Functional medicine
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    4

    Functional medicine

    Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος που ταλαιπωρούνταν για χρόνια με άγχος και ψυχοσωματικά συμπτώματα και να είδε αποτέλεσμα με βοήθεια functional (λειτουργικού) γιατρού; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Έχω κάνει ένα εξάμηνο θεραπεία. Ακριβή θεραπεία, ένα σωρό συμπληρώματα φτιαγμένα σε συγκεκριμένο φαρμακείο χωρίς ετικέτα, με δήθεν υπερδοσεις που στις αιματολογικές εξετάσεις δεν είχαν αποτέλεσμα. Θα κρατούσε κι άλλο αλλά βαρέθηκα και τη σταμάτησα. Δεν είμαι κατά των συμπληρωμάτων αλλά όταν έκανα εξετάσεις για συγκεκριμένες βιταμίνες και πήρα συμπληρώματα που κυκλοφορούν στην αγορά τότε μετά από λίγους μήνες είδα και αποτέλεσμα στις αιματολογικές. Αλλά αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Ο δύσκολος δρόμος είναι αποτελεσματικότερος, ψυχοθεραπεία με αγωγή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτο το εκανα κι εγω πηρα συμπληρωματα μονοσ μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτο το εκανα κι εγω πηρα συμπληρωματα μονοσ μου
    Κοίτα, είχα κάνει εξετάσεις και ήξερα ότι έχω ανεπάρκεια βιταμίνης d, και το φυλλικό οξύ και η b12 ήταν στα χαμηλότερα φυσιολογικά παρά τις δήθεν υψηλές δόσεις των συμπληρωμάτων του λειτουργικού γιατρού. Οπότε πήγα σε συμβατικούς γιατρούς που μου σύστησαν συμπληρώματα που υπάρχουν στα φαρμακεία και είδα αποτέλεσμα στις επόμενες εξετάσεις. Δεν πήρα μόνος μου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    1

    hey

    [Καλησπερα. Δεν θελω να πω πολλα γιατι τωρα ξεκιναω το ταξιδι μου ομως αν μπεις στο επισιμο site της functional medicine θα δεις πως επισημα καταχωρημενοι ειναι ελαχιστοι ανθρωποι στην Ελλαδα και αν δεν απατωμαι μονο μια ειναι γιατρος, οι υπολοιποι ειναι διατροφολογοι.. Για μενα αυτο εκανε την διαφορα γι αυτο και απευθυνθηκα εκει. Αναφορικα με τα συμπληρωματα δεν ειναι τοσο ακριβα οσο οι εξετασεις και υπαρχει παντα και η λυση της elimination diet την οποια σκεφτομαι να ακολουθησω και δεν κοστιζει απολυτως τιποτα. Τα δε συμπληρωματα ειναι εξατομικευμενα και δεν κοστιζουν υπερογκα οπως με ενημερωσαν. Βεβαια βρισκομαι Θεσσαλονικη ισως εχουμε αλλες τιμες οπως και σε πολλα αλλα. ριξε μια ματια στο official site και ελπιζω να συνεχιστει αυτη η κουβεντα εδω, Εχω μεγαλη ανυπομονησια ομως ελπιζω να βρω κουραγιο για την elimination πρωτα.. Εχω ξεκινησει ηδη την αποτοξινωση και παω καλα. Αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα. Ο δυσκολος δρομος δεν ειναι μονοδρομος , ειμαι χρονια σε αγωγη και ψυχοθεραπεια και εχω πιασει τελμα. Ειναι η ωρα για κατι καινουργιο. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι. ..

    QUOTE=Niels;1187079]Έχω κάνει ένα εξάμηνο θεραπεία. Ακριβή θεραπεία, ένα σωρό συμπληρώματα φτιαγμένα σε συγκεκριμένο φαρμακείο χωρίς ετικέτα, με δήθεν υπερδοσεις που στις αιματολογικές εξετάσεις δεν είχαν αποτέλεσμα. Θα κρατούσε κι άλλο αλλά βαρέθηκα και τη σταμάτησα. Δεν είμαι κατά των συμπληρωμάτων αλλά όταν έκανα εξετάσεις για συγκεκριμένες βιταμίνες και πήρα συμπληρώματα που κυκλοφορούν στην αγορά τότε μετά από λίγους μήνες είδα και αποτέλεσμα στις αιματολογικές. Αλλά αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Ο δύσκολος δρόμος είναι αποτελεσματικότερος, ψυχοθεραπεία με αγωγή.[/QUOTE]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Σου εύχομαι τα καλύτερα. Έχεις δίκιο, ο καθένας μπορεί να βρει τον δικό του δρόμο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    συμφωνω , ο καθενας θα βρει το δρομο του με τον δικο του τροπο, οποιος κι αν ειναι αυτος ( ο δρομος ) ....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •