Κρίση πανικου ή αρρυθμία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Κρίση πανικου ή αρρυθμία?

    Τους τελευταίους 6 μήνες η ζωή μου είναι κυριολεκτικά ένα απόλυτο βάσανο... Εχω παει σε ποσους γιατρους από αυτά που μου συμβαίνουν... Έχω χάσει πολλα κιλά έχω προβληματα με το γαστρεντερικο... Έχω εδώ και κάποιες εβδομάδες με πιανει ένα περιεργο πραγμα.. Ταχυπαλμία μια αισθηση ότι σφιγγεται η καρδιά μου, νιώθω τους παλμους στο στομάχι μου ζαλάδα και τρέμουλο έντονο... Κρατάει 10 λεπτά και περναει.. Εκείνη την ώρα νιώθω ότι θα πεσω κάτω από την ζαλάδα... Τι να είναι παλι αυτό ρε παιδια? Πριν 3 χρόνια είχα κάνει έλεγχο στην καρδιά και μου είπε ότι δεν έχω αρρυθμία και ότι είναι άψογη η καρδιά μου... Είναι δυνατόν να έχω τώρα κάποια αρρυθμία? Δεν μπορώ άλλο έχω απελπιστεί φοβάμαι να βγω εξω επειδή όταν με πιασει καμια φορα έξω μου έρχεται να πεσω κάτω από τους παλμους... Δεν αντέχω άλλο δεν ξέρω τι να κάνω.. Είναι δυσκολο να παω σε ψυχολόγο αυτό το καιρό... Και επίσης δεν θέλω παλι να τρέχω σε καρδιολογους, έχω παει σε πολλους γιατρους τον τελευταίο καιρό... Τι να κάνω? Είμαι πολυ στεναχωρημένη και με τρομάζει που κοπαναει η καρδιά μου

  2. #2
    Πόσο χρονών είσαι κορίτσι μου; Εγώ είμαι 22 και έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά εγώ δε ζαλίζομαι και δεν έχω προβλήματα στο στομάχι και τα λοιπά, εγώ έχω καμιά φορά ανεξήγητο άγχος και νιώθω ότι μπουρδουκλώνεται καρδιά μου ένα αίσθημα δηλαδή ότι σταματάει κάπως ο παλμός για 1 δευτερόλεπτο αλλά έχω παρατηρήσει ότι είναι όταν αγχώνομαι αλλά μερικές φορές ενώ ξέρω ότι δεν έχω κάτι τζάμπα αγχώνομαι και χαλάω την ψυχολογία μου και όταν βγαίνω έξω αντί να χαίρομαι με τους φίλους μου σκέφτομαι τους παλμούς μου. Αυτό το αγχος πρέπει Να καταλάβουμε ότι το πυροδοτούμε εμείς αλλιώς δεν Σταματάει ούτε αυτό ούτε τα ψυχοσωματικά.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Πόσο χρονών είσαι κορίτσι μου; Εγώ είμαι 22 και έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά εγώ δε ζαλίζομαι και δεν έχω προβλήματα στο στομάχι και τα λοιπά, εγώ έχω καμιά φορά ανεξήγητο άγχος και νιώθω ότι μπουρδουκλώνεται καρδιά μου ένα αίσθημα δηλαδή ότι σταματάει κάπως ο παλμός για 1 δευτερόλεπτο αλλά έχω παρατηρήσει ότι είναι όταν αγχώνομαι αλλά μερικές φορές ενώ ξέρω ότι δεν έχω κάτι τζάμπα αγχώνομαι και χαλάω την ψυχολογία μου και όταν βγαίνω έξω αντί να χαίρομαι με τους φίλους μου σκέφτομαι τους παλμούς μου. Αυτό το αγχος πρέπει Να καταλάβουμε ότι το πυροδοτούμε εμείς αλλιώς δεν Σταματάει ούτε αυτό ούτε τα ψυχοσωματικά.
    Εγώ είμαι 24...αχ ασε εγώ τον τελευταίο καιρό αυτους τους 6 μήνες είμαι πολυ χάλια... Με έχουν βρει όλα μαζεμένα, γαστρεντερικό, κορονοιος, ταχυπαλμίες όλα... Δεν μπορώ ουτε 5 λεπτά να ηρεμησω πυστεψε με ουτε 5 λεπτά... Τώρα να φανταστεις ξυπνησα και έχω μια δυσπνοια άλλο πράγμα... Και σκέφτομαι από τι μπορεί να είναι... Προσπαθώ να ηρεμησω γιατί κοντευει να με πιασει τραγικός πανικος αυτή τη στιγμή... Θέλω να ηρεμησω να βρω λίγο ηρεμία και δεν μπορώ ουτε για 5 λεπτά να την βρω :(

  4. #4
    Κάνε μόνο εξετάσεις αίματος και εάν είναι όλα καλαα μην Τπ σκέφτεσαι καν. Τα καρδιακά προβλήματα έρχονται σε μεγάλες ηλικίες είναι πολυ νωρίς για εμάς ακόμα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ενα χολτερ βάλε αν θεωρεις πως όντως κάτι τρέχει. Ή τη στιγμή που το νιωθεις βάλε το χέρι στο σφυγμο σου και δες αν είσαι αρρυθμη. Αρρυθμια είναι ο ακανόνιστος χτυπος. Αν έχεις απλα ταχυπαλμια είναι πιθανόν απο το άγχος, αλλά δεν βλαπτει μια μέτρηση τη στιγμή που το νιωθεις ώστε να ξεκαθαρισεις αν όντως είναι ταχυπαλμια. Καποιοι αισθάνονται ταχύπαλμια και έχουν 80-90 παλμους. Ταχυπαλμια είναι πάνω απο 100 χτυποι.

  6. #6
    Και οι αρρυθμίες δεν είναι τίποτα σε τέτοια ηλικία αφού σου λέει αγχώνεται , ξεκάθαρα το αγχος η αιτια ,τι την λες για χολτερ λες και είναι 50 χρόνων με προβλήματα υγείας ;

  7. #7
    Παλιά ξαναειχα ταχυπαλμίες.. Και είχα βάλει χολτερ πριν 3 χρόνια... Μου είπε ότι ήταν από το άγχος. Απλά τώρα τις νιώθω διαφορετικά τις ταχυκαρδιες... Είναι δυνατόν τώρα να απέκτησα αρρυθμία ? Τι να πω... Όλη τη μέρα το σώμα μου κάνει διάφορα... Δε μπορω να βρω πλεον ηρεμία στο ίδιο το σώμα μου... Μάλλον πρεπει να το παρω αποφαση οτι πρεπει να ζω παραλληλα με όλες αυτές τις πολυ δυσκολες ενοχλήσεις τις σωματικές... Είναι παρα πολυ δυσκολο παρα πολυ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Evap99 View Post
    Και οι αρρυθμίες δεν είναι τίποτα σε τέτοια ηλικία αφού σου λέει αγχώνεται , ξεκάθαρα το αγχος η αιτια ,τι την λες για χολτερ λες και είναι 50 χρόνων με προβλήματα υγείας ;
    Οι αρρυθμιες είναι επικινδυνες σε κάθε ηλικία αν μιλαμε για επικινδυνη αρρυθμια Και της λέω για χολτερ γιατί αυτός ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος να τσεκαρει κάποιος αισθήματα αρρυθμιων. Ποιο είναι το πρόβλημα;
    Δεν είμαι γιατρός για να διαγνωσω αν όσα νιώθει είναι απο το άγχος ή όχι, εγώ της λέω βήματα που ακολουθησα ο ίδιος. Το πιο εύκολο είναι καταρχάς να το τσεκαρει μόνη της βάζοντας το χέρι στο σφυγμο της. Αρρυθμος είναι ο ακανόνιστος κτυπος, προσωπικα μπορω να τον καταλαβω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παλιά ξαναειχα ταχυπαλμίες.. Και είχα βάλει χολτερ πριν 3 χρόνια... Μου είπε ότι ήταν από το άγχος. Απλά τώρα τις νιώθω διαφορετικά τις ταχυκαρδιες... Είναι δυνατόν τώρα να απέκτησα αρρυθμία ? Τι να πω... Όλη τη μέρα το σώμα μου κάνει διάφορα... Δε μπορω να βρω πλεον ηρεμία στο ίδιο το σώμα μου... Μάλλον πρεπει να το παρω αποφαση οτι πρεπει να ζω παραλληλα με όλες αυτές τις πολυ δυσκολες ενοχλήσεις τις σωματικές... Είναι παρα πολυ δυσκολο παρα πολυ...
    Αν έχεις βάλει στο παρελθον έχοντας παρομοια συμπτωματα τότε πιθανον παλι δεν είναι τιποτα. Τσεκαρε παντως τον σφυγμο σου, μπορει να μην έχεις καν ταχυπαλμια όταν το αισθανεσαι, εγώ πχ νιώθω την καρδιά μου να χτυπαει δυνατά ακόμα και όταν είμαι στους 90 χτυπτους, εξαρτάται απο τον οργανισμο αυτό.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αν έχεις βάλει στο παρελθον έχοντας παρομοια συμπτωματα τότε πιθανον παλι δεν είναι τιποτα. Τσεκαρε παντως τον σφυγμο σου, μπορει να μην έχεις καν ταχυπαλμια όταν το αισθανεσαι, εγώ πχ νιώθω την καρδιά μου να χτυπαει δυνατά ακόμα και όταν είμαι στους 90 χτυπτους, εξαρτάται απο τον οργανισμο αυτό.
    Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού
    By ilambropoulou in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 07-01-2021, 18:12
  2. Συνεχόμενη αρρυθμία
    By Gia66 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 48
    Last Post: 12-12-2020, 14:55
  3. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  5. Σήμερα έχασα την μάχη...Αρρυθμία-Κρίση πανικού
    By Dimitris1979 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2009, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •