Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 102
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 102 of 112 FirstFirst ... 25292100101102103104 ... LastLast
Results 1,516 to 1,530 of 1680
  1. #1516
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    Ναι ρε μεγάλε δεν το ξέραμε να είμαστε καλά κ να το κάνουμε όλη μέρα

  2. #1517
    Quote Originally Posted by The Owl View Post
    Το έχετε σκεφτεί πως ο τρόπος που νιώθετε, δηλαδή σκατά, είναι όπως πρέπει να είναι ? Δηλάδη το άγχος σας να είναι η καλύτερη δυνατή πραγματηκότητα για εσας , να είναι το επόμενο βήμα για να ικανοποίηθουν εν καιρώ όλες οι επιθυμίες σας? Ναι, το περιορισμένο μυαλουδακι σας δεν μπορεί να δει πως αυτό θα μπορούσε να είναι αληθινό,παρολαυτά αυτή να ΕΙΝΑΙ η αλήθεια? Σαν μία ταινία όπου το σκοτάδι κυριαρχεί πανω στο πρωταγωνιστή αλλά στο τελος βγαινει νικητής και κερδισμένος , αν το σκοτάδι δεν υπηρχε στη αρχή τότε θα ηταν μια βαρετή ταινία που δεν θα έβλεπε κανείς. Γιατί άραγε μας αρέσουν οι ταινίες όπου κάτι πάει στραβά στην αρχή? Μήπως δεν είναι τυχαίο? Αλλα μια βαθιά διάισθηση της αλήθειας?

    Μόνος ,μπροστά σε μία οθόνη, χωρίς φίλους και λεφτά και αυτή η πραγματικότητα να είναι η καλύτερη δυνατη πραγαμτικότητα για αυτόν ,το τέλειο βήμα προς τον παραδεισό του.

    Ακούω τις ενστάσεις του μικρού ,περιορισμένου και ημίτυφλου μυαλού σας.
    Σωστά αυτά που γράφεις. Το άγχος είναι η έκφραση του βαθύτερου είναι μας. Αυτού που βρίσκεται πια στον πυθμένα επειδή έχει καλυφθεί με στρώματα σκέψεων που μας σπρώχνουν να παραμείνουμε στην ησυχία μας με τα αρνητικά συναισθήματα που μπορεί να συνοδεύουν - χρωματίζουν τις σκέψεις αυτές, τα οποία συναισθήματα όμως δεν αφορούν άγχος. Το άγχος, μας λέει ότι πρέπει να κάνουμε την υπέρβαση, δηλαδή να βγούμε από αυτό το βολικό και ασφαλές και να επιδιώξουμε αυτό το οποίο είναι ριζωμένο στο βαθύτερο είναι μας, κι αυτό αφορά σε κάτι που οι δυνατότητες του εγκεφάλου μας μπορούν να το πραγματώσουν, τις οποίες όμως δυνατότητες αξιοποιούμε περιορισμένα και σίγουρα όχι στο σύνολο τους ή αρκετά κάτω απ αυτο. Μια ενθάρρυνση, το πείσμα, η υπέρβαση είναι κάτι σαν λύσεις.
    γιάννης

  3. #1518
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    902
    Αισθάνομαι βαρετά και με μπόλικο άγχος.
    Που θα πάει ρόδα είναι και γυρίζει.

  4. #1519
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Αισθάνομαι βαρετά και με μπόλικο άγχος.
    Που θα πάει ρόδα είναι και γυρίζει.
    Τι σε αγχώνει?

  5. #1520
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,096
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Αισθάνομαι βαρετά και με μπόλικο άγχος.
    Που θα πάει ρόδα είναι και γυρίζει.
    Δεν γυρίζει από μόνη της,πρέπει να την τσουλίσεις...Αν περιμένεις να γυρίσει από μόνη της,θα φτάσεις 70 χρονών και ακόμα θα περιμένεις.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #1521
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,299
    σαν τον Ιβαν Ιλιτς του Τολστόι.

  7. #1522
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    902
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Τι σε αγχώνει?
    Το μέλλον μου με αγχωνει, κάθομαι και σκέφτομαι ότι δεν θα έχω καλό μέλλον αμα συνεχίσω ετσι.

  8. #1523
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    902
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν γυρίζει από μόνη της,πρέπει να την τσουλίσεις...Αν περιμένεις να γυρίσει από μόνη της,θα φτάσεις 70 χρονών και ακόμα θα περιμένεις.
    Έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα, μόνο αναβάλλω πράγματα και κάθομαι στην ασφάλεια του σπιτιού μου.

  9. #1524
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα, μόνο αναβάλλω πράγματα και κάθομαι στην ασφάλεια του σπιτιού μου.
    ξεκίνησε με κάτι μικρό, είναι δύσκολο να κάνεις μεγάλες κινήσεις όταν έχεις ταλαιπωρηθεί τόσο. Αλλά ξεκίνα! Οσο το περιμένεις δε θα αλλάξει μόνο του.

    Αφού τα ξερεις, τα εχεις ξανακάνει. Μη το αποφεύγεις αλλο

  10. #1525
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,096
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα, μόνο αναβάλλω πράγματα και κάθομαι στην ασφάλεια του σπιτιού μου.
    Σε καταλαβαίνω...Εχω και εγώ ισχυρό αίσθημα ματαίωσης και αποφεύγω πράγματα γιατι δεν βλέπω νόημα στο να τα κάνω...Νοιώθω ότι τα κάνω δεν τα κάνω δεν αλλάζει τίποτα.
    Φταίει και η αγωγή σε έναν βαθμο που έχω γίνει αναβλητικός και αποφευκτικός...Πρέπει να ξαναβρούμε τον ενθουσιασμό για τα πράγματα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #1526
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    902
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    ξεκίνησε με κάτι μικρό, είναι δύσκολο να κάνεις μεγάλες κινήσεις όταν έχεις ταλαιπωρηθεί τόσο. Αλλά ξεκίνα! Οσο το περιμένεις δε θα αλλάξει μόνο του.

    Αφού τα ξερεις, τα εχεις ξανακάνει. Μη το αποφεύγεις αλλο
    Το ξέρω, αλλά με έχει κουράσει, νιώθω χωρίς δυνάμεις πλεον.
    Όλο λέω θα ξεκινήσω με κάτι και όλο το αναβάλλω.

  12. #1527
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    902
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Σε καταλαβαίνω...Εχω και εγώ ισχυρό αίσθημα ματαίωσης και αποφεύγω πράγματα γιατι δεν βλέπω νόημα στο να τα κάνω...Νοιώθω ότι τα κάνω δεν τα κάνω δεν αλλάζει τίποτα.
    Φταίει και η αγωγή σε έναν βαθμο που έχω γίνει αναβλητικός και αποφευκτικός...Πρέπει να ξαναβρούμε τον ενθουσιασμό για τα πράγματα.
    Ναι ισχύει αλλά πώς θα βρούμε τον ενθουσιασμό πάλι;
    Και επίσης τι εννοείς φταίει η αγωγή; χωρίς αγωγή πιστεύεις είναι καλύτερα τα πράγματα;

  13. #1528
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,096
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Ναι ισχύει αλλά πώς θα βρούμε τον ενθουσιασμό πάλι;
    Και επίσης τι εννοείς φταίει η αγωγή; χωρίς αγωγή πιστεύεις είναι καλύτερα τα πράγματα;
    Φαντάζομαι τρώγοντας έρχεται η όρεξη...Πρέπει να μπούμε στον χορό και να χορέψουμε,ακόμη και αν δεν μας αρέσει το τραγούδι.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  14. #1529
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Αισθάνομαι τέλεια. Να έχω παραιτηθεί από την δουλειά μου για να μπω στο πρόγραμμα. Τελικά να μην μπαίνω στο πρόγραμμα και η δουλειά μου να με περιμένει!!
    ''Γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα!'' ήταν η κουβέντα της προϊστάμενης!!! Ρε παιδιά πω πω δεν μπορώ πεθαίνω!! Σημέρα την πήρα, από αύριο αρχίζω!!

  15. #1530
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,299
    τέλεια! μπράβο σου! τέτοια αφεντικά θέλουμε!she never give up on you!

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 21:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 17:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •