνώ κι εγώ ευθανασία στο σκυλί μου λόγω καρκίνου, επιληψίας στα 17 της χρόνια και ήταν ανυπόφορο.
    Είναι όντως μια μεγάλη απώλεια η απώλεια του σκυλιού. Δεν μπορώ να σου πω κάτι να σε παρηγορήσω μόνο να το θυμάσαι και να ξέρεις πως καλύτερα να μην υποφέρει όσο σκληρό κι αν είναι.
    Κουράγιο τζορτζ.

  2. #1457
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σήμερα τα ξημερώματα, αναγκαστικά να κάνω ευθανασία σε ένα από τα 3 σκυλάκια που φροντίζω. Χθες το πρωί ήθελε να πάμε βόλτα, ενώ τόσες μέρες δεν είχε διάθεση, λέω τέλεια. Το απόγευμα με πήρε ο γιατρός για να με ενημερώσει για τα αποτελέσματα της αξονικης που κάναμε τη Τρίτη. Καρκίνος. Το βράδυ ήταν χάλια. Τα ξημερώματα του ζήτησα να την πάω, μπας και μπορεί να την βοηθήσει. Δεν μπορούσε. Η αξονική δεν έδειξε μόνο καρκίνο. Ή θα την άφηνα να φύγει μόνη της με ρίσκο να ταλαιπωρηθεί κι άλλο ή να κάνουμε ευθανασία. Ήταν η πιο δύσκολη απόφαση που πήρα. Όλες αυτές τις μέρες ενω ήταν χάλια, δεν έτρωγε, ήμουν φουλ δίπλα της αλλά ταυτόχρονα μακριά της. Το μυαλό μου ήταν πάντα αλλού. Μηχανισμός άμυνας, λέει η ψυχολόγος, τον ανεπτυξα για να μπορώ να επιβιώσω, με τόση βία που είχα δεχτεί σαν παιδί. Νιώθω πόνο. Έχω χάσει δικούς μου ανθρώπους και μέσα στο μυαλό μου τα "τακτοποιουσα" έτσι ώστε να μην πονάω τόσο, για να με προστατέψω. Μόνο στο θάνατο ενός δικού μου ανθρώπου (οχι συγγενή) πονεσα. Αλλά όχι τόσο όσο τώρα.. Έγιναν όλα γρήγορα. Δεν εχω ξανά χάσει σκύλο. Και ποναει πολύ ρε γαμωτο.
    Σε καταλαβαίνω... Να σκέφτεσαι πως έκανες ότι καλύτερο μπορούσες γι' αυτήν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #1458
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Πόσο χρονών ήταν; Καταλαβαίνω τον πόνο σου. Έχω αναγκαστεί να κάνώ κι εγώ ευθανασία στο σκυλί μου λόγω καρκίνου, επιληψίας στα 17 της χρόνια και ήταν ανυπόφορο.
    Είναι όντως μια μεγάλη απώλεια η απώλεια του σκυλιού. Δεν μπορώ να σου πω κάτι να σε παρηγορήσω μόνο να το θυμάσαι και να ξέρεις πως καλύτερα να μην υποφέρει όσο σκληρό κι αν είναι.
    Κουράγιο τζορτζ.
    13 χρόνων.

    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σε καταλαβαίνω... Να σκέφτεσαι πως έκανες ότι καλύτερο μπορούσες γι' αυτήν...
    Ελπίζω κάποια στιγμή, αυτή την πρόταση, να την πιστέψω κι εγώ.

  4. #1459
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν νιώθω ότι τη προδωσα. Μέχρι το βράδυ θα πέθαινε και θα είχε τρομερούς πόνους. Τώρα την ναρκωσαν, δεν κατάλαβε τίποτα.
    George, όχι μόνο αγόρι μου δεν την πρόδωσες, αλλά τη βοήθησες και την γλίτωσες από ένα τέλος που δεν της άξιζε.
    Σου στέλνω μία μεγάλη αγκαλιά. Σήμερα πέθανε η μητέρα μου, αλλά μπήκα μόνο για σένα, για να σου γράψω πως καταλαβαίνω πόσο δεμένος ήσουν με το ζώο σου και πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέρασες μαζί του. Κι εμένα χθες και σήμερα ο σκύλος μου έκανε πάλι επιληπτικές κρίσεις και φοβάμαι πως φτάνουμε στο σημείο της δύσκολης απόφασης. Είναι ζόρικο και σκληρό αλλά αναπόφευκτο κάποιες φορές να πρέπει να πούμε αντίο με αυτό τον τρόπο. Είσαι στη σκέψη μου.

  5. #1460
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    George, όχι μόνο αγόρι μου δεν την πρόδωσες, αλλά τη βοήθησες και την γλίτωσες από ένα τέλος που δεν της άξιζε.
    Σου στέλνω μία μεγάλη αγκαλιά. Σήμερα πέθανε η μητέρα μου, αλλά μπήκα μόνο για σένα, για να σου γράψω πως καταλαβαίνω πόσο δεμένος ήσουν με το ζώο σου και πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέρασες μαζί του. Κι εμένα χθες και σήμερα ο σκύλος μου έκανε πάλι επιληπτικές κρίσεις και φοβάμαι πως φτάνουμε στο σημείο της δύσκολης απόφασης. Είναι ζόρικο και σκληρό αλλά αναπόφευκτο κάποιες φορές να πρέπει να πούμε αντίο με αυτό τον τρόπο. Είσαι στη σκέψη μου.
    Λυπάμαι για τον θάνατο της μητέρας σου, αν και δεν ξέρω πώς αισθάνεσαι για αυτόν. Εύχομαι να βρεθεί κάποια λύση για το σκύλο σου και να μη χρειαστεί να πάρεις τη δύσκολη απόφαση.. Σε ευχαριστώ που μπήκες για μένα, που καταλαβαίνεις πως νιώθω. Δεν μπορούν όλοι να καταλάβουν πόσο δύσκολο είναι να χάνεις ένα ζώο, πόσο πονάει. Οσο περνάνε οι μέρες αυτό γίνεται χειρότερο. Σε πνίγει.

  6. #1461
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    George, όχι μόνο αγόρι μου δεν την πρόδωσες, αλλά τη βοήθησες και την γλίτωσες από ένα τέλος που δεν της άξιζε.
    Σου στέλνω μία μεγάλη αγκαλιά. Σήμερα πέθανε η μητέρα μου, αλλά μπήκα μόνο για σένα, για να σου γράψω πως καταλαβαίνω πόσο δεμένος ήσουν με το ζώο σου και πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέρασες μαζί του. Κι εμένα χθες και σήμερα ο σκύλος μου έκανε πάλι επιληπτικές κρίσεις και φοβάμαι πως φτάνουμε στο σημείο της δύσκολης απόφασης. Είναι ζόρικο και σκληρό αλλά αναπόφευκτο κάποιες φορές να πρέπει να πούμε αντίο με αυτό τον τρόπο. Είσαι στη σκέψη μου.
    Συλλυπητήρια! Να είσαι γερή να την θυμάσαι!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #1462
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    George, όχι μόνο αγόρι μου δεν την πρόδωσες, αλλά τη βοήθησες και την γλίτωσες από ένα τέλος που δεν της άξιζε.
    Σου στέλνω μία μεγάλη αγκαλιά. Σήμερα πέθανε η μητέρα μου, αλλά μπήκα μόνο για σένα, για να σου γράψω πως καταλαβαίνω πόσο δεμένος ήσουν με το ζώο σου και πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέρασες μαζί του. Κι εμένα χθες και σήμερα ο σκύλος μου έκανε πάλι επιληπτικές κρίσεις και φοβάμαι πως φτάνουμε στο σημείο της δύσκολης απόφασης. Είναι ζόρικο και σκληρό αλλά αναπόφευκτο κάποιες φορές να πρέπει να πούμε αντίο με αυτό τον τρόπο. Είσαι στη σκέψη μου.
    Συλλυπητηρια αγριομελο!!!

  8. #1463
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    13 χρόνων.


    Ελπίζω κάποια στιγμή, αυτή την πρόταση, να την πιστέψω κι εγώ.
    συλλυπητηρια και σε ενα Γιωργο, να εισαι καλα και να θυμασαι τις ομορφες στιγμες που σου χαρισε το πλασματακι σου!! ο πονος δεν φευγει ευκολα, προσπαθησε να μη σε ριξει παραα πολυυ ψυχολογικα.

  9. #1464
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    910
    Συλλυπητηρια wildhoney και καλη δυναμη για τη φαση που περναει ο σκυλος σου.
    Συλλυπητηρια george 1520,να τον θυμασαι.

  10. #1465
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    George, όχι μόνο αγόρι μου δεν την πρόδωσες, αλλά τη βοήθησες και την γλίτωσες από ένα τέλος που δεν της άξιζε.
    Σου στέλνω μία μεγάλη αγκαλιά. Σήμερα πέθανε η μητέρα μου, αλλά μπήκα μόνο για σένα, για να σου γράψω πως καταλαβαίνω πόσο δεμένος ήσουν με το ζώο σου και πόσο δύσκολο ήταν αυτό που πέρασες μαζί του. Κι εμένα χθες και σήμερα ο σκύλος μου έκανε πάλι επιληπτικές κρίσεις και φοβάμαι πως φτάνουμε στο σημείο της δύσκολης απόφασης. Είναι ζόρικο και σκληρό αλλά αναπόφευκτο κάποιες φορές να πρέπει να πούμε αντίο με αυτό τον τρόπο. Είσαι στη σκέψη μου.
    Συλλυπητήρια, να ζήσεις να την θυμάσαι.

  11. #1466
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Συλλυπητηρια και από εμένα wildhoney και καλη δυναμη για τη φαση που περναει ο σκυλος σου.

  12. #1467
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Κι αν φόβος να δένει να μην μείνουμε μόνοι....
    Πάλι ο φόβος μας στέλνει μακριά απ' ό,τι ενώνει...

  13. #1468
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    ωπ!
    να κοιτάς και να φεύγεις
    μη φοβάσαι να χάνεις

    χμ καλό δεν θυμάμαι τους στίχοι, χα!

  14. #1469
    biscochicco
    Guest
    Με έχει πεθάνει η μέση από χθες ρε γαμ...το
    Είπα κι εγώ να πετάξω κάτι άχρηστα πράγματα
    Είπε μια κοπελιά που με βρήκε στη πολυκατοικία να με βοηθήσει αλλά αρνήθηκα καθώς το είχα και δεν νιώθω καλά όταν μου λένε να με βοηθήσουν .
    Τι το ήθελα με έφαγε η κακούργα
    Έπρεπε να πω ναι.
    Ότι χειρότερο ο πόνος στη μέση δεν ξες πως να περπατήσεις καλά για να μη σε πονάει.

  15. #1470
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Με έχει πεθάνει η μέση από χθες ρε γαμ...το
    Είπα κι εγώ να πετάξω κάτι άχρηστα πράγματα
    Είπε μια κοπελιά που με βρήκε στη πολυκατοικία να με βοηθήσει αλλά αρνήθηκα καθώς το είχα και δεν νιώθω καλά όταν μου λένε να με βοηθήσουν .
    Τι το ήθελα με έφαγε η κακούργα
    Έπρεπε να πω ναι.
    Ότι χειρότερο ο πόνος στη μέση δεν ξες πως να περπατήσεις καλά για να μη σε πονάει.

    Μα εσύ εισαι νεούδι , ποια μέση καλέ?

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •