Εμμονή ιδέα και εμπειρίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Εμμονή ιδέα και εμπειρίες

    Γειά σας έχει τύχει σε κανέναν να του έχει σωματοποιηθει ένας φόβος η κάτι ανάλογο και να τον έχει δυσκολέψει στην καθημερινότητα η κάτι ανάλογο η να του είχε γίνει εμμονή ιδέα κάποια αρρώστια και αν ναι πως το αντιμετώπισατε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Απειρες φορες.Αν εισαι αρρωστοφοβικος αυτα παθαινεις.Ο φοβος σου σου εχει δημιουργησει καποιο συμπτωμα.Και επειδη φανταζομαι εχεις σκαλωσει σε συγκεκριμενη αρρωστια το συμπτωμα επιμενει.Εχω ενα σπασμο στο ενα ματι γυρω στα 5 χρονια τωρα.Κατα περιοδους που το σκεφτομουνα εντονα και ειχα πειστει οτι κατι νευρολογικο εχω ειχα φτασει να εχω σπασμους/δεσμιδωσεις σε ολο το σωμα,εσωτερικο τρεμουλο και διαφορα αλλα.Καποια στιγμη αφου εκανα και εξετασεις το πηρα αποφαση οτι ειναι απο αγχος.Στο ματι δεν εχει φυγει ,δε νομιζω και να φυγει ποτε απλα το αγνοω.Αγνοησε το κι εσυ ,βαλε ομορφες δραστηριοτητες στη ζωη σου ,βαλε γυμναστικη οπωσδηποτε και οταν σου ερχονταιοι σκεψεις στο κεφαλι απλα αλλαξε σκεψεις.Δεν εχεις τπτ.Επισης καποια στιγμη συνειδητοποιησα οτι αν δεν κουλαρω στο τελος και τιποτα να μην εχω θα δημιουργησω προβλημα στον εαυτο μου απο το αγχος μου.Βεβαια ξερω οτι ειναι προσωρινο το οτι εχω κουλαρει .Μεχρι να μου τηνξαναβαρεσει και να ξανακολλησει κατι αλλο στο μυαλο μου.Αλλα με τα χρονια εμαθα να ειμαι πιο ψυχραιμη.Σκεφτομαι οτι αν ειναι ναπαθω κατι θα το ανιμετωπισω τοτε.Δε θα φαω ολη μου τη ζωη να αγχωνομαι μη τυχον και παθω κατι.

  3. #3
    Όχι ξέρεις τι έχω φάει ένα σκάλωμα εδώ και 2.5 μήνες πως σκπ ναι μεν σιγά σιγά καλυτερευω παίρνω και αγωγή από ψυχίατρο ναι μεν δεν έχω κάνει εξετάσεις απλώς παρατηρώ ότι πάω καλύτερα και απλώς λόγο κάποιον τραυματικων εμπειριών που έχω από μικρός μου το έχει φουντώσει τώρα ας πούμε έχω συχνοουρια και τσουπ γκουγκλαρισμα σκπ δηλαδή δεν βγαίνει αυτό το πράγμα ούτε με εγχείρηση από το μυαλό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Κοψε το γκουγκλαρισμα χθες.Ειλικρινα στο λεω.Κανε αυτη τη χαρη στον εαυτο σου.Θα ειναι ενα πολυ μεγαλο βημα και θα δεις οτι θα χειριζεσαι πιο ευκολα τετοια θεματα.Οι περισσοτεροι αρρωτσοφοβικοι εχουμε περασει απο τη φοβια για σκπ.Κλασσικα.Αν εχει θεματα μεσα σου που σε βασανιζουν μιλα σε εναν ψυχολογο.Πολλοι επαθαν σκπ απο το αγχος .Ειλικρινα.Ζησε τη ζωη σου,χαμογελα και κανε πραγματα ομορφα.Γεμισε το χρονο σου να μη σκεφτεσαι.Οι σκεψεις μας ειναι λαθος ,προβληματικες.Απο εκει ξεκινανε ολα.Προσπαθουμε να γιατρεψουμε το συμπτωμα,να σταματησει το συμπτωμα.ομως το προβλημα δεν ειναι το συμπτωμα αλλα ο τροπος σκεψης.Ασε που εγω αυτο που παρατηρησα σε εμενα και μου το επιβεβιαωσε και ο νευρολογος ειναι οτι σε πριοδους εντονου αγχους που ερχεται η αρρωστοφοβια και βαραει κοκκινο ξαφνικα αρχιζω και αισθανομαι την παραμικρη ενοχληση στο σωμα μου.Πραγματα που δε θα τα παρατηρουσα καν .Μπαινει το σωμα σε μια εγρηγορση και τα αισθανεται ολα.Εγω κλασσικα εχω συγχνοουρια οταν αγχωνομαι.Καμια φορα επιαναν αρρυθμιες και ελεγα στο γιατρο οτι μαζι εχω και συγνοουρια.Στην πραγματικοτητα ομως καμια σχεση δεν ειχαν οι αρρυθμιες με τη συχνοουρια.Η συχνοουρια με επιανε γιατι με επιανε φοβια με τις αρρυθμιες.

  5. #5
    Η συχνοουρια επειδή παρατήρησα όταν ξεκίνησα την αγωγή με τα φάρμακα άρχισε και είχα για 3 βδομάδες μετά μειώθηκε ( καλά εγώ από πάντα έχω πρόβλημα με το ουροποιητικο) μειώθηκε τελείως αλλά ξανάρχισε γτ έκοψα για 4 μέρες την αγωγή και δνε είχα κάποιον να μου τα φέρει και από τότε ξανάρχισε κια μου είπε ο ψυχιατρος ότι μάλλον έχω νευρογενη κύστη και να περιμένω μέχρι να πετάει ο μήνας από τότε που ξανάρχισα την αγωγή άσε είμαι 18 και νοιωθο σαν 80αρης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    18????Βγες παιδι μου να πιεις κανενα απογευματινο καφε Σαββατιατικα με τους φιλους σου που καθεσαι εδω και λεμε για σκπ και βλακειες.
    Σιγα μην εχεις σκπ 18 χρονων.
    Τωρα εγραφα εν τω μεταξυ σε ενα αλλο θεμα που εχει ανοιξει μι αλλη κοπελα για το ιδιο πραγμα,σκπ κι εκεινη.Θα σας στειλω μαζι για καφεδακι και το βραδυ ποτακι.Αρκει να μη μιλατε για σκπ.

  7. #7
    Αυτό μου λένε όλοι ευτυχώς όλοι μου οι φίλοι με έχουν πιάσει στο ψιλό σε όσους το έχω πει έχουν ψοφήσει στα γέλια ευτυχώς οι πιο κοντινοί μου άνθρωποι είναι δίπλα μου με ηρεμούν και απλώς όταν είμαι με ανθρώπους που αγαπάω μου φεύγουν όλα. Άστο το Internet μας έχει καταστρέψει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Σε αυτη την ηλικια δεν μπορουν να σου σταθουν οι φιλοι σου,δε μπορουν να σε καταλαβουν.Μπορεις ομως να περνας μαζι τους ομορφα και να ξεχνιεσαι.Θεραπεια γι αυτο το λογο κανεις?Επισης γιατι δεν πας σε ενα νευρολογο.Το πολυ πολυ να κανεις και μια μαγνητικη.Αν κανεις μαγνητικη και δεις οτι δεν εχεις κατι δε θα ηρεμησεις?

  9. #9
    Όχι απλώς μετά δεν θα φεύγουν αυτά και θα ξανακυλησω εφόσον είμαι σίγουρος ότι δεν έχω τπτ και είναι όλα στο μυαλό ειχα πάει σε ψυχολόγο και χωρίς δεύτερη σκέψη μου είπε να πάω σε ψυχίατρο γτ έχει σωματοποιηθει το άγχος και τώρα είμαι με αγωγή

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Η συχνουρια ,και μάλιστα με αυξημένη ποσότητα ούρων ,είναι δυνατόν να συμβεί όταν λαμβάνονται
    ψυχοτροπα φάρμακα.
    Αυτό συμβαίνει γιατί αυτά, καθώς επιδρούν στο ΚΝΣ και αλλάζουν την ομοιοσταση του ,έχουν επίδραση και στο νευροορμονικο σύστημα που ελέγχει τοσο την παραγωγή ούρων, οσο και την λειτουργία της ουροδόχου κύστης .
    Και εγώ όταν είχα αρχίσει το ssri ,είχα εκπλαγεί με αυτό το σύμπτωμα, και έτρεχα σε ουρολογους για διερεύνηση.
    Δεν εύρισκαν τίποτα αν και με παρέπεμπαν σε ...πολλές εξετάσεις!
    Στους 2 μήνες, περιορίστηκε αρκετά ,γιατί το σύστημα βρήκε μια νέα ισορροπία, και μετά έπαψε να με απασχολεί, καθώς δεν επηρέαζε πια την καθημερινή δραστηριότητα μου.
    Μην μπλέξεις με πολλούς γιατρούς σε αυτή την ηλικία για αυτό τον λόγο..

  11. #11
    Ο γιατρός μ είπε πως το συγκεκριμένο φάρμακο δεν προκαλεί συχνοουρια για αυτό είχα αγχωθεί

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Θα σου πω εγώ την ιστορία μου
    Στα 21 μου είχα παράλυση της αριστερής πλευράς έτρεξα σε γιατρούς γιατί νομησα για σκπ
    Δεν βρήκαμε τίποτα και. Πήγα σε νοσοκομείο για 15 μέρες όπου με ξετιναξανε σε εξετάσεις
    Εκεί με είδαν και ψυχίατροι
    Τελικά καταλήξαμε ότι είχα χαμηλή Β12 και πολύ άγχος και ψυχιατρική διαταραχή
    Οι ψυχίατροι εκεί μου είπαν ότι έφταιγαν οι εμμονές με τις αρρώστιες και γενικά με τις εμμονές που είχα με διάφορα θέματα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •