Συμπλήρωμα διατροφής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32

    Question Συμπλήρωμα διατροφής

    μηπως γνωριζετε αν για τις απαιτησεις του οργανισμου ειναι απαραιτητο να περνουμε καποιο συμπληρωμα επι καθημερινης βασης και αν ναι , ποιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν τρως υγιεινα κανενα .........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Quote Originally Posted by jasmine22 View Post
    μηπως γνωριζετε αν για τις απαιτησεις του οργανισμου ειναι απαραιτητο να περνουμε καποιο συμπληρωμα επι καθημερινης βασης και αν ναι , ποιο?
    Ιδανικά πριν πάρεις κάποιο συμπλήρωμα θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις και ανάλογα με τα αποτελέσματα. Δηλαδή εγώ με εξετάσεις για βιταμίνη d βρήκα ότι έχω ανεπάρκεια και ο γιατρός μου σύστησε συμπλήρωμα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και μετά επανεξέταση. Το ίδιο και με φυλλικό οξύ και b12. Επίσης τη μελατονίνη που παίρνω μου τη σύστησε ψυχίατρος. Δεν είναι ότι δεν έχω πάρει και μόνος μου διάφορα αλλά έτσι μπορεί να πάρεις κάτι που δεν χρειάζεται και να μην παίρνεις κάτι που χρειάζεται.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    Γνωρίζετε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής για αδυνάτισμα?

  5. #5
    Όλα αυτά είναι βλακίες , κλείσε στόμα και βάλε υγιεινά πράγματα μέσα σου και αδυνατίζεις και παίρνεις και τις απαραίτητες βιταμίνες , δεν χρειάζεται να βάζουμε φάρμακα και βλακείες στον οργανισμό μας❤️❤️

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Ειδικά τα συμπληρώματα διατροφής για αδυνάτισμα μπορεί να είναι επικίνδυνα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ανηκω στην παλαια γενια , τα συμπληρωματα ενεφανισθησαν τελη του 1980 , ημασταν ολοι υγιεις , τρωγαμε υγιεινα ( τα παντα ) , δεν χρειαζομασταν ( ουτε υπηρχαν ) συμπληρωματα διατροφης ......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by jasmine22 View Post
    μηπως γνωριζετε αν για τις απαιτησεις του οργανισμου ειναι απαραιτητο να περνουμε καποιο συμπληρωμα επι καθημερινης βασης και αν ναι , ποιο?
    ο δυτικος τροπος ζωης, βασικα ας το θεσω αλλιως, η πολιτισμικη κουλτουρα και ο συγχρονος τροπος ζωης που μας αναγκαζει αλλοι να δουλευουμε βραδυ και αλλοι μερα, αλλοι σε εξωτερικο χωρο και αλλοι σε εσωτερικο, εχει κανει τον ανθρωπο να απομακρινεται απο το βιολογικο του ρολοι και με τους ρυθμους της φυσης... ολο και περισσοτερα ατομα εμφανιζουν ελλειψη στην βιταμινη D, στην βιταμινη του ηλιου.... συντιθεται με το ηλιακο φως... εγω για παραδειγμα ψαχνω την ελλειψη σιδηρου και αυτην μπορει να οφειλεται και στην ελειψη φυλικου οξεος και β12... δεν ειναι οτι δεν τρωω απο ολα... αλλα τα τιγκα σε φυτοφαρμακα λαχανικα? αναμενω την Δευτερα να παω να κανω εξετασεις αυτες τις δυο αλλα ηδη υποψιαζομαι οτι ειναι σε χαμηλα επιπεδα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •