μικρό άγχος, ανησυχία(και τα σχετικα) πριν κάνετε κάτι/ πάτε κάπου κλπ και ΧΑΝΑΧ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Thumbs up μικρό άγχος, ανησυχία(και τα σχετικα) πριν κάνετε κάτι/ πάτε κάπου κλπ και ΧΑΝΑΧ

    καλησπερα παιδια.
    οταν εχετε συμπτωματα αγχους για τις δραστηριοτητες που αναφερω στον τιτλο, οσοι παιρνετε ΧΑΝΑΧ για να τα καταστειλετε , ανακουφιζεστε;
    ο γιατρος μου, μου εγραψε χθες ΧΑΝΑΧ 0.5mg μισο χαπι καθε φορα που εχω κατι τετοιο πριν κανω κατι/παω καπου.
    εχετε εμπειριες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Αν παρω χαναχ πριν παω κάπου θα βγάλω το υπόλοιπο της μέρας κοιμώμενος.

    Συνήθως παίρνω Modafinil πάντως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    επαιρνα 9 mg ζαναξ/μερα , ειχα εθιστει για 15 χρονια σε αυτην την ποσοτητα , ειναθι τρομερα εθιστικο, και με τεραστια προσωπικη προσπαθεια τα μειωσα στα 2,5 mg /μερα , πολυ προσοχη σε αυτο το παλιοχαπο, αδρανουν οι υποδοχεις GABA ( ας πουμε το φυσικο ηρεμεμιστικο του εγκεφαλου ) και σου γινονται απαραιτητα ................

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Εμένα σε περιόδους έντονου στρες μου έλεγε να παίρνω πρωί μεσημέρι βράδυ
    Βέβαια εγώ έπαιρνα μόνο βράδυ γιατί φοβόμουν να μην κοιμάμαι
    Από καμία φορά έπαιρνα παραπάνω από μισό μόνο αν ήμουν πολύ χάλια και έπαιρνα και απόγευμα
    Επίσης παίρνω όταν με πιάνουν κρίσεις
    Η ψυχίατρος μου έχει συστήσει να τα παίρνω από πριν αλλά εγώ το φοβάμαι λίγο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    επαιρνα 9 mg ζαναξ/μερα , ειχα εθιστει για 15 χρονια σε αυτην την ποσοτητα , ειναθι τρομερα εθιστικο, και με τεραστια προσωπικη προσπαθεια τα μειωσα στα 2,5 mg /μερα , πολυ προσοχη σε αυτο το παλιοχαπο, αδρανουν οι υποδοχεις GABA ( ας πουμε το φυσικο ηρεμεμιστικο του εγκεφαλου ) και σου γινονται απαραιτητα ................
    Τι να πω είναι μάλλον στον άνθρωπο διότι εγω δεν εχω πρόβλημα να τα κόψω και πότε δεν είχα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Εμένα σε περιόδους έντονου στρες μου έλεγε να παίρνω πρωί μεσημέρι βράδυ
    Βέβαια εγώ έπαιρνα μόνο βράδυ γιατί φοβόμουν να μην κοιμάμαι
    Από καμία φορά έπαιρνα παραπάνω από μισό μόνο αν ήμουν πολύ χάλια και έπαιρνα και απόγευμα
    Επίσης παίρνω όταν με πιάνουν κρίσεις
    Η ψυχίατρος μου έχει συστήσει να τα παίρνω από πριν αλλά εγώ το φοβάμαι λίγο
    και εγω απο πριν τα παιρνω, για να προλαβω αυτα τα δυσαρεστα πριν κανω κατι η παω καπου. ο γιατρος με συμβουλευσε ετσι

  7. #7
    παιδια, ευχαριστω που μοιραστηκατε τις εμπειριες σας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Παιρνω xanax εδω και σχεδον 20 χρονια. Τον πρωτο καιρο επαιρνα μισο των 0,25mg 2-3 φορες την ημερα. Με τα χρονια ηταν και πολλες μερες που δεν επαιρνα καθολου. Πλεον παιρνω μισο με 1 των 0.5mg, κυριως το βραδυ για τον υπνο γιατι τοτε με πιανει ανησυχια. Βοηθαει. Απο τη στιγμη που θα το παρω σε 10-15 λεπτα μου διωχνει το αγχος. Πιθανοτατα το πρωτο διαστημα να σου φερνει υπνηλια αν εισαι παρθενος οργανισμος σε τετοια φαρμακα.

Similar Threads

  1. Ανησυχώ επειδή πριν 1.5 χρόνο ξέχασα να αναφέρω κατί συγκεκριμένο
    By ErudinamPal in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-02-2021, 16:36
  2. Δεν είμαι καλά... Άγχος, φόβος, ανησυχία
    By kely in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-08-2019, 22:26
  3. Replies: 7
    Last Post: 11-05-2018, 02:05
  4. Έχω άγχος πριν κοιμηθώ
    By Osfp7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-03-2018, 18:35
  5. ΚΟΛΛΗΣΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-2011, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •