Πιεση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21

Thread: Πιεση

  1. #16
    Elenia781
    Guest
    Μια ζωή ημουν υποτασική 9/6.5. Πριν λιγα χρόνια ανέβηκα και μπορώ και βγάζω την καθημερινότητα. Βεβαια ήμουν skinny . Τώρα εχω παραπανήσια κιλά

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Μια ζωή ημουν υποτασική 9/6.5. Πριν λιγα χρόνια ανέβηκα και μπορώ και βγάζω την καθημερινότητα. Βεβαια ήμουν skinny . Τώρα εχω παραπανήσια κιλά
    Εγω ειμαι στα κανονικα κιλα μου για το υψος μου. Βεβαια εχω πάρει 8 κιλα απο περυσι. Ωστοσο τελευταια εχασα παλι 3 απο τα κιλα που ειχα παρει, αρα δεν νομιζω οτι σχετιζεται.

    Σημερα ειχα μια γενικα αγχωτικη μερα και η πιεση μου ηταν 101/64. Και τωρα ειναι 99/61. Εχω αρχισει να πιστευω οτι για ολα ευθυνεται η ομεπραζολη. Εχω μπλεξει με αυτο το #@3@#23φάρμακο. Προσπαθω να το κοψω και οταν το κοβω τις πρωτες μερες εχω συνηθως υψηλη για τα δεδομενα μου πίεση. Τωρα λογικα περασε αυτη η επιδραση αλλα εχω συνεχεια εκτακτες, μαλλον λογω του οισοφαγου . Και ναυτια και βαρος. Αρα θα το ξαναξεκινησω, δεν εχω αλλη επιλογη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οχι,δεν το έκανα , έχω πάρει απαλλαγή προς το παρον λόγω της αλλεργίας μου. Στην οικογένεια μου όλοι το έχουν κανει, και τις τρεις δόσεις, και η μια αδερφή μου εμφάνισε ταχυκαρδιες και πονους ενώ δεν είχε πριν πρόβλημα. Δυστυχώς επικρατει ένας αχταρμας απο την καταγραφή των παρενεργειων απο ότι βλεπω.
    Προσωπικα σκεφτομαι να το κάνω μάλλον το καλοκαιρι, με τα παροντα δεδομένα της υγείας μου,δεν νομιζω. Θα συζήτηση με το γιατρό το να μου γράψει αξονική καρδιάς να ηρεμησω,ειναι ο μόνος τροπος να δουν τις αρτηρίες, το να κάνω κι άλλο υπερηχο δεν θα δείξει κατι.
    Κοιτα εγω τις δυο δοσεις τις εκανα γιατι ηθελα να τις κανω γιατι παραγματικα φοβαμαι και τον ιο ...Τωρα ομως την τριτη δοση και έχοντας μαλιστα νοσησει και απο αυτον δεν θελω να την κανω ..
    Ειχα σκοπο να ξανακανω τον Οκτώβριο για να ειμαι καλυμμενη ολο τον χειμωνα ..
    Τωρα αναγκαστικα θα την κανω ..

    Ξερεις επειδη συζητησα με τον γιατρο μου την ανυσηχια μου οχι για το εμβολιο αλλα για την συχνοτητα αυτου , κατα ποσο το ανοσοποιητικο μας συστημα μεταβαλεται και γινεται πιο ευασθητο δεν σου κρυβω οτι και εκεινος μου ειπε οτι πολυ σωστα το σκεφτομαι ετσι και οτι και για αυτους ειναι κατι το καινουργιο ολο αυτο και βαδιζουν με οτι βλεπουν απο τα αποτελεσματα ..

    Σε κανεναν δεν λεω και ουτε θα πω μην το κανεις ,το μονο που με κλωτσάει να το πω απλα ειναι η συχνοτητα ..εμβολια ειναι δεν μπορει καθε τριμηνο πλεον να μας υποχρεωνουν ...
    ελπιζω να γινει οπως το εποχικο της γριπης ,μια φορα καθε χρονο ...

    Τωρα την παρασκευη εχω την τριτη δοση οποτε θα δω παλι αν θα ξαναεχω τα ιδια και αν οι ταχυκαρδιες ξαναγινουν οπως πριν ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έχω και εγώ φοβία με την πίεση μου έχει γίνει εμμονή να τη μετράω συνέχεια.Κατά μέσο όρο έχω 10.5 τ μεγάλη κ 7 μ 8 τ μικρή.Είμαι κ εγώ αρκετά αδύνατη συχνά με πίανουν τάσεις λιποθυμίας,έλλειψη διαύγειας,μουδιάσματα στο κεφάλι ,ζαλάδες έχω κουραστεί να γυρνάω από ειδικότητα σε ειδικότητα κ ν μην μου βρίσκουν τίποτα και να μου λένε άγχος.Δεν ξέρω αν οφείλεται κ η πίεση γ αυτά που με πιάνουν.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κοιτα εγω τις δυο δοσεις τις εκανα γιατι ηθελα να τις κανω γιατι παραγματικα φοβαμαι και τον ιο ...Τωρα ομως την τριτη δοση και έχοντας μαλιστα νοσησει και απο αυτον δεν θελω να την κανω ..
    Ειχα σκοπο να ξανακανω τον Οκτώβριο για να ειμαι καλυμμενη ολο τον χειμωνα ..
    Τωρα αναγκαστικα θα την κανω ..

    Ξερεις επειδη συζητησα με τον γιατρο μου την ανυσηχια μου οχι για το εμβολιο αλλα για την συχνοτητα αυτου , κατα ποσο το ανοσοποιητικο μας συστημα μεταβαλεται και γινεται πιο ευασθητο δεν σου κρυβω οτι και εκεινος μου ειπε οτι πολυ σωστα το σκεφτομαι ετσι και οτι και για αυτους ειναι κατι το καινουργιο ολο αυτο και βαδιζουν με οτι βλεπουν απο τα αποτελεσματα ..

    Σε κανεναν δεν λεω και ουτε θα πω μην το κανεις ,το μονο που με κλωτσάει να το πω απλα ειναι η συχνοτητα ..εμβολια ειναι δεν μπορει καθε τριμηνο πλεον να μας υποχρεωνουν ...
    ελπιζω να γινει οπως το εποχικο της γριπης ,μια φορα καθε χρονο ...

    Τωρα την παρασκευη εχω την τριτη δοση οποτε θα δω παλι αν θα ξαναεχω τα ιδια και αν οι ταχυκαρδιες ξαναγινουν οπως πριν ..
    Ναι είναι λιγο μπρος γκρεμος και πίσω ρέμα. Αν και αντί για υποχρεωτικο εμβολιασμό χωρίς αξιολόγηση του ατομικού ιστορικού,θα ήταν προτιμότερο να επενδυε η κυβέρνηση γενικά στην υγεία, να υπηρχε καλύτερο πρωτοκολλο διαχείρησης για τη νοσηση. Τώρα επι της ουσίας σου λένε το περνάς μόνος και αν προχωρήσει τόσο ώστε να χρειαζεσαι νοσηλεία, ελα. Αλλά μέχρι τότε μπορει να ειναι ήδη αργα. Δεν υπαρχουν ΜΕΘ, δεν υπσρχουν επαρκεις κλίνες και εξοπλισμος. Απορω πώς θα ανοιξει η σεζόν. Τα κρούσματα παραμενουν υψηλά αλλά τώρα που πλησιαζουμε στο άνοιγμα τα ΜΜΕ έχουν αλλαξει το αφήγημα και μιλάνε για "νότες αισιοδοξίας".

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Εγώ ξέρω πως η τρίτη δόση με γονάτισε στην κυριολεξία...
    Μέχρι 39 πυρετό έφτασα και είχα τα πάντα σαν να νοσουσα κανονικά..
    Τρίτη μέρα σήμερα και η ατονία και ο σωματικος πονος δεν λέει να περάσει..
    Δεν θα πω για την καρδιά που χορεύει πάλι..
    110 με 120 παλμούς εγώ δεν έκανα ποτέ...
    Δεν ξέρω πραγματικά αλλά πλεόν είμαι σίγουρη πως άλλη δόση δεν πρόκειται να ξανακάνω ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •