Συνεχεις κρισεις πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111
  1. #1

    Συνεχεις κρισεις πανικου

    Καλησπερα σας.Σας παρακαλω βοηθηστε με ειναι σε απογνωση.Εδω και τρια χρονια παθαινω κρισεις πανικου πηγα σε νευρολογο και πηρα για τρια χρονια seropram των 1.5 και οταν ξεκινησα να το πηγαινω στο 1 απο τον Μαιο εγινα πολυ χειροτερα.Πηγα σε εναν ψυχιατρο και μου εδωσε το enlift 10mg καθε πρωι και zanax των 0.25 πρωι και βραδυ.Ειμαι στις 22 μερες και ειμαι διακοπες και ζω εναν Γολγοθα.Για να φτασω απο Αθηνα Καλαματα με το αυτοκινητο παροτι οδηγουσε ο συζυγος μου κοντεψα να πεθανω.Φοβαμαι πολυ.Σας παρακαλω πειτε μου τι να κανω.Εχω δυο παιδια να μεγαλωσω.Εχει παρει κανεις αλλοτο enlift;Γιατι δεν με βοηθαει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου,
    Κατ αρχήν, μην ...πανικοβαλεσαι!

    Καταλαβαίνω ότι αισθάνεσαι άσχημα, αλλά δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα ,γιατί δεν είναι κάτι παθολογικο αυτό που περνάς...

    Όπως έχω ξαναπεί, με αυτά τα φάρμακα ποτέ δεν ξέρεις πως θα τα δεχτεί ο οργανισμός κάθε φορά που είτε τα παίρνεις για πρώτη φορά, είτε όταν προσπαθείς να τα σταματήσεις...

    Το πιο πιθανόν είναι ότι ο οργανισμός σου είτε προσπαθεί να προσαρμοστεί στην ελάττωση του seropram που έκανες, είτε στο καινούργιο φάρμακο που παίρνεις,..είτε και στα δύο!

    Λογικά κάποια στιγμή θα προσαρμοστεί, και θα συνέλθεις..
    Όμως ποτε θα συμβεί αυτό, δυστυχώς κανεις δεν μπορεί να το ξέρει..

    Κράτησε την ψυχραιμία σου ,μην στρεσαρεις τον εαυτό σου όσο μπορείς τώρα, και εάν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου ,ας είσαι σε επαφή μαζί του για περαιτέρω καθοδήγηση...

  3. #3
    Ευχαριστω παρα πολυ για υην απαντηση απλα φοβαμαι γιατι ο ψυχιατρος ειναι καθετος οτι επρεπε να μην εχω γινει χειροτερα και εγω νιωθω οτι χανω το μυαλο μου μετα τις τελευταιες 10 μερες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κατι συνεβη κ φρικαρεσ οξυ επεισοδιο πρεπει να ηρεμησεισ καπωσ με ψυχοθεραπεια δυναμωνεισ

  5. #5
    Σε ευχαριστω πολυ αν εξαιρεσεις οτι πηγα νοσοκομειο επειδη νομιζα οτι πεθαινω κατι αλλο δεν εγινε.Θα ξεκινησω και ψυχοθεραπεια απλα μου ειπε οτι επειδη ειμαι χαλια σε αυτην την φαση δεν θα με βοηθησει παρα μονο τα φαρμακα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Η εσιταλοπραμη αργει να δρασει, θελει 1-2 μηνες φουλ, κανε λιγο υπομονή ακομα και θα γινεις καλύτερα. Μπραβο που ξεκινησες και ψυχοθεραπεία γιατι οι κρισεις πανικου ετσι αντιμετωπίζονται

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Ελσα,έχω περάσει ουκ ολίγες φορές αυτό που περνάς...Είναι φρίκη το ξέρω...Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πεθάνουμε...Με έχουν πάει πολλές φορές στα επείγοντα με κρίσεις πανικού και πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι μόνο εγώ μπορώ να με βοηθήσω όταν συμβαίνει,γι'αυτό δεν ξαναπάω νοσοκομείο.
    Πίστεψέ με θα έρθουν καλύτερες μέρες,όσο απίθανο και αν σου φαντάζει αυτό τώρα....Δώσε λίγο ακόμα χρόνο στην αγωγή και αν δεν δεις βελτίωση πες στον γιατρό να δοκιμάσετε κάτι άλλο...Και έγω όταν μου είχε γράψει το Ζολόφτ,με έκανε χειρότερα και το σταμάτησα..Στόχος σου είναι να βρείτε την σωστή αγωγή και μετά να δουλέψεις και προσωπικά κάνοντας κάποιες αλλαγες στον τρόπο ζωής, τις οποίες πρεπει να κάνω και εγώ, αλλά όλο το αναβάλλω.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις τις διαβαζω και κλαιω γιατι νιωθω τοσο εγκλωβισμενη και μονη σε ολο αυτο.Ακομα και ο συζυγος μου εχει κουραστει με την πιεση που του ασκω λεγοντας του συνεχεια οτι θα πεθανω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω αμα σου πω θα κλαισ μια βδομαδα εγω δουλευω εξω αναπνεω σκονεσ καυσαερια κ καπνιζω ειχα φυματιωση συν τα ψυχολογικα για 5 χρονια το θεραπευσα κ ισσοροπησα μηπωσ εχεισ δυσπνοια ψαξε το κ χοληστερινη παιζει μαζι με τα ψυχολογικα μηπωσ γι αυτο δεν καθονται καλα τα φαρμακα

  10. #10
    Εχω ασθμα αλλα το ελεγχω χοληστερινη οχι δεν εχω.Χαιρομαι που εισαι καλα και ισορροπησες μακατι μια μερα να μπορω να το πω κι εγω αυτο

  11. #11
    Παιδια οταν περνατε το enlift ειχατε αισθημα ζαλης και ταση για εμετο;Θα υποχωρησουν αυτα τα συμπτωματα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    πέρνω κι εγώ το cipralex 10mg Που είναι η ίδια ουσία, στην αρχή τα κάνει αυτά θα περάσει μη φοβάσαι , να χρησιμοποιείς το xanax χωρίς φόβο μέχρι να πιάσει το φάρμακο. καλή δύναμη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Μίλα, ξεκινα να μιλας, κανε ψυχοθεραπεια, μιλα στον αντρα σου. Οχι για τα συμπτώματα εκεινη την ωρα. Μετα οταν ηρεμησεις μίλα!! Μην κρατάς τιποτα μεσα σου, απο το πιο μικρό μεχρι το πιο μεγαλο! Και μην θεωρεις τον εαυτο σιυ αρρωστη. Δεν εισαι άρρωστη!! Απλως σε εμας ξεσπαει στο σωμα γιατί μαζευουμε πολλα!!! Ψυχοθεραπεια, ζαναξ στα δυσκολα και θα περασει. Ολα περνανε αυτο να το λες κάθε φορα που έρχεται. Λαθος συναγερμός είναι. Το εχω περασει και ακομα εδω ειναι. ΟΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ!!!!

  14. #14
    Σας ευχαριστω πολυ παιδια νομοζω οτι τρελαινομαι ωρες ωρες και ντρεπομαι που αλλοι εχουν πολυ σοβατοτερα θεματα υγριας και τα αντιμετωπιζουν με σθενος ψυχης και εγω ειμαι τοσο λιγοψυχη.....Να ειστε καλα ολοι τα λογια σας ριναι βαλσαμο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Μη σκεφτεσαι ετσι και μη συγκρινεις τον εαυτο σου με τους αλλους. Ετσι εκανα κι εγω και γινομουν χειροτερα. Κανεις δεν ειναι ιδιος με κανεναν. Και ειναι θεμα οργανισμού και χημειας. Αδρεναλινη κορτιζολη κτλ. Ασε που μια κουβεντα να κανεις, οι περισσότεροι εχουν θεματα ψυχικης υγειας, απλως δεν μιλανε γι αυτα. Μη νιωθεις ενοχες

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 18:18
  2. Κρίσεις Πανικού!!!!!
    By rosios84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-11-2017, 17:29
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42
  4. υποχονδριαση-Χρονιες κρισεις πανικου-συνεχεις εξετασεις σε νοσοκομεια....
    By red in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 32
    Last Post: 27-09-2011, 15:30
  5. πολυ αγχος και συνεχεις κρισεις πανικου
    By nontas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-05-2010, 23:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •