Κρίση πανικού η έκτακτες συστολες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90

    Κρίση πανικού η έκτακτες συστολες?

    Καλησπέρα σε όλους. Είχα ξαναγράψει πριν μήνες στο φόρουμ μιας κ πάσχω από κρισεις πανικου. Μια σύντομη αναφορά, ειμαι 37 ετών, ειχα κρισεις πανικου στα 20 μου τις οποίες τότε ξεπέρασα μονη μου χωρίς αγωγή, δεν είχα δεχτεί να παρω.
    Τελικά πήρα αγωγή 4 χρόνια αργότερα μετά από επεισόδια κατάθλιψης και ΓΑΔ χωρίς πανικους.
    Φέτος μετά από 17 χρονια από τότε ξανά πυροδοτηθηκαν. Ιδίως μετά τον 1ο εμβολιασμο και ανάμεσα στον 2ο.
    Παρολαυτα έκανα 3 δόσεις εμβολίων.
    Οι πανικοι είναι κάπως καλύτερα αλλά ήθελα να το ψάξω κ σε καρδιολογο.
    Πήγα σε καρδιολογο ο υπέρηχος όλα καλά, το τεστ κοπώσεως έφτασα στο επίπεδο 5 (joking) για να ανεβάσω 180 παλμους, κάτι το οποίο έδειξε ότι η φυσική κατάσταση είναι καλή.
    Αφού κατεβαίνω από το διάδρομο του τεστ κοπώσεως λεω στο γιατρό, τωρα που οι καρδιά μου έχει δυνατούς παλμους, τωρα μου συμβαίνουν περίεργα.
    (βεβαια επειδή έχω φοβια όταν η καρδιά μου χτυπάει γρήγορα και λογω πανικων, ίσως σε εκείνη τη φαση προσπαθώ λάθος να το ελέγχω και δεν είναι σωστό) με κυριεύει ο φόβος σε εκείνη τη φαση των δυνατών παλμών.
    Λοιπόν για να μη πλατιάζω, έκανα 5 έκτακτες μέχρι να πέσω στη φάση ηρεμίας, κοιλιακες και κάτι άλλες που ξέχασα πως τις λέμε.
    Μου είπε ότι η 1 που έκανα ήταν σοβαρή, δεν θυμάμαι ποια από τις 2 κατηγορίες έκτακτων είναι.
    Και με έστειλε σε αρρυθμιολογο, ενώ μου τόνισε ότι είναι καλό που το καταγράψαμε στο καρδιογραφημα.
    Είμαι αγχωμένη αρκετά.
    Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?
    Το ρύθμισε με χάπια?
    Η αλήθεια είναι ότι στα 37 μου να παίρνω χάπι για αρρυθμίες μου κανει καπως βαρύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Θυμάσαι πως την είπε την σοβαρή έκτακτη;;; Εσυ πως το βίωσες;; Παλεύω χρόνια τώρα να καταγράφουν οι σοβαρες(κατεμε) αρρυθμίες...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    Ελένη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έκανα κ κοιλιακες κ κολπικες αμέσως μετά από το τεστ κοπώσεως και αφού ήμουν στους 180 παλμους κ σιγα σιγα έπεφταν. Μια εκ των 2 την είπε επικίνδυνη, δεν θυμάμαι ποια. Είναι αυτή που σταματάει για κάποια δευτερόλεπτα η καρδιά να χτυπάει στο καρδιογραφημα και αμέσως μετά χτυπάει δυνατά. Τρίτη έχω αρρυθμιολογο. Εγώ πάσχω και από κρισεις πανικου ξανά εδώ κ 6 μήνες μετά από 17 χρόνια που της είχα ξεπεράσει! Ψάξε βρες..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Σου απαντάω εδώ γιατι δεν με αφήνει να σου στείλω μήνυμα για κάποιο λόγο...
    Εγω 4 χρόνια τώρα βασανίζομαι. Παλιά οι έκτακτες ήταν λίγες από,την πρώτη καραντίνα και ύστερα βιωνω πολύ τρομακτικά πράγματα. Σε παρακαλώ πολύ ενημέρωσε με για το τι θα σου πει ο αρευθμιολογος. Δεν έχει τύχει να νιώσω όταν φορούσα χολτερ και την επόμενη που το έβγαλα σχεδόν λιποθύμουσα λόγω αρρυθμίων οπότε και λόγω του ιστορικού με κρίσεις πανικού δεν με πιστεύουν. Είναι τρομακτικό να μην βρίσκεις βοήθεια από ιατρούς.
    Εγω δεν έχω κάνει εμβόλια λόγω ακριβώς των κρίσεων πανικού. Ξεεω ότι θα είμαι χάλια. Από ότι Έχω διαβάσει κάποια άτομα είχανε ταχυκαρδια για μια εβδομάδα η λιγότερο. Για έκτακτες επειδή είμαι σε διάφορες ομάδες δεν έχει παραπονεθεί κάποιος. Αλλα αν αγχώθηκες με το εμβόλιο πολύ πιθανό να είναι λόγω του άγχους. Αν επιτρέπεται ποσες κάνεις την ημέρα;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    Καλησπέρα Έλενα και πάλι. Κάνω κάπου 4 με 5, συνήθως μου συμβαίνει έξω, είτε από κόσμο είτε από φωτο ευαισθησία, όσο μπορώ να με αυτό παρατηρώ, είτε όταν σκύβω. (έχω και σπαστική Κολίτιδα) Το θετικό που μου είπε ο καρδιολόγος ήταν ότι κατέγραφει στο τεστ κοπώσεως. (το θετικό σχετικό)
    Εντομεταξυ επειδή ξέρω τον οργανισμό μου όταν ήμουν πάνω στο διάδρομο του τεστ κοπώσεως το έβγαλα μια χαρά. Άρχισε να λέει ο καρδιολόγος εισαι οκ. Σταματάει το τεστ και του λέω από εδώ και πέρα προσεχε. Και τότε όντως έκανα 5 συστολες στα καπάκια μέχρι να φτάσω σε νορμάλ παλμους ηρεμίας.
    Οντως επειδή είχα θυμώσει πολύ με τον εμβολιασμο κ δε κρύβω οτι είχα κ άγχος νομισα ότι ευθύνεται κατά βάση το εμβολιο.
    Βεβαια καραντίνες, ιστορικό κρίσεων πανικου και κατάθλιψης,(βεβαια προ πολλών χρονων), συγκρούσεις μέσα μας αν θα πρέπει να μπολιαστουμε η οχι, φοβια μην νοσησουμε οοολα μαζί κάπου κρασαρα και δεν ξέρω καν από ποιο λόγο ακριβώς. Ίσως κ από όλους μαζί.
    Θα σε ενημερώσω τι θα μου πει ο αρρυθμιολογος εννοείται. Αλλά δεν σου κρύβω ότι έχω μπερδευτεί, πολλές φορές συμβαίνει έκτακτη και αμέσως πυροδοτουμε από άγχος και κάνω κρισεις πανικου
    Άλλες φορές νομίζω οτιι δεν έχω οξυγόνο και καπακι κάνω έκτακτη
    Είναι ψυχολογικο η παθολογικο. Ο ψυχιατρος θεωρεί ότι είναι ψυχολογικο, αλλά εγώ επειδή είχα πριν 17 χρόνια κρισεις πανικου κ είχα μάθει να τις διαχειριζομαι μονη μου, ακόμα κ αν με έπιανε 1 φορά το χρόνο τύπου, το έλεγχα
    Δεν με τρόμαζε.
    Αυτό που ζω μήνες δεν είναι το ίδιο κ ειναι φρικτό.
    Με το ζορι δουλεύω και η δουλειά μου είναι πολύ αγχωτικη.
    Και εχω κ το φοβο των φαρμάκων. Έπαιρνα σεροπραμ χρόνια, όταν ξεκίνησαν οι κρισεις καλοκαίρι πήγα σε σεροξατ, και το άλλαξα σε brintellix γτ φοβήθηκα παρενεργειες. Επίσης παίρνω χρόνια ένα seroquel των 25mg λόγω αϋπνίας.
    Και θεωρώ ότι το brintellix δεν μου κάνει και τίποτα.
    Επίσης με το ζορι όλο αυτό το διάστημα μηνών ήπια σύνολο 4 ζαναξ των 0.25 γτ κ αυτα τα φοβάμαι, και όχι ότι πήραν τις κρισεις γτ τα ήπια στη φάση της κρίσης.
    Είμαι εξαντλημενη. Δεν ξέρω πως θα βρω άκρη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Κοιτα σκεψου ότι είσαι από τους τυχερούς που κάνει μονο 5 την ημέρα. Εγώ έχω μερες που με κάθε βήμα και λέξη έχω έκτακτες. Είναι απίστευτα τρομακτικό και δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκείνη η στιγμή. Κάθομαι ακίνητη με τις ώρες περιμένοντας να φύγει ξαι αυτη η περίεργη αίσθηση από το στήθος. Οι κρίσεις πανικού, τα ψυχοσωματικα κτλ αλλάζουν μορφή. Το ότι πριν 17 χρόνια τις ελεγξες δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και τωρα που και αυτό με την σειρά του δεν σημαίνει ότι τωρα είσαι πιο αδύναμη. Η καραντίνα νομίζω γ@@@@ την ψυχολογία πολλών. Είναι τέτοιες οι πιέσεις που δεχόμαστε που δεν γινόταν να μην μας βγει σε τέτοια προβλήματα
    Τους τελευταίους 3 μήνες δεν μπορώ καν να μου σε ένα μαγαζί να ψωνίσω κάτι αρχίζω να νιώθω πολυ άσχημα. Χθες μπήκα στο αστικό και έπαθα κρίση πανικού. Έτσι από το πουθενά.
    Α παίρνεις όλα αυτά τα χρόνια χάλια; Βοήθησε παλια εε; έχω πάρει 3 φορές και όταν το σταμάτησα παλι τα ίδια
    ..
    Αν ο αρυθμιολογος πει ότι όλα οκ μάλλον πρέπει βα το κοιτάξεις παλι με τον ψυχίατρο. Ίσως όχι με χαπια αλλά κάπως να σε κατευθύνει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by dead_can_dance View Post
    Καλησπέρα Έλενα και πάλι. Κάνω κάπου 4 με 5, συνήθως μου συμβαίνει έξω, είτε από κόσμο είτε από φωτο ευαισθησία, όσο μπορώ να με αυτό παρατηρώ, είτε όταν σκύβω. (έχω και σπαστική Κολίτιδα) Το θετικό που μου είπε ο καρδιολόγος ήταν ότι κατέγραφει στο τεστ κοπώσεως. (το θετικό σχετικό)
    Εντομεταξυ επειδή ξέρω τον οργανισμό μου όταν ήμουν πάνω στο διάδρομο του τεστ κοπώσεως το έβγαλα μια χαρά. Άρχισε να λέει ο καρδιολόγος εισαι οκ. Σταματάει το τεστ και του λέω από εδώ και πέρα προσεχε. Και τότε όντως έκανα 5 συστολες στα καπάκια μέχρι να φτάσω σε νορμάλ παλμους ηρεμίας.
    Οντως επειδή είχα θυμώσει πολύ με τον εμβολιασμο κ δε κρύβω οτι είχα κ άγχος νομισα ότι ευθύνεται κατά βάση το εμβολιο.
    Βεβαια καραντίνες, ιστορικό κρίσεων πανικου και κατάθλιψης,(βεβαια προ πολλών χρονων), συγκρούσεις μέσα μας αν θα πρέπει να μπολιαστουμε η οχι, φοβια μην νοσησουμε οοολα μαζί κάπου κρασαρα και δεν ξέρω καν από ποιο λόγο ακριβώς. Ίσως κ από όλους μαζί.
    Θα σε ενημερώσω τι θα μου πει ο αρρυθμιολογος εννοείται. Αλλά δεν σου κρύβω ότι έχω μπερδευτεί, πολλές φορές συμβαίνει έκτακτη και αμέσως πυροδοτουμε από άγχος και κάνω κρισεις πανικου
    Άλλες φορές νομίζω οτιι δεν έχω οξυγόνο και καπακι κάνω έκτακτη
    Είναι ψυχολογικο η παθολογικο. Ο ψυχιατρος θεωρεί ότι είναι ψυχολογικο, αλλά εγώ επειδή είχα πριν 17 χρόνια κρισεις πανικου κ είχα μάθει να τις διαχειριζομαι μονη μου, ακόμα κ αν με έπιανε 1 φορά το χρόνο τύπου, το έλεγχα
    Δεν με τρόμαζε.
    Αυτό που ζω μήνες δεν είναι το ίδιο κ ειναι φρικτό.
    Με το ζορι δουλεύω και η δουλειά μου είναι πολύ αγχωτικη.
    Και εχω κ το φοβο των φαρμάκων. Έπαιρνα σεροπραμ χρόνια, όταν ξεκίνησαν οι κρισεις καλοκαίρι πήγα σε σεροξατ, και το άλλαξα σε brintellix γτ φοβήθηκα παρενεργειες. Επίσης παίρνω χρόνια ένα seroquel των 25mg λόγω αϋπνίας.
    Και θεωρώ ότι το brintellix δεν μου κάνει και τίποτα.
    Επίσης με το ζορι όλο αυτό το διάστημα μηνών ήπια σύνολο 4 ζαναξ των 0.25 γτ κ αυτα τα φοβάμαι, και όχι ότι πήραν τις κρισεις γτ τα ήπια στη φάση της κρίσης.
    Είμαι εξαντλημενη. Δεν ξέρω πως θα βρω άκρη.
    Καλημέρα , έχει περάσει αρκετός καιρός από το τελευταίο μήνυμα σου … μήπως θυμάσαι τι σ είχε πει ο αριθμολόγος ; Σ ευχαριστώ , ελπίζω να είσαι καλύτερα.

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 26-10-2020, 00:55
  2. Έκτακτες συστολές και κρίσεις πανικού
    By Panosfant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 26-09-2019, 19:51
  3. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  4. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •