Δεν μπορώ να κάνω ψυχανάλυση!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Δεν μπορώ να κάνω ψυχανάλυση!!

    Ξέρεις τι είναι να θέλεις να κάνεις ψυχανάλυση και να μην μπορείς!! Σε ιδιώτη ψυχολόγο δεν μπορώ να πάω για οικονομικούς λόγους και η μία και μοναδική δωρεάν ψυχολόγος δεν με αναλαμβάνει γιατί δεν είναι σωστό να αλλάζω ψυχολόγους και αυτό και εμένα με ενοχλεί γιατί πρέπει να ξανά διηγουμαι όλα μου τα προβλήματα σε άλλη ψυχολόγο. Δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα και έχω τόσα να βγάλω από μέσα μου Εάν δεν είχα τα φάρμακα μου δεν θα την πάλευα με τίποτα. Τι να κάνω να παίρνω στην ψυχολογική υποστήριξη τα ίδια θα μου πουν!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ξέρεις τι είναι να θέλεις να κάνεις ψυχανάλυση και να μην μπορείς!! Σε ιδιώτη ψυχολόγο δεν μπορώ να πάω για οικονομικούς λόγους και η μία και μοναδική δωρεάν ψυχολόγος δεν με αναλαμβάνει γιατί δεν είναι σωστό να αλλάζω ψυχολόγους και αυτό και εμένα με ενοχλεί γιατί πρέπει να ξανά διηγουμαι όλα μου τα προβλήματα σε άλλη ψυχολόγο. Δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα και έχω τόσα να βγάλω από μέσα μου Εάν δεν είχα τα φάρμακα μου δεν θα την πάλευα με τίποτα. Τι να κάνω να παίρνω στην ψυχολογική υποστήριξη τα ίδια θα μου πουν!!
    Γιατί δεν τα γράφεις εδώ; Έτσι κι αλλιώς δεν σε ξέρουμε. Μόνο και που θα τα πεις μπορεί να αισθανθείς καλύτερα

  3. #3
    Η μπορείς να κάνεις τα ραντεβού σου σε ιδιώτη πιο σπάνια 1-2 φορές τον μήνα ώστε να δίνεις ένα 40αρικο πες τον μήνα.. εγώ αυτό κάνω.. αφού είναι πολυτέλεια ακριβό χόμπι...

  4. #4
    Η πες τα εδώ .. αυτό που λέει ο φίλος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Γιατί δεν τα γράφεις εδώ; Έτσι κι αλλιώς δεν σε ξέρουμε. Μόνο και που θα τα πεις μπορεί να αισθανθείς καλύτερα
    Μερικά πράγματα δεν θέλω να τα πω εδώ μόνο σε ψυχολόγο η ψυχίατρο! Αλλά τα χω γράψει παλαιότερα ότι είμαι μόνος χωρίς φίλους, χωρίς σχέση αισθάνομαι μοναξιά γενικότερα, θέλω επίσης να αλλάξω πράγματα σε εμένα, αυτό θέλω να το λύσω με ψυχανάλυση να βρω το θάρρος να ψάξω να βρω καμία δουλειά να βρω τα δικά μου χρήματα, γιατί δεν την παλεύω όλη μέρα στο σπίτι χωρίς χρήματα και χωρίς να βλέπω κανέναν, ένα καφέ λίγο κόσμο να δω θα αλλάξει η διάθεση μου. Επίσης με τα χρήματα θα μπορέσω να πάω σε ψυχίατρο, ψυχολόγο, δερματολόγο και νευρολόγο, γιατροί που πρέπει να επισκεφτώ. Πάντως η μοναξιά είναι μεγάλο θέμα δεν παλεύεται με τίποτα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Τα έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν. Την έλλειψη χρημάτων την καταλαβαίνω για το ότι δεν μπορείς να πας σε ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία. Για δερματολόγο, νευρολόγο, ψυχίατρο μόνο εισιτήρια χρειάζεται για την πιο κοντινή πόλη που έχει νοσοκομείο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τα έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν. Την έλλειψη χρημάτων την καταλαβαίνω για το ότι δεν μπορείς να πας σε ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία. Για δερματολόγο, νευρολόγο, ψυχίατρο μόνο εισιτήρια χρειάζεται για την πιο κοντινή πόλη που έχει νοσοκομείο
    Μου είναι δύσκολα σε έναν άλλο ψυχολόγο να τα λέω τα προβλήματα μου από την αρχή και αυτό είναι πρόβλημα. Την Δευτέρα που μας πέρασε πήγα σε δωρεάν ψυχολόγο και δεν δέχτηκε να με αναλάβει γιατί είπε δεν πρέπει να αλλάζεις ψυχολόγο, αν ήταν με λεφτά θα με αναλάμβανε τέλος πάντων!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Μου είναι δύσκολα σε έναν άλλο ψυχολόγο να τα λέω τα προβλήματα μου από την αρχή και αυτό είναι πρόβλημα. Την Δευτέρα που μας πέρασε πήγα σε δωρεάν ψυχολόγο και δεν δέχτηκε να με αναλάβει γιατί είπε δεν πρέπει να αλλάζεις ψυχολόγο, αν ήταν με λεφτά θα με αναλάμβανε τέλος πάντων!!
    Ανδρέα βλέπω πως μάλλον έχεις χάσει να εκτιμάς απλά καθημερινά πράγματα που μπορούν να σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα και παγιδεύεται η σκέψη σου στα « δεν» !
    Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει προβλήματα, άλλος μικρά άλλος μεγάλα. Άλλος οικονομικά άλλος υγείας άλλο εργασίας, άλλος οικογενειακά και αυτή η λίστα μπορεί να πάει στο άπειρο..
    Το να μιλήσεις όπως λες, είναι σημαντικό και όπως είπαν κ αλλά μέλη μπορείς εδώ να βρεις μια διέξοδο έκφρασης.

    Εγώ θα σου πρότεινα να δεις όλα αυτά τα «δεν» και αντί να στρέφεις την προσοχή σου στις δυσκολίες να δαπανήσεις αυτή την ενέργεια στο « πως μπορεί να γίνει;».

    (Όσο για τον ψυχολόγο περίεργο αυτό που σου είπε φαντάζει και σε εμένα! Άλλωστε μέχρι να βρεις ψυχολόγο να ταιριάξεις μπορεί να αλλάξεις 3-4…) μήπως να δεις κάποια άλλη «δομή» που παρέχει αυτή την υποστήριξη χωρίς κόστος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Μου είναι δύσκολα σε έναν άλλο ψυχολόγο να τα λέω τα προβλήματα μου από την αρχή και αυτό είναι πρόβλημα. Την Δευτέρα που μας πέρασε πήγα σε δωρεάν ψυχολόγο και δεν δέχτηκε να με αναλάβει γιατί είπε δεν πρέπει να αλλάζεις ψυχολόγο, αν ήταν με λεφτά θα με αναλάμβανε τέλος πάντων!!
    Αυτό το κατάλαβα. Άλλο σου είπα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Η ψυχοθεραπεια θα πρεπει να ειναι η βοηθεια για να αλλαξεις πραγματα σε εσενα.προσωπικα θεωρω οτι απλα περιμενεις να αλλαξει ο ψυχολογο ςτα πραγματα με το μαγικο του ραβδακι .Αυτο δε θα γινει.Αν δεν αλλαξεις τροπο σκεψης και δεν παρεις αποφαση να δρασεις δεν θα αλλαξει τπτ σε οσους ψυχολογους και να πας.Ακοαμ ακαι τα φαρμακα σε κανουν να νιωθεις καλυτερα ωστε να εισαι λειτουργικος.Εσυ θελεις να εισαι λειτουργικος?Θελεις να κανεις πραγματα στη ζωη σου?Γιατι αν δεν εισαι διατεθιμενος να αλλαξεις κατι με μαγικο τροπο τπτ δε θα διορθωθει.

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 25-02-2021, 06:50
  2. εκβιαστης απαιτει να κανω ψυχαναλυση επειδη κανει ο ιδιος
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 29-01-2021, 10:57
  3. Τι μπορώ να κάνω;;!!!
    By Lana18 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 20-02-2016, 14:02
  4. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By eleon in forum Κακοποίηση
    Replies: 25
    Last Post: 07-12-2012, 13:11
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ....
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 31-08-2012, 20:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •