Παράλληλες σχεσεις-Γορδιος δεσμός.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    7

    Παράλληλες σχεσεις-Γορδιος δεσμός.

    Καλησπέρα σε όλους.

    Αποφάσισα να γράψω την ιστορία μου γιατί θα ήθελα μια αντικειμενική ματιά από ανθρώπους που βρίσκονται σε προβληματισμούς και σχεσιακα διλήμματα ή που έχουν βιώσει κάτι αντίστοιχο.

    Είμαι 43 χρόνων και σε σχέση με τον σύντροφό μου (με σύμφωνο συμβίωσης) εδώ και 20 χρόνια. Έχουμε αποκτήσει ένα παιδί 7 ετών σήμερα. Μετά τη γέννηση του παιδιού η ερωτική μας επαφή τελείωσε εντελώς (περισσότερο εκείνος δεν εκδηλωνε την επιθυμία) και παράλληλα υπήρξε και συναισθηματική απομάκρυνση και πολλές αντιθέσεις.
    Ως εκ τούτου πριν από 4 χρόνια γνώρισα ένα παιδί κατά 6 χρόνια νεότερο ο οποίος βρισκόταν και αυτός σε μια σχέση ακριβώς με τις ίδιες συνθήκες. Όχι παντρεμένος, χωρίς παιδιά αλλά με την κοπέλα του είχαν σταματήσει τη σεξουαλική τους σχέση 4 χρόνια επειδή την είχε απατήσει και έκτοτε η σχέση για διάφορους λόγους δεν είχε επανέλθει. Ζούσαν σαν φίλοι ουσιαστικά.
    Ο έρωτας που αναπτύχθηκε μεταξύ μας ήταν θυελλώδης ερωτικά και συναισθηματικα. Κάναμε συνεργασία και δουλειά μαζί επίσης και πηγαίνει πολύ καλά...
    Τα τελευταία 2 χρόνια εγώ βλεπωντας ότι με τους συντρόφους μας η κατάσταση είναι τελειωμένη (καμία ερωτική επαφή πλέον 8 χρόνια και για εμένα με το σύντροφό μου και για τον άλλο με την κοπέλα του) και του είπα ότι πρέπει να ξεκαθαρίσουμε και να χωρίσουμε τους άλλους προκειμένου να είμαστε μαζί αφού η σχέση μας είναι τόσο δεμένη.
    Εγώ το έκανα, είπα στον σύντροφό μου ότι η σχέση μας είναι κατεστραμμένη μετά το παιδί και ότι δε γίνεται να συνεχίσουμε έτσι και ότι μένει πλέον να αποφασίσει να φύγει και τυπικά από το σπίτι και να χωρίσουμε.
    Ο αγαπημένος μου όμως παρόλη μου την πίεση να πάρει μια απόφαση...είτε να χωρίσει τη σχέση του είτε εμένα δεν το κάνει και μάλιστα δέχεται πιέσεις από την κοπέλα του για γάμο παρόλο που δεν κάνουν σεξ τα τελευταία 8 χρόνια και που κατα πάσα πιθανότητα εκείνη γνωρίζει ότι και πάλι την απατά μαζί μου.
    Παρόλα αυτά θεωρεί ότι πρέπει να την "αποκαταστήσει" και νιώθει τρομερές ενοχές να τη χωρίσει και να την πληγώσει για δεύτερη φορά επιλέγοντας εμένα. Παράλληλα σκέφτεται το κοινωνικό κομμάτι...γονείς, φίλους...
    Και το τελευταίο και φαρμακερό...θεωρεί ότι πρέπει να κάνει μια προσπάθεια να δοκιμάσει να κάνει σεξ μαζί της (μήπως τα καταφέρει απλά σωματικά) με σκοπό να δει αν μπορεί για να κάνει ένα γάμο και ένα παιδί τουλάχιστον (!).
    Φυσικά γνωρίζοντας ότι αυτό θα σηματοδοτήσει το τέλος της δικής μας σχέσης μιας και εγώ έχω ξεκαθαρίσει ότι αν κάνει σεξ και γάμο μαζί της εμείς θα έχουμε τελειώσει. Βέβαια ακόμα και αν το λέει ότι πρέπει να προσπαθήσει έχει περάσει ένας χρόνος και δεν μπορεί να την πλησιάσει με αποτέλεσμα να παρατείνει μια αρρωστημένη κατάσταση.
    Βρίσκεται λοιπόν σε μια δίνη...από τη μια να αφήσει μια σχέση 12 ετών αναγνωρισμένη από κοινωνία αλλά χωρίς καμία έλξη και επιθυμία (με την ελπίδα ίσως να κάνει ένα παιδί μαζί της...αν τα καταφέρει)...επειδή δεν αντέχει να χωρίσει για να μην την πληγώσει ή να χωρίσει και να έρθει μαζί μου με ο,τι αυτό συνεπάγεται (όπως τις τύψεις του που θα αφήσει την άλλη και την κατακραυγή).
    Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι το τίμιο είναι να χωρίσουμε και να σταματήσουν όλα αυτά τα ψέματα. Ότι αυτό που κάνει τώρα που δε λέει την αλήθεια και την αφήνει να φαντάζεται γάμους είναι χειρότερο. Οπως βέβαια φοβερό βρίσκω και μια γυναίκα χωρίς καμία σωματική επαφή...ούτε φιλί καν να ζητάει γάμο...έναν λευκό γάμο. Μου φαίνεται αδιανόητο...
    Εκείνος πάλι θεωρεί ότι είναι ατιμία να την αφήσει...και το δίλημμα τον έχει φέρει στα όρια του νευρικού κλονισμού. Από τη μια να μη χάσει εμένα από την άλλη δεν μπορεί να τη χωρίσει και λέει πως αν μείνει μαζί της θα κερδίσει απλά μια συμβατική ζωή..αλλά μέσα του θα σαπίζει που με έχασε.
    Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω τη γνώμη σας για την κατάσταση. Έχω δίκιο; Έχει δίκιο;
    Ποια θεωρείτε τη σωστή κατάληξη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η σωστή κατάληξη είναι να λήγεις μία τελειωμένη κατάσταση άσχετα αν εμφανίζεται άλλος στον ορίζοντα ή όχι.
    Εσύ το έκανες κι ας άργησες, έστω και με αφορμή αυτόν. Πρέπει τώρα να αποφασίσεις πόσο είσαι διατεθειμένη να τον περιμένεις να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να θέσεις ένα χρονικό όριο πρώτα στον εαυτό σου και μετά σε αυτόν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    7
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι έτσι ακριβώς είναι. Τους τελευταίους 6 μήνες έχω κόψει πρόκειται να αποφασίσει απλά δεν το κάνει με το πρόσχημα ότι πρέπει να δοκιμάσει να κάνει σεξ πρώτα να δει αν μπορεί..(!) Αλλά ούτε αυτό το κάνει. Έτσι μένει να αποφασίσω εγώ ότι δεν μπορώ να περιμένω άλλο.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Κανείς δεν έχει δίκιο. Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του. Εσύ είσαι πιο αποφασισμένη και αποφασιστική. Εκείνος διστάζει και δεν ξέρει ποια ζωή θέλει περισσότερο. Ζωή με εσένα ή με εκείνη. Για να ζει και με τις δύο σας μάλλον αυτός ο συνδυασμός τον βολεύει για την ώρα. Αν εσύ αποφασίσεις να τον χωρίσεις, τουλάχιστον δε θα έχει το δίλημμα. Γιατί απόφαση δεν τον βλέπω να παίρνει. Εσύ φυσικά λέω να τον αφήσεις. Άμα το βρίσκει τόσο δύσκολο να την αφήσει μη χάνεις το χρόνο σου. Ούτως ή άλλως δε θα έπρεπε να δυσκολεύεται τόσο. Εσένα θα έπρεπε να διαλέξει εξ αρχής. Δεν το κάνει. Μάλλον τα ζυγίζει και η ζυγαριά είναι στη μέση. Αυτό θα με έβαζε σε υποψίες και έτσι θα έφευγα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    7
    Ισχύουν όλα όσα αναφέρεις. Πάντα βολεύει το διπορτο...εξυπηρετεί και το να έχεις την έξωθεν καλή μαρτυρία και να ζεις τον έρωτα σου...και να μην αναγκάζεσαι να ωριμάσεις μέσα από τις σκληρές αποφάσεις. Εκείνος βρίσκεται διαρκώς στην αμφιθυμια και δεν προχωράει ούτε μαζί της για να μη με χάσει οριστικά...μιας και τώρα είμαστε ας πούμε "σε διάσταση"...αλλά νομίζω πως ο κλήρος πέφτει σε μένα και πάλι να τελειώνω με την ελπίδα μέσα μου για να προχωρήσω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    εσυ, θα χωριζες ακομα κι αν δεν ηταν αυτος στην ζωη σου; η χωρισες επειδη ησουν σιγουρη οτι κι εκεινος σκοπευει να συνεχισετε μαζι;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    7
    Ναι, εγώ ξεκαθάρισα στη σχέση μου ότι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε μαζί επειδή δε θέλω μια συμβατική ζωή...και το έκανα ενώ είχα χωρίσει και από την παράλληλη σχέση μου αφού δεν μπορούσε εκείνος να ξεκαθαρίσει.
    Αλλά ενώ δεν ξεκαθαρίζει ούτε με αφήνει σε ησυχία αλλά ούτε προχωράει στην "κανονική" του σχέση που τον πιέζει ασφυκτικά για γάμο. Και δυστυχώς αυτό μου τροφοδοτεί την ελπίδα του ξεκαθαρισματος ενώ κανονικά θα έπρεπε να με ενδιαφέρει πως θα προχωρήσω εγώ μόνη πλέον.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Aurora1234 View Post
    Ναι, εγώ ξεκαθάρισα στη σχέση μου ότι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε μαζί επειδή δε θέλω μια συμβατική ζωή...και το έκανα ενώ είχα χωρίσει και από την παράλληλη σχέση μου αφού δεν μπορούσε εκείνος να ξεκαθαρίσει.
    Αλλά ενώ δεν ξεκαθαρίζει ούτε με αφήνει σε ησυχία αλλά ούτε προχωράει στην "κανονική" του σχέση που τον πιέζει ασφυκτικά για γάμο. Και δυστυχώς αυτό μου τροφοδοτεί την ελπίδα του ξεκαθαρισματος ενώ κανονικά θα έπρεπε να με ενδιαφέρει πως θα προχωρήσω εγώ μόνη πλέον.
    κακως σου τροφοδοτει την ελπιδα ξεκαθαρισματος, γιατι το οτι το κανει οντας δεσμευμενος, ειναι ξεκαθαρο μηνυμα οτι με τον παλιο τροπο θελει να το συνεχισετε και οχι με το να χωρισει.
    εκεινος επιμενει γιατι αυτο θελει. οπως ειστε τωρα. δηλαδη, αυτος στην παλια σχεση.
    εσυ, εισαι αυτη που πρεπει να φυγει αν δεν συμβιβαζεται σε τετοια σχεση.

    ολα αυτα περι κοινωνικου περιβαλλοντος και εκθεσης κλπ, ειτε τα σκεφτηκες μονη σου, ειτε στα ειπε εκεινος , ειναι παραμυθια και δικαιολογιες.
    το 2022, κανεις δεν εκθετει κανεναν αν μετα απο 1000 χρονια κουραστει και χωρισει, ακομα κι αν ειναι σε γαμο, ποσο μαλλον χωρις καν γαμο, χωρις καν παιδια. κοντινο σας παραδειγμα, ΕΣΥ.
    μενει μαζι της, γιατι θελει να ζει μαζι της.
    ουτε για να μην την στεναχωρεσει, ουτε για να μην του τραβηξουν το αυτι.
    επισης, αν εκεινου θα του αρκουσε μια ζωη με συντροφικοτητα, χωρις ερωτα με την δικια του, αλλα θα θελε και παιδι, απορω πως δεν σκεφτηκες το απλο.
    οτι τα παιδια δεν χρειαζεται σεξ για να γινουν. γινονται και στα ιατρεια, χωρις καν εξωσωματικη...
    επομενως, αν ειναι οι δυο γονιμοι, ειναι πολυ ευκολο να κανουν παιδι αν το θελουν.
    να ναρωτιεσαι ΕΣΥ τι κανεις.
    εκεινος, τα εχει καλοσκεφτει...

    οσο για το τι θα ηταν το σωστο, το σωστο θα ηταν να μην ξεκινησετε τπτ πριν ξεκαθαρισετε με τις υπαρχουσες σχεσεις σας. εφοσον αυτο δεν εγινε και μπλεξατε ενω εισασταν δεσμευμενοι, δεν υπαρχει σωστο και λαθος. λαθος ειναι και ειναι θεμα επιλογων του καθενα πως θα προχωρησει...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κακως σου τροφοδοτει την ελπιδα ξεκαθαρισματος, γιατι το οτι το κανει οντας δεσμευμενος, ειναι ξεκαθαρο μηνυμα οτι με τον παλιο τροπο θελει να το συνεχισετε και οχι με το να χωρισει.
    εκεινος επιμενει γιατι αυτο θελει. οπως ειστε τωρα. δηλαδη, αυτος στην παλια σχεση.
    εσυ, εισαι αυτη που πρεπει να φυγει αν δεν συμβιβαζεται σε τετοια σχεση.

    ολα αυτα περι κοινωνικου περιβαλλοντος και εκθεσης κλπ, ειτε τα σκεφτηκες μονη σου, ειτε στα ειπε εκεινος , ειναι παραμυθια και δικαιολογιες.
    το 2022, κανεις δεν εκθετει κανεναν αν μετα απο 1000 χρονια κουραστει και χωρισει, ακομα κι αν ειναι σε γαμο, ποσο μαλλον χωρις καν γαμο, χωρις καν παιδια. κοντινο σας παραδειγμα, ΕΣΥ.
    μενει μαζι της, γιατι θελει να ζει μαζι της.
    ουτε για να μην την στεναχωρεσει, ουτε για να μην του τραβηξουν το αυτι.
    επισης, αν εκεινου θα του αρκουσε μια ζωη με συντροφικοτητα, χωρις ερωτα με την δικια του, αλλα θα θελε και παιδι, απορω πως δεν σκεφτηκες το απλο.
    οτι τα παιδια δεν χρειαζεται σεξ για να γινουν. γινονται και στα ιατρεια, χωρις καν εξωσωματικη...
    επομενως, αν ειναι οι δυο γονιμοι, ειναι πολυ ευκολο να κανουν παιδι αν το θελουν.
    να ναρωτιεσαι ΕΣΥ τι κανεις.
    εκεινος, τα εχει καλοσκεφτει...

    οσο για το τι θα ηταν το σωστο, το σωστο θα ηταν να μην ξεκινησετε τπτ πριν ξεκαθαρισετε με τις υπαρχουσες σχεσεις σας. εφοσον αυτο δεν εγινε και μπλεξατε ενω εισασταν δεσμευμενοι, δεν υπαρχει σωστο και λαθος. λαθος ειναι και ειναι θεμα επιλογων του καθενα πως θα προχωρησει...
    Να ξέρες πόσες φορές τα έχω πει όλα αυτά περί 2022...και κοινωνικών ζητημάτων... Και ότι ο λόγος που δε χωρίζει είναι η προσωπικές του ανάγκες που καλύπτει μέσα στην σχέση αυτή: η ανάγκη της έξωθεν καλης μαρτυρίας, του να είναι αποδεκτός και να εκπληρώσει το όνειρο των γονιών του και της επικριτικης μαμάς του... Πολλά συμπλέγματα συν της απόλυτης ενοχής "να την αφήσει μετά από 12 χρόνια" που δε συνοδεύεται βέβαια από την αντίστοιχη τιμιότητα του ξεκαθαρισματος έστω και αργά... Ούτε μπορώ να δεχθω ότι ένας νέος άνθρωπος σήμερα μπορεί να επιλέξει να ζει χωρίς έλξη σε ένα γάμο που ξεκινάει έτσι.
    Πράγματι όμως ήθελε να συντηρήσει την κατάσταση ως έχει άλλα εγώ προχώρησα σε αλλαγές...αρχικά στη σχέση μου με το να ζητήσω χωρισμό και έπειτα μαζί του ζητώντας να πάρει αποφάσεις και μενοντας μακρυά του.
    Νιώθω όμως ότι με τον τρόπο του με εγκλωβίζει και ναι έχεις δίκιο...εγώ πρέπει να δω τι κάνω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Aurora1234 View Post
    Να ξέρες πόσες φορές τα έχω πει όλα αυτά περί 2022...και κοινωνικών ζητημάτων... Και ότι ο λόγος που δε χωρίζει είναι η προσωπικές του ανάγκες που καλύπτει μέσα στην σχέση αυτή: η ανάγκη της έξωθεν καλης μαρτυρίας, του να είναι αποδεκτός και να εκπληρώσει το όνειρο των γονιών του και της επικριτικης μαμάς του... Πολλά συμπλέγματα συν της απόλυτης ενοχής "να την αφήσει μετά από 12 χρόνια" που δε συνοδεύεται βέβαια από την αντίστοιχη τιμιότητα του ξεκαθαρισματος έστω και αργά... Ούτε μπορώ να δεχθω ότι ένας νέος άνθρωπος σήμερα μπορεί να επιλέξει να ζει χωρίς έλξη σε ένα γάμο που ξεκινάει έτσι.
    Πράγματι όμως ήθελε να συντηρήσει την κατάσταση ως έχει άλλα εγώ προχώρησα σε αλλαγές...αρχικά στη σχέση μου με το να ζητήσω χωρισμό και έπειτα μαζί του ζητώντας να πάρει αποφάσεις και μενοντας μακρυά του.
    Νιώθω όμως ότι με τον τρόπο του με εγκλωβίζει και ναι έχεις δίκιο...εγώ πρέπει να δω τι κάνω!
    αυτα που περιγραφεις για το κοινωνικο του περιβαλλον, μπορει να τα πετυχει και με αλλη γυναικα. δεν χρειαζεται να ειναι αυτη.
    περα απο αυτα που λες, υπαρχει και κατι αλλο, που προφανως σε ενοχλει και γι αυτο δεν το σχολιαζεις.
    θελει να ειναι με την συγκεκριμενη γυναικα, γιατι προφανως εκτος του σεξ που τους τελειωσε, φαινεται του καλυπτει τα υπολοιπα μιας σχεσης.
    και βεβαια, δεν γινεται ενας νεος ανθρωπος ενεργος σεξουαλικα να ζησει χωρις σεξ, μπορει ομως να κανει αυτο που εκανε και μαζι σου...
    να βρισκει αλλου το σεξ και να το ξεχωρισει απο την συντροφικη ζωη. το κανουν κι αλλοι...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτα που περιγραφεις για το κοινωνικο του περιβαλλον, μπορει να τα πετυχει και με αλλη γυναικα. δεν χρειαζεται να ειναι αυτη.
    περα απο αυτα που λες, υπαρχει και κατι αλλο, που προφανως σε ενοχλει και γι αυτο δεν το σχολιαζεις.
    θελει να ειναι με την συγκεκριμενη γυναικα, γιατι προφανως εκτος του σεξ που τους τελειωσε, φαινεται του καλυπτει τα υπολοιπα μιας σχεσης.
    και βεβαια, δεν γινεται ενας νεος ανθρωπος ενεργος σεξουαλικα να ζησει χωρις σεξ, μπορει ομως να κανει αυτο που εκανε και μαζι σου...
    να βρισκει αλλου το σεξ και να το ξεχωρισει απο την συντροφικη ζωη. το κανουν κι αλλοι...
    Ξέρω πόσο περίεργο θα ακουστεί αλλά επειδή ξέρω επιβεβαιωμένα και από τη δική της μεριά τα πράγματα...πρόκειται για μια σχέση που υστερεί και στα υπόλοιπα εκτός από το σεξ. Δεν κάνουν καμία ζωή μαζι, δεν θα καθίσουν ποτέ αγκαλιά να μιλήσουν, να γελάσουν...υπάρχουν μόνο ως συγκάτοικοι και αντιμετωπίζουν μαζί τα της καθημερινότητας.
    Η σχέση συνεχίστηκε γιατί μετά την πρώτη φορά που την απάτησε αυτή τον τιμώρησε με την ενοχή που του φόρτωσε και εκείνος με το φόβο του να την απογοητεύσει.
    Φυσικά και μπορεί να είναι μια άλλη γυναίκα που να τα καλύπτει όλα κιόλας...μια τρίτη και καμιά από εμάς. Πράγμα που θα το έβρισκα και δίκαιο και τίμιο...αλλά θέλει αρκετή αποφασιστικότητα που οπως φαίνεται δεν την έχει...
    Ούτε στο να χωρίσει ούτε και στο να προχωρήσει όμως αυτή τη σχέση που έχει.
    Επίσης η σχέση μας δεν ήταν σεξουαλική απλά. Ήμασταν μαζί και συναισθηματικά και τα αντιμετωπίζαμε όλα μαζί σαν συντροφοι, όχι απλά σαν δύο εραστές. Μέχρι που στήσαμε δουλειά μαζί, συνεργασία που επενδύσαμε χρόνο και μόχθο

  12. #12
    kopela93
    Guest
    Αυτά γίνονται δυστυχώς όταν νοιάζεσαι για κάποιον και τον θες στη ζωή σου, κουβαλάς κι εσύ μαζί του το δικό του ψυχολογικό φορτίο. Εύχομαι σύντομα να βρεθεί μια λύση και για τους δύο σας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Aurora1234 View Post
    Ξέρω πόσο περίεργο θα ακουστεί αλλά επειδή ξέρω επιβεβαιωμένα και από τη δική της μεριά τα πράγματα...πρόκειται για μια σχέση που υστερεί και στα υπόλοιπα εκτός από το σεξ. Δεν κάνουν καμία ζωή μαζι, δεν θα καθίσουν ποτέ αγκαλιά να μιλήσουν, να γελάσουν...υπάρχουν μόνο ως συγκάτοικοι και αντιμετωπίζουν μαζί τα της καθημερινότητας.
    Η σχέση συνεχίστηκε γιατί μετά την πρώτη φορά που την απάτησε αυτή τον τιμώρησε με την ενοχή που του φόρτωσε και εκείνος με το φόβο του να την απογοητεύσει.
    Φυσικά και μπορεί να είναι μια άλλη γυναίκα που να τα καλύπτει όλα κιόλας...μια τρίτη και καμιά από εμάς. Πράγμα που θα το έβρισκα και δίκαιο και τίμιο...αλλά θέλει αρκετή αποφασιστικότητα που οπως φαίνεται δεν την έχει...
    Ούτε στο να χωρίσει ούτε και στο να προχωρήσει όμως αυτή τη σχέση που έχει.
    Επίσης η σχέση μας δεν ήταν σεξουαλική απλά. Ήμασταν μαζί και συναισθηματικά και τα αντιμετωπίζαμε όλα μαζί σαν συντροφοι, όχι απλά σαν δύο εραστές. Μέχρι που στήσαμε δουλειά μαζί, συνεργασία που επενδύσαμε χρόνο και μόχθο
    αν πραγματι ζει σε μια τοσο αδιαφορη και χλιαρη σχεση, κι ωστοσο δεν χωριζει για να ειστε μαζι που ταιριαξατε μια χαρα και στα οικονομικα σας, μαλλον δεν εισαι επιλογη του για να εχετε μια "κανονικη" σχεση και συμβιωση...
    κρατα μικρο καλαθι παντως σε διαδοσεις, γιατι συνηθως απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα, κι εννοειται μην πιστευεις τπτ που σου εχει μεταφερει ο ιδιος "ζω με μια μεγαιρα που μου ρουφαει το αιμα με το καλαμακι, δεν κανουμε καν σεξ ". αν ηξερες ποσο σεξ γινεται σε σχεσεις που "δεν κανανε καν σεξ", θα εφριτες.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν πραγματι ζει σε μια τοσο αδιαφορη και χλιαρη σχεση, κι ωστοσο δεν χωριζει για να ειστε μαζι που ταιριαξατε μια χαρα και στα οικονομικα σας, μαλλον δεν εισαι επιλογη του για να εχετε μια "κανονικη" σχεση και συμβιωση...
    κρατα μικρο καλαθι παντως σε διαδοσεις, γιατι συνηθως απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα, κι εννοειται μην πιστευεις τπτ που σου εχει μεταφερει ο ιδιος "ζω με μια μεγαιρα που μου ρουφαει το αιμα με το καλαμακι, δεν κανουμε καν σεξ ". αν ηξερες ποσο σεξ γινεται σε σχεσεις που "δεν κανανε καν σεξ", θα εφριτες.
    Μα η όλη τρέλα εκεί είναι στην ιστορία μου...τα ήξερα από την ίδια την κοπέλα...δηλαδή είχα ακούσει να το λέει..στην πορεία όσα μου έλεγε τα είδα με τα μάτια μου σε μηνύματα της. Και βέβαια δεν την περιέγραψε ποτέ έτσι...αντίθετα έλεγε είναι καλό κοριτσι αλλά δεν έχω έλξη, δεν μπορώ να τη δω ερωτικά αλλά λυπάμαι να την αφήσω μετά από 12 χρόνια. Και αυτός και μόνο είναι ο λόγος που δε χωρίζει...δε θέλει να την πληγώσει που την έφτασε 40 και πως να την αφήσει τώρα. Θα νιώθει λέει άτιμος...
    Για μένα η ατιμία είναι αυτό που κάνει τώρα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Aurora1234 View Post
    Μα η όλη τρέλα εκεί είναι στην ιστορία μου...τα ήξερα από την ίδια την κοπέλα...δηλαδή είχα ακούσει να το λέει..στην πορεία όσα μου έλεγε τα είδα με τα μάτια μου σε μηνύματα της. Και βέβαια δεν την περιέγραψε ποτέ έτσι...αντίθετα έλεγε είναι καλό κοριτσι αλλά δεν έχω έλξη, δεν μπορώ να τη δω ερωτικά αλλά λυπάμαι να την αφήσω μετά από 12 χρόνια. Και αυτός και μόνο είναι ο λόγος που δε χωρίζει...δε θέλει να την πληγώσει που την έφτασε 40 και πως να την αφήσει τώρα. Θα νιώθει λέει άτιμος...
    Για μένα η ατιμία είναι αυτό που κάνει τώρα...
    ε φυσικα!!!
    δεν καταλαβαινεις οτι ολοφανερα, σου λεει ψεματα;
    εννοειται οτι δεν καθεται για να μην την πληγωσει. καθεται για να μην πληγωθει ο ιδιος.

    δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν χωριζει.
    αυτος ειναι ο λογος που λεει σε σενα.
    ο λογος που δεν χωριζει ειναι γιατι του αρεσει η ζωη του μαζι της αφενος και γιατι δεν θελει μια συμβιωση μαζι σου, αφετερου.
    το τι αρεσει στην ιδια, δεν το ξερουμε. μπορει να τον αφησει εκεινη στο τελος. αλλα για να λες οτι τον πιεζει να παντρευτουν, μαλλον τα ιδια θελουν ο ενας απ τον αλλον...
    το θεμα σου, ειναι οτι για τον εναν η τον αλλον λογο, για σενα μενει μονο ο ρολος του τριτου προσωπου, αν δεν πας παρακατω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παράλληλες σχέσεις - ο κλαμένος τα παίρνει όλα
    By Σπουργίτι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 02-07-2018, 17:33
  2. Παράλληλες σχέσεις- μήπως έχω πρόβλημα ??
    By erifilii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 43
    Last Post: 19-10-2016, 00:20
  3. Ο δεσμός της μητέρας μου
    By monkey in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 13-04-2014, 01:58
  4. Παράνομος δεσμός
    By zeta.blond in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 112
    Last Post: 08-08-2013, 17:47
  5. ΣΧΕΣΗ Ή ΔΕΣΜΟΣ?
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 05-08-2011, 14:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •