Παράνομη αγάπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773

    Παράνομη αγάπη

    Είδατε την σειρά της ΕΡΤ "παράνομη αγάπη "? Πραγματικά συγκλονίστηκα με το φρικτό τέλος της σειράς. Αυτά συμβαίνουν και στην πραγματικότητα δυστυχώς. Το θύμα για μένα ήτανε η νύφη που πέθανε στο τέλος. Συγκλονιστικό , ανατρίχιασα.

    Nέα μίνι δραματική σειρά εποχής, κάθε Σάββατο, στις 22:00 στην ΕΡΤ1.

    Με φόντο την Κέρκυρα τού 1906, η νέα μίνι δραματική σειρά εποχής της ΕΡΤ1 «Αγάπη παράνομη», σε σκηνοθεσία Νίκου Κουτελιδάκη και σενάριο Ελένης Ζιώγα, με πρωταγωνιστές τους Καρυοφυλλιά Καραμπέτη και Νίκο Ψαρρά, «ζωντανεύει» με αριστοτεχνικό τρόπο στη μικρή οθόνη το ομότιτλο διήγημα του Κωσταντίνου Θεοτόκη.

    Η σειρά, έξι επεισοδίων, καταγράφει μια ιστορία εγκληματικού πάθους, σε μια καταπιεστική πατριαρχική κοινωνία, που δοκιμάζει τα όρια και τις αντοχές των ηρώων. Κάθε ένας από τους ήρωες έρχεται αντιμέτωπος με τα πιο επικίνδυνα μυστικά, που δεν τολμάει να ομολογήσει ούτε στον εαυτό του.

    Η ιστορία…

    Ο Στάθης Θεριανός (Νίκος Ψαρράς), ένας από τους πιο εργατικούς και νοικοκύρηδες κατοίκους του χωριού Δαφνύλα της Κέρκυρας, παντρεμένος με τη Διαμάντω (Καρυοφυλλιά Καραμπέτη), ερωτεύεται κρυφά και κεραυνοβόλα τη νεαρή Χρυσαυγή (Ευγενία Ξυγκόρου), την περιζήτητη κόρη του εύπορου κτηματία Σπύρου Ασπρέα (Γιάννης Νταλιάνης). Μαγεμένος από την απαράμιλλη ομορφιά της, κάνει τα πάντα για να την παντρέψει με τον γιο του, Γιώργη (Μιχαήλ Ταμπακάκης), προκειμένου να την έχει έστω κι έτσι κοντά του.


    Η Διαμάντω προσπαθεί να αποτρέψει το προξενιό, καθώς γνωρίζει τη μαύρη «σκιά» του άντρα της, ο οποίος, ωστόσο, όλα αυτά τα χρόνια έχει υπάρξει υποδειγματικός σύζυγος και πατέρας. Η Διαμάντω προσπαθεί μάταια να πείσει τον γιο της να παντρευτεί την παιδική του φίλη, Ευγενία (Ιζαμπέλλα Μπαλτσαβιά) για να αποτρέψει το κακό. Το σχέδιό της, δεν ευοδώνεται. Ο Γιώργης και η Χρυσαυγή παντρεύονται και εγκαθίστανται στο σπίτι των πεθερικών της, όπως επιτάσσουν οι κοινωνικοί νόμοι της εποχής.

    Όταν ο Γιώργης φεύγει για να υπηρετήσει τη στρατιωτική θητεία του, η Χρυσαυγή βρίσκεται στο «έλεος» του Θεριανού, ο οποίος καταλαμβάνεται από έναν τρελό ερωτικό πόθο για τη νύφη του, που ξυπνάει το «θηρίο» που κρύβει μέσα του. Καθημερινά παλεύει με τον εαυτό του και με το αλκοόλ, προσπαθώντας απεγνωσμένα να τιθασεύσει τους πιο κρυφούς δαίμονές του…


    Χωρίς να αντιληφθεί το πραγματικό πρόβλημα, η αρχοντική και επιβλητική μητέρα της Χρυσαυγής, Κατερίνα (Μαριάνθη Σοντάκη), διαισθάνεται ότι κάτι κακό συμβαίνει μέσα στο σπίτι που έχει μπει σαν νύφη η κόρη της. Ωστόσο, κανείς δεν της αποκαλύπτει την αλήθεια.

    Νύφη και πεθερά συνασπίζονται σ’ έναν κοινό σκοπό. Στον κρυφό πόλεμο, που έχει κηρυχτεί, πια, μέσα στο σπίτι του Θεριανού. Μένει να δούμε τι από τα δύο θα νικήσει: το εγκληματικό πάθος του πατέρα-αφέντη ή η δίκαιη συμμαχία των καταπιεσμένων γυναικών…

    https://www.ert.gr/nees-ellinikes-se...gaph-paranomh/


    Θρήνος στο τελευταίο επεισόδιο

    Η νεαρή Χρυσαυγή υπομένει το μαρτύριο, στα χέρια του πεθερού της. Η Διαμάντω στην αρχή την κατηγορεί, φωνάζοντας πως εκείνη φταίει για όλα. Βέβαια, στη συνέχεια, συνειδητοποιεί πως το κορίτσι αυτό έχει πέσει έρμαιο στα χέρια του συζύγου της και πρέπει να το σώσει.

    Πριν προλάβει να την φυγαδεύσει, θα μάθει πως η Χρυσαυγή είναι έγκυος. Περιμένει το παιδί του Στάθη. Ο Γιώργης γυρνάει από τον στρατό, χωρίς να γνωρίζει τι έχει συμβεί. Πεθερά και νύφη παλεύουν να κρύψουν την αλήθεια από όλους. Μάλιστα, η Χρυσαυγή, μη μπορώντας να αντέξει άλλο τη ζωή της, κάνει πολλές απόπειρες αυτοκτονίας.

    Στο τέλος της σειράς Αγάπη Παράνομη, η Χρυσαυγή γεννάει στην αγκαλιά του Στάθη. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ξεψυχά στα χέρια του, όπως και το μωρό. Ο Στάθης βγάζει μία κραυγή, αντιλαμβανόμενος το λάθος του. Όλοι μένουν πίσω, σοκαρισμένοι… Τίποτα δεν είναι το ίδιο πια, για κανέναν. Το σπίτι του Θεριανού γεμίζει από οργή και πόνο.

    https://youfly.com/tileorasi/agapi-p...os-tis-seiras/
    Last edited by δελφίνι; 30-01-2022 at 02:56.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Είδατε την σειρά της ΕΡΤ "παράνομη αγάπη "? Πραγματικά συγκλονίστηκα με το φρικτό τέλος της σειράς.

    Η σειρά, έξι επεισοδίων, καταγράφει μια ιστορία εγκληματικού πάθους, σε μια καταπιεστική πατριαρχική κοινωνία,
    καλημερα, δεν τολμω να σκεφτω τι εχασα που δεν την ειδα.....χα χα!!

    παντως μιας και που μιλας για καταπιεστικη ποτριαρχικη κοινωνια, και προσδιοριζεις χρονικα το 1906
    θα σου πω οτι
    9 χρονια πριν εγινε ο ελληνοτουρκικος πολεμος που οι ελληνες χασαν,πηγαν και πεθαναν πολλοι αντρες
    1 χρονο πριν εγινε η κρητικη επανασταση με αρχηγο τον ελευθεριο βενιζελο πεθαναν αντρες
    6 χρονια μετα ξεκινησαν οι βαλκανικοι πολεμοι εγινε τις που@@νας
    11 χρονια μετα πηγαν αντρες στην ρωσια να πολεμησουν τους φασιστες κουμμουνιστες παλι τα ιδια...
    8 χρονια μετα ξεκινησε το ανταρτικο στον Ποντο παλι τα ιδια....
    13 χρονια μετα οι ελληνες προσπαθησαν ανεπιτυχως να απελευθερωσουν την αλυτρωτη Μικρα Ασια

    με εκατομυρια νεκρους αντρες διαφορων ηλικιων μεγαλωσε η ελλαδα για να εχεις εσυ σημερα διαδικτυο για να μας γραφεις για καταπιεστικη πατριαρχικη κοινωνια.
    δηλαδη τι καναν τοτε στις γυναικες; τις βασανιζαν;;
    δεν τις αφηναν να κανουν μπανιο με μαγιο;
    ε;;;;
    χα χα!!
    σοβαρεψου δελφινι!!
    να καθεσται και να κανετε μονομερως κοιτοντας προς μια μονο κατευθυνση πικροχολα σχολια με καθε ευκαιρια ειναι ρατσισμος αηδια και εμετος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Δεν τα λέω εγώ αλλά αυτός που έγραψε το κείμενο. Τελικά οι άνδρες είναι υπεύθυνοι για πολλά κακά που συμβαίνουν θα συμφωνήσω.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν τα λέω εγώ αλλά αυτός που έγραψε το κείμενο. Τελικά οι άνδρες είναι υπεύθυνοι για πολλά κακά που συμβαίνουν θα συμφωνήσω.....
    να κατηγορεις τους αντρες ειναι ρατσισμος και φασισμος. οποτε θες μπορεις να ψηφισεις μια γυναικα.αλλα ουτε αυτο συμβαινει, ετσι μαρτυρουν τα εκλογικα αποτελεσματα.
    η ιστορια εχει αποδειξει οτι γυναικες σε θεσεις εξουσιας δεν εχουν διαφορες απο τους αντρες. πχ θαρτσερ η μεγαλη αικατερινη της ρωσιας κτλ

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    ασε δελφινι σε προλαβανε αλλες. Καθε μερα στη δουλεια λενε για το χθεσινοβραδινο επεισοδιο του Σασμου. Ολα αυτα το ιδιο μου κανουν . Ελληνικη πραγματικότητα που προσπαθω να αποφύγω! Ουτε ελληνες διαβάζω πέρα απο μια εποχή που διαβασα Β.Βασιλικό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    ασε δελφινι σε προλαβανε αλλες. Καθε μερα στη δουλεια λενε για το χθεσινοβραδινο επεισοδιο του Σασμου. Ολα αυτα το ιδιο μου κανουν . Ελληνικη πραγματικότητα που προσπαθω να αποφύγω! Ουτε ελληνες διαβάζω πέρα απο μια εποχή που διαβασα Β.Βασιλικό
    απο το να βλεπουν οι τηλεθεατες τουρκικα με εντονο προπαγανδιστικο και πολιτικο χαρακτηρα καλλιτερα τα ελληνικα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    γεια σου.
    εγώ την είδα την σειρά στο ίντερνετ μέχρι το 4ο επεισόδιο.
    για το φινάλε διάβασα μόνο και κάτι ψιλά από μια συνέντευξη του ηθοποιού της σειράς.

    βεβαίως μιλάμε για μυθοπλασία αλλά κάποτε συνέβαιναν διάφορα που κανείς ποτέ δεν έμαθε.
    στα επεισόδια που έχω δει εγώ εντύπωση μου έκανε το πόσο υποτακτική είναι η γυναίκα μέσα στην οικογένεια, πόσο πλύση εγκεφάλου της έχει γίνει ότι πρέπει να υπακούει τους νόμους της εκκλησίας, ότι δεν της πέφτει λόγος τί θα γίνει στη ζωή των παιδιών της, μόνο τους άντρες αφορά, ότι τους βγαίνει η γλώσσα στις δουλειές και πάλι ο άντρας θεωρείται ο κουβαλητής, και άλλα τέτοια στερεότυπα, το κουτσομπολιο κλπ.

    συμφωνώ με όσους λένε ότι ο τίτλος αγαπη παράνομη είναι άτοπος, μιας και δεν μιλάμε για αγάπη παρά για φασισμό και επιβολή.
    πρέπει να τονίζουμε κάθε φορά ότι γίνεται ρομαντικοποίηση μιας ανώμαλης συνθήκης, και μόνο ως τέτοια μπορώ να τη δω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    @user

    να δεις το φρικτό τέλος της σειράς και να μου πεις εντυπώσεις!! Είναι γεγονός ότι κάποτε συμβαίναν αυτά και ότι μπορεί να συμβαίνουν ακόμη. Υπάρχουν πολύ χειριστικοί άνθρωποι που σε κάνουνε να κάνεις πράγματα που τα μετανιώνεις μετά ιδίως αν είσαι σε μικρή ηλικία.

    Στο έρτφλιξ μπορείς να δεις https://www.ertflix.gr/series/ser.176310-agape-paranome
    Last edited by δελφίνι; 30-01-2022 at 21:21.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    εγώ δεν θεωρώ πάντως στην προκειμένη περίπτωση ότι την έκανε να κάνει κάτι, ο συγκεκριμένος, την κακοποίησε, δεν μιλάμε για χειρισμό παρά για εκμετάλλευση και άσκηση εξουσίας σε έναν άλλο άνθρωπο, ωμή βία δηλαδή.
    πιστεύω ότι αυτοί που την χειρίστηκαν ήταν οι γονείς της και οι γονείς του, που δεν την άφησαν να ζει μόνη της όσο ο άλλος έλειπε πχ.
    αλλά να μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μυθοπλασία.
    σε ευχαριστώ απο το ερτφλιξ το είδα κι εγω..!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    κοριτσια το ειδα και πραγματικα συγκινηθηκα.
    εκει που αποφασισε να αυτοπυροβοληθει ηταν πραγματικα φρικιαστικο.
    πολυ δραματικο το τελος της ηρωιδας.
    παντως εγω θα προτιμουσα λιγοτερα αιματα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ δεν θεωρώ πάντως στην προκειμένη περίπτωση ότι την έκανε να κάνει κάτι, ο συγκεκριμένος, την κακοποίησε, δεν μιλάμε για χειρισμό παρά για εκμετάλλευση και άσκηση εξουσίας σε έναν άλλο άνθρωπο, ωμή βία δηλαδή.
    πιστεύω ότι αυτοί που την χειρίστηκαν ήταν οι γονείς της και οι γονείς του, που δεν την άφησαν να ζει μόνη της όσο ο άλλος έλειπε πχ.
    αλλά να μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μυθοπλασία.
    σε ευχαριστώ απο το ερτφλιξ το είδα κι εγω..!
    μα πώς αφού πήγε μαζί του και" οικειοθελώς" μετά την πρώτη της φορά που ήταν βιασμός

    μυθοπλασία αλλά αυτά συμβαίνουν δυστυχώς και πολύ χειρότερα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    κοριτσια το ειδα και πραγματικα συγκινηθηκα.
    εκει που αποφασισε να αυτοπυροβοληθει ηταν πραγματικα φρικιαστικο.
    πολυ δραματικο το τελος της ηρωιδας.
    παντως εγω θα προτιμουσα λιγοτερα αιματα

    θα συμφωνήσω μαζί σου!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    θα συμφωνήσω μαζί σου!!!
    χα χα!!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •