Άγχος για αγωγή με αντικαταθλιπτικό - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Μην φοβάσαι
    Παίρνω πόσα χρόνια χάπια δεν μου έχουν προκαλέσει τίποτα
    Το μόνο που θέλει προσοχή που μου λέει η ψυχίατρος και δεν προσέχω είναι ότι δεν πρέπει να πίνεις πολύ αλκοόλ
    Και όπως είπε και ο Κώστας να κάνεις εξετάσεις αίματος
    Μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε
    Ποιο χάπι σου έδωσαν;
    επειδή δεν καταπίνω χάπια επέλεξα να πάρω το σεροξατ σιρόπι κ μου έδωσε το οκ κ η γιατρός.
    Αρχικά μου πρότεινε το ζολοφτ.
    Σκέφτομαι πως είναι όλα στο μυαλό μας.
    Μέχρι τη Δευτέρα αρνιομουν να πάρω την αγωγή κ τελικά ενέδωσα γιατί ενοιωθα οτι τρελενομαι κολουσε το κεφάλι μου όλη μέρα σε εμμονές κούτες επαναλαμβανα προτάσεις μέσα μου κ έλεγα μην κάνεις κ αυτό εμμονή κ το έκανα.
    Λοιπόν από τη μέρα που ξεκίνησα το φάρμακο τα ξέχασα αυτά κ όλη μέρα σκέφτομαι τους φόβους μου για την αγωγή.
    Ότι δεν θα το ξεπεράσω ποτέ ότι μπήκα σε αγωγή,ότι πάντα θα θυμάμαι ότι μετά τη γέννα πήρα φάρμακα ότι μπορεί να μου δημιουργήσει θλίψη αυτό μελλοντικά κτλ.
    Κ σκέφτομαι μήπως να το πάλευα μόνη μου η θα με φάνε οι σκέψεις μετά κ οι φοβίες που πήρα φάρμακο για όσο το πάρω????
    Αυτά σκέφτομαι όλη μέρα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Μη το σκεφτεσαι ετσι. Δεν εισαι ηττημενη. Αλλωστε που ξερεις ποιος παιρνει γυρω σου αντικαταθλιπτικα; Επειδ φαινονται μια χαρα; Τα φαινομενα απατουν. Και εγω μια χαρα δειχνω στους γυρω μου αλλα η καρδουλα μου το ξερει. Ειναι κατι παροδικο. Θα περασει συντομα με τη μικρη βοηθεια που θα λαβεις. Συντομα ολα θα ειναι καλυτερα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Μια χαρά χάπι είναι το σεροξατ το έχω πάρει και αν θυμάμαι καλά δεν είχα καμία παρενέργεια
    Προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι το πήρες για καλό και ότι από εδώ και πέρα μόνο καλύτερα θα πηγαίνουν τα πράγματα
    Μην δίνεις χώρο στο κεφάλι σου να σκέφτεται ότι θα πάνε όλα στραβα

  4. #19
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    επειδή δεν καταπίνω χάπια επέλεξα να πάρω το σεροξατ σιρόπι κ μου έδωσε το οκ κ η γιατρός.
    Αρχικά μου πρότεινε το ζολοφτ.
    Σκέφτομαι πως είναι όλα στο μυαλό μας.
    Μέχρι τη Δευτέρα αρνιομουν να πάρω την αγωγή κ τελικά ενέδωσα γιατί ενοιωθα οτι τρελενομαι κολουσε το κεφάλι μου όλη μέρα σε εμμονές κούτες επαναλαμβανα προτάσεις μέσα μου κ έλεγα μην κάνεις κ αυτό εμμονή κ το έκανα.
    Λοιπόν από τη μέρα που ξεκίνησα το φάρμακο τα ξέχασα αυτά κ όλη μέρα σκέφτομαι τους φόβους μου για την αγωγή.
    Ότι δεν θα το ξεπεράσω ποτέ ότι μπήκα σε αγωγή,ότι πάντα θα θυμάμαι ότι μετά τη γέννα πήρα φάρμακα ότι μπορεί να μου δημιουργήσει θλίψη αυτό μελλοντικά κτλ.
    Κ σκέφτομαι μήπως να το πάλευα μόνη μου η θα με φάνε οι σκέψεις μετά κ οι φοβίες που πήρα φάρμακο για όσο το πάρω????
    Αυτά σκέφτομαι όλη μέρα
    Αγαπητή μου Έλενα,

    Είναι σαν να ακούω τις σκέψεις μου πριν ξεκινήσω αγωγή... Είναι απολύτως λογικό να φοβάσαι και για τον θυρεοειδή να έπαιρνες μπορεί να φοβοσουν. Το ότι εμείς, μέχρι να ασχοληθούμε, δεν γνωρίζουμε τα αντικαταθλιπτικα, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν έρευνες και άπειρες εμπειρίες πάνω σε αυτά. Επειδή λοιπόν έχεις ένα μωράκι που στηρίζεται σε εσένα και θα είναι ευτυχισμένο όταν η μαμά του είναι χαρούμενη, βεβαίωσε τον εαυτό σου πως έκανες την καλύτερη επιλογή για εσένα και για αυτό.

    Η επιλόχειος είναι κάτι παροδικό, νομίζω πως πολύ σπάνια γίνεται χρόνια, αλλά αν το έχεις προλάβει στην αρχή θα το ξεπερασεις πιο γρήγορα!

    Ναι, θα μπορέσεις να ζήσεις χωρίς τα χάπια μετά την διακοπή τους, πολλές γυναίκες με επιλόχειο τα κατάφεραν, αλλά και να μην μπορέσεις δεν έγινε και κάτι... Μπορείς να επιστρέψεις σε αυτά για όσο χρειαστεί.

    Θα σου πω πως δεν πέρασα επιλόχειο, η αρχική μου διάγνωση ήταν σωματοποιημενο στρες και πήρα αγωγή για 1.5 χρόνο. Τώρα, 7 μήνες μετά έχω περάσει σε φάση γαδ οπότε θα τα αρχίσω πάλι... Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να το ξεπερασεις οριστικά!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Έλενα οπότε μπορέσεις στείλε μου προσωπικό μηνυμα.κ εγώ έχω γεννήσει κ με έπιασε επιλοχειος με εμμονές κ θα θελα να το συζητήσουμε.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή
    By nefelimirtw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-2021, 16:58
  2. Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή
    By nefelimirtw in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2021, 15:07
  3. Αντικαταθλιπτικο!!!
    By krinoula in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 09-11-2017, 01:49
  4. Αντικαταθλιπτικο
    By krinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-10-2017, 01:18
  5. Αντικαταθλιπτικο
    By maria4 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 27
    Last Post: 02-10-2017, 04:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •