ZOLOFT - επικίνδυνο για την καρδιά/καμία βελτίωση στην κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210

    ZOLOFT - επικίνδυνο για την καρδιά/καμία βελτίωση στην κατάθλιψη

    καλησπέρα σε όλους για να τελειώνουμε λίγο με το zoloft το σκεύασμα της PFIZERμετά από αρκετό καιρό που το παίρνω δεν έχω δει καμία βελτίωση στην κατάθλιψη αντ αυτού μάλλον χειρότερα έγινα.επίσης χτες είχα από τα χειρότερα καρδιακά επεισόδια της ζωής μου σε συνδυασμό με κρίση πανικού και ζαλάδα.ο πόνος στην καρδιά ήταν τόσο δυνατός που φώναζα για βοήθεια και βρέθηκα στα πρόθυρα καρδιακής βλάβης όπως μου είπε και ο καρδιολόγος μου.όποιος θέλει να πάρει το ζολοφτ ας κάνει ότι θέλει ας το πάρει αλλά να ξέρει έχει υπογράψει για εγγυημένες κρίσεις πανικού και πολύ πιθανές βλάβες στην καρδιά.επίσης ζαλάδες και +20 κιλά πάνω είναι μερικές ακόμα απτις παρενέργειες που θα υπάρχουν για να μην αναφέρω και άλλες και μου ρίξουν ban.μερικοί που γράφουν εδώ ότι άλλη επίδραση έχει στον καθένα συμφωνώ με αυτό αλλά αν πάθει κάποιος βλάβη στην καρδιά ή στον εγκέφαλο απτο ζολοφτ ας βγουν αυτοί να μου πουν ποιος θα πάρει την ευθύνη....η pfizer;αν θέλετε την ψυχική σας υγεία και την καρδιά σας υγιή μείνετε μακριά απτο ζολοφτ και αν μπορείτε μακριά απο αντικαταθλιπτικά γενικότερα.ότι και να γράψει ο καθένας παρακάτω είναι απλά η άποψή του.εγω αναφέρω την αλήθεια που πονάει δυστυχώς.για να μην αναφέρουμε και το τι έχει κάνει η συγκεκριμένη εταιρεία στις μέρες μας.εσείς λοιπόν που λέτε ότι δεν κάνει τίποτα αναλάβετε την ευθύνη και υπογράψτε ότι δεν θα συμβεί τίποτα σε κανέναν που έπαθε βλάβη όπως εγώ.θα το κάνετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    εδω τοσος κοσμος πηγε να κανει το εμβολιο γαιτι ειναι ασφαλες και προστατευει και κανεις δεν ρωτησε αν παθω κατι τι θα γινει? η απαντηση θα ειναι με δικη σου πρωτοβουλια δεν εκανες το εμβολιο? ετσι και με δικη σου πρωτοβουλια δεν εβαλες στο στομα το ζολοφτ? αφου ειδες οτι σε ενοχλει επρεπε να το σταματησεις ... φιλικα παντα γιατι και εγω ειμαι μπλεγμενος σε αυτα τα φαρμακα και ομολογω οτι η κατασταση ειναι δυσκολη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εδω τοσος κοσμος πηγε να κανει το εμβολιο γαιτι ειναι ασφαλες και προστατευει και κανεις δεν ρωτησε αν παθω κατι τι θα γινει? η απαντηση θα ειναι με δικη σου πρωτοβουλια δεν εκανες το εμβολιο? ετσι και με δικη σου πρωτοβουλια δεν εβαλες στο στομα το ζολοφτ? αφου ειδες οτι σε ενοχλει επρεπε να το σταματησεις ... φιλικα παντα γιατι και εγω ειμαι μπλεγμενος σε αυτα τα φαρμακα και ομολογω οτι η κατασταση ειναι δυσκολη
    λυπαμαι αλλα δεν ηταν δικη μου πρωτοβουλια και ποτε δεν ηταν δικια μου πρωτοβουλια να εχω μειζονα καταθλιψη.ο ψυχιατρος μου το προτεινε εγω ουτε ηξερα πως δρουν τα αντικαταθλιπτικα ουτε οτι προκαλουν ακομα και βλαβες.και ουτε ηξερα οτι ειναι σχεδον αδυνατο να διακοπουν.αυτο δεν αναφερεται πουθενα σε κανενα φυλλαδιο οδηγιων.βρειτε μου ενα φυλλαδιο οδηγιων που λεει οτι τα αντικαταθλιπτικα ειναι πολυ δυσκολο να διακοπουν.αντιθετως παιζουν με τις λεξεις λεγοντας "δεν ειναι εθιστικα".οτι να ναι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τι εννοεις καρδιακη βλαβη? Τι επαθες ακριβως? Ποια ηταν η διαγνωση για τον πονο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Τι εννοεις καρδιακη βλαβη? Τι επαθες ακριβως? Ποια ηταν η διαγνωση για τον πονο?
    πηγα καρδιολογο και μου ειπε δεν ηταν κριση πανικου και οτι αν συνεχισω τα ζολοφτ μπορει να μου βγαλει σοβαρο προβλημα στο μελλον και θρομβωσεις.ειδικα για εμενα που ειμαιυπερβαρος μου προτεινε να το διακοψω τελειως το ζολοφτ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ούτε εμένα ο καρδιολόγος ήταν υπέρ αλλά το ξεκίνησα τι να κάνω...είμαι αρχή ακόμα με βαριά καρδιά τα παίρνω επίσης εμένα νιώθω οτι μου έκοψαν την όρεξη κ είμαι πολύ αδύνατη κ ανησυχώ...παίρνω μισό του μισού αύριο πάω σε μισό

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    3
    Εγώ περνώ τα zoloft 8 χρ.,μετά διακοπη,σε σύντομο διάστημα μου βγήκαν πάλι κρίσεις πανικού και σωματοποιημενο άγχος και φοβίες,και εδώ και 5 χρ.τα ξανάρχισα σε πολύ μικρή δόση.Μου λειτούργησαν και τις 2 φορές σε 15 μέρες.Και σε 2 νευρολόγους -ψυχιατρους που είχα πάει,είχαν πει ότι είναι απ' τα ελάχιστα που ούτε σοβαρές παρενέργειες έχουν ,ούτε εθιζεσαι.Αυτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Vassilikaki View Post
    Εγώ περνώ τα zoloft 8 χρ.,μετά διακοπη,σε σύντομο διάστημα μου βγήκαν πάλι κρίσεις πανικού και σωματοποιημενο άγχος και φοβίες,και εδώ και 5 χρ.τα ξανάρχισα σε πολύ μικρή δόση.Μου λειτούργησαν και τις 2 φορές σε 15 μέρες.Και σε 2 νευρολόγους -ψυχιατρους που είχα πάει,είχαν πει ότι είναι απ' τα ελάχιστα που ούτε σοβαρές παρενέργειες έχουν ,ούτε εθιζεσαι.Αυτα.
    αφού όπως λένε οι "ψυχολόγοι ψυχίατροι" ότι δεν εθίζεσαι τότε γιατί κατά την διακοπή τους μας πιάνουν συμπτώματα λες κ ειμαστε ναρκομανείς και πέφτουμε κάτω από τα συμπτώματα απόσυρσης; ας μας το εξηγήσουν αυτοί οι φοβεροί ....επιστήμονες. τα φάρμακα όλα αυτά ειναι κατασκευασμένα ώστε να δρουν σαν ναρκωτικά και να μην μπορείς χωρίς αυτά. βαρέθηκα να ακούω τα ψέμματα τους και βαρέθηκα τα παραμύθια των φαρμακευτικών να λένε ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν προκαλούν εθισμό οι οποίες είναι υπεύθυνες για κακουργήματα και μας λένε ότι δεν τρέχει τίποτα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Γιατί να παιρνεις ένα αντικαταθλιπτικο για πολλά συνεχόμενα χρόνια?
    Μερικοί τα θέλετε και τα παθαίνετε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Γιατί να παιρνεις ένα αντικαταθλιπτικο για πολλά συνεχόμενα χρόνια?
    Μερικοί τα θέλετε και τα παθαίνετε...
    μερικοι εμπιστευονται τον γιατρο τους που τον θεωρουν ειδικο... συνεχισε το σου λεει, θα του πεις εσυ ωπα γιατρε το πηρα 3 μηνες ωρα για διακοπη?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    μερικοι εμπιστευονται τον γιατρο τους που τον θεωρουν ειδικο... συνεχισε το σου λεει, θα του πεις εσυ ωπα γιατρε το πηρα 3 μηνες ωρα για διακοπη?
    Νομίζω πως ο πραγματικός εθισμός δημιουργείται με την χρόνια χρήση. Οι περισσότεροι χρονιοι χρήστες παλεύουν να τα διακόψουν και δεν μπορούν, πολλοί ναι μεν τα κατάφεραν αλλά εχουν πισωγυρισματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Εγώ ποτέ δεν είχα θέμα σοβαρό με διακοπή αντικαταθλιπτικου κι αυτό γιατί τα έπαιρνα για λίγο στα πλαίσια δοκιμών. Το seroxat που μου ταίριαξε για τις φοβίες και την γαδ το πήρα 6 μήνες αν κι ο γιατρός ήθελε να το πάρω 1 χρόνο. Το εκοψα τόσο εύκολα που δεν το πίστευα γιατί έχει κακή φήμη το συγκεκριμένο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    και βρες μου εσυ εναν γιατρο που ασκει σωστα το επαγγελμα του... εγω προσφατα εμαθα απο ατομο μου που σπουδαζει ιατρικη, οτι αν ο ψυχιατρος δεν διαγνωσει αυτοκτονια στο ασθενη του, εχουν το δικαιωμα να του ανακλησουν την αδεια ασκησεως επαγγελματος (εφοσον ο ασθενης αυτοκτονησει)... σου λεει κατι αυτο? εμενα ναι... Αν πας στο γραφειο του, θα φυγεις απο εκει με συνταγη για ψυχοτροπα... δεν τον νοιαζει και τοσο να βοηθησει, πιο πολυ να σωσει το τομαρι του εμενα μου μοιαζει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ειναι δεδομένο ότι ψυχιατρική είναι πολύ πίσω .
    Ελπίζω κι εύχομαι να προλάβουμε να δούμε κάποια αξιόλογη πρόοδο όπως εξατομίκευση των φαρμακευτικων αγωγών με τη βοήθεια της τεχνολογίας που θα εστιάζει στις ανάγκες του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά και φυσικά νέα γενιά φαρμάκων με ελάχιστες η και καθόλου παρενέργειες. Ίδωμεν...

    Φταίει και η νοοτροπία εδώ ... όλοι ασθενείς και γιατροί θέλουν την εύκολη λύση ... και φυσικά οι φάρμακο βιομηχανίες θέλουν να αυξήσουν τα κέρδη τους, ο κόσμος όμως υποφέρει!

Similar Threads

  1. Zoloft - επικίνδυνο μείνετε μακριά / κατάχρηση αντικαταθλιπτικών
    By niaouris in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 12-03-2022, 21:44
  2. Δεν βλέπω βελτίωση στην ζωή μου
    By Nightshark in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 34
    Last Post: 04-03-2019, 12:24
  3. Λοχεια-αγχος-καταθλιψη-zoloft
    By sadnesss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-05-2017, 11:59
  4. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 14:42
  5. Κοντά στην πλήρη ίαση ή απλά βελτίωση?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2011, 18:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •