Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 108 FirstFirst ... 614151617182666 ... LastLast
Results 226 to 240 of 1607
  1. #226
    garfield
    Guest
    Μπράβο σου που πας μονος σου για καφέ. Εγώ δεν παω πουθενά μονη μου εκτός από τα μαγαζιά αν θέλω να ψωνίσω κατι αν και ο ψυχίατρος μου μου εχει προτείνει να βγαίνω έστω και μόνη μου να πάω π.χ. για μπάνιο στη θάλασσα ή στο σινεμά εγώ δεν μπορώ γιατί θα σκέφτομαι ότι όλοι θα με σχολιάζουν που είμαι μονη μου και θα θέλω να φύγω.

  2. #227
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Μπορείς να περπατάς ή να πας για τζόγκιν'
    δεν χρειάζεται να πιεστείς. το να έχεις αντιπερισπασμό τα ακουστικά είναι μια ωραία λύση.

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εμένα φτιάχνει η διάθεσή μου το τελευταίο διάστημα όταν πηγαίνω για καφέ στην ίδια καφετέρια μόνος μου στο ίδιο τραπέζι και τα ακουστικά να παίζουν σχεδόν τα ίδια τραγούδια!!

    πιθανον να οφειλεται στον καφε , που εκκρινει ντοπαμινη, ενα αντικαταθλιπτικο, εμενα ο καφες μου φτιαχνει την διαθεση, ουτε εκνευρισμο μου φερνει .......ουτε αυπνια .....

  4. #229
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κι ομως sonia , η διαθεση μου εφτιαξε ενα 50% κοιτωντας τα ντουβαρια του σπιτιου, εκει που δεν το περιμενα , χωρις να κανω κατι ιδαιτερο , μην περιμενοντας να συμβει κατι , αρχιζε σιγα σιγα να φτιαχνει , και σκεφτηκα , ' κοιτα που θαναι κατι περαστικο ' ελα ομως που αυτο συνεβη προ 6μηνου , κουφο, αλλα αληθινο, δεν εχω ξεπερασει το 50% αλλα μονο που εχω φτασει να λειτουργω , μου αρκει, ποτέ ομως στα 18 χρονια κτθλψης δεν εχασα την ελπιδα μου , η ελπιδα ειναι κατι καλο, ποτέ δεν κλαφτηκα , δεν ειμαι μεμψιμοιρος ......δεν περιμενα κατι απο τα φαρμακα , και καλα εκανα ......
    Ακόμα κι αν έχεις κατάθλιψη, στα πλαίσια της κατάθλιψης έχεις τα πάνω και τα κάτω σου. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί κάποιος να αισθάνεται ωραία και μόνος του, οι περισσότεροι άνθρωποι όμως έχουν ανάγκη την ανθρώπινη επαφή ή την αλλαγή παραστάσεων. Αν κάθονται άπραγοι και δεν κάνουν τίποτα, χλωμό να βελτιωθεί η κατάσταση πραγματικά και να κρατήσει για πολύ αυτό. Νομίζω έχεις αναφέρει ότι παλεύεις με την κατάθλιψη πολλά χρόνια, γενικά θεωρείς ότι είσαι καλύτερα; Πως είναι η καθημερινότητά σου και είσαι ευχαριστημένος με αυτή; Είναι αλήθεια ότι δεν είσαι γκρινιάρης και μεμψίμοιρος mac και αυτό είναι καλό- και σπάνιο.

  5. #230
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εμένα μου αρέσει να πηγαίνω σε ένα συγκεκριμένο στέκι να κάθομαι μόνος μου να πίνω τον καφέ μου και να ακούω την αγαπημένη μου μουσική, βέβαια εάν είχα παρέα που περνούσα πολύ καλά μαζί τους θα το πρωτημουσα. Τώρα έχω ξεμείνει μονάχα με δύο ευρώ στην τσέπη οπότε και αυτή μου η ευχαρίστηση τελείωσε και κάθομαι μέσα σε ένα δωμάτιο, μέσα στην μελαγχολία και την βαρεμάρα!

  6. #231
    garfield
    Guest
    Τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι χάλια ειμαι στα χαμένα, ούτε μια βόλτα δεν θέλω να πάω, βλέπω τους ανθρώπους να γελάνε και μου φαίνεται τοστ παράξενο λέω "πώς μπορούν";

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Σήμερα ξύπνησα με αρκετά κακή διάθεση λόγω ενός προσώπου του παρελθόντος που είδα σε όνειρο και που δεν μου φέρθηκε καθόλου καλά (στην πραγματικότητα) και νιώθω λίγο παράξενα... Νιώθω ότι δεν θέλω να είμαι καθόλου μόνη μου σήμερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #233
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι σήμερα ξύπνησα με μια είδηση ότι ένας φίλος μου διαγνώστηκε θετικός στον κορονοιο, οπότε πήγα και εγώ να κάνω και ευτυχώς βγήκε αρνητικό. Από εκεί και πέρα τώρα θα βγω για καφέ μόνος μου αλλά αισθάνομαι μεγάλη μοναξιά και δεν ξέρω εάν θα περάσω καλά, αλλά και να κάθομαι όλο μέσα στο σπίτι δεν παλεύεται, ούτε έξω μόνος μου ψηλό παλεύεται αλλά όσο να ναι θα δω κόσμο!

  9. #234
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι σήμερα ξύπνησα με μια είδηση ότι ένας φίλος μου διαγνώστηκε θετικός στον κορονοιο, οπότε πήγα και εγώ να κάνω και ευτυχώς βγήκε αρνητικό. Από εκεί και πέρα τώρα θα βγω για καφέ μόνος μου αλλά αισθάνομαι μεγάλη μοναξιά και δεν ξέρω εάν θα περάσω καλά, αλλά και να κάθομαι όλο μέσα στο σπίτι δεν παλεύεται, ούτε έξω μόνος μου ψηλό παλεύεται αλλά όσο να ναι θα δω κόσμο!
    Περαστικά του...

    Εγώ με τέτοια ζέστη που κάνει σήμερα δεν σκέφτομαι να ξεμυτίσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #235
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ακόμα κι αν έχεις κατάθλιψη, στα πλαίσια της κατάθλιψης έχεις τα πάνω και τα κάτω σου. Νομίζω έχεις αναφέρει ότι παλεύεις με την κατάθλιψη πολλά χρόνια, γενικά θεωρείς ότι είσαι καλύτερα; Πως είναι η καθημερινότητά σου και είσαι ευχαριστημένος με αυτή; .

    ki ομως ειμαι καλυτερα σονια , ειμαι λειτουργικος , κι αυτο ειναι ενα μεγαλο κατορθωμα , δεν ξερω που οφειλεται........αν ειμαι ευχαριστημενος με την καθημερινοτητα μου ? δεν θα τολεγα , ειναι ενα μεγαλο βημα να αισθανομαι απλως καλυτερα , δεν περιμενω υστερα απο 17-18 χρονια κτθλψης να γυρισω σελιδα μεμιας , βηματακι-βηματακι .................... να ειμαι ειλικρινης , εχω ξεχασει πως ειναι η ζωη χωρις καταθλιψη , η αυτοπεποιθηση μου δεν εχει πληγει ιδιαιτερα , ουτε επληγει ποτε σημαντικα .......αλλοι ζουν μια ζωη μες την κτθλψη , χωρις ιδιαιτερες ελπιδες ανανηψης .....

  11. #236
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Σήμερα σηκώθηκα πολύ χάλια... Νιώθω κακοδιάθετη κι εκνευρισμένη με κάποια θέματα κι επιπλέον δεν κοιμήθηκα καλά το βράδυ, ξύπνησα πολλές φορές μες τη νύχτα...
    Τα γράφω μήπως και ξαλαφρώσω κάπως...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #237
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    εγώ πάλι δεν έχω διάθεση για τίποτα.
    όλα είναι μια βαρετή επανάληψη με προβλέψιμα αποτελεσματα.

  13. #238
    kopela93
    Guest
    Ακόμα τον θέλω. Ακόμα θέλω να μού στέλνει. Και ζαλίστηκα σήμερα. Πήγα για περπάτημα έκανα ένα μπάνιο
    Η πίεση ήταν καλή. Δεν καταλαβαίνω γιατί η ζάλη. Μάλλον από αυχένα.
    Στεναχωρήθηκα που έχασα λίγο το Ρυθμό στη δίαιτα αλλά τον ξαναβρήκα οκ
    Αλλά και πάλι απογοητεύτηκα που για λίγες μέρες χάλασα
    Φφφφφ ίσως πρέπει να ηρεμήσω

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Μια από τα ίδια και σήμερα η ίδια βαρετή ζωή και είμαι νέος ακόμα αν σκεφτείς ότι ο μέσος όρος ζωής ενός ατόμου είναι 82 έτη.

  15. #240
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Έχω πολύ άγχος σήμερα από το πρωί και δεν νιώθω καθόλου καλά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 16 of 108 FirstFirst ... 614151617182666 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 21:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 22:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 18:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 16:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 10:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •