Πώς αισθάνεστε τώρα; (Μέρος δεύτερο) - Page 64
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 64 of 108 FirstFirst ... 1454626364656674 ... LastLast
Results 946 to 960 of 1608
  1. #946
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Στέλλα...
    Δηλαδη πιστεύεις καλύτερα να κυνηγήσω μια δουλειά έτσι όπως είμαι χωρίς πτυχίο? Ή να προσπαθήσω να τελειώσω κάτι και να ψάξω μετά για δουλειά?
    Έχω τελειώσει ένα ιεκ αλλά εκκρεμούν κάτι εξετασεις πιστοποίησης...
    Αλλά και να μη δουλέψω σε αυτή τη δουλειά του ιεκ δεν με πειράζει γιατί έτσι κι αλλιώς δεν καίγομαι για το αντικείμενο...
    Και γενικά δυσκολεύομαι πολύ να διαβάσω...

    Κατά καιρούς ψάχνω στις αγγελίες και στέλνω βιογραφικά άλλα όλες τις φορές που έχω περάσει από συνέντευξη δεν με έχουν πάρει...
    Εκτός από μια φορά σε ένα κατάστημα με βρεφικά είδη που απλά έγραφε απ έξω ζητείται πωλήτρια και με δέχτηκαν! Και χαρηκα πραγματικά... Αλλά από ανασφαλεια δική μου επειδή δεν έχω ξαναδουλεψει, έκανα πίσω... Κρίμα τώρα που το σκέφτομαι...

    Αλλά αυτο ηταν μια φωτεινή εξαίρεση... Ο κανόνας είναι να μη με δέχονται στις δουλειές...

    Οπότε λες να συνεχίσω να ψάχνω έτσι δουλειά? Ή να πάρω κι εγώ κάνα χαρτί?

    Έχω απογοητευτει πάντως με το θέμα εργασία....
    Καλησπέρα,
    Και εγώ μια από τα ίδια είμαι για δουλειά.
    Δυστυχώς δεν έχω πτυχίο και δεν μπορώ να δουλέψω λόγω άγχους.
    Εγώ θα σου πρότεινα εάν μπορείς να διαβάσεις να πάρεις την πιστοποίηση από το ΙΕΚ, αλλά άμα δεν σε εκφράζει αυτό το αντικείμενο διάλεξε κάτι άλλο και σπούδασε, γιατί χωρίς ένα χαρτι θα είναι πιο δύσκολο να βρεις δουλειά.
    Π.χ μπορείς να πας σε ανοιχτό πανεπιστήμιο, κολλέγιο, να δώσεις πανελλήνιες η να πας σε μια πρακτική δουλειά σε ένα ΙΕΚ δλδ όπως σεφ,ζαχαροπλαστικής κ.λ.π.

  2. #947
    Ναι κι εγώ αυτό νομίζω πρέπει να κάνω Player... Να πάρω ένα χαρτί και μετά να ψάξω για δουλειά...
    Αλλά αργεί τόσο πολύ κι αυτό μεχρι να γίνει... Και μέχρι τότε πρέπει να μένω με τους γονείς μου.. Και να θυμώνω και να τρώγομαι με τα ρούχα μου...
    Τέλος πάντων...
    Ό καθένας με το σταυρό του...

  3. #948
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Ναι κι εγώ αυτό νομίζω πρέπει να κάνω Player... Να πάρω ένα χαρτί και μετά να ψάξω για δουλειά...
    Αλλά αργεί τόσο πολύ κι αυτό μεχρι να γίνει... Και μέχρι τότε πρέπει να μένω με τους γονείς μου.. Και να θυμώνω και να τρώγομαι με τα ρούχα μου...
    Τέλος πάντων...
    Ό καθένας με το σταυρό του...
    Ίσως θα έπρεπε να τους κάνεις μια κουβέντα, να εξηγήσεις μερικά πράγματα, αλλά να μου πεις ο άνθρωπος σε μεγάλη ηλικία δεν αλλάζει , οπότε δεν θα σε ακούσουν.

  4. #949
    Δεν είναι ότι μου συμπεριφέρονται άδικα ή μου κανουν φανερά κάποιο κακό.
    Υπάρχει κάτι σαν ηλεκτρισμός μεταξύ εμένα και του πατέρα μου κυρίως, που δεν μπορώ να τον εξηγήσω.. Δηλαδή με το που τον βλέπω φορτιζομαι με θυμό... Χωρίς να έχει κάνει κάτι...
    Ίσως θυμάμαι παλιά σκηνικά στο σπίτι, όπου τότε όντως είχα λόγο να του κρατάω μούτρα.. Τώρα δεν δημιουργεί προβλήματα στο σπίτι αλλά εμένα μου έχει μείνει ένας θυμός και μια αηδία..

    Επίσης το ότι πρέπει κάθε φορά να δίνω αναφορά πού πάω και με ποιον πάω βόλτα και τι ώρα θα γυρίσω, με θυμωνει επίσης...
    Γιατί λέει έχουν την ευθύνη μου και πρέπει να ξέρουν.. Κι επειδή λέει στο παρελθόν είχα δώσει δικαιώματα να ανακατευτούν επειδή έκανα πατάτες λέει..
    Εγώ αυτό το εκλαμβάνω σαν εμπλοκή στη ζωή μου...
    Καταλαβαινω ότι ανησυχούν αλλά κι εγώ τι φταίω? Να αισθάνομαι πως δεν έχω κανένα μυστικό απ αυτούς?? Είναι σαν να παραβιάζουν την προσωπικότητα μου ή να μη με σέβονται... Δεν είναι λίγες οι φορές που με έχουν εμποδίσει να πάω κάπου επειδή δεν εγκρίνουν την παρέα μου..

    Δεν ξέρω, ίσως έχουν δίκιο ως προς τον έλεγχο αυτόν, αλλά εμένα δεν μ αρέσει...

  5. #950
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Pause μου αυτά τα δικαιώματα κερδίζονται, δεν είναι αυτοούμενα δυστυχώς. Εσύ πρέπει να ξεκινήσεις και να μην τους λες με ποιον πας και πού πας, στην αρχή θα υπάρξουν προστριβές, μετά θα εκπαιδευτούν να μην σε ρωτάνε παρά μόνο τι ώρα θα γυρίσεις.... Κρίνω ότι είσαι μικρή... Αν είσαι πάνω από 30 όλα κόβονται, ακόμη και οι εξηγήσεις κι αυτό πρέπει εσύ να το κάνεις. Αλλά αν θες χαλαρά μπορείς να τους λες που πας. Χαλαρά δεν είναι και κάτι κακό. Αν δεν θες πρέπει να τους το κόψεις. Επίσης η δυσαρέσκεια σου από τους γονείς σου είναι απόλυτα κατανοητή! Μερικοί γονείς δεν είναι τέλειοι, μερικοί είναι άχρηστοι κλπ. Μην στεναχωριέσαι. Πρέπει να αποβάλεις τον εαυτό σου από τον δεσμό της οικογένειας. Διάβασε κάτι του Ένγκελς αν θες και |"η καταγωγή της οικογένειας" κι από εκεί θα καταλάβεις πολλά.

  6. #951
    Είμαι σχεδόν 35... Οι γονείς μου δεν είναι άχρηστοι σε καμία περίπτωση.... Αλλά εσύ ένα παράδειγμα έφερες οκ... Και τέλειος δεν ειναι κανένας γονέας...
    Με στηρίζουν γενικά απλά είναι ότι τους καταλογίζω τη μεγάλη τους έγνοια για μένα κάτι που αισθάνομαι να με πνίγει..
    Αλλά λένε πως εγώ τους δίνω το δικαίωμα να με ελέγχουν γιατί δεν τους εμπνεω εμπιστοσύνη και φοβούνται μην μπλέξω κάπου άσχημα στη ζωή μου...
    Είναι επομένως υπερπροστατευτικοι κάτι που δεν με έχει βοηθήσει να ωριμασω... Γιατί μια ζωή με προστατευουν...

    Έριξα μια πρόχειρη ματιά στην περίληψη του βιβλίου.. Και χαίρομαι όταν κάποιος μου προτείνει ένα βιβλίο...
    Ομολογώ πως δεν κατάλαβα πώς συνδέει την παραγωγή προϊόντων πχ με την αναπαραγωγή...
    Ίσως αν διαβάσω το βιβλίο να μου λυθούν απορίες...

  7. #952
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    πρέπει να βάζουμε όρια σε όλους θα πω εγώ.
    κάθε σχέση είναι δυιδική -δηλαδή αφορά μόνο δύο άτομα την φορά- άρα και η προσέγγιση είναι διαφορετική στον κάθε γονέα.
    δεν θα κάνεις κακό σε κανέναν αν απαιτήσεις απόρρητο για την προσωπική σου ζωή, εκτιμώ, αυτό είναι κάτι που υπάρχει στην ελληνική οικογένεια, που όλοι θέλουν να μπλέκονται στις ζωές όλων. αυτό όμως δεν είναι λειτουργικό και πολλές φορές είναι παθολογικό.

  8. #953
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Δεν είναι ότι μου συμπεριφέρονται άδικα ή μου κανουν φανερά κάποιο κακό.
    Υπάρχει κάτι σαν ηλεκτρισμός μεταξύ εμένα και του πατέρα μου κυρίως, που δεν μπορώ να τον εξηγήσω.. Δηλαδή με το που τον βλέπω φορτιζομαι με θυμό... Χωρίς να έχει κάνει κάτι...
    Ίσως θυμάμαι παλιά σκηνικά στο σπίτι, όπου τότε όντως είχα λόγο να του κρατάω μούτρα.. Τώρα δεν δημιουργεί προβλήματα στο σπίτι αλλά εμένα μου έχει μείνει ένας θυμός και μια αηδία..

    Επίσης το ότι πρέπει κάθε φορά να δίνω αναφορά πού πάω και με ποιον πάω βόλτα και τι ώρα θα γυρίσω, με θυμωνει επίσης...
    Γιατί λέει έχουν την ευθύνη μου και πρέπει να ξέρουν.. Κι επειδή λέει στο παρελθόν είχα δώσει δικαιώματα να ανακατευτούν επειδή έκανα πατάτες λέει..
    Εγώ αυτό το εκλαμβάνω σαν εμπλοκή στη ζωή μου...
    Καταλαβαινω ότι ανησυχούν αλλά κι εγώ τι φταίω? Να αισθάνομαι πως δεν έχω κανένα μυστικό απ αυτούς?? Είναι σαν να παραβιάζουν την προσωπικότητα μου ή να μη με σέβονται... Δεν είναι λίγες οι φορές που με έχουν εμποδίσει να πάω κάπου επειδή δεν εγκρίνουν την παρέα μου..

    Δεν ξέρω, ίσως έχουν δίκιο ως προς τον έλεγχο αυτόν, αλλά εμένα δεν μ αρέσει...
    Όπως λένε και οι από πάνω πρέπει να βάλεις όρια.
    Δεν μπορούν να σε ελέγχουν.
    Ίσως έχεις κάνει πατάτες στο παρελθόν, αλλά και ποιος δεν έχει κάνει;
    Δεν πιστεύω πως είναι άχρηστοι η κακοί σαν γονείς απλώς νομίζουν πως έτσι σε προστατεύουν, βέβαια το κάνουν με λάθος τρόπο, αυτό εξήγησε τους.

  9. #954
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Αισθάνομαι άσχημα γιατί σταμάτησα την διατροφή/δίαιτα και το έριξα στα πιτογυρα και στις πίτσες.
    Ελπίζω μέχρι τα μέσα Ιουλίου να έχω πάει 84-85 κιλά.

  10. #955
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Ελπίζω να τη βρω την άκρη...
    Player κι εγώ σταμάτησα τη δίαιτα που την είχα κρατήσει για 3 βδομάδες...
    Λίγο το αρνί που έφαγα και με χάλασε μια μέρα, λίγο τα νεύρα που είχα, δεν θέλει και πολύ, και την παράτησα...
    Τώρα είμαι άρρωστη με πυρετό... Όταν γίνω καλά θα την ξαναξεκινήσω...

    Πάντως έχω παρατηρήσει πως η διάθεσή μου έχει διακυμανσεις... Είναι κάποιες φορές που έχω πολλά νεύρα με τους γονείς μου και άλλες φορές που συνυπάρχουμε αρμονικά μπορώ να πω...
    Αυτό σημαίνει πως αφού μπορώ να υπάρξω και φυσιολογικά μαζί τους κάποιες φορές, πως αν το δουλέψω ίσως να καταφέρω να είμαι καλά μαζί τους και όλες τις φορές...

    Player σου εύχομαι να ξαναξεκινήσεις σύντομα τη δίαιτα... Κάνουμε ένα διάλειμμα και μετά ξανά στην προσπάθεια... Τι να γίνει..

  11. #956
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Ερχεται το καλοκαίρι,αλλά δεν θέλω να έρθει...Τι να το κάνω?...Εχω κάτι σπασμένα φτερά που έλεγε και ο Καρυωτάκης...Θα έπρεπε να το ζω στο έπακρον...Κάθε μέρα μπάνιο και το βράδυ βόλτες για μπύρα και περιπατοι στην παραλιακή...Αλλά και φέτος μέσα στο σπίτι βλέπω να το περνάω
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #957
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    δεν θα έπρεπε τίποτα.
    δεξου ότι στην παρούσα φάση μπορείς να έχεις κάτι λιγότερο απο αυτό. κράτα χαμηλά την μπάλα που λένε.

  13. #958
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Ελπίζω να τη βρω την άκρη...
    Player κι εγώ σταμάτησα τη δίαιτα που την είχα κρατήσει για 3 βδομάδες...
    Λίγο το αρνί που έφαγα και με χάλασε μια μέρα, λίγο τα νεύρα που είχα, δεν θέλει και πολύ, και την παράτησα...
    Τώρα είμαι άρρωστη με πυρετό... Όταν γίνω καλά θα την ξαναξεκινήσω...

    Πάντως έχω παρατηρήσει πως η διάθεσή μου έχει διακυμανσεις... Είναι κάποιες φορές που έχω πολλά νεύρα με τους γονείς μου και άλλες φορές που συνυπάρχουμε αρμονικά μπορώ να πω...
    Αυτό σημαίνει πως αφού μπορώ να υπάρξω και φυσιολογικά μαζί τους κάποιες φορές, πως αν το δουλέψω ίσως να καταφέρω να είμαι καλά μαζί τους και όλες τις φορές...

    Player σου εύχομαι να ξαναξεκινήσεις σύντομα τη δίαιτα... Κάνουμε ένα διάλειμμα και μετά ξανά στην προσπάθεια... Τι να γίνει..
    Περαστικά pause για τον πυρετό.
    Αύριο την συνεχίζω την δίαιτα, ασχέτως αν σήμερα χτύπησα σουβλακαρες χαχα.
    Θέλει που και που διάλειμμα η δίαιτα.

  14. #959
    Καλημέρα παιδιά. Σήμερα πράγματι η διάθεση είναι.. Έχω κάτι σπασμένα φτερα..
    pause το ότι είναι κάπως χειριστικοι οι γονείς σου έχει να κάνει περισσότερο με εκείνους παρά με εσένα. Είναι λίγο άδικο να παίρνεις εσύ το βάρος και να νιώθεις ανάξια εμπιστοσύνης.
    Θα μπορούσες να διαβάσεις και κάποιο βιβλίο της Alice Miller.
    Στην θέση σου αν μπορούσα θα έβρισκα μια δουλειά(ακόμα και σε κάποια βιοτεχνία ,εργοστάσιο) και θα έψαχνα παραλληλα τι μου αρέσει κτλ. Είμαι και εγώ.στην φάση που σκέφτομαι να αλλαξω δουλειά , σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι ..δεν ξέρω. Ειμαι μαγείρισσα και φέτος δεν πήγα σεζόν. Χρειαζομαι κάτι με λιγότερο στρες έστω για λίγο .
    Player πόσο συμπάσχω μαζί σου..τον τελευταίο καιρό ολο ξεκινάω δίαιτα από αυριο! Θα ελεγα ότι θα αλλαξει αυτό από σήμερα αλλα έχω φάει ήδη ένα κρουασαν!

  15. #960
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Καλησπέρα κι από μένα...

    Αυτή τη στιγμή νιώθω αδυναμία και τρέμουν τα χέρια μου, δεν ξέρω γιατί όμως... Δεν ξέρω με απόλυτη βεβαιότητα αν είναι λόγω κακοδιαθεσίας αλλά είναι πιθανό... Θα κάνω πράγματα που με βοηθάνε συνήθως να νιώσω καλύτερα απλώς είπα να το γράψω γιατί έχω παρατηρήσει ότι όταν το μοιράζομαι ξαλαφρώνω κάπως και το έχω ανάγκη τώρα...
    Θέλω να κάνω και κάτι που δεν πρέπει, να στραφώ για βοήθεια σε κάποιον που με είχε βοηθήσει πολύ στο παρελθόν και που μπορεί να με κάνει να σταματήσω να νιώθω άσχημα αμέσως αλλά δεν είναι σωστό οπότε θα συγκρατηθώ... Κι αυτό το γράφω γιατί αυτό θα με βοηθήσει ν' αντισταθώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 64 of 108 FirstFirst ... 1454626364656674 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 21:33
  2. πως αισθανεστε τωρα?
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2019, 22:28
  3. πολεμος (δευτερο μερος)
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 03-12-2018, 18:41
  4. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 16:01
  5. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 10:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •