Πιεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Πιεση

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Πιεση

    Τελευταια παρατηρω αυξηση της πιεσης μου. Εκει που ειχα συνηθως 95/65 τώρα έχω 117/75. Το ξέρω οτι είναι φυσιολογική η μέτρηση αλλά εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αύξηση λόγω του κρύου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Διάβασε το παρακάτω:

    Εκτός από την έξαρση των ιώσεων, σε περιόδους με χαμηλές θερμοκρασίες προκαλείται και έξαρση της υπέρτασης.
    Η πίεση είναι κατά κανόνα υψηλότερη τον χειμώνα και χαμηλότερη το καλοκαίρι και ο λόγος γι’ αυτό είναι ότι οι χαμηλές θερμοκρασίες προκαλούν συστολή των αιμοφόρων αγγείων.
    Εξαιτίας αυτού απαιτείται μεγαλύτερη πίεση για την κυκλοφορία του αίματος μέσα στα αγγεία και τις φλέβες, οπότε και προκύπτει η υπέρταση. Εκτός από το κρύο, αυτό που μπορεί επίσης να επηρεάσει την πίεση κατά τη διάρκεια του χειμώνα είναι η απότομη αλλαγή του καιρού, όπως για παράδειγμα το ξέσπασμα μιας καταιγίδας...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι το ξέρω αυτό, ρωταω αν έχετε παρατηρησει κι εσείς κάτι ανάλογο στον εαυτό σας γιατί εμένα πρωτη φορά μου συμβαίνει.
    Επισης παρατηρησα ότι καποιες φορες ανεβαίνει η συατολικη και πεφτει η διαστολικη. Είναι πχ 112/55, το οποιο μπορει να σημαίνει διαφορα επικινδυνα πράγματα. Γενικά δεν με βλεπω καλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    [QUOTE=Skiouros8;1188516]Ναι το ξέρω αυτό, ρωταω αν έχετε παρατηρησει κι εσείς κάτι ανάλογο στον εαυτό σας γιατί εμένα πρωτη φορά μου συμβαίνει.
    Επισης παρατηρησα ότι καποιες φορες ανεβαίνει η συατολικη και πεφτει η διαστολικη. Είναι πχ 112/55, το οποιο μπορει να σημαίνει διαφορα επικινδυνα πράγματα. Γεν δεν με βλεπω
    Μη πολυδινεις σημασία. Καθε φορά που θα μετράς την πίεση θα βρίσκεις διαφορετικές τιμές. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις τιμές. Αν σε ενοχλεί τόσο μπορείς να πας σε καρδιολόγο και να βάλει Holter πιεσεως 24ωρου. Αυτό θα καταγράψει όλες τις διακυμάνσεις της πιέσεως και αναλόγως των ευρημάτων θα σου προτείνει ο καρδιολογος τι πρέπει να γίνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εχω βαλει χολτερ πιεσης στο παρελθόν, κάνω και μετρήσεις μόνος μου και παντα είχα χαμηλή ή υποταση. Ξέρω πού κυμαίνομαι σε γενικές γραμμές και αυτές οι μετρήσεις που έχω τώρα είναι έξω απο τα συνηθισμενα μου. Αυτό που με ανησυχεί ειδικότερα είναι το pulse pressure , δηλαδη η διαφορά της συστολικης απο τη διαστολικη. Συνήθως ήταν στο 30 τώρα είναι 60 και παραπανω.
    Επίσης κάνω συχνότερα περιεργες έκτακτες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    απ οτι εχω καταλαβει, κανεις πολλες εξετασεις για να εισαι οσο πιο βεβαιος γινεται οτι ειναι καλα η υγεια σου.
    η πιεση, ειναι απο τι μετρησεις που επηρρεαζονται ΠΑΡΑ πολυ απο την διαθεση και γενικα τις αγχωτικες εκδηλωσεις.
    επομενως, με το αγχος που εχεις εσυ κι εφοσον εχεις μετρημενο οτι μετριεται, δεν θα επρεπε να δινεις μεγαλη σημασια στην πιεση σου (πολλω δε μαλλον που ειναι φυσιολογικη), γιατι πιθανοτατα εχει αυξομειωσεις λογω αγχους..
    με ψυχοθεραπεια, εχεις ασχοληθει καθολου; βοηθηθηκες;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τελευταια παρατηρω αυξηση της πιεσης μου. Εκει που ειχα συνηθως 95/65 τώρα έχω 117/75. Το ξέρω οτι είναι φυσιολογική η μέτρηση αλλά εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αύξηση λόγω του κρύου;
    Καλημερα Αντωνη και καλη εβδομαδα !!

    Εμενα η πιεση μου ανεβοκατεβαινει αναλογα το πως ειμαι και ειναι διαπιστωμενο πλεον ..Δυστηχως ο πονος μου προκαλει κατευθειαν υποταση ακομα και ενας απλος πονοκεφαλος να ειναι.
    Δεν εχει εξήγηση ειναι απλα αμυνα του οργανισμου μου οποτε αν εχεις κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις και ειναι ολα καλα αστο μην το παρατηρεις .

    Οπως επισης το διαστημα που ημουν σε αγωγη αυξηθηκε λιγακι αλλα εφοσον ειμαι υποτασικη με βοηθησε ολο αυτο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν είχα καποιο άγχος, έχω μετρηθεί σε στιγμές ηρεμίας και γενικά έχει ανέβει η πιεση μου. Αν ήταν μέτρηση άγχους ή κρίσης πανικου θα ήταν στο 15, αλλά τωρα ειναι στο 11-12 που είναι η φυσιολογική μετρήση αλλά δεν απο τα συνηθισμένα μου. Επίσης το pulse pressure δείχνει κάποιες συγκεκριμένες παθησεις για τις οποιες δεν έχω εξεταστεί (στένωση αρτηριών)
    Εξετάσεις δεν κάνω πλεον πολλες. Το χολτερ πιεσης το εβαλα πριν την ορθοστατικη , το 19. Λόγω της ορθοστατικης θα επρεπε να εχω βαλει ηδη το ετησιο χολτερ ρυθμου και το εχω αναβαλει.
    Δυστυχώς αυτο το διάστημα δεν είμαι αρκετά καλά απο σωματικά συμπτωματα. Ειχα και εκείνο το μουδιασμα σαν σταπόδι στο κέντρο του στήθους πάνω σε εκείνον τον καυγά και εκτοτε μου έχουν μπει υπονοιες ότι έχω πρόβλημα στις αρτηρίες. Δεν έχω κανει καν καρδιογραφημα απο τότε που συνέβει το περιστατικο, μονο μια τροπονινη έκανα. Εχω ραντεβού με τον καρδιολογο στις 15/3. Ολο σκέφτομαι ότι κάνω λάθος που δεν παω νωρίτερα και θα συμβει το μοιραίο.
    Ψυχοθεραπεια έχω κανει στο παρελθόν. Δεν με έχει βοηθησει ιδιαιτερα και επιπλεον είναι ακριβή. Κάνω ακόμα περιστασιακες συνεδρίες με τον ψυχίατρο οταν νιωσω την ανάγκη. Στις κρίσεις πανικου θεωρώ ότι δεν με βοήθησε καθόλου το διάστημα των συνεδρίων με την ψυχολόγο, τις ξεπερασα όταν ξεκίνησα το χαπι για την καρδιά και απεκτησα τον έλεγχο των συμπτωμάτων μου.
    Τώρα απλα αποφευγω να νιωσω άσχημα σωματικά, προλαβαινοντας τις υπογλυκαιμιες κλπ κλπ. Οσο δεν έχω σωματικά συμπτωματα δεν νιώθω αγχωμενος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα Αντωνη και καλη εβδομαδα !!

    Εμενα η πιεση μου ανεβοκατεβαινει αναλογα το πως ειμαι και ειναι διαπιστωμενο πλεον ..Δυστηχως ο πονος μου προκαλει κατευθειαν υποταση ακομα και ενας απλος πονοκεφαλος να ειναι.
    Δεν εχει εξήγηση ειναι απλα αμυνα του οργανισμου μου οποτε αν εχεις κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις και ειναι ολα καλα αστο μην το παρατηρεις .

    Οπως επισης το διαστημα που ημουν σε αγωγη αυξηθηκε λιγακι αλλα εφοσον ειμαι υποτασικη με βοηθησε ολο αυτο !
    Εμένα συνήθως ο πονος την αυξάνει.

    Για αυτό ρωταω εδω γιατί αν παω στο γιατρό να του το πω θα μου πει πως είναι φυσιολογική μέτρηση (που όντως είναι) Αλλά αύξηση της συστολικης και μείωση της διαστολικης δείχνει στένωση αρτηριών.

    Επισης φοβαμαι λόγω ενός μουδιασματος στο κεντρο του στήθους το οποιο δεν το είχα ξανανιωσει. Και ήταν πάνω σε στρες οπως ακριβώς το παθαινουν οι καρδιοπαθεις. Και περασε μέσα σε ένα λεπτο αφότου καθισα , πάρα το γεγονός ότι ήμουν ακόμα συναισθηματικά φορτισμενος, οπως ακριβώς οι πονοι καρδιάς σχετιζομενοι με στηθαγχη. Πηρα τηλέφωνο μερικούς απο τους καρδιολογους που με έχουν δει στο παρελθόν και δεν το αξιολογησαν, είπαν ότι έγινε λόγω της έντασης αλλά αυτό συμβαινει και με τους καρδιοπαθεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εμένα συνήθως ο πονος την αυξάνει.

    Για αυτό ρωταω εδω γιατί αν παω στο γιατρό να του το πω θα μου πει πως είναι φυσιολογική μέτρηση (που όντως είναι) Αλλά αύξηση της συστολικης και μείωση της διαστολικης δείχνει στένωση αρτηριών.

    Επισης φοβαμαι λόγω ενός μουδιασματος στο κεντρο του στήθους το οποιο δεν το είχα ξανανιωσει. Και ήταν πάνω σε στρες οπως ακριβώς το παθαινουν οι καρδιοπαθεις. Και περασε μέσα σε ένα λεπτο αφότου καθισα , πάρα το γεγονός ότι ήμουν ακόμα συναισθηματικά φορτισμενος, οπως ακριβώς οι πονοι καρδιάς σχετιζομενοι με στηθαγχη. Πηρα τηλέφωνο μερικούς απο τους καρδιολογους που με έχουν δει στο παρελθόν και δεν το αξιολογησαν, είπαν ότι έγινε λόγω της έντασης αλλά αυτό συμβαινει και με τους καρδιοπαθεις.
    Αντωνη εκανες το εμβολιο ?
    Δεν ηθελα να το πω εδω αλλα ισως ειναι και η αιτια αυτου ..
    Απο την ημερα που εκανα το εμβολιο και πρηστηκαν οι αδενες του αριστερου μου χεριου οπως και σε πολους αλλους ειχα πολλα μουδιασματα και στο χερι και το στηθος για κανα διμηνο περιπου και ακομα δεν εχει ηρεμησει πληρως το χερι μου ..
    Ηταν ξεκαθαρα απο εκει και το ειπε ο γιατρος μου δεν το αφησα ετσι το ειδα για να μπορεσω να το αποβάλλω απο το μυαλο μου ..
    Τωρα που θα κανω και την τριτη δοση δεν ξερω αν ξαναπεπανελθουν ή γινει χειροτερο και πραγματικα ειμαι πολυ προβληματισμενη για ολο αυτο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οχι,δεν το έκανα , έχω πάρει απαλλαγή προς το παρον λόγω της αλλεργίας μου. Στην οικογένεια μου όλοι το έχουν κανει, και τις τρεις δόσεις, και η μια αδερφή μου εμφάνισε ταχυκαρδιες και πονους ενώ δεν είχε πριν πρόβλημα. Δυστυχώς επικρατει ένας αχταρμας απο την καταγραφή των παρενεργειων απο ότι βλεπω.
    Προσωπικα σκεφτομαι να το κάνω μάλλον το καλοκαιρι, με τα παροντα δεδομένα της υγείας μου,δεν νομιζω. Θα συζήτηση με το γιατρό το να μου γράψει αξονική καρδιάς να ηρεμησω,ειναι ο μόνος τροπος να δουν τις αρτηρίες, το να κάνω κι άλλο υπερηχο δεν θα δείξει κατι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ψαχνεσαι πολυ ασχολησου με κατι αλλο περα απο την υγεια σου.Κι εγω μια ζωη υποτασικη ημουν...εχω ριξει πολλες λθποθυμιες σε διαφορα μερη λογω χαμηλης πιεσης.Μεγαλωνοντας δυστυχως η ευτυχως η πιεση ανεβηκε.Εκει που παλια επαιζα στο 9-10 τωρα πλεον ειμαι στο 11-12.Εφοσον ειναι φυσιολογικο δεν ασχολουμαι.Γενικα το να καθεσαι να μετρας την πιεση σου καθε μερα ενω προβλημα πιεσης δεν εχεις δεν εχει νοημα.Μονο αγχος σου προσθετει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Ψαχνεσαι πολυ ασχολησου με κατι αλλο περα απο την υγεια σου.Κι εγω μια ζωη υποτασικη ημουν...εχω ριξει πολλες λθποθυμιες σε διαφορα μερη λογω χαμηλης πιεσης.Μεγαλωνοντας δυστυχως η ευτυχως η πιεση ανεβηκε.Εκει που παλια επαιζα στο 9-10 τωρα πλεον ειμαι στο 11-12.Εφοσον ειναι φυσιολογικο δεν ασχολουμαι.Γενικα το να καθεσαι να μετρας την πιεση σου καθε μερα ενω προβλημα πιεσης δεν εχεις δεν εχει νοημα.Μονο αγχος σου προσθετει.


    Εχω διαγνωστεί με παροξυσμική ταχυκαρδία και μέχρι πρότεινος έπαιρνα καρδιολογικό φάρμακο που επηρεάζει την πίεση, οπότε το να μην την μετρούσα ενώ ζαλιζόμουν θα ήταν ανευθυνότητα. Επιπλέον αυτό το διάστημα έπαιρνα αντιισταμινικά λόγω αλλεργικού εξανθήματος που επίσης μου ρίχνουν την πίεση. Άρα όταν δεν αισθανόμουν καλά τη μετρησα και είδα ότι αντί να είμαι υποτασικός, όπως περίμενα, η πίεση μου έχει ανέβει. Μέχρι πριν τρεις μήνες ήμουν υποτασικός άρα δεν νομίζω να φταίει ότι μεγάλωσα μέσα σε τρεις μήνες. Όταν είδα την αλλαγή άρχισα να μετριέμαι πιο συχνά και είδα ότι όντως έχει ανέβει ανεξάρτητα του πώς νιώθω.
    Το πρόβλημα όμως είναι η διαφορά μεταξύ της συστολικής και της διαστολικής. Δεν είναι φυσιολογικό να είναι τόσο μεγάλη. Εκτός αυτού, σε μερικές μετρήσεις είχα και 125. Αυτό σύμφωνα με την αμερικανική καρδιολογική εταιρεία είναι ανεβασμένη πίεση και καλό θα ήταν για την υγεία μας να είναι τουλάχιστον κάτω από 12. Αρα παρόλο που δεν είναι άμεσα επικίνδυνο, προφανώς και θέλω να διαφυλάξω τις αρτηρίες μου και να μάθω για ποιο λόγο ξαφνικά εχω υψηλότερη πίεση από το συνηθισμένο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Όπως νομιζεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Όπως νομιζεις


    Δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω διεθνείς οδηγίες για την αρτηριακή πίεση και να θεωρήσω ότι δεν θα με βλάψει μακροπρόθεσμα η υψηλή πίεση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •