Σκπ ή Αγχοςςς;;;;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1

    Σκπ ή Αγχοςςς;;;;;;;

    Εχει δυο μηνες (οχι συνεχεια)που αισθανομαι φαγουρα σε ολο μου το σωμα σαν καρφιτσες καποιες φορες που γινεται πιο εντονο οταν ξαπλωνω και γενικα οταν δεν βρισκομαι σε κινηση, δεν επηρεαζει καθολου τον υπνο, ουτε με επηρεαζει ιδιαιτερα οταν κινουμαι,περπαταω...περα απο αυτο δεν αισθανομαι κατι αλλο....Ειμαι πολυ αρρωστοφοβικη,αγχωνομαι συχνα με το παραμικρο...Την φαγουρα την αισθανθηκα μεσα δεκεμβριου ομως κρατησε το πολυ μια εβδομαδα και περασε...Πριν 3 μερες ξανα αρχισε...Να πω εδω πως βιωνω μια πολυ αγχωτικη περιοδο λογω εξεταστικης στο πανεπιστημιο και καποια αλλα θεματακια....Φοβαμαι πως προκειται για σκπ και κοιμαμαι και ξυπναω με τη σκεψη αυτη...Υπαρχει τετοια περιπτωση; Το αγχος επισης μπορει να οδηγησει σε μια τετοια κατασταση; Φοβαμαι παρα πολυ οτι πασχω απο σκληρυνση κατα πλακας...εχει καποιος παρομοια εμπειρια; εχω πεθανει απο το αγχος μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το άγχος μπορεί να προκαλέσει φαγούρα ,και εφόσον λες ότι είσαι αρρωστοφοβική και βρίσκεσαι και σε περίοδο αυξημένου άγχους το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για ψυχοσωματικο
    Το έχω περάσει και εγώ και με έπιανε μόνο όταν ξάπλωνα να κοιμηθώ

  3. #3
    Εγω το εχω ολη την ημερα...απλα χειροτερευει καθε φορα που ξαπλωνω ή διαβαζω ή βλεπω τηλεοραση....
    Εσενα ποσες μερες διαρκουσε; και ειχες την αισθηση μερικες φορες σαν βελονες;
    Last edited by Mary098; 26-01-2022 at 15:33.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Θέλω να εξηγήσεις το σκέπτικο πίσω από το συμπέρασμα οτι πρόκειται για ΣΚΠ.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Θέλω να εξηγήσεις το σκέπτικο πίσω από το συμπέρασμα οτι πρόκειται για ΣΚΠ.
    Εχω διαβασει σε πολλα φορουμ και σελιδες οτι πολλοι ανθρωποι πολυ πριν διαγνωστουν με σκπ ειχαν φαγουρα σαν καρφιτσες σε ολο το σωμα...και εχω ακριβως το ιδιο συμπτωμα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άσε την έρευνα στα φόρουμ και τις σελίδες. Ένα σπυράκι βγάζεις και σου λένε ότι έχεις καρκίνο τελικού σταδίου. Δεν πάει έτσι.

  7. #7
    Μου εχει κολλησει στο μυαλο η σκπ εδω και ενα μηνα...το εχω σιγουρο πια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Mary098 View Post
    Μου εχει κολλησει στο μυαλο η σκπ εδω και ενα μηνα...το εχω σιγουρο πια
    Κοιτα να δεις πως λειτουργει το πραγμα.Eχεις ενα συμπτωμα whatever,ψαχνεις στο διαδικτυο και σου βγαζει οτι το συμπτωμα whatever μπορει να δειχνει την ταδε αρρωστια.Ερχεται και κολλαει το ηλιθιο το μυαλο εκει και αρχιζεις ξαφνικα να εχεις πιο εντονο το συμπτωμα.Πολλες δε φορες αν εκει που διαβασες ανεφερε και δευτερο συμπτωμα παιζει να εμφανιστει και το δευτερο συμπτωμα ως δια μαγειας.Και μπαινεις σε ενα φαυλο κυκλο συμπτωμα και αγχος.Οσο αυξανεται το συμπτωμα αυξανεται το αγχος και οσο αυξανεται το αγχος αυξανεται το συμπτωμα.

    Ειλικρινα νομιζω οτι αν κανουμε ενα γκαλοπ δεν υπαρχει αρρωστοφοβικος που να μην περασε περιοδο τη ςζωης του οντας κολλημενος στη ΣΚΠ.Αντι να καθεσαι και να βασανιζεσαι κανε ενα κοπο και πηγαινε σε ενα νευρολογο.Θα σε καθυσηχασει και θα ηρεμησεις μια και καλη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Mary098 View Post
    Εχω διαβασει σε πολλα φορουμ και σελιδες οτι πολλοι ανθρωποι πολυ πριν διαγνωστουν με σκπ ειχαν φαγουρα σαν καρφιτσες σε ολο το σωμα...και εχω ακριβως το ιδιο συμπτωμα
    Νευρολόγος --> μαγνητική, μυελογραφια, κτλ --> ορθό συμπέρασμα.

    Οι σκέψεις μας εχουν δύναμη. Μη τις επιτρέπεις να προκαλέσουν κάτι που τώρα μπορεί να μην υφίσταται.

  10. #10
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Κοιτα να δεις πως λειτουργει το πραγμα.Eχεις ενα συμπτωμα whatever,ψαχνεις στο διαδικτυο και σου βγαζει οτι το συμπτωμα whatever μπορει να δειχνει την ταδε αρρωστια.Ερχεται και κολλαει το ηλιθιο το μυαλο εκει και αρχιζεις ξαφνικα να εχεις πιο εντονο το συμπτωμα.Πολλες δε φορες αν εκει που διαβασες ανεφερε και δευτερο συμπτωμα παιζει να εμφανιστει και το δευτερο συμπτωμα ως δια μαγειας.Και μπαινεις σε ενα φαυλο κυκλο συμπτωμα και αγχος.Οσο αυξανεται το συμπτωμα αυξανεται το αγχος και οσο αυξανεται το αγχος αυξανεται το συμπτωμα.

    Ειλικρινα νομιζω οτι αν κανουμε ενα γκαλοπ δεν υπαρχει αρρωστοφοβικος που να μην περασε περιοδο τη ςζωης του οντας κολλημενος στη ΣΚΠ.Αντι να καθεσαι και να βασανιζεσαι κανε ενα κοπο και πηγαινε σε ενα νευρολογο.Θα σε καθυσηχασει και θα ηρεμησεις μια και καλη.
    Αυτο που αναφερεις το εχω σκεφτει πολλες φορες οτι μπορει να ειναι και το αγχος μου ή επειδη διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ αλλα το μυαλο δεν λεει να ξεκολλησει απο την σκπ και κανω συνεχεια αρνητικες σκεψεις και για τωρα και για το μελλον

  11. #11
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Νευρολόγος --> μαγνητική, μυελογραφια, κτλ --> ορθό συμπέρασμα.

    Οι σκέψεις μας εχουν δύναμη. Μη τις επιτρέπεις να προκαλέσουν κάτι που τώρα μπορεί να μην υφίσταται.
    Εχεις απολυτο δικιο αλλα δυστυχως τωρα λογω καποιων αλλων οικογενειακων προβληματων δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα να παω σε καποιον νευρολογο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Νευρολόγος --> μαγνητική, μυελογραφια, κτλ --> ορθό συμπέρασμα.

    Οι σκέψεις μας εχουν δύναμη. Μη τις επιτρέπεις να προκαλέσουν κάτι που τώρα μπορεί να μην υφίσταται.
    Κοιτα εγω οταν πηγα την πρωτη φορα δε μου εγραψε εξετασεις.Με εξετασε μου ειπε αποκλειεται ν αεχεις ΣΚΠ το συζητησαμε ,το ξεπερασα.Δυο χρονια αργοτερα μου ξανακολλησε.Παναπηγα.Μου ειπε πηγαινε να κανεις μια μαγνητικη γιατι μονο ετσι θ αξεκολλησεις οριστικα.Οντως την εκανα ,με το που πηρα τα αποτελεσματα και ειδα οτι ηταν καθαρη σε ενα λεπτο ειχαν φυγει ολα τα συμπτωματα.
    Το λεω και ντρεπομαι ειλικρινα αλλα ναι απο το νακαθεσαι και να βασανιζεσαι και να αρρωτσαινεις τον εαυτο σου χιλιες φορες πηγαινε στο γιατρο να τελειωνεις να πας παρακατω.

  13. #13
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Κοιτα εγω οταν πηγα την πρωτη φορα δε μου εγραψε εξετασεις.Με εξετασε μου ειπε αποκλειεται ν αεχεις ΣΚΠ το συζητησαμε ,το ξεπερασα.Δυο χρονια αργοτερα μου ξανακολλησε.Παναπηγα.Μου ειπε πηγαινε να κανεις μια μαγνητικη γιατι μονο ετσι θ αξεκολλησεις οριστικα.Οντως την εκανα ,με το που πηρα τα αποτελεσματα και ειδα οτι ηταν καθαρη σε ενα λεπτο ειχαν φυγει ολα τα συμπτωματα.
    Το λεω και ντρεπομαι ειλικρινα αλλα ναι απο το νακαθεσαι και να βασανιζεσαι και να αρρωτσαινεις τον εαυτο σου χιλιες φορες πηγαινε στο γιατρο να τελειωνεις να πας παρακατω.
    Ειχα παει πριν κανα μηνα μονο για εξεταση αλλα για αλλο συμπτωμα(πονοκεφαλος) και μου ειπε μεσα απο την εξεταση οτι ειμαι καλα, χωρις να δωσει καποιες αλλες εξετασεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Mary098 View Post
    Ειχα παει πριν κανα μηνα μονο για εξεταση αλλα για αλλο συμπτωμα(πονοκεφαλος) και μου ειπε μεσα απο την εξεταση οτι ειμαι καλα, χωρις να δωσει καποιες αλλες εξετασεις
    Ωραια αυτο ειναι πολυ θετικο γιατι σημαινει οτι κατα την εξεταση δεν εντοπισε τπτ.Μπορεις ακομα και να τον παρεις τηλ το γιατρο .Θα δεις οτι θα σου πει οτι ειναι απο το αγχος.Επισης εγω αυτο που ξερω ειναι οτι τα συμπτωματα της ΣΚΠ δεν ειναι συμπτωματα τα οποια ερχονται και φευγουν.Δεν γινεται δλδ να εχεις ενα συμπτωμα ΣΚΠ για ενα μηνα μετα να σου περασει για ενα μηνα και μετα να σε ξαναπιασει.

    Βγαλτο απο το μυαλο σου και κοιτα να περνας ομορφα τη ζωη σου.Στο διαδικτυο να ψαχνεις για καλλυντικα και παπουτσια ,οχι για αρρωστιες.

  15. #15
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Ωραια αυτο ειναι πολυ θετικο γιατι σημαινει οτι κατα την εξεταση δεν εντοπισε τπτ.Μπορεις ακομα και να τον παρεις τηλ το γιατρο .Θα δεις οτι θα σου πει οτι ειναι απο το αγχος.Επισης εγω αυτο που ξερω ειναι οτι τα συμπτωματα της ΣΚΠ δεν ειναι συμπτωματα τα οποια ερχονται και φευγουν.Δεν γινεται δλδ να εχεις ενα συμπτωμα ΣΚΠ για ενα μηνα μετα να σου περασει για ενα μηνα και μετα να σε ξαναπιασει.

    Βγαλτο απο το μυαλο σου και κοιτα να περνας ομορφα τη ζωη σου.Στο διαδικτυο να ψαχνεις για καλλυντικα και παπουτσια ,οχι για αρρωστιες.
    Μακαρι ρε συ να ειναι οπως τα λεςς, σε ευχαριστω πολυυ για τις απαντησεις σου, με καθυσηχασες λιγακιι

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •