δεν ξερω τι να πιστεψω και ανησυχω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    δεν ξερω τι να πιστεψω και ανησυχω.

    Oi άνθρωποι εχουν διάφορες θεωρίες για την ζωή. όπως:
    1) θεωρία προσομοιωσης.
    2) μετενσαρκωση
    3) αλλες θρησκειες


    Καποτε πιστευα στον Χριστό. αλλα ολα αυτα τα what if skotωνουν την πιστη μου. Αρχισα να διαβάζω γνώμες από αγνωστικιστες και εξχριστιανους και μου φανηκε οτι ειχαν πολυ δικιο.
    Δεν ξέρω τι να πιστεψω.


    1) Πρωτα απο ολα, υπαρχουν πολλες θρησκείες. Γιατι ο χριστιανισμος να ειναι η σωστη?
    2) . Πολλες διακλαδώσεις. Η εκκλησια επαιξε μεγαλο ρολο στον χριστιανισμο. Οι χριστιανοι διαφωνουν για καποια πράματα. Πχ νομιζω η εκκλησια απερριψε καποια βιβλια ή/και τα αποδεχτηκε αργοτερα. Νομιζω έχει αλλαξει καποιες γνωμες μεσα στα χρονια. Ο πανου είχε πει ότι καποτε πιστευαν οτι η γυναικα δεν ειχε ψυχη. Η εκκλησια σκοτωνε ανθρωπους νομιζω το μεσσαιωνα. Η παλαια διαθήκη μοιαζει σαν αλλη θρησκεια σε σχεση με την καινη.
    3) φαινομενικα τουλαχιστον αντιφάσεις.
    4)ο λογος της πιστης. μου φαινεται πολυ υποπτο να εχω πιστη ενω δεν εχω δει. Λαμβανοντας υποψιν πως λειτουργει ο κοσμος, το βρισκω πολυ αποθαρρυντικο να πιστεψω τα λεγομένα των ανθρωπων που ισχυριστηκαν οτι ειχαν το λογο του Θεου. Επισης, η τακτικη της πιστης και της κολασης μου φαινεται πραγματικα κατι ανθρωπινο.



    Εφοσον οι ανθρωποι ευκολα πεφτουν σε πλάνη, δεν αισθανομαι οτι μπορω απλα να πιστεψγ και να ζησω συμφωνα με τα χριστιανικα πρωτυπα. Μπορω και θελω να ειμαι καλος αλλα το να πηγαινω εκκλησια και να απεχω απο τα σεξουαλικα αμαρτήματα ειναι δυσκολο, ειδικα χωρις πιστη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Enoxlitikos View Post
    Γιατι ο χριστιανισμος να ειναι η σωστη?.


    τυπε γινε βουδιστης να ηρεμισεις.
    εγω το εκανα και τωρα ειμαι πολυ ηρεμος σαν Βουδας. ασε που η γιογκα με βοηθησε να χασω 30 κιλα.
    τωρα που ειμαι βουδιστης ειμαι πολυ ευτυχισμενος.
    βεβαια κερδισα και ενα μεγαλο λαχειο και αυτο ισως βοηθησε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειμαι αγνωστικιστης. Μια φραση ειναι ολη και ολη. Μπορει να υπαρχει Θεος, μπορει να μην υπαρχει και εαν υπαρχει δεν μπορουμε να ξερουμε τη φυση του. Θα μπορουσες να με πεις και αθρησκο, μιας και δεν ασχολουμε με τα θρησκευτικα ζητηματα. Πιστευω οτι δεν χρειαζεται καν θρησκεια για να εισαι για παραδειγμα αυτο που λενε καλος ανθρωπος. Για παραδειγμα προσωπικα εκ φυσεως δεν θελω να βλαπτω και να πληγωνω αλλους και μου αρεσει να βοηθαω. Με απασχολει ο θανατος και δεν θελω να πεθανω, μιας και μαλλον σημαινει τη μεταβαση προς την ανυπαρξια, αλλα δεν βλεπω να εχω και επιλογη σε αυτο. "Το ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης" ερχεται στο μυαλο αλλα δεν το αφηνω να με επηρεασει οσο μπορω. Εαν διαβαζα ενα βιβλιο θα απερριπτα κατι που βασιζεται σε θρησκεια. Θα διαβαζα με ενδιαφερον κατι που βασιζεται σε φιλοσοφια. Μερικες φορες οι εννοιες ειναι πολυ κοντα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Κι αν ακόμα δεν υπήρχε Θεός, θα έπρεπε να τον εφεύρουμε.

    Βολταιρος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Enoxlitikos View Post
    1) Πρωτα απο ολα, υπαρχουν πολλες θρησκείες. Γιατι ο χριστιανισμος να ειναι η σωστη?
    2) . Πολλες διακλαδώσεις. Η εκκλησια επαιξε μεγαλο ρολο στον χριστιανισμο. Οι χριστιανοι διαφωνουν για καποια πράματα. Πχ νομιζω η εκκλησια απερριψε καποια βιβλια ή/και τα αποδεχτηκε αργοτερα. Νομιζω έχει αλλαξει καποιες γνωμες μεσα στα χρονια. Ο πανου είχε πει ότι καποτε πιστευαν οτι η γυναικα δεν ειχε ψυχη. Η εκκλησια σκοτωνε ανθρωπους νομιζω το μεσσαιωνα. Η παλαια διαθήκη μοιαζει σαν αλλη θρησκεια σε σχεση με την καινη.
    3) φαινομενικα τουλαχιστον αντιφάσεις.
    4)ο λογος της πιστης. μου φαινεται πολυ υποπτο να εχω πιστη ενω δεν εχω δει. Λαμβανοντας υποψιν πως λειτουργει ο κοσμος, το βρισκω πολυ αποθαρρυντικο να πιστεψω τα λεγομένα των ανθρωπων που ισχυριστηκαν οτι ειχαν το λογο του Θεου.
    φιλε εχεις πολλα ερωτηματα και μονο ενας πνευματικος θα μπορουσε να σε βοηθησει ωστε να βρεις τις καταλληλες απαντησεις...εδω καλλιστα θα μπορουσε ο καθενας να σε μπερδεψει περισσοτερο...ας προσπαθησω να απαντησω στα ερωτηματα σου....
    1) Υπαρχουν πολλες θρησκειες αναφερει καμια μεσα σε αυτες με το ονομα τους οτι ειναι η σωστη? μονο η χριστιανικη ορθοδοξη, εχει στο ονομα της ''το ορθη'' ορθα, σωστα γιατι ειναι η μονη με αποδειξεις....
    2) φιλε με το ''νομιζω'' κανεις μια εικασια που εν τελη μπορει να μην ειναι σωστη... νομιζεις οτι δεν δεχτηκαν καποια βιβλια ή νομιζεις οτι θεωρουσαν οτι η γυναικα δεν εχει ψυχη... πουθενα δεν εχω διαβασει κατι τετοιο εγω...ισχυρισμοι σου ειναι λιγο λαθος ως προς το νοημα που θες να περασεις...
    3) εγω δεν βλεπω πουθενα αντιφασεις, ολα ειναι ξεκαθαρα και πληρως κατανοητα
    4) συνηθως οι Αγιοι, εχουν την χαρη του Αγιου Πνευματος οποτε οταν κατι λενε ειναι σαν να μιλαει ο ιδιος ο Θεος... εχουν φτασει σε τετοιο επιπεδο αγιοσυνης λογο του μεγαλου τους αγωνα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δηλαδη τα επειγια τα ελυσεσ κ τωρα σε απασχολουν τα επουρανια εχεισ ποιοτητα ζωησ φιλουσ κοριτσι σπιτι αυτοκινητο διασκεδαζεισ δουλευεισ εισαι ικανοποιημενοσ απο αυτα τι θεσ να αλλαξει απο τισ εμπειριεσ σου γενικα στη ζωη εισαι ευχαριστημενοσ περνασ καλα απο τον εαυτο σου εισαι ευχαριστημενοσ εισαι ικανοσ αυτα ολα ειναι τα επειγια

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δηλαδη τα επειγια τα ελυσεσ κ τωρα σε απασχολουν τα επουρανια εχεισ ποιοτητα ζωησ φιλουσ κοριτσι σπιτι αυτοκινητο διασκεδαζεισ δουλευεισ εισαι ικανοποιημενοσ απο αυτα τι θεσ να αλλαξει απο τισ εμπειριεσ σου γενικα στη ζωη εισαι ευχαριστημενοσ περνασ καλα απο τον εαυτο σου εισαι ευχαριστημενοσ εισαι ικανοσ αυτα ολα ειναι τα επειγια
    Κι ομως! εισαι πολυ λογικος!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ηλια οταν ημουν μικροσ τα αλλα παιδια με ζοριζαν κι ο πατερασ μου με ζοριζε στη δουλεια κι ετσι πηρε λιγο το σασι αλλα δεν ενοχλω εχω προσαρμοστει με αυτο το δουλεψα οταν εμαθα τισ θεωριεσ αυτεσ εκανα μια επιλογη να μιλαω για τα καθημερινα το δουλεψα κ βγηκε υστερα εγω εχω ποιοτητα ζωησ με προσπαθεια και θελω κι εσεισ να φτασετε σε αυτο το σημειο γτ ο εγκεφαλοσ ειναι εργαλειο το ακονιζεισ κ κοβει ειμαι καλυτερα απο ολουσ στην ελλαδα γι αυτο μιλαω ετσι κ καλα με στομφο γτ εμαθα πωσ ζειτε κι εχω καθηκον να σασ πω γτ οι γιατροι δεν ξερουν

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Enoxlitikos View Post
    Oi άνθρωποι εχουν διάφορες θεωρίες για την ζωή. όπως:
    1) θεωρία προσομοιωσης.
    2) μετενσαρκωση
    3) αλλες θρησκειες


    Καποτε πιστευα στον Χριστό. αλλα ολα αυτα τα what if skotωνουν την πιστη μου. Αρχισα να διαβάζω γνώμες από αγνωστικιστες και εξχριστιανους και μου φανηκε οτι ειχαν πολυ δικιο.
    Δεν ξέρω τι να πιστεψω.


    1) Πρωτα απο ολα, υπαρχουν πολλες θρησκείες. Γιατι ο χριστιανισμος να ειναι η σωστη?
    2) . Πολλες διακλαδώσεις. Η εκκλησια επαιξε μεγαλο ρολο στον χριστιανισμο. Οι χριστιανοι διαφωνουν για καποια πράματα. Πχ νομιζω η εκκλησια απερριψε καποια βιβλια ή/και τα αποδεχτηκε αργοτερα. Νομιζω έχει αλλαξει καποιες γνωμες μεσα στα χρονια. Ο πανου είχε πει ότι καποτε πιστευαν οτι η γυναικα δεν ειχε ψυχη. Η εκκλησια σκοτωνε ανθρωπους νομιζω το μεσσαιωνα. Η παλαια διαθήκη μοιαζει σαν αλλη θρησκεια σε σχεση με την καινη.
    3) φαινομενικα τουλαχιστον αντιφάσεις.
    4)ο λογος της πιστης. μου φαινεται πολυ υποπτο να εχω πιστη ενω δεν εχω δει. Λαμβανοντας υποψιν πως λειτουργει ο κοσμος, το βρισκω πολυ αποθαρρυντικο να πιστεψω τα λεγομένα των ανθρωπων που ισχυριστηκαν οτι ειχαν το λογο του Θεου. Επισης, η τακτικη της πιστης και της κολασης μου φαινεται πραγματικα κατι ανθρωπινο.



    Εφοσον οι ανθρωποι ευκολα πεφτουν σε πλάνη, δεν αισθανομαι οτι μπορω απλα να πιστεψγ και να ζησω συμφωνα με τα χριστιανικα πρωτυπα. Μπορω και θελω να ειμαι καλος αλλα το να πηγαινω εκκλησια και να απεχω απο τα σεξουαλικα αμαρτήματα ειναι δυσκολο, ειδικα χωρις πιστη.
    οι θρησκειες ειναι εφευρεση των ανθρωπων για να καλυψουν τις ανασφαλειες τους. Ζησε τη ζωη σου οπως θες. Οι μονες ''αμαρτιες'' ειναι αυτες ου προκαλουν πονο σε αλλους ανθρωπους. Ο φονος, ο βιασμος, ο εμπαιγμος, η βια και η κλοπη εκτος απο καποιες προυποθεσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    οι θρησκειες ειναι εφευρεση των ανθρωπων για να καλυψουν τις ανασφαλειες τους. Ζησε τη ζωη σου οπως θες. Οι μονες ''αμαρτιες'' ειναι αυτες ου προκαλουν πονο σε αλλους ανθρωπους. Ο φονος, ο βιασμος, ο εμπαιγμος, η βια και η κλοπη εκτος απο καποιες προυποθεσεις.
    θες να πεις ποιες ειναι αυτες οι προυποθεσεις? γιατι σκεφτομουν να προβω σε μια απο αυτες που ανεφερες και δεν θελω να πιαστει σαν αμαρτια..............!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Πίστεψε στον εαυτό σου.

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι να πιστεψω
    By Apsekastos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 28-05-2021, 01:03
  2. Τι να πιστεψω;
    By Μ1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 10-08-2018, 21:49
  3. Τι να πιστέψω και πως να συνεχίσω.
    By nefelirene in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 65
    Last Post: 09-07-2014, 03:07
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-03-2013, 16:53
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-11-2012, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •